Devlet Destekli

Sera Kurmak için HİBE Kredi ve Örtü Altı Tarım Destekleri

Sera Kurmak için HİBE Kredi ve Örtü Altı Tarım Destekleri

Devlet tarafından seracılık faaliyetlerinde bulunmak isteyenlere destekler verilmeye devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu desteklerin 2020 yılında da verilmeye devam edeceği söyleniyor. Sera kurulumu için de pek çok bankadan destek alınabilecektir. Gerekli belgeler ve şartları taşımak kaydı ile Ziraat Bankası’ na başvurarak bu destekleme ödemelerine başvuru yapılabilir. Örtü altı yetiştiriciliğine dair verilen hibeleri içeriğimiz de bulabilirsiniz.

2020 Yılı Örtü Altı Tarım Destekleri

Devlet, sera ve örtü altı tarım diye bilinen kapalı tarımı dönem dönem verdiği kredi ve destekler ile destekliyor. Kapalı tarım olmaz ise, kış aylarında ithalata bağlı kalırız. Bu yüzden Gerek Gıda Tarım Müdürlükleri, gerekse diğer tarımsal kalkınma birimleri seralara destek sağlıyor. Kırsal kalkınmayı destekleme amacıyla verilecek olan Sera kurmak için hibe kredi detayları belli oldu. Tarım desteklemelerinden Sera Kurmak için HİBE Kredi ve Örtü Altı Tarım Destekleri ve açık ve kapalı örtü altı tarım ödemelerinin detayları  haberimizde..

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği Verilmektedir.

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği Verilmektedir.

Tarım Destekleme Ödemelerinin Limiti Ne Kadar?

Hükumet kırsal kalkınmayı destekleme amacıyla  hibe programları oluşturulması yönelik Bakanlar kurulu kararı yayımladı. Hükümetin aldığı bu kararla tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ile bireysel sulama sistemlerinde hibeye esas proje tutarı üst limitinin %50’sine hibe yoluyla destek verecektir. Karar ile Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlar, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar ve bu yatırımlara ait yeni teknolojiler içeren makine ekipman alımları, yenilebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, bitkisel ve hayvansal gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar desteklenecektir. Proje bütçesi KDV hariç hazırlanacak olup 81 ilde destekleme kapsamına alınacak proje konuları çıkarılacak tebliğ ile belirlenecektir. Yapılacak ödemeler için gerekli kaynak bütçe kanunu ile tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak ve Ziraat bankası aracılığıyla ödenecektir.

Örtü Altı Yetiştiriciliği İçin Sera Devlet Desteği Veriliyor

Genç çiftçilere verilecek olan 30 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi kapsamında desteklenen projelerden olan kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projesi ile en az 1.000 metre karelik alanda ve basınçlı sulama sistem içerikli kontrolü  örtü  altı tesisinde  sebze veya muz  yetiştiriciliği projeleri devlet desteği verilecektir.

Köye dönüş projesi kapsamında Genç çiftçilere verilecek olan proje karşılığında hibe ve faizsiz kredi başvuruları bu yılında başlayacak ve bu konuda sitemizde haber yayınlanacaktır.

Modern Seralara 100 bin TL Devlet Desteği

Hükümetin geçen Aralık ayında açıkladı esnaf, çiftçi ve gençlere yönelik müjde paketi ile sera modernizasyonu da ilk kez sübvansiyonlu tarımsal krediler kapsamına alındı. Ziraat bankası ve Tarım kredi kooperatifleri’nce tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin kararda yapılan değişiklikle sera modernizasyonu yatırımlarına 100 Bin TL ‘ye kadar destek verilmeye başlandı. Kontrollü örtü altı tarımı için verilecek kredi üst limiti 25 milyon liradır. Yatırım dönemi için %50, işletme dönemi için de %50 faiz indirimi uygulanacaktır.

blank

Çadır Sera Kurulumu

Karara göre çiftçiler, sera modernizasyonu kapsamında yatırım kredisi ve işletme kredisi olarak ise %50 faiz indirimli krediden yararlanabiliyor. Ayrıca Tarım Bakanlığının yaptığı  çalışmalara göre seralarda kullanılan sulama suyunun tarımsal sulama suyu tarifesinden ücretlendirilmesi sağlanacak ve seracılık yapan üreticilerin üretim maliyetleri azaltılacaktır.

Sera Kurmak İçin Destekler

Seracılık faaliyetleri için başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere, KOSGEB, Tarımda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Ziraat Bankası ve Finansbank özel bankalar pek çok hibe, destek, faizsiz veya düşük faizli kredi vermektedir. Milli Tarım Projesi dahilinde sizde seraları için geri ödemesiz hibe ve teşviklerden faydalanabilirsiniz.

