E-Devlet Kömür Yardımı Başvuru Ekranı 2022-2023 Kış Yardımı

2022-2023 kışında kömür yardımına başvuru nasıl yapılır, T.C. ile e-devlet kömür yardımı başvuru ve sorgulaması nasıl yapılır içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

E-Devlet Kömür Yardımı Başvuru Ekranı 2022-2023 Kış Yardımı
9 Ağustos 2022 16:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 13 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete’de “İhtiyaç Sahibi Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar” yürürlüğe kondu. Kararda, aile başı kömür ve geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları, bölgenin iklim koşulları ve kömürün ısıl değerleri Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirleneceği açıklandı.

İhtiyaç sahibi ailelerin uygunluğunun ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili olduğu belirtild

Kömür Yardımı Hakkında

Kömür yardımı, muhtaç ailelerin kış aylarında olan mağduriyetlerini karşılamak adına verilmektedir. Belediye, Kaymakamlık ve Valiliklere bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca yardıma muhtaç ailelere yapılan bir yardımda kömür yardımıdır.

İçeriğimizde kömür yardımı başvurusu 2022 nasıl yapılır, kömür yardımı ne zaman dağıtılacak 2022, T.C. ile kömür yardımı sorgulama ve e-devlet kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır, kömür yardımı dilekçesi nasıl yazılır, kimler yararlanabilir, gerekli belgeler nelerdir, Belediyelerin kömür yardımı ve tüm bilgileri öğrenerek, başvuru sağlayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kömür yardımı başvurusu yapılacak kurum ve kuruluşlar aşağıdaki gibidir:

 • SYDV’ler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 • Aile Bakanlığı E-Devlet
 • STK’lar Sivil Toplum Kuruluşlarına,
 • Valilikler,
 • Kaymakamlıklar,
 • Belediyelerin başvuru birimlerine giderek kömür yardım müracaatı yapılmaktadır.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022-2023 Kışı

Kömür yardımı başvurusu Sosyal Yardımlaşma Vakfına, Belediye Başkanlıklarına ve Vakıflara şahsen giderek yapılır. Kömür desteğine başvuru yapmak için aşağıdaki adımlar tamamlanmalıdır:

 • İlk olarak bağlı bulunduğunuz SYD vakıfta aktif bir yardım dosyası açtırın.
 • Dosyanız yok ise Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurun.
 • Belediye Başkanlıklarına şahsen giderek durumunuzu belirten bir dilekçe ile başvurun.
 • Kömür yardım başvuru talebiniz için ilk olarak başvuru dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. 
 • Dilekçenizi yukarıda belirttiğimiz kurumlardan kimlik bilgilerinizi vererek alabilir ve doldurabilirsiniz.
 • Bir başka seçenek ise kurumlarda bulunan dosyalarınız var ise incelenerek tekrar başvuru yapımına gerek duyulmadan işleminizi yapabilirsiniz.

Ayrıca Kış Boyunca ihtiyaç sahiplerine sağlanacak olan Kömür Yardımı başvurularınızı edevlet kapısından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ”Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” sayfası üzerinden online olarak başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Belediyelerin e-devlet başvuru ekranından yapılır.

2022 Yakacak Kömür Yardım Başvuruları Başladı E-Devlet Üzerinden Alınıyor

Yakacak Kömür yardımı Kış Desteği Başvuruları başladı. Başvurular e-devlet üzerinden “ONLİNE BAŞVURU” kısmından ihtiyaç ve taleplerinizi açıklayınız kısmına “YAKACAK KÖMÜR YARDIMI” olarak talebinizi doldurarak başvurunuzu oluşturmalısınız. Aksi halde Başvurularınız İşleme alınmaz.

