Devlet Destekli

Kömür Yardımı 2020 Başvurusu Nereye Yapılır? (Fakir Ailelere)

Kömür Yardımı 2020 Başvurusu Nereye Yapılır? (Fakir Ailelere)

Bilindiği üzere Devlet tarafından maddi durumu iyi olmayan ailelere yakacak kömür yardımı yapılmaktadır. 2020 yılına girmeden Resmi Gazete’de bu hususta bir düzenleme yapıldı. Bu içeriğimiz de ihtiyaç sahipleri için Tc ile kömür yardımı sorgulama, sigortalılara başvuru şartları, ne zaman dağıtılacak, gerekli şartlar neler, İstanbul, Adana, Bursa, Yüreğir, Kars, Van, Erzurum, Erzincan gibi illerimizde ne kadar dağıtım yapılacak gibi hususları araştırdık.

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 531) sayılı kararı okuyabilirsiniz.

Resmi Gazete’de yayımlanan MUHTAÇ AİLELERE ISINMA AMAÇLI KÖMÜR YARDIMI YAPILMASINA İLİŞKİN KARAR gereğince 2020 yılında da yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza kömür yardımı yapılacak. Karar şöyle;

Miktar ve Sevkiyat

MADDE 1- (1) 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu uyarınca her il ve ilçede kurulu bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca (vakıf) aynı Kanunda yer alan muhtaçlık kriterine uygun olarak yardımdan faydalanabilecek aileler belirlenir.

Bu madde içeriğine göre vatandaşlarımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilecekler.

(2) Her il ve ilçede dağıtımı yapılacak kömür miktarı; birinci fıkra hükümlerine göre ortaya çıkan aile sayılan, bölgenin iklim koşullan, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenir.

Kömür Yardımı

Kömür Yardımı

İllere göre dağıtılacak kömür miktarını Maliye Bakanlığı Belirleyecek.

(3) Dağıtımı yapılan kömürler satılamaz.

Yardım amacıyla verilen kömürler satışı yasak.

(4) Vakıflar, kömür teslimlerini ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri çerçevesinde ailelerin ihtiyaçları nispetinde yaparlar.

(5) Bu Karar kapsamında vakıflara yapılacak kömür sevkiyatları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından belirlenen sevkiyat programı dahilinde yapılır.

Görevlendirme

MADDE 2- ( 1) TKİ ve TTK tarafından CIF satış esaslarında vakıflarca bildirilen teslim noktalarına kadar gönderilecek kömür, sevkiyat noktalarının konumuna göre belirlenecek nakil vasıtalarıyla TKİ ve TTK sorumluluğunda nakledilir.

(2) Sevkiyat programı, ekte yer alan dağıtım takvimine uygun olarak yapılır. Vakıflar, TKİ ve TTK’nın termin planı ve dağıtım takvimine uyar ve bu hususta gerekli tedbirleri alır. Dağıtım takvimi ve temin planına uyulmaması durumunda vakıfların talepleri TKİ ile TTK’nın imkanlan dahilinde hazırlayacağı sevkiyat programına göre karşılanır.

(3) TKİ’nin bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü öncelikli olarak kendi işlettiği sahalardan temin etmesi esastır. TKİ, bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü ve gerekli hizmeti, işleticisi kim olursa olsun kendisine ait sahalar ile bağlı ortaklık veya iştiraklerine ait sahalardan da temin edebilir ve kömürün kendi sorumluluğu altında vakıflara ulaştırılmasını sağlar.

Devlet yakacak yardımı isimli yazımızda daha önceki dönemde yapılan başvurular hakkında ayrıntılı bilgilere yer vermiştik.

(4) Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı TCDD Taşımacılık A.Ş. ile taşınacak kömüre bu bağlı ortaklık tarafından öncelik verilecek olup, TKİ ve TTK ile TCDD Taşımacılık A.Ş. arasında öncelik ve taşıma konusunda protokol yapılır.

(5) TCDD Taşımacılık A.Ş., kömürlerin eksiksiz ve zamanında teslim edilmesi için gerekli önlemleri alır.

kömür-yardımı-sorgulama

Kömür yardımı sorgulama

Organizasyon ve Denetim

MADDE 3- ( 1) İl ve ilçe içerisinde dağıtım organizasyonu vakıflar tarafından yapılır.

(2) Dağıtılacak kömürün niteliği, ilgili mevzuat ve TKİ ve TTK tarafından üretilen kömürün nitelikleri de göz önünde bulundurularak belirlenir.