Bu yıl verilecek olan tarımsal yatırımları sitemizin desteklemeler bölümünden inceleyebilirsiniz. Eğer hobi olarak sera kurmak isterseniz, Koçtaş gibi alışveriş merkezlerinde 3.000 TL. civarında Mini Bahçe Serası satılmaktadır. Bu ürün ile kapalı örtü altı tarıma başlayabilirsiniz. Devlet destekleme ödemeleri kapsamında ÇKS’ ye kayıtlı üretici ve çiftçilere verilecek Gübre, mazot, hayvan başın ödeme, tarla parası gibi ödemelerde bu bölümde yer almaktadır.

Sera kurulumu için gerekli olan sermayenin belirlenmesinde en önemli etkenler seranın tipi ve büyüklüğü olmaktadır. Ayrıca seraların ek yapım masrafları da yüksektir. Ancak yıllık bakım olarak düşük tutarlarda olabilecek alüminyum ya da çelik malzemeler seçilebilir Sermayesi yeterli seviyede olmayan işletmeler için yıllık bakım giderleri düşük olan ahşap iskeletli ya da plastik örtüler seçilebilir.

Serada Yetiştirilebilecek Ürünler

Seralar sebze yetiştirmek için kullanılan kapalı alanlardır. Bu uygulamanın verimi artırdığı düşünülmektedir. Seralarda yaygın olarak yetiştirilen tarımsal ürün domatestir. Ancak iklim koşulları göz önünde bulundurularak farklı ürünlerin yetiştirilmesi de mümkündür. Karşımıza çıkan diğer sebzeler marul, biber ve salatalık olmaktadır. Seracılık faaliyetlerinde iklime göre çilek yetiştirildiği de görülmektedir. Süs bitkilerine de rastlamak mümkündür. Isı, nem ve yeterli olan oksijen üçlüsü sağlandığında elde edilen verimin tarlalara göre daha fazla olduğu ifade ediliyor. Domates hassas bir sebze olduğu için olgunlaşma dönemlerinde bazı bölgelerde kırağıların üzerlerine yağması sonucu yanabiliyor. Seracılık oluşabilecek her türlü hasarı minimum seviyeye indiriyor.

serada-yetiştirilecek-ürünler

Serada yetiştirilecek ürünler

Devletin verdiği desteklerin yanı sıra bankaların da sera kurulumu için verdiği krediler bulunmaktadır. Kosgeb sıfırdan kurulacak olan seraları desteklemiyor. Ancak seralarda yapılacak olan düzenlemeler ve tadilat faaliyetleri için hibe ve kredi veriyor. Ziraat Bankasının yanı sıra Şekerbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank gibi bankalar sera kurulumu ve sera modernizasyonu gibi konularda kredi imkanı sunuyor. Ziraat Bankası sera kredisi veriyor. Bağlantıya tıklayarak kredi detayları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Şayet seracılık sektöründe yeni düzenlemelerin yapılabileceği öngörülemez ise, daha sonraki sürümlere kurulacak olan sera uyumlu olmayacağından dolayı değişiklik yapmak zor olacaktır. Bu sebeple sera kurarken biraz ileri görüşlü olmak gerekecektir. Şayet serada boyu alçak olan ürünlerin yetiştirilebileceği düşünülür ve sonrasında boyu uzun olan bitkiler yetiştirilmeye başlanırsa, bu durum uygun olamayacaktır. Bu sebeple seraların boyutlarına ve tiplerine iyi karar vermek gerekmektedir. Devletin verdiği hibeler ve banka kredileri yolu ile kurulum sağlanabilir.

Düşük Faizli Sera Kredisi

Kredi Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılacaktır. Kredi üst limiti 25 milyon TL olurken, yatırım döneminde yüzde 50, işletme döneminde ise yüzde 50 oranında faiz indirimi yapılacaktır. Verilecek olan düşük faizli krediler için başvurular Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır.

Ayrıca 3 dekardan fazla küçük olmamak üzere olan alanlarda destekleme alınabilmesi için yüzde 50 oranlarında hibe sağlanacağı duyurulmuştur. Yıl içerisinde örtü altı tarım yapacak olan işletmelere sağlanan destek ise dekar başına 150 TL olmaktadır. Sera kurulum ve modernizasyon başlığı altında 2020 yılında desteklerin verilip verilmeyeceği merak edilmektedir. Bakanlık kanadından konu ile ilgili bir açıklama geldiğinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

] }Yorumlar
 1. blank Örtü altı topraksız çilek üretimi sera kurulumu dedi ki:

  45 dönüm arazi üzerinde 10 dönümünü Topraksız Çilek üretimi yapmak istiyorum,Kurulum ve işletme aşamasında Devlet hibe ve kredi teşviklerinden nasıl ve kadar kullanabilirim.Yapacağım yatırımla ilgili tavsiyeleriniz nelerdir,aydınlatıcı yardımlarınızı bekler saygılarımı sunarım.

