Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma 2022 (Başvuru Yöntemi)

Özel hastanede doğum yapmaktan vazgeçmiş olabilirsiniz. Ücretinizi geri almak için hastaneye ücretinizi geri alma talebinde bulunabilirsiniz. Peki bunun için ne yapmalısınız? İşte Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma 2022 merak edilen tüm detaylar..

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma 2022 (Başvuru Yöntemi)

Özel hastane doğum ücreti geri almak için ne yapılmalı, muayene ücretini geri almak için şartlar nelerdir, SGK özel hastane ücretleri 2022 yılında ne kadar oldu? yeni doğan bebek özel muayene ücretleri, özel hastanelerin ayrıntılı fatura ve bilgisi gibi tüm merak edilenleri sizler için detaylandırdık.

Özel hastanede doğum için randevu alıp yatış yapmadan önce vazgeçmiş olabilirsiniz. Ücretinizi geri almak için hastaneye ücretinizi geri alma talebinde bulunabilirsiniz. Özel hastanelerde muayene, ameliyat ve tedavi sonrası hastaneye yapmış olduğunuz ödemeleri geri mi almak isteyenler böyle bir hakları vardır. SGK tarafından belirlenen doğum ücretlerine ilave fazladan alınan doğum ücretleri varsa bu ücretlerin iadesi alınabilir ve hastalar bu durumda haklarını arayabilirler. Bunun için Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma talebinde bulunmak yeterlidir.

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma Süreci

Özel hastaneler artan kaliteye ve sayıya bağlı olarak vatandaşın tercihi haline gelmiştir. Özel hastanelerde doğum ücretleri için çoğu hastane paket halinde sunum yapmaktadır.

Doğum paketlerinin içinde gebelikte yapılan işlemler şunlardır:

 • Tetkik ve testler,
 • Doğum ücreti,
 • Duruma göre hastanede 1 veya 2 gece kalma,
 • Bebeğin ilk aşısı,
 • Refakatçi,
 • İlk doktor muayenesi,
 • Topuk kanı testi,
 • İşitme testi gibi doğum paketi kapsayan şeyler vardır.
 • Özel hastanelerde doğum yapmak için anlaştığınız ücretin dışında ödediğiniz bir miktar vardır.

Bu ücretin fazladan alındığını ya da bir şekilde anlaştığınız hastaneden doğum yapmamayı tercih ettiğinizde bu fatura ve doğum ücretini nasıl iade alabilirsiniz? Merak edilenler yazımızın devamında…

Özel Hastaneler Fazladan Ücret Aldığında Ne Yapılmalı?

Hastaneler 100 TL üzerinde olan ödemeler için her durumda fatura vermek zorundadır. Özel hastaneler fazla ücret aldığında öncelikle yapmanız gereken SGK Müdürlüğü’ nde yer alan Sağlık Sosyal Merkezlerine şikayet etmektir. SGK dilekçe ile başvuran ve şikayet konusu ücretin iadesi olan olan hastaneye para cezası kesmektedir. Şikayetçi hasta veya hasta yakını fark etmez, fazladan ödediği ücretin iadesi konusunda başka bir ceza yaptırımı yoktur. Hastane ise SGK’ ya olan şikayetinizden sonra ücretin iadesi yolunu seçerse kendisine kesilecek cezanın yarısını ödeyerek bu şekilde çözümleyebilmektedir. Ancak sektörün büyük oyuncuları genelde bu yolu tercih etmez ve kendilerine kesilen cezayı ödeseler bile fazladan aldıkları ücreti iade etmemek için direnebilir. Şikayet olması durumunda hastanelerin karşılaşabileceği olumsuz durumlar şu şekildedir:

 • SGK, hastaneye fazla aldığı doğum, muayene ücreti ve diğer ücretler için fazladan aldığı her ücret için 5 katı ceza kesiyor.
 • Eğer hastaneler bu ücreti ödemez ise ceza bedeli 10 katına çıkabiliyor.
 • Eğer SGK şikayetiniz sonrasında olumlu bir yanıt alamazsanız bu durumda ‘‘hakem heyeti” seçeneğine başvurabilirsiniz.
 • Bu durumda hastanenin hakem heyetiyle işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve bilgi alabilirsiniz.
 • Özel hastanelerde aldığınız tüm sağlık hizmetleri için fatura alınız.
 • Burada ödediğiniz miktarları karşılaştırıp fazla bir ödeme yapıp yapmadığınızı kontrol etmeniz ve şikayet dilekçenizde yer vermeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Muayene Ücreti Geri Alma

