Öğrenci Okul Numarası Öğrenme 2023 (E-Devlet MEB)

Veli bilgilendirme sistemi üzerinden öğrenci eğitim bilgilerinin kontrol edilmesi için gerekli olan öğrenci okul no nasıl öğrenilir, e-Okul, EBA, e-Devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Okul Numarası Öğrenme yazımızdan bilgi alarak hemen öğrenci okul numaranızı öğrenebilirsiniz.

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme 2023 (E-Devlet MEB)

Öğrenci okul numaramı nasıl bulabilirim? diyen ortaokul, lise, meslek lisesi öğrencileri için Milli Eğitim Bakanlığı üzerinde öğrenci okul no sorgulama portalı bulunmaktadır. Bu sayfa sayesinde öğrenciler numaralarının yanında tüm eğitim bilgilerine ulaşabilmektedir.

Liseye geçtim okul numaramı bilmiyorum ne yapmalıyım? okul numaramı unuttum diyorsanız e-Okul numara öğrenme, EBA ve e-Devlet Öğrenci Okul Numarası Öğrenme adımlarını sizler için araştırdık. AÖL öğrenci numarası öğrenme, Üniversite Öğrenci Numarası öğrenme e-Devlet yöntemini, okul numarası olmadan e-Okula’a giriş mümkün mü? içeriğimizde yer almaktadır. İnceleyebilirsiniz.

E-Okul Öğrenci Numarası Öğrenme ve Sorgulama İşlemi

E-okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri üzerinden öğrenci ve velilere hizmet etme amaçlı oluşturulmuş bir sitedir.

Eskiden veliler çocuklarının eğitim ve sınav bilgilerini öğrenmek için okullara gidip sınıf öğretmenleri ile görüşmek zorundaydı. Ancak bu sistem ile öğrenci hakkında devamsızlık, sınav bilgileri, takdir ve teşekkür bilgileri ile ders programı vb. tüm bilgileri alabilirler. Bu sistem üzerinden okul yönetimi sınav sonuç girişini, sınav tarihlerini, devamsızlıkları, öğrenci kayıtlarını, karneleri, merkezi sınavları görüntüleyebilir, öğrenci numarasını öğrenebilir.

e-Okul öğrenci kimlik numarası öğrenme yöntemi şu şekildedir:

 • e-Okul resmi internet sayfasına giriş yapınız.
 • Öğrenci hesabına giriş yapabilmek için size verilen tek seferlik giriş kodu, kullanıcı adı ve şifre bölümlerini doldurunuz.
 • Kullanıcı adı T.C kimlik numarası, şifre ise öğrenci numarası olmaktadır.
 • E-okul sistemine giriş yapabilmek için güvenlik sorularının cevaplanması gerekmektedir.
 • Bu sorular genel olarak öğrencinin kimlik bilgileri olmaktadır.
 • Seri numarası, doğum yeri, doğum yılı gibi soruları doğru cevaplamak gerekmektedir.
 • Yoksa sisteme girmek mümkün olmayacaktır.
 • Daha sonra hangi bilgileri öğrenmek istiyorsanız o linke tıklayın.
 • Bunun için hazırlanmış bir menü bulunmaktadır.
 • Bilgi almak istediğiniz alana girmeniz yeterli olacaktır.
Öğrenci Okul Numarası Öğrenme MEB
E- devlet sistemi üzerinden giriş yaparak Öğrenci Okul Numarası Öğrenme ve çocuğunuz ile ilgili bütün bilgilere erişebilirsiniz.

Sisteme internet tarayıcınızdan giriş yapabileceğiniz gibi Google Play Store ya da App Store’dan e-Okul mobil uygulamasını indirerek öğrenci bilgi sistemine giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adınız ve şifreniz ile de giriş yapabilirsiniz. Üstelik uygulamaya her giriş yapmak istediğinizde bilgilerinizi tekrar girmek zorunda kalmayacaksınız. Oturumu kapatmadığınız sürece uygulama açık kalacaktır. Bu sayfadan kolayca okul, şube veya sınır sorgulama yapabilirsiniz.

