Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? 2023 (Başvuru Formu Örneği)

Muhtarlıklardan ve e-Devlet üzerinden alınan Maddi yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara kamu kurum ve kuruluşlarından gerekli yardımın sağlanması için verilen resmi belge olan yoksulluk belgesi olarak da bilinen fakirlik belgesi ile nasıl alınır, yoksulluk belgesi ne işe yarar, ne için kullanılır, nereden alınır? gibi bir çok sorunun cevabı içeriğimizde yer almaktadır.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? 2023 (Başvuru Formu Örneği)

Bu sayfada ihtiyaç sahibi ve muhtaç ailelerin sosyal yardımlardan yararlanabilmesi için gerekli yoksulluk belgesinin ne olduğu ve devletin sağladığı tüm imkanlardan nereden yararlanabileceği, yoksulluk belgesinin bulunduğu e-Devlet’ten alınabilir mi? belge almak için gerekli şartlar nelerdir, ne işe yarar, hangi alanlarda kullanıldığı, yoksulluk belgesi başvuru formu örneği, yoksulluk belgesinin geçerlilik süresinin ne kadar olduğu, olup olmadığı hakkında tüm bilgileri detaylandırdık.

Fakirlik Belgesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Yoksulluk belgesi başvuruları muhtarlara yapılır. Bağlı olduğunuz il ve ilçede ikamet ettiğiniz bölgenin muhtarlığına giderek yoksulluk belgesi başvurusunda bulunabilirsiniz. e-Devlet üzerinden sosyal yardıma başvurduğunuzda bu belge ile tüm sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi alım noktaları muhtarlıklar ve e-Devlet sistemidir. Yoksulluk belgesi almak için adrese dayalı kayıt sisteminde kayıtlı olduğunuz mahallenin muhtarına doğrudan başvurabilir, başvuru formunu doldurduktan sonra bu belgeyi doğrudan muhtardan alabilirsiniz.

Fakirlik belgesi almak isteyen veya yoksul olduğunu belgelemek isteyenlerin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi yaptırmaları gerekmektedir.

e-Devletten Fakirlik Belgesi Alınır mı?

Fakirlik belgesi e-devletten de alınabilir. Muhtardan da muhtaçlık belgesi alınabilir. Fakirlik Belgesi Formu alma noktaları muhtarlar ve e-Devlet sistemidir. Muhtar zaten bu formu başvurana veriyor ve doldurmasını istiyor. Ancak formun çıktısı önceden planlanmış e-zaman kazandıracaktır. Bu nedenle e-devlet kapısına alınan geçerli şifre ile giriş yapılması gerekmektedir.

e-Devletten Fakirlik Belgesi Alınır mı?

Fakirlik belgesi e-Devlet üzerinden de indirilebilir. Vatandaşlar, T.C kimlik numarası ve şifresi ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra fakirlik belgesine erişebiliyor. Dokümanın çıktısını bilgisayarlarına indirebilirler.

Muhtaçlık belgesi için e-Devlet sistemine geçerli bir şifre girilir ve hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne girilir.

Takip edilmesi gereken diğer adımlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle “e-Devlet” kapısının sayfasını açın.
 • E-devlet sayfasına Kimlik doğrulama işlemini, kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girerek gerçekleştirin. Girişin altındaki “Hizmetler” menüsü tıklamalıdır.
 • Ana sayfa üzerinde yer alan arama motoruna “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” yazarak aratın.
 • Açılacak olan “başvuru formu” üzerinde sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir.
 • “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” formunu doldurarak, gerekli görülmesi halinde kişilere maaş bağlanacaktır.

İhtiyaç belgesi talep formunda sayfanın başvuru ve form bölümündeki bilgiler doldurulur ve çıktısı alınarak muhtara başvuru yapılır.

Fakirlik Belgesi Muhtaçlık Belgesi Sorgulama Nasıl Alınır?

e-Devlet üzerinden Yoksulluk Belgesi Sorgulama Yapabilirsiniz. İhtiyaç Belgesi için Yoksulluk Belgesi Sorgulama yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Fakirlik Belgesini Kim Verir?

Muhtarlar fakirlik belgesi veriyor. Kişinin fakir ve muhtaç olduğu ve maddi yardıma ihtiyacı olduğu tespit edildikten sonra mahalle muhtarına giderek fakirlik belgesi alması gerekir. Muhtarlıklar, fakirlik belgesini ihtiyaç sahiplerine başvuruları sırasında verir ve doldurmalarını ister.

Bu menüden Sosyal Güvenlik Kurumuna giriş yapılmalıdır. Ardından başvuru ve formlarda yoksulluk başvuru formu bulunmaktadır. Bu form alındıktan sonra form doldurularak muhtara başvuru yapılır.

Fakirlik Belgesi Nereye Verilir?

Fakirlik belgesi düzenleyebilen ve Bakanlıkça sağlanan desteklerden yararlanmak isteyenlere sağlanan destekler şunlardır:

Bu yardım başvurularında ihtiyaç sahiplerinden yoksulluk belgesi istenmektedir. Aşağıdaki koşulları sağlayan kişilere fakirlik belgesi verilir.