E-devlet yakacak yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklamalısınız. Ardından Yeni Başvuru menüsünden Uygulamaya Git seçeneğine tıkladıktan sonra başvuru formunda başvuracağınız yardım türünü ihtiyaç ve taleplerinizi aşağıdaki görsel deki gibi açıklamalı yazmalısınız. E-devlet üzerinden Bakanlık tarafından sağlanan Sosyal yardımlara e-devlet üzerinden bu şekilde başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuza ilişkin iş ve işlemler kayıtlı resmi ikamet adresinizin bulunduğu İl/İlçede bulunan 3294 Sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda faaliyetlerini yürüten Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yerine getirilecektir.

E-Devlet Kömür Yardımı Başvuru Ekranı 2022-2023 Kış Yardımı
e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu İhtiyaç ve talepleriniz kısmına kömür yardımı yazmalısınız.

Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecektir.

Değerlendirmeler ilgili mevzuat gereği hane bazlı yapılacaktır.

2022 Yılı Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kömür yardımı başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 • Hanede Sosyal güvencesi bulunan bireylerin olmaması gerekir. (BAĞ-KUR ve SSK)
 • Bunun sebebi ise, sigortalı kişilere yakacak yardımı yapılmamaktadır.
 • Aktif vergi kaydı bulunmamalıdır.
 • Nüfus dairesinde kayıtlı olan adres ile ikametgah ettiğiniz adresin aynı olması gerekir. Aksi takdirde farklı bir adrese gidebilir.
 • Ekonomik olarak yardıma muhtaç olan vatandaşların muhtarlıktan alınan Yoksulluk Belgesinin olması gerekir.
 • Fakirlik belgesi alabilmek için hane başına düşen gelirin 852,53 TL’den daha az olması gerekir.
 • Yardıma başvuran kişilerin daha önce Sosyal Yardım Vakıflarına başvuru oluşturmuş olmamış ve dosyası olmaması gerekir.
 • Muhtaçlık durumu, Sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılan başvuru ile yetkili kişilerin, muhtarlık tarafından tespiti yapılması gerekir.
 • Bu şartları taşıyan her vatandaş kömür yardımını alabilir.

Şunu bilmelisiniz ki son 1 yıl içerisinde vakıftan ve sosyal kurumlardan evinize inceleme geldi ise tekrar başvuru yapmanıza gerek yoktur. Gelen inceleme ekibi sizin adınıza kömür yardımınızı yazacaktır. 

E-devlet Kömür yardımına Başvuran kişinin:

 • Adresinin yurtdışı olması,
 • Adres gizliliği kararının olması,
 • 18 yaşından küçük olması,
 • T.C. Vatandaşlığının olmaması,
 • Son 15 gün içerisinde hanenizden herhangi bir Sosyal Yardım Başvurusu bulunması durumlarında e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

Sigortalılara kömür yardımı yapılır mı?

Muhtaç Ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı ülkemizde her il ve ilçede dağıtımlar yapılarak gerçekleştirilmektedir. Başvuru sahibinin sigortalı olması gelir durumuna bağlı olarak fark yaratmaz. Kişi sigortalı olarak çalışmasına rağmen aile yardıma muhtaç durumda ise ilgili kurumunda değerlendirmesi sonucunda kömür yardımı yapılabilir.

Dağıtımı yapılacak toplam kömür miktarı, il ve ilçe bazında tespit edilerek aile başı kömür miktarları ve yardımlarından yararlanacak muhtaç aile sayıları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları, iklim koşulları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenerek dağıtılır.

Kömür teslimatları, ailelerin ihtiyaçlarına nispeten yapılarak, ısınma ihtiyacının karşılanması dışında kullanılmayacaktır. Bu karar kapsamında 2022 yılında vakıflara ve vakıflar tarafından belirlenen ailelere doğrudan olarak belirlenen kurallara göre kömür sevkiyatı yapılacaktır.

Kömür yardımı başvuruları belirli illerde başlamıştır. Sizlerde bulunduğunuz şehirdeki Belediye, SYDV veya Kaymakamlıklara giderek başvuruların ne zaman başlayacağı ve kömür dağıtımının ne zaman olacağını öğrenebilirsiniz. Dilerseniz belediyelerin ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları numaralarını arayarak kömür yardımı başvuru ve dağıtımı 2022 yılı için bilgi alabilirsiniz.

