Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? 2022 (Başvuru Formu Örneği)

Muhtarlıklardan ve e-Devlet sistemi üzerinden alınan fakirlik belgesi ne işe yarar, ne amaçla kullanılır, öğrenciler muhtaçlık belgesi alabilir mi, 2022 fakirlik maaşı ne kadar oldu? gibi pek çok sorunun yanıtı içeriğimizde yer almaktadır.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? 2022 (Başvuru Formu Örneği)

Fakirlik belgesi nedir, nereden alınır, kimlere verilir, almak için gerekli şartlar nelerdir, ne işe yarar, hangi alanlara kullanılır, e-Devlet’ten alınır mı, yoksulluk belgesi geçerlilik süresi nedir, öğrencilere fakirlik belgesi verilir mi, fakirlik belgesi başvuru formu hakkında tüm bilgileri detaylandırdık.

Fakirlik Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi, maddi yardıma ihtiyaç duyan yoksul vatandaşlara yardım etmek için kamu kurum ve kuruluşlardan gerekli yardımların yapılması için devlet tarafından verilen resmi belgedir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi mahalle muhtarlıklarından alınır. Devletin verdiği desteklerden yararlanabilmek için gerekli olan fakirlik belgesini doldurmak için ikamet ettiğiniz bölgede bulunan muhtarlık binasına giderek başvuru yapılmalıdır.

Fakirlik Belgesi Kimlere Verilir?

Kişilerin fakirlik belgesine başvuracağı ve alacağı yer mahalle muhtarlığıdır. Yalnızca aile fertlerinden bir kişi bu belge için başvuru yapabilir. Yoksulluk belgesi ve başvuruları ücretsiz olarak yapılır. Gereken işlemler onaylandıktan sonra her ay düzenli bir tarihte kişiye yatırılır. Bu belgeye sahip olan kişiler birçok devlet desteğinden ve yardımından faydalanabilir.

Maddi yardıma ihtiyaç duyan yoksul vatandaşlara yardım etmek için kamu kurum ve kuruluşlardan gerekli yardımların yapılması için verilen resmi belge olan fakirlik belgesi diğer adıyla fakirlik kağıdı ile devletten birçok yardım alınabiliyor.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi alım noktaları muhtarlıklar ve e-devlet sistemidir. Fakirlik belgesi almak için ikamet ettiğiniz mahalle muhtarlarına başvuru yaparak, muhtarlıklar verdiği bu belge ile sosyal yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz.

Fakirlik Belgesini Kim Verir?

Fakirlik belgesini muhtarlıklar verir. Kişinin yoksul ve ihtiyaç sahibi olduğunu ve maddi yardıma ihtiyaç duyduğunu tespit ettikten sonra verilen fakirlik belgesinin alınabilmesi için ikamet edilen mahallenin muhtarlığına gidilmelidir. Muhtarlıklar ihtiyaç sahiplerinin başvuruları esnasında fakirlik belgesini vermekte ve doldurmalarını istemektedir.

Fakirlik Belgesi Formu alma noktaları muhtarlıklar ve e-devlet sistemidir. Muhtarlık zaten bu formülü başvuru sahibine veriyor ve doldurmasını istiyor. Ancak formun çıktısı önceden planlanmış e-zamandan tasarruf sağlayacaktır. Bu yüzden alınan geçerli şifre ile e-devlet kapısında giriş yapılmalıdır. PTT şubelerinden e-devlet şifresi alınabilir. Kişiler T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak Girişin altındaki “Hizmetler” menüsü tıklamalıdır.

Bu menüden Sosyal Güvenlik Kurumuna giriş yapılmalıdır. Daha sonra başvuru ve formlarda yoksulluk başvuru formu bulunmaktadır. Bu form alındıktan sonra teslim alındıktan sonra muhtara form doldurularak başvuru yapılır.

Fakirlik Belgesi ile Hangi Destekler Alınabiliyor?

Fakirlik kağıdı ile Bakanlıklardan:

Bu yardımlara başvurularda ihtiyaç sahiplerinden fakirlik belgesi istenir.

Fakirlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik belgesi başvuruları muhtarlıklara yapılmaktadır. Bağlı olduğunuz il ve ilçede ikamet ettiğiniz bölgenin muhtarına giderek fakirlik belgesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Aşağıda sıraladığımız şartları sağlayan kişilere fakirlik belgesi verilmektedir.

Fakirlik belgesi için gerekli belgeler şunlardır:

 • T.C Kimlik belgesi,
 • Fakirlik başvuru formu,
 • Öğrenci belgesidir.

Yoksulluk belgelerinde başvuruda bulunan kişilerin kimliklerini yanlarında götürmeleri gerekmektedir. Yoksulluk belgesinin tanımının açıklanması gerekiyor yani hangi amaçla alınacağı konusunu muhtara açıkça beyan edilmesi gereklidir. Herhangi bir sebep belirtmeyen kişilere bu belge teslim edilmeyecektir.

