Devlet Destekli

Kömür Yardımı 2020 Başvurusu Nereye Yapılır? (Fakir Ailelere)

Kömür Yardımı 2020 Başvurusu Nereye Yapılır? (Fakir Ailelere)

Bilindiği üzere Devlet tarafından maddi durumu iyi olmayan ailelere yakacak kömür yardımı yapılmaktadır. 2020 yılına girmeden Resmi Gazete’de bu hususta bir düzenleme yapıldı. Bu içeriğimiz de ihtiyaç sahipleri için Tc ile kömür yardımı sorgulama, sigortalılara başvuru şartları, ne zaman dağıtılacak, gerekli şartlar neler, İstanbul, Adana, Bursa, Yüreğir, Kars, Van, Erzurum, Erzincan gibi illerimizde ne kadar dağıtım yapılacak gibi hususları araştırdık.

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı:1949) sayılı kararı okuyabilirsiniz.

Resmi Gazete’de yayımlanan MUHTAÇ AİLELERE ISINMA AMAÇLI KÖMÜR YARDIMI YAPILMASINA İLİŞKİN KARAR gereğince 2020 yılında da yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza kömür yardımı yapılacak. Karar şöyle;

Miktar ve Sevkiyat

MADDE 1- (1) 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu uyarınca her il ve ilçede kurulu bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca (vakıf) aynı Kanunda yer alan muhtaçlık kriterine uygun olarak yardımdan faydalanabilecek aileler belirlenir.

Bu madde içeriğine göre vatandaşlarımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilecekler.

(2) Her il ve ilçede dağıtımı yapılacak kömür miktarı; birinci fıkra hükümlerine göre ortaya çıkan aile sayılan, bölgenin iklim koşullan, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenir.

Kömür Yardımı

Kömür Yardımı

İllere göre dağıtılacak kömür miktarını Maliye Bakanlığı Belirleyecek.

(3) Dağıtımı yapılan kömürler satılamaz.

Yardım amacıyla verilen kömürler satışı yasak.

(4) Vakıflar, kömür teslimlerini ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri çerçevesinde ailelerin ihtiyaçları nispetinde yaparlar.

(5) Bu Karar kapsamında vakıflara yapılacak kömür sevkiyatları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından belirlenen sevkiyat programı dahilinde yapılır.

Görevlendirme

MADDE 2- ( 1) TKİ ve TTK tarafından CIF satış esaslarında vakıflarca bildirilen teslim noktalarına kadar gönderilecek kömür, sevkiyat noktalarının konumuna göre belirlenecek nakil vasıtalarıyla TKİ ve TTK sorumluluğunda nakledilir.

(2) Sevkiyat programı, ekte yer alan dağıtım takvimine uygun olarak yapılır. Vakıflar, TKİ ve TTK’nın termin planı ve dağıtım takvimine uyar ve bu hususta gerekli tedbirleri alır. Dağıtım takvimi ve temin planına uyulmaması durumunda vakıfların talepleri TKİ ile TTK’nın imkanlan dahilinde hazırlayacağı sevkiyat programına göre karşılanır.

(3) TKİ’nin bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü öncelikli olarak kendi işlettiği sahalardan temin etmesi esastır. TKİ, bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü ve gerekli hizmeti, işleticisi kim olursa olsun kendisine ait sahalar ile bağlı ortaklık veya iştiraklerine ait sahalardan da temin edebilir ve kömürün kendi sorumluluğu altında vakıflara ulaştırılmasını sağlar.

Devlet yakacak yardımı isimli yazımızda daha önceki dönemde yapılan başvurular hakkında ayrıntılı bilgilere yer vermiştik.

(4) Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı TCDD Taşımacılık A.Ş. ile taşınacak kömüre bu bağlı ortaklık tarafından öncelik verilecek olup, TKİ ve TTK ile TCDD Taşımacılık A.Ş. arasında öncelik ve taşıma konusunda protokol yapılır.

(5) TCDD Taşımacılık A.Ş., kömürlerin eksiksiz ve zamanında teslim edilmesi için gerekli önlemleri alır.

kömür-yardımı-sorgulama

Kömür yardımı sorgulama

Organizasyon ve Denetim

MADDE 3- ( 1) İl ve ilçe içerisinde dağıtım organizasyonu vakıflar tarafından yapılır.

(2) Dağıtılacak kömürün niteliği, ilgili mevzuat ve TKİ ve TTK tarafından üretilen kömürün nitelikleri de göz önünde bulundurularak belirlenir.

Kömür Yardımı 2020 Başvuru Dilekçesi

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız için örnek bir dilekçe hazırladık. Kömür yardımı başvurusu dilekçe örneği sadece örnek mahiyette olup, başvuru için Vakıfların belirleyeceği prosedürler, evraklar geçerlidir.