 2. blank Sera dedi ki:

  Merhaba ismim Eyüp ben 21 yaşındayım Şanlıurfa yukarı Yazıcı Mahallesi’nde ikamet ediyorum şu anda Ankara’da çalışıyorum ama Kendi memleketinde kendi toprağımda çalışmayı vsr üretmeyi istiyorum ama maddi durumum çok kötü o yüzden Tarım Bakanlığı mısın desteğini bekliyorum Eğer bana destek verilirse ben gidip kendi evimde kendi memleketimde Sera yetiştiriciliği yapacağım saygılar

 3. blank seracılık teşviki hk. dedi ki:

  slm 6000 – 14000 su kenarında arazilerim var şartları nedir.istenen evraklar nedir ziraat odasına vede ilçe tarıma kayıtlıyım devlet seracılık desteginden yararlanama bilirmiyim ben ercüment kayseriden tel hoşçakalın

 4. blank sera dedi ki:

  köyümde kooperatif olarak seracılık yapmak istiyorum devletten kredi alabilirmiyiz veya nasıl alabiliriz

 5. blank Sera üretimi dedi ki:

  seracılık 100% yerli üretim . 02 dünyaya sera satıyoruz.

 6. blank Macir Seracılık dedi ki:

  CİFTÇİLERİMİZE UYGUN FİYATA USTALIK İMALAT MONTAJ UYGUN FİYATA YAPMAKTAYİZ BİZE ULAŞİN YARDİMCİ OLALİM

  SERA KURMA BİZİM İŞİMİZ 0534

  1. blank Veysel dedi ki:

   iletisim numaranızı bulamadık

 7. blank emo gun dedi ki:

  Alanya da muz serası yapmak istiyorum.Kuracağım seranın 250 bin tl kadar maliyeti var.100 bin tl kadar kendi sermayem var.Üstünü hibe ve faizsiz kredi alabilirmiyim?KOSGEB girişimcilik eğitimlerini katıldım şayet bir faydası olursa.

 8. blank Ali kavak dedi ki:

  Merhaba sera kurmak istiyorum bahceme nasil yol izlemeliyim butcem yok

 9. blank kaplan seracılık dedi ki:

  kaplan seracılık şanlıura eyyübiye

 10. blank seracılık dedi ki:

  iş kurmak

 11. blank 1000 metrekarelik sera dedi ki:

  1000 metrekarelik sera kurmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim kosgeb girişimcilik belgem mevcut

 12. blank 4000 m2Topraksız sera kurmak istiyorum dedi ki:

  4000 m2Topraksız sera kurmak istiyorum .Fizibilite araştırması yapıyorum devlet destegi nerelerde ve nekadar olabilir.Saygılar.

 13. blank Sera kurmak dedi ki:

  Merhaba cabuk cvp gelirse sevinirim yer kiralayıp sera kurmak istiyorum nasıl kredi cekebilirim devlet destekli uzun süre düşünüyorum arazi fiyatı yüksek ama 5 yıl kiralayıp sera yapmak istiyorum

 14. blank Sera proje süper dedi ki:

  Sera kuracam 5000 m2 suyum ve boş arazim var devlet desteği varmı varsa ulaşın bana

  1. blank Baki dedi ki:

   Yok kardeşim devlet desteği falan yok hepsi hikaye

 15. blank sera kurmak istiyorum köye dedi ki:

  1000 metre kare sera yapmak istiyorum köyüme kuracağım,bu konuyla ilgili bütün bilgileri bana yollarsanız sevinirim

 16. blank Destek rica ederim dedi ki:

  Merhaba 9000-9800 metre kare narenciye limon bahçesi yapmak istiyorum Devlet’ten yapılacak destekleme oluyor mu fidan parasını ödeniyor diye duydum yardımınızı rica ederim konu hakkında nereden destek alabilirim?

  1. blank Halil ozlek dedi ki:

   2000 metre kare arazim var serayi kurup isletecek bir yatirimci ariyorum adana kozan

 17. blank adnan sobe dedi ki:

  1000 METRE KARE SERAYAPMAK ISTIYORUM AMA BUCCEM YOK BU KONUDA BENI AYDINLATIRMISINIZ SAYGILAR