Veli Bilgilendirme Sistemi

Öğrencinin okula başladığı andan mezun olduğu ana kadar tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından bir sistem üzerinde toplanmaktadır. Devlet ve özel eğitim kurumları e-Okul sistemi üzerinden bilgi girişi yapabilir. Anaokullarından orta öğretim kurumlarına kadar eğitim veren tüm okullar bu sayfada faaliyet göstermektedir.

Velilerin bilgi alabilmesi için e-Okul üzerinde bir sistem açılmıştır. Buradan veliler tüm bilgilere, duyurulara, sınav giriş yerlerine, Öğrenci Okul Numarası Öğrenimi MEB sınav sonuçlarına ve tercih sonuçlarına ulaşabilirler. Bu sistem üzerinden öğrenciler de giriş yaparak istedikleri bilgilere ulaşabilmektedir.

Devlet tarafından öğrencilere eğitim ve öğretim desteği verilmeye devam ediyor. Bu kapsamda özel okul devlet destekleri hakkında bilgi almanızı öneririz.

Mobil Bilgi Servisi Numara Öğrenme

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından velileri bilgilendirmek için mobil hizmet uygulaması hayata geçirildi. İnternet ya da uygulama üzerinden bilgi vermek istemeyen veliler de SMS yoluyla istedikleri bilgilere ulaşabilmektedir. Mobil bilgi hizmeti Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom tarafından sağlanmaktadır.

Bu GSM operatörleri sayesinde okul idaresi tarafından e-okula girilen her türlü bilgi size kısa mesaj olarak gönderilecektir. Ancak, bu ücretli bir uygulamadır. Sorgulama yapmak istediğinizde 1 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Aylık abonelik 2,5 TL’dir. Bu hizmete üye olmak çok kolay.

Çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını 8383‘e göndererek her türlü bilgiden anında haberdar olabilirsiniz. Ayrıca abonelik iptali yapmak istediğinizde de İPTAL yazıp 8383’e göndermeniz gerekiyor. Bu sistem haberdar olmak açısından dezavantajlıdır. Ancak okul idaresi bilgileri sisteme geç kaydederse siz de geç bilgilendirilmiş olacaksınız. Açık öğretim ortaokul ve liselerinde okuyan öğrencilerin bilgileri de burada yer almaktadır. Mesaj kısıtı 30 adettir. Bu sayıya kadar bilgilendirme mesajını 2,5 TL’ye edinebilirsiniz. 

Türkiye genelinde en uygun dershane özel okul fiyatları hakkında araştırma yaptık. Ek derse ihtiyaçlarınız için inceleyebilirsiniz.

Üniversite Öğrenci Numarası Öğrenme (e-Devlet)

Üniversite kazanan öğrencilerin kazandıkları üniversitenin öğrenci bilgi sistemini kullanabilmeleri için öğrenci numaralarına ihtiyaçları olacak. Üniversite öğrenci numarası, üniversite okuyan öğrencilerin sürekli ihtiyaç duyacakları bir numaradır. Herhangi bir kurumda üniversiteye başladıysanız ve öğrenci numaranızı bilmiyorsanız üniversitenizin öğrenci bilgi sistemi üzerinden giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

 • Üniversite öğrenci numaranızı öğrenmeniz için ilk olarak üniversitenizin öğrenci bilgi sistemi sayfasına girin,
 • Öğrenci bilgi sistemi giriş sayfasında e-Devlet üzerinden giriş için bulunan butona tıklayınız,
 • e-Devlet portalına yönlendirildikten sonra T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girmelisiniz,
 • Bu bilgileri girdikten sonra üniversitenizin öğrenci bilgi sistemi üzerinden üniversite öğrenci numarasını öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Okul Numarası Öğrenme Lise

Milli Eğitim Bakanlığı e-Devlet portalı ile işbirliği içindedir. Veliler bu sistem üzerinden çocukları ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabiliyor, okul numarası, lise, Açıköğretim Lisesi (AÖL) öğrenci numarasını öğrenebiliyor.

