Kantara Girmeme Cezası Ne Kadar? İtiraz Dilekçesi

Kantara Girmeme Cezası Ne Kadar? İtiraz Dilekçesi
A+
A-

Ülkemizde taşımacılığın kalbi kara yollarında atıyor. Bunun için başta Ulaştırma ve Altyapı bakanlığı olmak üzere tüm kamu kuruluşları sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışması için her türlü önlemi de alıyor. Karayollarında yapılan denetimleri bu yıl 30 milyona çıkartarak trafik güvenliği için karayollarında güvenli taşıtların seyretmesi hedeflenmektedir. Karayollarında denetim tüm hızıyla devam ederken, tır ve kamyonların trafiği tehlikeye atmaması için kantara girmesi gerekiyor. Bu konuda trafik cezası kesilmemesi için araştırma yapanların sorduğu;

Hangi araçlar kantara girmez, kantara girmeme cezasına itiraz dilekçesi nasıl doldurulur, kantar cezası iptali nasıl yapılır, kantardan kaçma cezası ne kadar oldu, Kantara girmeyen araçlar 2021 yılında ne kadar ceza kesilir, kantara hangi araçlar girmek zorunda ve kantar cezası ne zaman gelir cevapları yazımızda yer almaktadır.

Karayolları denetimleri ise yol kenarı denetim istasyonları tarafından yürütülüyor. Karayolları denetimleri neleri kapsıyor? Kantar denetiminin amacı nedir? Kantara girmeme cezası ne kadar? Kantar cezası sorgulama, kantar cezası iptal başvurusu, yol kenarı denetim istasyonları ceza  itiraz dilekçesi nasıl yazılır gibi soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.

Karayolları Denetimleri Sürüyor

Karayolları taşımacılık sektörünün ekonomik kalkınma ve refah anlayışına sağladığı katkı yadsınamayacak kadar büyük.. Özellikle Karayolu taşımacılığı diğer sektörlere nazaran stratejik öneme sahip. Karayolları yeni otoyollar, viyadükler bölünmüş yollar ve otobanlar ile hızla gelişiyor. Yolların taşıdığı yük ise hergeçen gün artıyor. Karayolları geçtiğimiz yıllara göre % 50 lerin üzerinde daha fazla yük kaldırıyor. Bu nedenle özellikle ticari araçların taşıyabilecekleri yükün ağırlık ve boyutlarını belirleyen standartlar bulunuyor. Ülkemizde araçların ağırlıkları ve boyutlarını belirleme görevi ise T.C Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Kantar Denetimi Nasıl Yapılır?

Kantar, ağırlık kaldıran ve aracın ağırlığının ölçülmesi amacıyla kullanılan bir alettir. Ülkemizde karayollarına ait 24 farklı noktada bulunan yol kenarı denetim istasyonları tarafından araçların ağırlıkları, boyutları kantar ile ölçülmektedir.

Ağırlık ve boyut kontrolleri bu noktalarda büyük bir titizlik ile yapılmaya devam edilmektedir. Ayrıca bu istasyonlarda denetim sırasında zaman kaybını en aza indirmek için pek çok kuruluş ile ortak denetim de yapılmaktadır. Ortak denetimlerde İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı da çalışmalara aktif olarak katkı sağlamaktadır. Her kurum kendi yetki ve sorumluluğu bilinciyle denetim görevini yerine getirmektedir.

Karayollarına ait istasyonlara ilave yapılarak denetim noktalarının sayıları da artırılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yol kenarı denetim istasyonlarını yetkileri Ulaştırma Bakanlığına bağlı Bölge Müdürlüklerinden alınarak, 01 Ocak 2017 tarihi itibariyle yine Bakanlığa bağlı Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlanmıştır. 7/24 esası ile çalışan Modern istasyonlarda araçları durdurmadan denetleyebilmek için düşük hızda ağırlık ve boyut ölçüm sistemleri yer almaktadır.

İstasyonlarda hassas katar ölçümleri birlikte diğer kontrollerde (araç yetki belgesi, araç muayeneleri de) yapılmaktadır. Akıllı ulaşım sistemleri ile donatılan istasyonlarda istasyona girmeye gerek kalmadan yollar üzerinde yer alan ön ihbar sistemi de yer alıyor. Karayollarına döşenen sistemler ile kantar ağırlıklarının ölçümlerinde taşıtların sınıflandırılması ve ağırlık kontrolleri de otomatik olarak yapılmaktadır. Karayolları tarafından araçlar sıklıkla denetlendiği için sınıfına göre ağır yük taşıdığı tespit edilen araç sahiplerine tonaj aşım cezası adı altında trafik cezası kesilmektedir.