Kömür Yardımı 2020 Başvuru Dilekçesi

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız için örnek bir dilekçe hazırladık. Kömür yardımı başvurusu dilekçe örneği sadece örnek mahiyette olup, başvuru için Vakıfların belirleyeceği prosedürler, evraklar geçerlidir.

Kömür yardım başvuru dilekçesi örneği linkine tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

T.C. Numarası İle 2020 Kömür Yardımı Sorgulama

Bazı vakıflar yapılan başvuruları internet üzerinden sonuç sorgulama sayfasından yayınlayabilirler. Ancak bu tüm illerimiz için geçerli bir sorgulama sistemi değildir. E-Devlet üzerinden sosyal yardım bilgilerinizi sorgulamak isterseniz, https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresini ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında T.C. no ile öğrenme işlemleri Vakıflara yapacağınız başvuru ile yapılabilir.

Yorumlar
 1. Fatma dedi ki:

  Iyi gunler benim bir teyzem var kendisi 65 yas olmasina 20 gun kaldi ama kendisi nin hic bir geliri yok cocuguda yok resmiyette bekar daha once sosyal markette gida aliyordu .sonra kestiler simdide evden cikma yasagi var yardima ihtiyaci var ne yapmaliyiz nereye basvuru yapmamiz lazim .nasil yardim ala bilir .tesekkurler.

 2. poyraz dedi ki:

  kömür yardımı icin calışmıyorum kirada oturuyoruz babam askeri ücret alıyor durumumzyok

 3. Bahattin dedi ki:

  Her yıl aldığımız kömür yardımını bu sene Iğdır’da verilmedi. Iğdır’da bulunan Vakıf’a gidip sordum oradaki çalışanlar bu yıl kömür yardımı yapılmayacak dediler.

 4. Kömür dedi ki:

  2 çocuğum var eşimi işden çıkardılar kömür alacak durumum yok sosyal yardıma gittim kömür bitmiş dendi

 5. Kömür yardimi dedi ki:

  Ben kömür yardımı aldım ama orda 242 tl ödeme yazıyor e devletten bakınca o nedir anlamadım aldığım kömürün fiyatı mi

 6. Ayşegül DUMAN dedi ki:

  Kömür yazılımı devam ediyor mu

 7. Komur yardimi dedi ki:

  Benimde komure ihtiyacim var 3 aydir issizim evim kira kirami daha odeyemedim yeni cocugun olacak oyuzden komur ihtiyacim var ama bizlere verilmez suriyeliler varken

  1. Yardim dedi ki:

   Bunun suriyelilerle ilgisi yok ki . sosyal yardimlaşmaya başvuru yapildiginda durumunuza bakiyorlar ve ona göre yardim yapiyorlar. Birde düzenli olarak sosyal yardim aliyorsaniz mesela engelli maaşi ,ozamanda hanedeki kişi sayisina göre elektrik yardimi aliyorsunuz 80 tl.

 8. Çocuk dedi ki:

  Çok başvuru yaptık bize vermediniz eşim işsiz kira ev bizim gibilere vermezsiniz anca verdikleriniz satıyor hep bizde çocuk yok diye vermiyalarmışşş ben zor geçiniyorum zor ısınıyorum ısınamıyorum bile çocugu nasıl ısıtim

  1. Yardim dedi ki:

   Kömür yardimi alan biri onu sattigi zaman ve buda tespit edildiginde birdaha o kisiye yardim verilmiyor. Hatta sattigi kömürün parasi ondan isteniyor. Birdahada bu yardim yapilmiyor. Sosyal medyada böyle birsey oldu ve kalan kömürleri ssdv geri aldi satilanlarinda parasi istendi. Size kömür yardimi çocuk yok diye degil . iki kişi calisabilir diye vermemiş olabilirler bu birazda maddi durumunuza bagli . Aslinda başvuru yaptiktan sonra inceleme yapmaya geliyorlar sonra karar veriliyor yardim icin.

 9. Yardim hakki dedi ki:

  Efendim issizim ve is bulamiyorum sabikamdan dolayi kimse is vermiyor insaatlarda calosiyom kisinda is olmuyo yardimlarinizi bekliyorum ne mutlu türküm diyene

  1. Yardim destek dedi ki:

   Yardim için sosyal yardima gidip başvuru yapmaniz gerek . Burda yorumda yardim basvurusu olmuyor. Elinizde cezaevine ait bir yazi varsa gidin basvurunuzu yapin size yardim ederler .

 10. kömür dedi ki:

  ihtiyacım var kömür destehine

  1. Kömür dedi ki:

   Buraya degil . sosyal yardima gidip basvuru yapmaniz gerek .