Fakirlik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Fakirlik kağıdı alabilme şartları aşağıdaki gibidir:

 • Maddi durumu iyi olmayan kişilerin maddi durumunun gelir testini dahi geçmeyen düzeyde olduğu tespit edilen kişilere verilmektedir.
 • Annesi veya babası olmayan muhtaç çocuklar ile %40 ve üzerinde engeli olan muhtaç kişilere,
 • Anne veya babanın bakımı altında olan 18 yaşını doldurmamış kişilere,
 • Sosyal güvencesi bulunmayan kişilere,
 • Aylık geliri olmayan,
 • Üzerinde herhangi bir tapu, mal, araç, konut gibi bir varlığı bulunmayan,
 • Belge almak istediğiniz muhtarın, muhtarlık yaptığı bölge sınırları içerisinde olan vatandaşlara,
 • Aile fertlerinden kimsenin bu maaştan faydalanmaması gerekir.

Devletin vatandaşlara verdiği imkanların arasında bir de muhtaçlık belgesi vardır. Özellikle maddi durumu elverişli olmayan vatandaşlar için sağlanan imkanlar ve belirlenen şartlar vardır. Bu belgeyi doldurmak ve onay almak için muhtarlıktan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fakirlik Belgesi e-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi için e-Devlet sistemine giriş yaparak devletdestekli.com hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne girilir. Sayfada başvuru ve form bölümünden muhtaçlık belgesi talep formunda yer alan bilgiler doldurulur ve çıktısı alınarak muhtarlığa başvuru yapılmaktadır.

Fakirlik Belgesi Başvuru Formu Örneği 2022 (PDF)

Fakirlik belgesi başvuru formu doldurmak için PDF çıktısı alabilirsiniz. Doldurduğunuz fakirlik belgesini muhtarlıklara iletmeniz gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar? 2022

2022 yılında VGM tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen fakirlik maaşı 1.283 TL’dir. Muhtaç aylığı talebinde bulunan kişiler gerekli belge ve formlar ile ikametgah ettikleri işe bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne e-posta ya da şahsen belgelerini göndererek başvuru sağlayabilirler. Engelli, muhtaç ve çocukları olan ailelerin her birine güncel olarak belirlenen 1.283 TL tutarındaki fakirlik maaşı verilmektedir.

Fakirlik Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Yoksulluk belgesinin geçerlilik süresini kişi kendi ihtiyacını kendi gidermeye başladığı anda kesilir. Fakat kişinin süreli olarak ihtiyacı var ise devam etmektedir. Her ay verilen tarihte yatırılır. Geçerliliğini kaybetmesi için belirli nedenler vardır.

Fakirlik belgesinin geçerliğini kaybetmesi sebepleri aşağıdaki gibidir:

 • Belgeye sahip olan kişinin sigortalı bir işe başlamış olması,
 • Fakirlik belgesi veren muhtarın imzasının başka veya sahte olması,
 • Öğrenciye verilen belgede öğrencinin eğitiminin sona ermesi,
 • Belgeyi alan kişi yardımları ve maddi yardımları kötüye kullanır ve bu durum tespit edilir ise,
 • Belgeyi almak için yalan beyanda bulunması ve tespit edilmesi.

Durumlarında belge iptal olur ve geçerliliğini kaybedecektir. Bu aylığı alanların vefat etme halinde yetim erkek çocuklarına bağlanarak 18 yaşına kadar almasına, yükseköğretimde ise 25 yaşını tamamlaması, bakım altında olması durumunda ise ay başından itibaren kesilir. 

Fakirlik Belgesi Örneği 2022

Muhtaçlık Belgesi
Fakirlik Belgesi Başvuru Formu Örneği

Yoksulluk Belgesi Ne İşe Yarar?

Yoksulluk belgesi:
Sosyal Vakıflardan yardım almak,
Maddi durumu iyi olmayan ailelere destek,
Kamu kurum ve kuruluşlarda resmi belge niteliğini taşır,
Sağlık, Gıda, Eğitim yardımlarını almada kolaylık sağlar.

Fakirlik Belgesi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Fakirlik belgesi:
Kömür Yardımı alabilmek,
Eğitim yardımı alabilmek,
Gıda ve erzak yardımı faydalanabilmek,
Sağlık 
Giyim
Nakit Para İhtiyacı karşılamak,
Çocuk Bakımı için
Muhtaçlık maaşı başvurusunda desteklerden yararlanabilmek için kullanılır.
Boşanma davalarında da nafaka ödemesi için fakirlik belgesi gereklidir.

Öğrencilere Muhtaçlık Belgesi Verilir Mi?

Öğrencilere muhtaçlık belgesi verilmektedir. Eğitim alan kişiler öğrenci fakirlik belgesi alabilir ve verilen burslardan yararlanabilirler. Öğrencinin şehir dışında okuması durumunda ikametgah adresini okuduğu yere taşıması gerekir. Bu sayede okuduğu ile ait olan kurumlardan belgeyi talep ederek başvuru sağlayabilir ve tüm eğitim yardımlarından yararlanabilirler.

Fakirlik Belgesi Herkese Verilir mi?

Fakirlik belgesi herkese verilmez. Gerekli şartları sağlayan ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Yoksulluk Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi doldurmak için bulunduğunuz yerin muhtarlık binasına giderek fakirlik belgesi isteyebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden gelir test sonucu alarak, muhtarlıklardan yoksulluk belgenizi alabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Murat Murat dedi ki:

  Ben işkuru cimer i aradım hepside yardım başvurusu yapalım dediler ben kabul etmedim iş istedim ama hala işten haber yok 1 ay oldu iş bulmadılar arayan soran yok yardımcı olun lütfen

error: Content is protected !!