Kömür Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kömür yardımı için başvuruda bulunan kişilerden başvuru sürecinde bazı belgeler istenir. Kömür yardımı almak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • İlgili kurumlardan alınan yoksulluk durumunu gösteren belge,
 • Başvuru sahibinin T.C kimlik fotokopisi,
 • Fakirlik belgesi alınması,
 • Başvuru sahibini belgeler ile beraber kömür yardım dilekçesi ve doldurulması gerekiyor.
 • Yardım dilekçesi içerisinde kişisel bilgilere yer verilmelidir.

Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesi Örneği

Kömür yardımı başvurusunda dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirsiniz.

                                                                 …………………….……..’NE

………………………………………………….. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi imkansızlıkların içerisinde hayatımızı idam ettirmekteyiz. Kışlık yakacağımız olmadığından ve alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen kömür yardımından yararlanmak istiyoruz.

Gereğini arz ederim.. …/…/2022

Ad Soyad:

İmza:

Adres:

Telefon:

Bilgileri ile dilekçe yazılmaktadır.

Belediyelerin Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

e-Devlet yakacak yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız. Ardından Uygulamaya Git seçeneğine dokunduktan sonra başvuru formunda başvuracağınız belediyeyi seçmelisiniz.

Kömür yardımları her zaman başvuru yolu ile alınmamaktadır. Belediye kaymakamlık ve muhtarlık gibi devlet yönetimine bağlı olan kurumlara yapılacak başvurularda belirli incelemeler yapılır. Ailenin durumu, ihtiyaç sahibi olup olmadığına bakılır. Ekiplerin yaptığı inceleme sonrasında ailenin evine Belediye tarafından her kış yakacak yardımında bulunur.

Belediye Yakacak Yardımı Ne Kadar?

Belediye, yakacak yardımında en az 1 ton dağıtımı yapar. Bu miktarlar bulunduğunuz şehrin iklimine göre, kömür yardımında bulunan ailenin birey sayısına göre değişiklik gösterebilir. İhtiyaç sahipleri Belediyeden Kömür Yardımı almak için gerekli belgeler ile başvuru yapabilirsiniz.

e-Devlet Kömür Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar için sosyal yardım bilgileri sorgulama sekmesi üzerinden yapılmaktadır. T.C kimlik bilginiz ile kömür yardımı başvuru sonuçlarınızı kolaylıkla sorgulayabilir ve başvurularınız hakkında onay bilgilerini kolaylıkla sistem üzerinden görebilirsiniz.

e-Devlet kömür yardımı sorgulama adımları şu şekildedir:

 • e-Devlet kapısından yakacak kömür yardımınızı sorgulamak için e-Devlet sistemine TC kimlik numaranız ile giriş yapınız.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ”Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” sekmesine giriş yapınız.
 • Sekme üzerinden kimliğinizi doğrulayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.
 • Başvuru yapan kişiler kömür yardımı desteklerinin onaylanıp onaylanmadığını başvuruda bulunduğu kurumlara giderek şahsen sorgulama yaptırabilir.
 • e-Devlet üzerinden kömür yardımı başvurusu yapılmamaktadır.
E-Devlet Kömür Yardımı Başvuru Ekranı 2022-2023 Kış Yardımı

Kömür Yardımı 2022-2023 Kışında Hangi Ayda Verilecek?

Kömür dağıtımları başvuru tarihleri genellikle kış mevsimine girerken sonbahar aylarında yapılır. Eylül, Ekim ve Kasım ayları arasında başvurular yapılmaktadır. 2022 yılında başlayacak kış için yardımların 2022 yılı Ekim ayı civarında verilmesi bekleniyor.