Fakirlik Belgesi Şartları Nelerdir?

Fakirlik belgesi almanın şartları şunlardır:

 • Maddi durumu iyi olmayan kişilerin maddi durumunun gelir testini dahi geçmeyen düzeyde olduğu tespit edilen kişilere verilmektedir.
 • Anne veya babası olmayan muhtaç çocuklar ile %40 ve üzeri engeli bulunan ihtiyaç sahibi kişiler
 • Anne veya babanın bakımı altında olan 18 yaşını doldurmamış kişilere
 • Sosyal güvencesi bulunmayan kişilere
 • Aylık geliri olmayan
 • Üzerinde herhangi bir tapu, mal, araç, konut gibi bir varlığı bulunmayan
 • Belge almak istediğiniz muhtarın bulunduğu bölge sınırları içerisinde bulunan vatandaşlar
 • Aile fertlerinden kimsenin bu maaştan faydalanmaması gerekir.

Fakirlik Belgesi Başvurularında Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yoksulluk belgesi başvurusu yapacak vatandaşlardan istenen belgeler ise şöyle:

 • T.C Kimlik belgesi.
 • Fakirlik başvuru formu.
 • Öğrenci belgesidir.

Yoksulluk belgesi için başvuran kişilerin nüfus cüzdanlarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Yoksulluk belgesinin tanımı açıklanmalı, yani ne amaçla alınacağı muhtara açıkça belirtilmelidir. Herhangi bir sebep göstermeyen kişilere bu belge teslim edilmeyecektir.

Fakirlik Belgesi İndir 2023 Başvuru Formu Örneği

Yoksulluk belgesi başvuru formunu doldurmak için Word’deki yoksulluk belgesinin çıktısını alabilirsiniz. Doldurulmuş yoksulluk belgesini muhtarlığa göndermeniz gerekir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

VGM tarafından 2023 yılında ihtiyaç sahibi ailelere verilen yoksulluk maaşı 2.432,81 TL’dir. Muhtaç aylığı talebinde bulunan kişiler, gerekli belge ve formlar ile işleri ile ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne belgelerini e-posta veya şahsen göndererek başvuruda bulunabilirler. Engelli, muhtaç ve çocuklu ailelerin her birine güncel olarak belirlenen 2.432,81 TL yoksulluk maaşı verilmektedir.

Fakirlik Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Yoksulluk belgesinin geçerlilik süresi, kişi kendi ihtiyaçlarını karşılamaya başladığı anda sona erer. Ama kişinin bir süre ihtiyacı olursa devam eder. Her ay belirtilen tarihte yatırılır. Süresinin dolmasının belirli nedenleri vardır.

Fakirlik belgesinin geçerliğini kaybetmesi nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Belgeye sahip olan kişinin sigortalı bir işe başlamış olması.
 • Fakirlik belgesi veren muhtarın imzasının başka veya sahte olması.
 • Öğrenciye verilen belgede öğrencinin eğitiminin sona ermesi.
 • Belgeyi alan kişi yardımları ve maddi yardımları kötüye kullanır ve bu durum tespit edilir.
 • Belgeyi almak için yalan beyanda bulunması ve tespit edilmesi.

Bu durumda, belge iptal edilecek ve geçerliliğini kaybedecektir. Bu aylıktan yararlananların yetim erkek çocuklarına bağlanarak vefat halinde 18 yaşına kadar almaları, yüksek öğrenimde 25 yaşını doldurup bakım altında olmaları durumunda ay başından itibaren kesilir.

Fakirlik Belgesi Örneği 2023

Muhtaçlık Belgesi
Fakirlik Belgesi PDF Başvuru Formu Örneği

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi, maddi yardıma ihtiyacı olan yoksul vatandaşlara yardım amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarından gerekli yardımın sağlanması için devlet tarafından verilen resmi belgedir.

Fakirlik Belgesi Herkese Verilir mi?

Fakirlik belgesi herkese verilmez. Sadece talep edilen tüm gerekli şartları sağlayan ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi mahalle muhtarlıklarından alınır. Devletin verdiği desteklerden yararlanabilmek için gerekli olan fakirlik belgesini doldurmak için ikamet ettiğiniz bölgede bulunan muhtarlık binasına giderek başvuru yapılmalıdır.

Yoksulluk Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Fakirlik belgesi çıkarmak için bulunduğunuz yerin muhtarlık binasına giderek fakirlik belgesi isteyebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden gelir test sonucu alarak, muhtarlıklardan yoksulluk belgenizi çıktı olarak alabilirsiniz.

Öğrencilere Muhtaçlık Belgesi Verilir Mi?

Öğrencilere muhtaçlık belgesi verilmektedir. Eğitim alan kişiler öğrenci fakirlik belgesi alabilir ve verilen burslardan yararlanabilirler. Öğrencinin şehir dışında okuması durumunda ikametgah adresini okuduğu yere taşıması gerekir. Bu sayede okuduğu ile ait olan kurumlardan belgeyi talep ederek başvuru sağlayabilir ve tüm eğitim yardımlarından yararlanabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.