Özel hastanelerde ödenecek muayene ücret farkını SGK belirlemesine rağmen özel hastaneler, tedavi ücretinin %200′ ü kadar ücret farkı talep edebiliyor. Vatandaşın, SGK’ nın belirlediği ücretin üzerinde bir ödeme yaptıysa ve bunu ödemek istemiyorsa artık geri alması mümkün. Öncelikle hastaneye yapılan ödeme sonrası mutlaka ayrıntılı fatura (hizmet dökümü) talep edilmelidir. Yapılan ödemelerin fazla olup olmadığını web sitesi üzerinden karşılaştırılmalıdır.

İlave ücret: SGK resmi sitesinden sorgu yaparak ‘İlave Ücret Hesaplama’ kısmından sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Ödemenin fazladan yapıldığına iknaysanız hastaneye karşılaştırdığınız belge ve makbuzunuz ile giderek geri ödeme ücreti talep edebilirsiniz. Buna ”iadeli taahhütlü dilekçesi” denmektedir. Bu durumu hastaneye şikayet etmeniz durumunda Hastaneden olumsuz yanıt alabilirsiniz. Bu durumda başvurmanız gereken yerler bulunmaktadır.

Doğum Ücreti Geri Almak İçin Nereye Başvurulur?

Doğum ücreti geri almak için yapmanız gerekenler şunlar olmalıdır:

 1. Öncelikle SGK şikayet biriminden şikayetinizi bildirim yapabilirsiniz.
 2. İlgili hastane bilgileri ve muayene olduğunuz birimi, ödediğiniz tutarı yazarak bir şikayet formu oluşturabilirsiniz.
 3. Diğer bir çözüm olarak ” hakem heyeti ” bölümüne başvuru yapabilirsiniz.
 4. Hastanelerin çözüm olarak oluşturduğu bir heyet vardır.
 5. Buraya hastanedeki ücretleriniz için dilekçenizi vererek çözüm bulabilirsiniz.
 6. Tüm iade taleplerinize olumsuz yanıt verilir ise, ”ALO 70”i arayarak şikayetinizi bildirebilir talep açabilirsiniz.
 7. Son olarak,  bizzat il ve ilçelerdeki SGK Müdürlüklerindeki ‘Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne başvurabilirsiniz.
Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma
Özel Hastane Fatura Alma

Özel Hastane Ayrıntılı Fatura İsteyin!

Özel hastanelere yaptırdığınız tahlil ve muayene durumu sonucunda fatura istenmemesi halinde fazla ücret talep edebiliyor. Bu durumla karşılaştığınızda veya fazladan ücret ödemek istemiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit.

Muayene, ameliyat ve tedavi sonrası hastaneye yapılacak ödemelerde, mutlaka ayrıntılı fatura (hizmet dökümü) talep edin. Ödemelerin fazla olup olmadığını https://sgk.gov.tr/ internet adresine girerek İlave Ücret Hesaplama Ekranı‘ kısmından sorgulayın. Ödeme fazlaysa hastaneden talep edin. Olumsuz yanıtta iadeli taahhütlü dilekçeyle talebi yineleyin.

Öncelikle hastaneye gitmeden önce SGK’ nın internet sitesi üzerinden ilave ücretlerinizi hesaplayarak tutarları hesaplayabilirsiniz.

 • Daha sonra gittiğiniz hastaneden ayrıntılı fatura talep ederek faturanızı kontrol edebilirsiniz.
 • Bu durumda faturada sadece muayene, tahlil, tetkik bilgileriniz ve işlemlerinizi görebilirsiniz.
 • Yaptırdığınız işlem ve muayene ücretini ödediğiniz fatura bilgilerinde yer alır. Buna rağmen fazla ücret ödediyseniz hemen SGK şikayet kurumu veya hastane heyetine başvurarak dilekçe verebilirsiniz.
 • Diğer bir durumda hastanede yatış işlemi gerçekleştirdiyseniz bu durumda da epikriz raporu almanız doğru olacaktır. Bu raporda da yatılı kalmayı gerektiren bilgiler ve taburcu olduğunuz zaman içerisinde yapılan işlemleri ve ücretleri görebilir bilgileri karşılaştırabilirsiniz.
 • Bu rapor ve ayrıntılı fatura özel hastanelerin kendi güvenceleri için hastalarına vermesi gereken belgelerdir. Tabii fazla ücret talebini her özel hastanede bu durum yaşanıyor diye söyleyemeyiz.
 • Bu yüzden bu durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız ayrıntılı fatura ve epikriz raporunuzu istemeniz yeterli olacaktır.
 • Bu sorunlarla karşılaşma ihtimalinizi en aza indirmiş ve tedbirinizi almış olabilirsiniz.

