Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? 2022 (Başvuru Formu Örneği)

Maddi yardıma ihtiyaç duyan yoksul vatandaşlara yardım etmek için kamu kurum ve kuruluşlardan gerekli yardımların yapılması için verilen resmi belge olan fakirlik belgesi diğer adıyla fakirlik kağıdı ile devletten birçok yardım alınabiliyor. Muhtarlıklardan ve e-Devlet sistemi üzerinden alınan fakirlik belgesi ne işe yarar, ne amaçla kullanılır, fakirlik belgesi nereden alınır? gibi pek çok sorunun yanıtı içeriğimizde yer almaktadır.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? 2022 (Başvuru Formu Örneği)

Bu sayfada muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin sosyal yardım ve devlet tarafından sağlanan tüm imkanlardan yararlanabilmesi için gerekli olan fakirlik belgesi nedir, nereden alınır, fakirlik belgesi e-Devlet’ten alınır mı, kimlere verilir, belgeyi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir, ne işe yarar, hangi alanlara kullanılır, fakirlik belgesi başvuru formu örneği, yoksulluk belgesi geçerlilik süresi nedir, öğrencilere fakirlik belgesi verilir mi, hakkında tüm bilgileri detaylandırdık.

Fakirlik Belgesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Fakirlik belgesi başvuruları muhtarlıklara yapılmaktadır. Bağlı olduğunuz il ve ilçede ikamet ettiğiniz bölgenin muhtarına giderek fakirlik belgesi başvurusunda bulunabilirsiniz. e-Devlet üzerinden sosyal yardım başvurusunda bu belge ile tüm sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi alım noktaları muhtarlıklar ve e-devlet sistemidir. Fakirlik belgesi almak için Adrese dayalı kayıt sisteminde kayıtlı olan bağlı olduğunuz ve ikamet ettiğiniz mahalle muhtarlıklarına başvuru yaparak, başvuru formunu doldurduktan sonra bu belgeyi doğrudan muhtardan alabilirsiniz.

e-Devletten Fakirlik Belgesi Alınır mı?

Fakirlik belgesi e-devletten de alınır. Yine muhtarlıktan da muhtaçlık belgesi alınabilir. Fakirlik Belgesi Formu alma noktaları muhtarlıklar ve e-devlet sistemidir. Muhtarlık zaten bu formu başvuru sahibine vermektedir ve doldurmasını istemektedir. Ancak formun çıktısı önceden planlanmış e-zamandan tasarruf sağlayacaktır. Bu yüzden alınan geçerli şifre ile e-devlet kapısında giriş yapılmalıdır.

Fakirlik Belgesi e-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Devletin vatandaşlara verdiği imkanların arasında bir de muhtaçlık belgesi vardır. Özellikle maddi durumu elverişli olmayan vatandaşlar için sağlanan imkanlar ve belirlenen şartlar vardır. Bu belgeyi doldurmak ve onay almak için muhtarlıktan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fakirlik belgesi için e-Devlet sistemine geçerli şifre giriş yaparak hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne girilir. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabilirsiniz.

 • Öncelikle e-Devlet kapısının sayfasını açın.
 • E-devlet sayfasına Kimlik doğrulama işlemini, kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girerek gerçekleştirin. Girişin altındaki “Hizmetler” menüsü tıklamalıdır.
 • Ana sayfa üzerinde yer alan arama motoruna ”Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” yazarak aratın.
 • Açılacak olan başvuru formu üzerinde sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir.
 • Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu formunu doldurarak, gerekli görülmesi halinde kişilere maaş bağlanacaktır.

Sayfada başvuru ve form bölümünden muhtaçlık belgesi talep formunda yer alan bilgiler doldurulur ve çıktısı alınarak muhtarlığa başvuru yapılmaktadır.

Fakirlik Belgesi Muhtaçlık Belgesi Sorgulama Nasıl Alınır?

Fakirlik Belgesi Muhtaçlık Belgesi Sorgulama e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Fakirlik Belgesi Muhtaçlık Belgesi Sorgulama yapmak için aşağıdaki linki tıklamanız yeterli.