Öğrenci okul numarasını e-Devlet portalı üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun sınav bilgileri, devamsızlık bilgileri, merkezi sınav sonuçları, ders programı gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz. Yani MEB’in öğrenci bilgi sistemindeki tüm bilgilere bu sistem üzerinden ulaşılmaktadır.

e-Devlet öğrenci numarası nasıl öğrenilir, inceleyelim;

 • Öncelikle e-Devlet Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi bölümüne giriş yapınız.
 • T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor.
 • Sisteme girdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı velisi olduğunuz öğrencinin okul numaralarına ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca adınızın yanında yer alan link üzerinden veli bilgi sistemindeki bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

e-Devlet okul numarasını öğrenme adımlarını takip edebilmeniz için şifrenizin olması gerekmektedir. e-Devlet şifreniz varsa kolayca giriş yapabilir ve öğrenci okul numarasını sorgulayabilirsiniz. Ancak şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için ortalama 2 TL-5 TL ödemeniz gerekecek.

e-Devlet ile e-Okul Farkı Nedir?

Tek bir çocuk e-Okul sistemi üzerinden takip edilebilir. Tek çocuğunuzla ilgili SMS bildirimlerini GSM operatörleri aracılığıyla da alabilirsiniz. Ancak e-Devlet aracılığıyla, velisi olduğunuz tüm çocuklarınızın bilgilerine ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla e-Devlet sisteminin bilgi kapsamı daha geniştir. Sistemin sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır.

Bu sistem üzerinden ebeveynler çocuklarının T.C. Kimlik numaraları ve okul numaraları olmadan sisteme giriş yapabilirler. Videoda herhangi bir ek bilgi olmadan sisteme nasıl girileceği ve öğrenci bilgilerine nasıl ulaşılacağı anlatılmaktadır.

Ayrıca bu sistem ailelerin çocuklarını üzerlerinde herhangi bir baskı oluşturmadan takip etmelerini sağlamaktadır. e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza veya T.C. Kimlik kartı ile sisteme giriş yapınız.

e-Devlet portalı üzerinden:

 • Diploma bilgisi
 • Ders programı
 • Proje ödevleri notları
 • Öğrenci sınav bilgileri
 • Devam durumu
 • Okul nakil durumu
 • Okula kayıt durumu
 • e-karne
 • Sınav sonuçlarına ulaşılabilir.

Açıköğretim lisesi ve açıköğretim ortaokulu öğrencilerinin velilerinin de aynı bilgilere ulaşmaları mümkündür.

Açık Lise Öğrenci Numarası Öğrenme

TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız. Arama bölümüne Açıköğretim Liseleri Öğrenci Statüsü Belge Sorgulama yazıp ilgili sayfaya geliniz. Açılan sayfada lise kayıt bilgilerinize ve öğrenci numaranıza ulaşabilirsiniz.

AÖL Öğrenci Sayısı (Açık Öğretim Lisesi) öğrencilerinin okul numaralarını öğrenme yollarını şu şekilde özetleyebiliriz;

 • TR Kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • Açıköğretim Liseleri Öğrenci sayfasına açık lise öğrenci numarası ile giriş yapınız.
 • TC Açık lise öğrenci girişi kimlik numarası ile kolayca yapılabilmektedir.
 • Arama bölümüne Açıköğretim Liseleri Öğrenci Statüsü Belge Sorgulama yazıp ilgili sayfaya geliniz.
 • Açılan ekranda lise kayıt bilgileriniz ve öğrenci numaranıza ulaşabilirsiniz.

EBA’dan Okul Numarası Öğrenme

EBA güncel resmi sitesine geldiğinizde, 3 farklı giriş göreceksiniz. Öğrenci, veli ve öğretmen için ayrı ayrı ekranlardan siteye geçilir.