Özel Hastanede Doğum Yapana Devlet Desteği Veriliyor mu?

Devlet tarafından doğum yapan bir kişiye verilecek olan destek yani SGK tarafından yapılacak olan indirim, özel hastanenin SGK anlaşması olup olmadığına bağlıdır. Özel hastanelerde normal doğum fiyatları, hastanenin SGK anlaşması olup olmadığına göre değişiklik gösterirken doğumdan sonra hastanede kalacağınız sürede doğum ücretini etkiler. Genel olarak SGK anlaşması olan özel hastanelerde doğum fiyatları ortalama olarak 2.000-8.000 TL arasında değişmektedir.

Yeni Doğan Bebek Özel Hastane Muayene Ücreti

Yeni doğan bebek için özel, vakıf veya devlet hastanelerinde müdahaleler dahil hiç bir talep edilemez, ek ücret istenemez. Yeni doğan bebeğe verilen sağlık hizmetlerinden ve aşağıda belirtmiş olduğumuz durumlarda, özel hastaneler de dahil hiçbir hastane ücret veya ilave ücret talep edemez.

Aşağıda sıralanan hallerde hiçbir sağlık kurumu ve kuruluşu fark isteyemez. Hastanelerde ücret alınmayan sağlık hizmetleri şu şekildedir:

 • Yeni doğana verilen sağlık hizmetleri,
 • Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,
 • Yanık tedavisi hizmetleri,
 • Yoğun bakım hizmetleri,
 • Acil servislerde sunulan sağlık hizmetleri ile acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,
 • Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),
 • Organ, doku ve hücre nakilleri,
 • Diyaliz tedavileri, cerrahi işlemleridir.
 • Bu iş ve işlemlerden ilave ücret alınamaz.
 • Ayrıca yukarıda bildirdiğimiz maddeler haricinde bazı özel hastaneler acil hal durumunda da ücret talep etmemektedir. Ya da acil ücreti dışında bir ücret talep edemezler. Bunun incelemesi için yine fatura almanız yeterli olacaktır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu nun Genel Sağlık Sigortası uygulamaları esasında hiçbir hastane gerek yeni doğan gerekse yoğun bakımı gereken yeni doğan bir bebek için kimseden fiyat farkı talep edemez. SGK ile sözleşmede bulunan, özel hastaneler ve vakıf üniversitesi hastaneleri de dahil, normal zamanlarda her iş ve işlem için %90 oranına kadar fark isteyebilir

Acıbadem Doğum Fiyatları Ne Kadardır?

Acıbadem hastanesinin doğum ücretleri aşağıdaki gibidir:

HASTANE ADINORMAL DOĞUM FİYATIEPİDURAL DOĞUM FİYATISEZERYAN DOĞUM FİYATIUZMAN DOKTOR MUAYENE FİYATI
ACIBADEM6.100 TL- 13.000 TL11.300 TL12.220 TL 18.000 TL200- 229 TL
En net bilgiyi hastaneden alınız.

İzmir Özel Hastane Doğum Ücretleri Ne Kadardır?

İzmir Özel Hastane doğum ücretleri aşağıdaki gibidir:

HASTANE ADINORMAL DOĞUM ÜCRETLERİSEZERYAN DOĞUM ÜCRETLERİEPİDURAL DOĞUM ÜCRETLERİMUAYENE ÜCRETLERİ
MEDİFANE1.500 TL3.000 TL 100- 200 TL
EGEPOL1.500 TL- 2.000 TL3.000 TL2.500 TL100 TL
İzmir özel hastane doğum ücretleri

Yukarıda vermiş olduğumuz tablomuz da sizler için İzmir ilimizde ortalama araştırma yaparak örnek hastanelerle doğum ücretlerini tablo halinde derledik. Doğum ve ücretleri için detaylı bilgiyi hastanelerden alabilirsiniz.