Kömür yardım başvuru dilekçesi örneği linkine tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

T.C. Numarası İle 2020 Kömür Yardımı Sorgulama

Bazı vakıflar yapılan başvuruları internet üzerinden sonuç sorgulama sayfasından yayınlayabilirler. Ancak bu tüm illerimiz için geçerli bir sorgulama sistemi değildir. E-Devlet üzerinden sosyal yardım bilgilerinizi sorgulamak isterseniz, https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresini ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında T.C. no ile öğrenme işlemleri Vakıflara yapacağınız başvuru ile yapılabilir.

] }Yorumlar
 1. blank Veciha sümer dedi ki:

  2 çocuğum var eşim esmeri üçret alıyor korona dan dolayı işleri olmuyor kışta kapıda evimiz kışın çok soğuk onun için kömür yardımı istiyorum lütfen

 2. blank Süleyman Şahin dedi ki:

  Komur yardimi istiyorum engelli çocuğum var ewim kira yeni doğmuş çocuğum var çocuğumdan dolayı calismiyorum 3 çocuğuma bakamıyorum lütfen yardım edin acil

 3. blank Vildan dedi ki:

  5 yaşında kızımvar çalışamıyorum kömüre ihtiyacım var yardım eder misiniz

 4. blank Gulser dedi ki:

  Kömür ve gida ,nakdiyardımı istiyorum.tek başına yasiyorum.babam annem vefat etti.ev sobalı.oturdugum ev miras mali satılacak maalesef..mesajimi okuyun luteen.

 5. blank Gulserakarsu dedi ki:

  Kömür ve gida yardımındandı istiyorum.tek başına yasiyorum.babam annem vefat etti.

 6. blank özdem dedi ki:

  bize yardın etin kömür gönderin ben engelliyim ben evliyim benim yaşın 36 bize 20 tane gönderin

 7. blank Recep dedi ki:

  Geçen yıl kömür aldim busene nereden baş vuracagim

 8. blank Dilek dedi ki:

  Benim 4tane çocuğum var gelir bir durumum yok eşim çalışmıyor kömür yardımı almak istiyorum

 9. blank Salih kaya dedi ki:

  Cide kastamonu dugun borcum ödüyorum bitmedi daha 3 yıldan beri .. durumum kötü calisamiyorum pandemiden dolayi

 10. blank Fahriye dedi ki:

  2çocuğumla yanlız yaşıyorum iki çoçuğumla astım hastasıdır evim kiradır kış için acil kömür yardımına ihtiyacım var

 11. blank Gülşen dedi ki:

  Evim sobalı ve 5 kişiyiz evde İhtiyacım olduğu halde kömür yardımı alamıyorum Ama ki üç katlı evi olanlar hem kömür alıyor hem gida yardımı hemde pandemi parası alıyor Hakkımı yiyenede yedirenede iki dünyadada haram ediyorum

 12. blank Ilhan tasdoner dedi ki:

  Yardım istiyorum gelirimiz çok az lütfen

 13. blank Metin karalı dedi ki:

  Evimiz kira karamurselde kacsefer basvuru yaptik ama verilmedi 3 kucuk cocuk var bu kista verilmesse allah yardimcimiz olsun lutfen komur istiyorum lutfennnnn

 14. blank Halil dedi ki:

  Komur

 15. blank Esma Karabulut dedi ki:

  Evimiz kira yetismiyor sizden yardım in kömür istiyorum lütfen yardım edin 2 çocuğum var lütfen yardım edein

  1. blank Erkan koç dedi ki:

   Nerede ikamet adresiniz yainsaniz yakıt yardımında bulunuruz

  2. blank Salih kaya dedi ki:

   Bende yakit yardimi istiyorm calismiyorum

 16. blank Miskal dedi ki:

  Kömür yardımı istiyorum 8 kişi yaşıyoruz odun sobası kullanıyorum

 17. blank Elif aykaç dedi ki:

  Komur yardim istiyorum çalisamiyorum %49 engelliyim

  Lutfen bana yardim edin

 18. blank zabit bayrak dedi ki:

  calısmıyorum ogun buroşit 2cook var kiracıym cok zor geciniyorus dukanda oturuyorum cocuklar Im cok hasta oluyorlar kömür icin yardımcı olun lutfen

  1. blank Hatice dedi ki:

   Kömür yardımı istiyorum evde 5 kişisiyiz

 19. blank Muhammed dedi ki:

  Kömür yardımı istiyorum 4 çocuğum var çalışmıyorum bir engeli çocuğum var evim kira