Profesör Özel Muayene ve Ameliyat Ücretleri 2021 (Tüm Hastaneler)

Profesör Özel Muayene ve Ameliyat Ücretleri 2021 (Tüm Hastaneler)

Devlet hastanelerine gidebileceğiniz gibi özel ve üniversite hastanelerinde de muayene ve ameliyat olabilirsiniz. Burada bulunan profesörlerin ücretleri farklılık gösterecektir. Üniversite hastanesinde profesör tarafından ameliyat olduğunuzda devlet hastanelerinden daha çok ücret ödersiniz. Devlet hastanelerinde yatış için ekstra ücret talep edilmezken üniversite hastanelerinde kaldığınız süre zarfında yatak ücreti ödersiniz. Ayrıca profesörlere randevu alabilir ve özel muayene de olabilirsiniz. İçeriğimizde profesör özel muayene ve ameliyat ücretleri 2021, üniversite hastanelerindeki muayene fiyatlarını, özel hastane ameliyat ücretleri, devlet hastanesi ameliyat fiyatları, özel hastanelerde kardiyoloji ücretli mi, özel hastanelerde devlet neleri karşılıyor, ameliyat ücreti sorgulama ve tüm hastaneleri hakkında bilgi alabilir ve öğrenebilirsiniz.

Üniversite Hastanesinde Ameliyat Ücretleri (Profesör)

Sağlık ciddi bir konudur. Bazı vatandaşlarımız bölgelerinde bulunan devlet hastanelerine giderek ameliyat olmaktadır. Bazıları ise bu konuda daha hassas davranarak özel hastane ve üniversite hastanesi araştırması yapmaktadır. Devlet hastanelerinde ameliyat ve muayene olmak daha maliyetlidir. Ancak maddi anlamda bu ücretleri sıkıntı etmeyenler özel hastanelere giderek muayene olabilecekleri gibi üniversite hastanelerinde bulunan profesörleri de tercih edebilirler. Muayene için ödenecek olan tutarlar, muayene olduğunuz doktorun unvanına göre değişiklik gösterecektir. Buradaki profesörlere muayene olmanız durumunda daha fazla tutar ödersiniz.

Belirlenen muayene ücretleri genel olarak sabittir. Şayet maksimum tutar 50 TL olarak belirlenmiş ise sizden bu tutarın üzerinde para almaları mümkün değildir. Üniversite hastanelerinde ameliyat için de ücret talep edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olan ameliyat tutarlarının yarısı profesörlere ödenmek zorundadır. Yani burada ortaya profesör fark ödemesi çıkmaktadır.

Belirlenen ameliyat tutarı 1.500 TL ise yarısı kadar yani 750 TL’ de profesör fark ödemesi yapmak gerekmektedir. Ancak bu konuda da yaşanabilecek olumsuz durumların ortadan kaldırılması amacı ile ücretlere de sınırlama getirilmesi söz konusu olmuştur. Fakat ameliyatın riskli olması durumunda yarısı kadar ücret alınmasına sınırlama getirilebilir. Asgari ücret 2.825,90TL oldu. Bu düzenleme ile birlikte 2825,90*2 = 5.651,80 TL üzerinde bir ücret talep edilmemesi gerekmektedir. Özel hastane muayene ve ameliyat ücretlerini inceleyebilirsiniz.

Üniversite Hastanelerinde Profesör Muayene ve Ameliyat Ücretleri

Üniversite hastaneleri özellikle son zamanlarda pek çok vatandaşımız tarafından tercih edilmektedir. Bu durumun sebebi ise üniversite hastanelerinde pek çok ekipmanın olması ve profesörlerin de ameliyat ve muayene yapmasıdır. Doktorlar, doçent, profesör olabilmektedir. Bu sebeple vatandaşlarımız nezdinde üniversite hastanelerinin yeri ayrıdır. Geçtiğimiz yıllarda üniversite hastanelerinde muayene ücretleri 5 TL idi. Fakat yapılan zamlar ile birlikte muayene ücretleri 8 TL oldu. Devlet hastanelerinde yapılan muayeneler için de belirlenen profesör muayene ücretleri 6 TL olmuştur.

Ayrıca ücret ödemesi yapılan doktorlardan da söz etmek mümkün olmaktadır. Profesör farkı olarak belirlenen tutarlar bu muayene tutarının 1 katından fazla olamamaktadır. Bu durumda profesör muayene farkı 8 TL + 8 TL = 16 TL’ den fazla olmayacaktır. Profesörlere muayene olmak isteyenlerin belirlenen muayene tutarlarını ödemeleri gerekmektedir. Hastanede şayet belirlenen ücret 70 TL ise, daha fazlasını istemeleri mümkün olmamaktadır.