Kömür dağıtımı ise, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre TKİ ve TTK Genel Müdürlüğü tarafından belirlenerek sevkiyat programı düzenlenir.

E-Devlet Kömür Yardımı Başvuru Ekranı 2022-2023 Kış Yardımı
2022 yılı kömür dağıtım takvimi

Bu yardımlar dışında en ucuz portakal kömür fiyatları ve sobalık odun fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Geldiğinde Evde Olmaz İsek Ne Olur?

Bir akrabanız varsa ve kimliğinizi onlara emanet ettiyseniz, görevliler buna göre kömürünüzü teslim edebilir.

Yorumlar

 1. Avatar of Ayşan Ayşan dedi ki:

  Komur icin Basvuruyorum Lutfen Geri donun İhtiyacımız Var Bayadır Komur Yardımı Alamıyoruz?

 2. Avatar of Ayşegül demircan Ayşegül demircan dedi ki:

  Eşim engeli benseker hastasıyım calisamiyarum 2 cocumvar okuyorlar zordayim

 3. Avatar of Gökhan Gökhan dedi ki:

  Eşim epleks hastası sağ elini doldurulacak çalışamıyor aile ihtiyaçımız var. Kömür başvuru çoktan başvuru yaptım vercez dedi sonradan kömür bitti dediler seneye dediler vermediler kara kış yardım odun yok dedi vermedi nolur sizden odun kömür gıda sebze-meyve temizlik koli yardım istiyorum mahallemizde bakkal hiç yok nolur yardım edin. 2 tane çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokula gidiyor kırtasiye malzemesi ve tablet ihtiyaçımız var. Birisi de 11 aylık bebek bezi ve ıslak mendil alamıyorum herşey pahalandı alamıyorum sizden yardım istiyorum ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim. Kış günü soğuk havalar çocuklarım üşüyorlar nolur sizden yardım istiyoruz.

 4. Avatar of Gökhan Gökhan dedi ki:

  Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaç var. 2tane çocuğum var birisi 9yaşında ilkokula gidiyor birisi de 11 aylık bebek bu sene kömür başvuru yaptım kömür bitti dediler seneye dediler vermedi. Kara kış yardım odun yok dedi vermedi. Ne kömür odun yok sizden yardım etmenizi istiyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim

 5. Avatar of Ayşe Akbıyık Ayşe Akbıyık dedi ki:

  Kömür yardımı talep ediyorum

 6. Avatar of Gökhan Gökhan dedi ki:

  Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum 2 tane çocuğum var birisi 9 yaşında Biriside 10 aylık bebek nolur sobamız yok odun kömür yardım etmenizi istiyorum. Kara kış yardım dan yardım geldi elektrikli soba verdi ama ev ısınmıyor nolur kömürlü soba gibi olmaz evi hemen ısıtır çocuklar ısınır ihtiyaçımız var. Sizden nolur yardım etmenizi istiyorum ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim.

 7. Avatar of Elif top Elif top dedi ki:

  Antalya Kepez Yeni emek Mahallesi’nde yaşıyorum 3 tane çocuğum var soğukta oturuyoruz evimizin içi çok soğuk 1 yaşında bebeğim var 3 yaşında oğlum var 10 yaşında kızım var çocuklarım için kömür yardımı istiyorum çok ihtiyacımız var evim kira 800 milyon kira veriyorum eşim asgari ücretle çalışıyor ama yetmiyor kızımın babası yok ikinci evliliğim kızım için destek yardım istiyorum

 8. Avatar of İpek İpek dedi ki:

  Oduna kömüre ihtiyacım var oğlum engelli

 9. Avatar of Yüksel koçak Yüksel koçak dedi ki:

  Köyde oturuyorum kömür yardımı istiyorum 4çocuk okula gidiyor

 10. Avatar of Adem nar Adem nar dedi ki:

  Durumum yok 2 tane çocugum var kiraciyim kömür yardimi istiyorum lütfen yardim edin eşim calişmiyor bebeyim var yardim edin kömür yardimi yardim ederseniz sevinirim