Kantar Denetimi Neleri Kapsıyor?

Karayolları denetim istasyonları tarafından yapılan kantar, ağırlık ve boyut kontrolü kamyon, çekici, tanker, otobüs minibüs ve kamyonet gibi araçların denetimlerini kapsamaktadır.

Kantar Denetiminin Amacı Nedir?

Karayolları denetim istasyonları tarafından yapılan ağırlık ve boyut kontrolü kısaca kantar denetimlerinin amacı aşırı yüklemenin neden olduğu ve olacağı çok yönlü zararın önüne geçmektir. Çünkü araçlara yapılacak herhangi bir aşırı yükleme ölümcül kazalara neden olabilmektedir. Ayrıca aracın dengesi bozmakta ve sürüşü ve duruşu zorlaştırmaktadır. Kurallara uygun olarak yüklenmeyen her araç güvenli trafiği engellemektedir. Aracın sürücüsünü ve çevresindeki canlı cansız her şeyi tehlikeye atmaktadır.  Araçlarda ise aşırı ısınmaya ve aşınmaya neden  olduğu için lastiklerinde ömrünü azaltmakta ve yakıt tüketimini artırmaktadır. Bunlar kadar önemli bir diğer husus ise aşırı yükün karayollarının ömrünü kısaltmasıdır. devletdestekli.com Vatandaşların vergileri ile yapılan yolların ve köprülerin hızla yıpranmasına ve zarar görmesine neden olmaktadır. Aşırı yüklemenin olumsuz sonuçlarından birisi de haksız rekabete yol açmasıdır.

Sıraladığımız tüm bu olumsuz sonuçları önlemek amacıyla Ulaştırma ve altyapı Bakanlığının yürüttüğü ağırlık ve boyut denetimleri yol kenarı denetim istasyonları tarafından yapılmaktadır.

Kantara Girmeme Cezası Ne Kadar?

Karayollarında yük taşımacılığı yapan sürücü ve işletmelerin sorumluluğu büyüktür. Karayollarında yük taşımacılığının uluslar arası standartlarda gerçekleştirilmesi gereklidir. Kamyonlar, çekicileri tankerler, otobüsler ve minübüsler ve kamyonetler kısaca ticari taşımacılık yapan tüm araçlar karayollarında ağır yükü azaltmak amacıyla standartlara uygun olarak taşımacılık yapmaları önem arz etmektedir. Araçları aşırı yüklemeyerek zarara yol açmayarak bedel ödememeleri için kurallara uymaları gereklidir.

2021 yılı trafik cezalarını öğrenmek için tıklayınız..

Kurallara uygun taşıma ve yükleme yapmayan işletmelere ve sürücülere ağır yaptırım uygulanmaktadır.

Kantara girmeme cezası; Trafik cezası kanunun 65/4 maddesi gereğince kantara girmeyen sürücülerin tespit edilmesi halinde ağır yaptırım cezaları uygulanmaktadır. Yol kenarında bulunan denetim istasyonlarında ışık, ikaz, ses veya görevli tarafından yapılan ikazlara uymayan ve yoluna devam eden sürücüler trafik ceza kanununa göre 2.248 TL idari para cezasına çarptırılır. Trafik cezalarının peşin ödemelerinde yapılan indirimler ile sürücüye kesilen cezadan % 25 indirim yapılarak % 25 indirimli olarak 1.686 TL tescil plakalarına göre idari para cezası uygulanır.

Kantardan kaçma cezası

Cezaya ek olarak kantara giren araçların belirlenmiş limitten  fazla ağırlık taşıdıkları tespit edildiğinde Kantar aşım cezası kesilir.

Kantar Aşım Cezaları 2021

  • 70 kg fazla ağırlığı olması durumunda 500 TL,
  • 100 kg fazla ağırlığı olması durumunda 1000 TL’ dir. Ağırlık arttıkça para cezası da artmaktadır.

Karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapmak 65/1-d maddesi gereğince uymayanlara 275 TL % 25 indirimli erken ödeme ile 206,25 TL idari para cezası kesilir.

Gabari dışı yük yüklemek, taşınan yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirmek uymayanlar 1.121 TL  yük gönderen işletmeler 2.248 TL  para cezası kesilir.

Aşağıdaki görsel de kantar aşım cezaları bulunmaktadır.

Kantar Aşım Cezaları

E-Devlet Ceza Sorgulama Ekranı

Araç plakasına yazılan ceza sorgulamaları e-devlet üzerinden TC kimlik numarası ile şifre yazılarak kolaylıkla yapılabilir. Yine E-Devlet üzerinden

Trafik Cezası sorgulama ve ödemeleri e-pttavm üzerinden  yapabilirsiniz.