Aslında buna halk arasında hoca farkı dendiği de bilinmektedir. Fark olarak alınacak tutarların asgari ücretin iki katından fazla olmaması gerektiğini de tekrar belirtelim. 2.825,90*2 = 5.651,80 TL olan bu tutar asgari ücretin zamlanması ile birlikte artış göstermiştir. Sigortası olmayanlar sağlık ocağına gidebilir mi? isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Bunların yanı sıra talep edilen muayene ücretleri aşağıdaki gibidir;

 • Devlet hastanelerinde muayene ücreti : 6 TL
 • Eğitim ve araştırma hastanelerinde : 7 TL
 • Üniversite hastanelerinde: 8 TL
 • İlaç bedeli olarak emeklilerden %10, çalışanlardan %20 kesinti
 • Reçeteler için 3 TL, üç kutudan sonra yazılacak olan ilaçlar için her biri için 1 TL
 • Özel hastanelerde maksimum yüzde 200 oranında fark
 • Ortez ve vücut dışında kullanılan protezlerde yüzde 10, yüzde 20 oranlarında ücret talep edilmektedir.

Devlet Hastanesi Ameliyat Fiyatları 2021

Ameliyat Olunacak Alan, Sosyal Güvenlik Kurumunun Ödediği, Özel Hastanenin Talep Edeceği Tutar değişmektedir Örneğin; Normal Doğum da Sosyal Güvenlik Kurumunun Ödediği 432,00 TL olurken, Özel Hastanenin Talep Edeceği Tutar 864,00 TL olacaktır. Kalp Kapakçığı Ameliyatında ise ek bir ücret talep edilmiyor.

Dizdeki Menisküsün Onarımı için Sosyal Güvenlik Kurumunun Ödediği tutar 1.202,69 TL olurken Özel Hastanenin Talep Edeceği Tutar ise 2.405,38 TL olacaktır. Bu fiyatlarda profesörlerin hoca farkı da fiyatları değiştirecektir. Örneğin; bir ameliyat için normal şartlarda ödenecek olan tutar 2 bin TL ise profesör farkı olarak maksimum 1.000 TL verilebilir. 10 bin TL’ lik bir ameliyatta ise 5.000 TL vermek gerekecektir. Ancak ameliyatın çok fazla risk içermesi durumunda verilen profesör fark tutarlarında indirim yapılması gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Özel sigortası olan vatandaşlarımız ise özel hastanelerde daha uygun fiyatlara ameliyat olduklarından dolayı genel olarak özel hastaneleri tercih etmektedirler.

Muayene Katılım Payı Sorgulama

4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama işlemleri E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için muayene katılım payı sorgulaması linkine tıklamanız yeterli. Link üzerinden hemen katılım paylarını öğrenebilir, bilgi alabilir ve muayene fiyatlarını görerek tedavi olabilirsiniz.

Profesör özel muayene ve ameliyat ücretlerini inceledik. Devam ederek yatak ücretleri ve diğer işlemler için ücret bilgilerini alabilirsiniz.

Üniversite Hastanelerinde Yatak Ücretleri

Bilindiği gibi özel hastanelerden yatak ücreti talep edilmektedir. Özellikle odanın tek kişilik olması durumunda alınan ücretlerin tutarları daha farklı olmaktadır. Yönetmelikte işlem bedeli olarak hastane tarafından sunulan otelcilik hizmeti gösterilmektedir. Sunulan kaliteye göre Üniversite Hastanelerinde Yatak Ücretleri işlem bedeli 30 TL ise 90 TL olacak ve bu fiyatı aşmamak kaydı ile yatak ücreti alınması mümkün olmaktadır. Bu ücretler devlet hastanelerinde hastalardan talep edilmiyor. Ancak üniversite hastanelerinde katkı payı adı altında alınabiliyor.

Bunların yanı sıra ücret Sosyal Güvenlik Kurumu’na faturalandırılamıyor. Tv, telefon, tek yataklı ve banyosu bulunan odalardan normal tutarın 3 katını geçmemek dahilinde ücret talep edilebilmektedir. Sunulan otelcilik hizmetinin kuruma fatura kesilmesi mümkün olmamaktadır. 

Üniversite Hastanelerinde Ücretsiz Ameliyat Yapılıyor mu?

Üniversite hastanelerinde muayene ve ameliyat ücretleri devlet hastanelerine göre daha pahalı olmaktadır. Bu durumun sebebi yukarıda bahsettiğimiz profesör farkından kaynaklanmaktadır. Bu tutarların hastanelere göre değiştiğinden de söz etmek mümkündür. Şayet üniversite hastanesi ile Sağlık Bakanlığı arasında bir anlaşma varsa burada yazan tutarlar talep edilecektir. Anlaşmalı olan kurumlarda ameliyat olmanız durumunda ekstra ücret ödememek gibi bir durum da söz konusu olmaktadır.