 11. Avatar of Ayten Ayten dedi ki:

  Eşim kortan toplamakla geciniriz 2 aylık çocuğun var aile desteği almadığı olmadığı için başvuruda bulundum

 12. Avatar of Remziye Remziye dedi ki:

  Ben.3.cocuk.annesiyim.kirada.oturuyom…madi.durumum.yokbende.cocuklarim.icin.yakacak.iyiecek.isteyom

 13. Avatar of Zühdiye ilan Zühdiye ilan dedi ki:

  Kömüre ihtiyacım var

 14. Avatar of Aygül özaltay Aygül özaltay dedi ki:

  Kömür başvuru sorgulama

 15. Avatar of Zühdiye ilan Zühdiye ilan dedi ki:

  Yardıma ihtiyacı var eşim evden kaçtı iki çocuk annesiyim gelirim yok çok ihtiyacım var ekmek almaya param yok çok ihtiyacım var kömüre çok ihtiyacım var

 16. Avatar of Nebihe Demir Nebihe Demir dedi ki:

  Eşim mağlulen emekli oldu kaza geçirdiği için 5 kişilik bir aileden oluşuyoruz onun çin başvurdum kışın yakacak odun kömür ihtiyacım e ihtiyacım var lütfen bana yardımcı olurmusunuz

 17. Avatar of Seyit Ahmet daoğan Seyit Ahmet daoğan dedi ki:

  Kömür ihtiyacim var evim kira

 18. Avatar of Songül Öztürk Songül Öztürk dedi ki:

  Eşim calışmıyo bir oğlum var kiradayız çok ihtiyacım var

 19. Avatar of Kader karakas Kader karakas dedi ki:

  komur yardımına ıhtıyacım var

 20. Avatar of Filiz Filiz dedi ki:

  Kumur yardimlarindan faydalanmak istiyirum esim ceza evinde 4 cocugum var haliyle cok. Masrafim oluyi yardimlarinizi bekliyom

 21. Avatar of Endam sönmez Endam sönmez dedi ki:

  Kömür yardımı naihtiyscım var durumum yok 4cocugumvar lütfen yardım eli

 22. Avatar of Hatice Aydemir Hatice Aydemir dedi ki:

  Kömür yardımı almak istiyorum ihtiyaç var

 23. Avatar of Bülent yılmam Bülent yılmam dedi ki:

  Kömür erzak

 24. Avatar of Mukaddes Mukaddes dedi ki:

  Kömür yardımı almak istiyorumm

 25. Avatar of Hatice Aydemir Hatice Aydemir dedi ki:

  Kömür yardımı almak istiyorum

 26. Avatar of Cennet örs Cennet örs dedi ki:

  Kömür yardımı almak istiyorum

 27. Avatar of Cennet Cennet dedi ki:

  Kömür yardımı almak istiyorum

 28. Avatar of Hatice Aydemir Hatice Aydemir dedi ki:

  Kömür yardımı almak istiyorum

 29. Avatar of Hatice Aydemir Hatice Aydemir dedi ki:

  İhtiyaç var

 30. Avatar of Rabia kardelen bozkurt Rabia kardelen bozkurt dedi ki:

  Ailemle anlaşamıyorum siddet vb furumlardan dolayı evden ayrıldım su anda kalacak yerim dahi yok iş bulamadım 1 tl bile o kadar muhtacımki lütfen yrdımcı olun allah rızası için

 31. Avatar of Hanifi Öztürk Hanifi Öztürk dedi ki:

  Borçtan dolayı kredi ödüyorum geçinemiyorum

 32. Avatar of sedat hiçyilmaz sedat hiçyilmaz dedi ki:

  odun ve kömür ihtiyacım var 6 aydır çalışamıyorum

 33. Avatar of Kader Kader dedi ki:

  Bende kömür yardımi istiyorum üç tane küçük çocuğum var lütfen yardımcı olun