Fakirlik Belgesini Kim Verir?

Fakirlik belgesini muhtarlıklar verir. Kişinin yoksul ve ihtiyaç sahibi olduğunu ve maddi yardıma ihtiyaç duyduğunu tespit ettikten sonra verilen fakirlik belgesinin alınabilmesi için ikamet edilen mahallenin muhtarlığına gidilmelidir. Muhtarlıklar ihtiyaç sahiplerinin başvuruları esnasında fakirlik belgesini vermekte ve doldurmalarını istemektedir.

Bu menüden Sosyal Güvenlik Kurumuna giriş yapılmalıdır. Daha sonra başvuru ve formlarda yoksulluk başvuru formu bulunmaktadır. Bu form alındıktan sonra teslim alındıktan sonra muhtara form doldurularak başvuru yapılır.

Fakirlik Belgesi Nereye Verilir?

Fakirlik belgesini vereceğiniz ve Bakanlık tarafından sağlanan destekleri alabileceğiniz aşağıdaki gibidir:

Bu yardımlara başvurularda ihtiyaç sahiplerinden fakirlik belgesi istenir. Aşağıda sıraladığımız şartları sağlayan kişilere fakirlik belgesi verilmektedir.

Fakirlik Belgesi Şartları Nelerdir?

Fakirlik kağıdı alabilme şartları aşağıdaki gibidir:

 • Maddi durumu iyi olmayan kişilerin maddi durumunun gelir testini dahi geçmeyen düzeyde olduğu tespit edilen kişilere verilmektedir.
 • Annesi veya babası olmayan muhtaç çocuklar ile %40 ve üzerinde engeli olan muhtaç kişilere,
 • Anne veya babanın bakımı altında olan 18 yaşını doldurmamış kişilere,
 • Sosyal güvencesi bulunmayan kişilere,
 • Aylık geliri olmayan,
 • Üzerinde herhangi bir tapu, mal, araç, konut gibi bir varlığı bulunmayan,
 • Belge almak istediğiniz muhtarın, muhtarlık yaptığı bölge sınırları içerisinde olan vatandaşlara,
 • Aile fertlerinden kimsenin bu maaştan faydalanmaması gerekir.

Fakirlik Belgesi Başvurularında Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fakirlik belgesi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • T.C Kimlik belgesi,
 • Fakirlik başvuru formu,
 • Öğrenci belgesidir.

Yoksulluk belgelerinde başvuruda bulunan kişilerin kimliklerini yanlarında götürmeleri gerekmektedir. Yoksulluk belgesinin tanımının açıklanması gerekiyor yani hangi amaçla alınacağı konusunu muhtara açıkça beyan edilmesi gereklidir. Herhangi bir sebep belirtmeyen kişilere bu belge teslim edilmeyecektir.

Fakirlik Belgesi Başvuru Formu Örneği 2022 (PDF)

Fakirlik belgesi başvuru formu doldurmak için fakirlik belgesi PDF çıktısı alabilirsiniz. Doldurduğunuz fakirlik belgesini muhtarlıklara iletmeniz gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı 2022 Temmuz Zammı Sonrasında Ne Kadar Oldu?

2022 yılında VGM tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen fakirlik maaşı 2.088,61 TL’dir. Muhtaç aylığı talebinde bulunan kişiler gerekli belge ve formlar ile ikametgah ettikleri işe bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne e-posta ya da şahsen belgelerini göndererek başvuru sağlayabilirler. Engelli, muhtaç ve çocukları olan ailelerin her birine güncel olarak belirlenen 2.088,61 TL tutarındaki fakirlik maaşı verilmektedir.

Fakirlik Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Yoksulluk belgesinin geçerlilik süresini kişi kendi ihtiyacını kendi gidermeye başladığı anda kesilir. Fakat kişinin süreli olarak ihtiyacı var ise devam etmektedir. Her ay verilen tarihte yatırılır. Geçerliliğini kaybetmesi için belirli nedenler vardır.