Bu hususta yapılması gereken üniversite hastanelerinden detaylı bilgi almak olacaktır. Hastanelere giderek fiyat konusunda detaylı bilgi alabilir ve ücret ödeyip ödemeyeceğiniz konusunda emin olabilirsiniz.

Aşağıdaki sağlık hizmetleri ücretsiz olup herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Ücret Ödenmeyen Sağlık Hizmetleri

Aşağıdaki işlemlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ücret Ödenmeyen Sağlık Hizmetleri detayları ise şöyle;

 • Üniversite hastaneleri dışında kalan kardiyovasküler cerrahi 
 • Yoğun bakım hizmetleri 
 • Acil servislerde sunulan sağlık hizmetleri 
 • Yanık tedavisi 
 • Kanser tedavisi 
 • Yenidoğan sağlık hizmetleri 
 • Hemodiyaliz tedavileri 
 • Doğumsal anomali 
 • Kök hücre, organ ve doku nakli 

Bunların yanı sıra özel hastanelerde bazı hizmetlerden de herhangi bir ücret talep edilmesi mümkün olmamaktadır.

 • Acil sağlık hizmetleri 
 • Yoğun bakım hizmetleri 
 • Travma 
 • Sevkle gelen vakalar 
 • Müşahade altında olan hastalar 

Bu vakalardan dolayı acil sağlık merkezlerine giden hastalardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak bazı durumlarda ücret almak amacı ile hastaların girişleri acilden yapılmamaktadır. Hasta yakınlarının bu durumlara imtina etmesi gerekmektedir. Böyle bir sıkıntı ile karşılaşıldığında Sağlık Bakanlığı Şikayet İhbar Hattı olan 184‘ ü arayarak gerekli şikayetler bulunabilirsiniz. 

SGK Tarafından Karşılanan Tutarlar

Muayene ve ameliyat ücretlerinin SGK ile anlaşmalı hastane olması ve şahsın da sigortalı olması durumunda bir kısmı karşılanmaktadır.

Yukarıda başlıklarda da bazı ameliyatların ücretleri gösterilmektedir. Tutarların belirli bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında karşılanmakta olup özel hastaneye gidecek olanların ödeyecekleri tutarlar da tablonun son sütununda yer almaktadır. Bazı ameliyatlar için özel hastanelerde ekstra ücret  talep edilmemektedir. Üniversite hastaneleri de yine 1 katı tutarından fazla olmamak kaydı ile hoca farkı talep edebilirler. 

Genel sağlık sigortası için gerekli evraklar ve belgelere göz atabilirsiniz.

Muayene Ücretleri 2021 Ne Kadar?

Ameliyat ücretlerinin yanı sıra bir de muayene ücretlerine göz atalım. SGK tarafından karşılanan tutarların yanı sıra tıp merkezlerinde, branş hastanelerinde ve özel hastanelerde ödenecek olan tutarlar farklılık göstermektedir. SGK tarafından ödenen tutarlara bir de hastane kalitesine göre fark ödemesi yapılması mümkün olmaktadır.

Özel Hastanelerde Ameliyat Fiyatları 2021

Aynı operasyon için özel hastanelerin fiyatları değişiklik göstermektedir. Özel Hastanelerde Ameliyat Fiyatları 800 TL- 26 bin lira arasında gerçekleştirilen operasyona göre değişmektedir.

Gerçekleştirilecek operasyona göre; Özel Hastanelerde Ameliyat Fiyatları 2021 yılında aşağıda ki gibidir:

 • Sezeryan Doğum ameliyat fiyatı: 975 TL
 • Kalça Eklem Protezleri fiyatı; 26 bin TL
 • Hemoroid Ameliyatı fiyatı: 980 TL
 • Kısırlık Tedavisi Ameliyatı fiyatı: 800 TL
 • Genizeti Ameliyatı fiyatı: 1.000 TL
 • Dizdeki Menisküs Onarım Ameliyatı fiyatı: 2.850 TL
 • Bademcik Ameliyatı fiyatı: 1.600 TL
 • Varis Ameliyatı için ücret alınmamaktadır.
 • Kalp Kapakçığı için ek ücret alınmaz.
 • Normal Doğum Ameliyatı: 1.000 TL
 • Apandist Ameliyatı: 950 TL
 • Katarakt ve Lens İmplantasyon Ameliyatı: 250 TL
 • Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı: 2.600 TL
 • koroner By-Pass Ameliyatı: Ek alınmaz.
 • Açık Prostat Ameliyatı: 2.000 TL
 • Açık Safra Kesesi Ameliyatı:1.600 TL

Özel hastane ameliyat fiyatları her hastaneye göre değişiklik göstermektedir.