Kantara girmeme cezalarının yanında bide tonaj aşım cezaları da sürücülerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Aşırı yük ve ağırlık taşıyan ve tespit edilen yada yük taşıdığı gerekçesi ile asılsız ceza kesilen sürücüler kantar cezası iptali için nereye başvuruda bulunabilir? devletdestekli.com Bu konulara açıklık getirmek gerekirse;

Tonaj Cezası İptali İtiraz Başvurusu

Karayolları tarafından kantara girmediği tespit edilen araçlara aracın plakasını ve rengini belirterek tonaj aşımı cezası kesilen sürücüler tarafından sıklıkla araştırılan tonaj cezası iptali itiraz başvurusu hakkında bilgi vermek gerekirse;

Ülkemizde kesilen trafik para cezaları Kabahatler Kanunu kapsamındadır ve bu nedenle Kanun’un 27.m.sine göre 15 gün içinde itiraz edilmesi gereklidir. İtiraz için tanınan 15 gün  süre içinde itiraz edilmezse kesilen cezalar kesinleşir ve kesinleşen cezaların tahsil devlet borcu olduğundan tahsil edilmesi gereklidir. Trafik cezalarının ödenmemesi halinde ise Maliye tarafından borçlu kişiye icra takibi başlatılır. Belirlenen 15 gün itiraz süresi zarfında itiraz etmek isteyenler tonaj iptali itiraz dilekçesi doldurarak bulundukları yerdeki Sulh ceza hakimliğine itiraz başvurusunda bulunmalıdır. İtiraz ve iptal başvuruları emsal karara göre ve esasen olarak iki farklı şekilde yapılabilmektedir.

Emsal karara göre iptal başvurusu;

Sürücülere araç sınıflarına göre yapılan ağırlık ölçümlerinde kantar cezası kesilen araç sahiplerinin yaptıkları tonaj cezası iptali itiraz başvurularında Sulh ceza hakimliği emsal karar niteliğinde verdiği karar ile cezaları iptal edilmiştir.

İstanbul Çatalca Sulh ceza hakimliği 2017/869 d.iş tarafından verilen emsal karar ve İstanbul Küçükçekmece 2. sulh ceza hakimliği 2016/4757 D.İş ile aynı hüküm gerekçesi iptal edilen cezaların emsal dilekçeleri doldurmak suretiyle yapılan başvurular ile tonaj cezaları aynı hükümlerde ise iptali gerçekleştirilebilir.

Usulen İptal;

Trafik cezalarında itirazlar usulen ve esasen olarak yapılmaktadır. Esasen adından da anlaşılacağı gibi asıl sebep ile yapılan itirazda bulunmak için ceza maddelerinde bulunmayan cezayı yapmamış olan kişiler eğer bunu kanıtlayabiliyor ise cezaları iptal edilir.

Tonaj cezası itirazından bulunmak isteyenler emsal karar gösterilerek ve esasen itirazda bulunarak cezalarının iptali için başvuruda bulunabilirler.

Emsal karara uygun olarak doldurulacak dilekçe örneği ile Sulh ceza hakimliğine itiraz edilebilir. Trafik cezalarına ilişkin tüm itirazlar Sulh Ceza Hakimliği ‘ ne yapılacaktır. Eğer kesilen cezanın aksi hali ispatlanabiliyorsa iptal edilecektir.

Tonaj cezası iptali için Türkiye ‘de bulunan herhangi bir Sulh Ceza Hakimliği ‘ne yukarıdaki görseldeki gibi iptal itiraz dilekçesi ile başvuruda bulunmak yeterlidir.

Araç sahipleri bulundukları yerden İtiraz dilekçesi ile  yaptıkları başvurularının ilgili Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmesi talep edilebilir. Dilekçe ile yapılan başvurularda Sulh Ceza Hakimliği tarafından hem UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) denilen online sistem üzerinden hem de fiziki olarak ceza kesilen ildeki Sulh Ceza Hakimliğine yani ilgili Sulh Ceza Hakimliğine gönderileceğinden illaki ceza kesilen yerdeki hakimliğe gitmeye gerek yoktur.

Karayolları Yük Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Karayollarında yük taşımacılığı yapan işletmelerin öncelikle karayollarında yük taşımacılığı yetki belgesini almaları gereklidir.  Herhangi bir eğitim almadan yük taşımacılığı yapan işletme sahipleri ve şoförler ise mesleki yeterlilik eğitim almak zorundadır. Bu alanda eğitim veren kurumları yine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilendirmektedir. Bu kurumlarda verilen eğitimlere katılım gösterip başarılı olan sürücüler kolaylıkla karayollarında yük taşımacılığı işini yapabilirler.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.