Dilerseniz, SSK’ sız Özel Hastane Doğum Ücretlerini inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

SGK Özel Hastane Ücretleri Ne Kadardır?

Özel hastanelerde SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile anlaşmalı hastaneye muayene için giden sigortalı bir hasta 15 lira katkı payı ödemektedir.

 • Devlette muayene başına alınan katkı payı 5-7 TL’ dir.
 • Özel hastaneler ayrıca SGK’ nın ödediği tedavi ücretinin üzerinde %200′ ü kadar fazla fark ücreti de talep edebiliyor.

Ancak bu ücretler hastanelere göre değişiklik gösterebilir. Muayene ücreti yine devlet hastanelerinde olduğu gibi eczaneler tarafından kesilmektedir. Ayrıca muayene ücreti dışında yapılan tetkik ve tahlil ücretleri hastane tarafından alınmaktadır.

Ancak unutmayalım ki, özel hastaneler SGK’ ya bağlı olsa bile muayene ücreti ve yapılan müdahale işlemleri hastanelere göre değişkenlik göstermektedir.

SGK ile anlaşmalı özel hastaneler ne kadar ücret alabilir?

Sigorta Sağlık Kurumu ile anlaşmalı özel hastanelerde devlet tarafından 32 TL gibi bir ücret ödeniyor. SGK’ nın anlaşmalı olduğu hastanelerde muayene ücretini belirli bir miktar ile ödeyebilirsiniz. Sigortalı iseniz muayene ücretinizi 10 TL ile 15 TL arasında bir ücret ödeyebilirsiniz. Ancak sigortanız yoksa bu ücret özel hastanelerde 30 TL ile 50 TL arasında farklılık göstermektedir.

SGK Özel Hastane Masraflarını Karşılar mı?

SGK özel hastane muayene ücretlerini karşılaması için bazı şartların sağlanması gerekiyor. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde muayene olmanız durumunda, masraflarınızın belirli bir kısmını SGK karşılamaktadır. Geriye kalan ücret ise hastane tarafından ödenmektedir. Özel hastanelerde talep edilen diğer ücrete ise fark ücreti denmektedir. Ayrıca, özel hastanelere belirlenen acil durumlarda gidildiğinde ücret ödenmemektedir.

Özel Hastane Muayene Ücretleri

Özel hastanelerin muayene ücretlerini sizin için tablo halinde derledik. Dilerseniz aşağıdaki tablodan bilgi alarak dilediğiniz bölüm için ücreti öğrenerek hastaneye randevu talebinde bulunabilirsiniz.

POLİKLİNİKMUAYENE ÜCRETLERİMAKSİMUM ÜCRET
Kadın Hastalıkları15 TL75 TL
Genel Cerrahi25 TL70 TL
Plastik Cerrahi40 TL60 TL
Göz Hastalıkları40 TL50 TL
Nöroloji25 TL60 TL
Üroloji15 TL55 TL
Beyin Cerrahi35 TL55 TL
Kardiyoloji30 TL75 TL
Dermatoloji25 TL55 TL
Göğüs Hastalıkları30 TL56 TL
Kulak Burun Boğaz30 TL50 TL
Dahiliye25 TL60 TL
Ortopedi30 TL52 TL
Fizik Tedavi30 TL55 TL
Dahiliye Profesör Ücreti500 TL 
Doçent Doktor350 TL 
Özel hastane muayene ücretleri

Özel Hastane Tahlil Ücretleri Ne Kadardır?

Ek bir bilgi olarak özel hastanelerde kan, idrar, MR ve EKG gibi çeşitli tahlil ücretleri aşağıdaki gibidir:

TahlillerÜcretler (TL)

Kan ve İdrar Tahlili

50- 100 TL arasında değişiklik gösterir.

MR ve Ultrason

150- 500 TL arasında değişiklik gösterebilir.

EKG

100 TL

TAHLİL ÜCRETLERİ

Tablolarımızda özel hastane muayene, doktor ve tahlil ücretlerini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Hasan Hasan dedi ki:

  Başarılı artık özel hadtaneler düşünsün sikayetvedecem hepsini

error: Content is protected !!