Üniversite hastanelerinde talep edilen tutarlar devlet hastanelerinden daha fazla olmaktadır. SGK tarafından karşılanan tutarların yanı sıra fark ödemesi yapmak da gerekmektedir. Bu hususta size fiyat hususunda bilgi edinmeniz amaçlı bir sorgulama sistemi öneriyoruz.

Ameliyat Ücreti Sorgulama İşlemi

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilmiş bu sayfa üzerinden ücretler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken tetkiklerin söz konusu olması durumunda işlemler kısmından tahlil bölümünü tercih etmeniz gerekmektedir.

İlave ücret hesaplama aracı
İlave ücret hesaplama aracı

İlave ücret hesaplamak için buraya tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Burada hastanelere göre ödeyebileceğiniz tutar aralıkları gösterilmektedir. Bu tutarlar dışında sizden daha fazla tutarlar talep edilmesi mümkün değildir.

Yapılacak olan bazı ameliyatlardan ekstra ücret talep edilmezken bazı ameliyatların ücretli olduğu bilinmektedir. Ameliyat olacağınız hastaneyi arayarak detaylı bilgi edinmeniz mümkün olacaktır. Bazı ameliyatlarda SGK kapsamında karşılanan tutarlar dışında ekstra ücretler talep edilmesi yasal olmamaktadır. Bu uygulamalara rastlamanız durumunda şikayet hakkınız mevcuttur. Ayrıca özel hastanelere acilden giriş yaptığınızda herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini de tekrar hatırlatalım.

Ayrıntılı Fatura İsteyin

Muayene, ameliyat ve tedavi sonrası hastaneye yapılacak ödemelerde, mutlaka ayrıntılı fatura (hizmet dökümü) talep edin. Ödemelerin fazla olup olmadığını https://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/ internet adresine girerek ‘Ne Kadar İlave Ücret Ödeyeceğim? kısmından sorgulayın. Ödeme fazlaysa hastaneden talep edin. Olumsuz yanıtta iadeli taahhütlü dilekçeyle talebi yineleyin.

Ceza Kesilir

İade taleplerinize olumsuz yanıt verilirse, usulsüz ücret alan hastaneyi SGK’ya bildirin. Bunun için ‘Alo 170’i arayabilir veya bizzat il ve ilçelerdeki SGK Müdürlükleri’ndeki ‘Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne başvurabilirsiniz. SGK, hastaneye fazla alınan ücretinin 5 katı ceza kesiyor. Hastane, fazla ücreti iade etmezse ceza 10 katına çıkıyor.

Talebe rağmen hastaneden olumsuz yanıt aldıysanız ‘hakem heyeti’ne başvuru seçeneği var. Büyük şehirlerde 3610, ilçe ve kasabalarda 2400 liranın altındaki alacaklar için hakem heyetlerine başvuru yapılabiliyor. Ayrıca SGK, tedavi sonrası sistemine kayıtlı telefona “Sizin adınıza hastaneye şu miktarda para ödedik” diye mesaj gönderiyor. Ödediğinizle karşılaştırın.

Yorumlar

 1. Avatar of Serdar Ovezov Serdar Ovezov dedi ki:

  Ankara acil devlet hastanesinde yabancı uyruklu arkadaşımı riskli ağır ameliyat yaptırdım şimdi yoğun bakimler bölümü bakıyor komple ne kadar fiyat ödenecek bilmiyorum Türkmenistanliyim paradaysa biraz sıkıntımız var arkadaşlar yardamci olurmusunuz in yüksek ödenecek ne kadar para olur haberinize bekliyorum ın kıssa zaman yazsanız çok memnun olurum

 2. Avatar of Hadi Hadi dedi ki:

  2021 güncel bilgiler yer alıyor. Beğendim.

 3. Avatar of Nagehan korkusuz Nagehan korkusuz dedi ki:

  Merhaba ben 3 sezaryen dogum yaptim bu 4.üncü devlet hastanesi karsilamiyor doğumu denildi.üniversite hastanesinde sezaryen dogum ucreti ne kadar öderim

 4. Avatar of Nagehan korkusuz Nagehan korkusuz dedi ki:

  Merhaba ben 4 sezaryen dogum yaptim bu 4.üncü devlet hastanesi karsilamiyor doğumu denildi.üniversite hastanesinde sezaryen dogum ucreti ne kadar öderim

 5. Avatar of Seyfullah ÖZDEMİR Seyfullah ÖZDEMİR dedi ki:

  Ozel hastanede 3 tane fıtık için ameliyat tutarı ne kada?

 6. Avatar of Arzu Arzu dedi ki:

  Devlet hastanelerinde kasık fıtığı ameliyatı sigortasız ne kadardır

 7. Avatar of Kubra Kubra dedi ki:

  Devlet hastanesinde beyın amalıyatı sigortasız Ne kadardır