 • Öğrenci velisi iseniz, Veli bölümünden e-Devlet aracılığı ile bağlanarak kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz. Eba portfolyo alanında profil ve hakkında bölümlerinden öğrenebilirsiniz.
 • Öğrenciler EBA giriş, açık öğretim okuyorsanız açık öğretim ekranını takip etmeniz yeterlidir.
 • Üniversite okuyan İlahiyat ve Eğitim Bilimleri öğrencileri de e-Devlet şifresi ile girebilir.

Okul Nosuz e-Okula 2023 Giriş Yöntemi

e-Devlet şifresini kullanarak okul numarası olmadan sadece veliler e-okula giriş yapabilirler. Çip özelliği olan yeni kimlik kartlarının çip özelliğini kullanarak e-Okul sistemine giriş yapamazsınız. e-okul öğrenci ve veli giriş sayfasına iki şekilde ulaşabilirsiniz.

 • Aşağıda verilen link üzerinden (Milli Eğitim Bakanlığı resmi sayfasıdır)
 • e-Devlet şifreniz ile e-Devlet sistemi üzerinden (En kolay ve pratik yöntem)

e-Okula Nasıl Girilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş Veli Bilgi Sistemi sayesinde öğrencilerine ait her türlü bilgi elektronik ortamda elektronik ortamda verilmektedir. Ayrıca e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş Veli Bilgi Sistemi sayesinde öğrenciler devamsızlık, burs bilgileri, ders notları ve ders programı gibi birçok bilgiye tek tıkla ulaşabilmektedir.

Öğrenci T.C. e-Okul sistemine Kimlik Numaranız ve Öğrenci Okul Numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfada kişisel bilgilerinizi doldurup gerekli alanlara tıklayın ve ardından giriş butonuna tıklayın. Açılan sayfada öğrencinin resmini ve istenen bilgileri doğru bir şekilde girip devam diyerek sisteme giriş yapabilir ve öğrenci detaylarına ulaşabilirsiniz.

Velisi olduğunuz öğrenci hakkında bilgi almak için sms servisini, e-okul sistemini veya e-devlet kapısını da kullanabilirsiniz.

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Bulunur?

Okul numaranızı bilmiyorsanız veya unuttuysanız, okulunuzun öğrenci işleri müdürlüğüne veya müdürlüğüne giderek öğrenebilirsiniz. Öğrenme yönetimi olmayan bir diğer okul da e-Devlet sayfasıdır. e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi’ne giriş yaparak okul numaranızı öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Okul Numarası Nasıl Alınır?

Sisteme giriş yapabilmek için E-Okul veli bilgilendirme sistemi ile ilgili web sitesine gitmeniz gerekmektedir. Daha sonra açılacak olan sayfada sisteme giriş yaptığı tespit edilen öğrenci, T.C. Kimlik numarası, öğrenci okul numarası ve güvenlik kodundan oluşan giriş formunu doldurarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Cevat Cevat dedi ki:

  Okul sınıf bulma

 2. Avatar of Cevat Cevat dedi ki:

  Okul sınıf buma

 3. Avatar of Delal Delal dedi ki:

  Okul numarası

 4. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Okul numaram nekadar

 5. Avatar of Asya sebehat sevim Asya sebehat sevim dedi ki:

  Okul numaramı yanlış diyor

 6. Avatar of Osman kabazurna Osman kabazurna dedi ki:

  Okul numaramı öğrenmek istiyorum

 7. Avatar of yunus yunus dedi ki:

  okul numarası

 8. Avatar of 31 31 dedi ki:

  hayır

 9. Avatar of abdulkadir abdulkadir dedi ki:

  benim ismim de abdulkadir ben de bilmiyorum

  1. Avatar of İlayda sungur İlayda sungur dedi ki:

   Selqm

 10. Avatar of Serkan Serkan dedi ki:

  Okul numaramı bilmiyorum yardımcı olur musunuz

 11. Avatar of Serkan Serkan dedi ki:

  Okul numaramı bilmiyorum yardımcı olur musunuz

 12. Avatar of Orhan Tuncay Orhan Tuncay dedi ki:

  Okul numaramı öğrenmek istiyorum