Fakirlik belgesinin geçerliğini kaybetmesi nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Belgeye sahip olan kişinin sigortalı bir işe başlamış olması,
 • Fakirlik belgesi veren muhtarın imzasının başka veya sahte olması,
 • Öğrenciye verilen belgede öğrencinin eğitiminin sona ermesi,
 • Belgeyi alan kişi yardımları ve maddi yardımları kötüye kullanır ve bu durum tespit edilir ise,
 • Belgeyi almak için yalan beyanda bulunması ve tespit edilmesi.

Durumlarında belge iptal olur ve geçerliliğini kaybedecektir. Bu aylığı alanların vefat etme halinde yetim erkek çocuklarına bağlanarak 18 yaşına kadar almasına, yükseköğretimde ise 25 yaşını tamamlaması, bakım altında olması durumunda ise ay başından itibaren kesilir. 

Fakirlik Belgesi Örneği 2022

Muhtaçlık Belgesi
Fakirlik Belgesi pdf Başvuru Formu Örneği

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi, maddi yardıma ihtiyaç duyan yoksul vatandaşlara yardım etmek için kamu kurum ve kuruluşlardan gerekli yardımların yapılması için devlet tarafından verilen resmi belgedir.

Fakirlik Belgesi Kimlere Verilir?

Fakirlik belgesi muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelere verilir. Kişilerin fakirlik belgesine başvuracağı ve alacağı yer mahalle muhtarlığıdır. Yalnızca aile fertlerinden bir kişi bu belge için başvuru yapabilir. Yoksulluk belgesi ve başvuruları ücretsiz olarak yapılır. Gereken işlemler onaylandıktan sonra her ay düzenli bir tarihte kişiye yatırılır. Bu belgeye sahip olan muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişiler birçok devlet desteğinden ve yardımından faydalanabilir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi mahalle muhtarlıklarından alınır. Devletin verdiği desteklerden yararlanabilmek için gerekli olan fakirlik belgesini doldurmak için ikamet ettiğiniz bölgede bulunan muhtarlık binasına giderek başvuru yapılmalıdır.

Yoksulluk Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Fakirlik belgesi çıkarmak için bulunduğunuz yerin muhtarlık binasına giderek fakirlik belgesi isteyebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden gelir test sonucu alarak, muhtarlıklardan yoksulluk belgenizi çıktı olarak alabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Hangi Alanlarda Kullanılır? Yoksulluk Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik belgesi:
Sosyal Vakıflardan nakdi yardım almak,
Nakit Para İhtiyacı karşılamak,
Kömür Yardımı alabilmek,
Eğitim yardımı alabilmek,
Burs alabilmek,
Gıda ve erzak yardımı faydalanabilmek için gereklidir.
Maddi durumu iyi olmayan ailelere destek, Kamu kurum ve kuruluşlarda resmi belge niteliğini taşır, Sağlık, Gıda, Eğitim yardımlarını almada kolaylık sağlar. Yine Çocuk Bakımı için gerekli belgedir. Muhtaçlık maaşı başvurusunda desteklerden yararlanabilmek için kullanılır. Boşanma davalarında da nafaka ödemesi için fakirlik belgesi gereklidir.

Öğrencilere Muhtaçlık Belgesi Verilir Mi?

Öğrencilere muhtaçlık belgesi verilmektedir. Eğitim alan kişiler öğrenci fakirlik belgesi alabilir ve verilen burslardan yararlanabilirler. Öğrencinin şehir dışında okuması durumunda ikametgah adresini okuduğu yere taşıması gerekir. Bu sayede okuduğu ile ait olan kurumlardan belgeyi talep ederek başvuru sağlayabilir ve tüm eğitim yardımlarından yararlanabilirler.

Fakirlik Belgesi Herkese Verilir mi?

Fakirlik belgesi herkese verilmez. Sadece talep edilen tüm gerekli şartları sağlayan ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Murat Murat dedi ki:

  Ben işkuru cimer i aradım hepside yardım başvurusu yapalım dediler ben kabul etmedim iş istedim ama hala işten haber yok 1 ay oldu iş bulmadılar arayan soran yok yardımcı olun lütfen