geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3292
EURO
10,1338
ALTIN
501,04
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

Sera Kurmak için HİBE Kredi ve Örtü Altı Tarım Destekleri

Sera Kurmak için HİBE Kredi ve Örtü Altı Tarım Destekleri
A+
A-

Devlet tarafından seracılık faaliyetinde bulunmak isteyenlere destekler verilmektedir. Seracılık yapmak isteyenlerin maddi desteğe ihtiyaçları varsa Ziraat bankası sera kredisine başvuru yapabilirler. Seracılık yapmak isteyen yada seracılık üzerine faaliyet gösteren girişimciler sera kurmak için gerekli belgeleri hazırlayıp sera hibe desteği başvurusunda bulunarak yaralanabilirler. Örtü altı yetiştiriciliğine dair verilen hibe ve sera işletmesi kurma maliyetlerini Sera hibe desteği 2021 şartlarını 1 dönüm sera maliyeti ne kadar olduğunu, Ziraat Bankası sera kredisi ve Sera hibe desteği 2021 başvuru için gerekli belgeler nelerdir, TKDK sera desteği
Kapalı sera ve Muz serası maliyeti 2021 tüm merak edilenleri içeriğimiz de bulabilirsiniz.

Sera Yapımında Devlet Desteği 2021

Sera hibe desteği almak isteyenler 1 dönüm sera maliyetinin ne kadar olduğunu ve Ziraat Bankası sera kredisi ile bu giderleri nasıl karşılayabilecekleri merak ediyor. Devlet desteğinden faydalanabilmek için Sera hibe desteği 2021 başvuru nasıl yapılıyor Sera kurmak için gerekli belgelerin neler olduğu araştırılıyor.

Seracılık faaliyeti örtü altı yetiştiriciliği olarak da bilinmektedir. Geleneksel seracılık faaliyetlerine devlet tarafından hibe ve krediler ile girişimciler desteklenmektedir.

Sera Yapımında Devlet Desteği 2021 yılında şunlar olacaktır;

 • İşletme aşamasında verilen destekler.
 • Yatırım aşamasında verilen destekler.

İşletme ve yatırım aşamalarında verilen destekler olarak olarak ayrılmaktadır. 2 kategoride örtü altında yetişen ürünler desteklenmektedir.

Ayrıca sera kurmak için devlet desteği veren kurumlardan biri olan Kosgeb Çiftçilere verdiği 60 bin lira ve 370 bin lira hibe olarak sera kurmak isteyenlere devlet desteği vermektedir.

Örtü Altı Yetiştiriciliği İçin Sera Devlet Desteği Veriliyor mu?

Örtü altı yetiştiriciliği yapan çiftçilere verilecek olan 30 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi kapsamında desteklenen projelerden olan kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projesi ile;

 • En az 1.000 metre karelik alanda,
 • Basınçlı sulama sistem içerikli kontrolü,
 • Örtü  altı tesisinde  sebze veya muz yetiştiriciliği 

projeleri devlet desteği verilecektir. Örtü altında yetiştirilen ürünleri yazımızın devamında inceleyebilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı Örtüaltı Yetiştiriciliği için işletme aşamasında verilen desteklerin tablosunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

DESTEKLEMEMİKTARI
Mazot Gübre Desteği19TL
Örtüaltı İyi Tarım Desteği (Bireysel)150 TL
Grup Sertifikasyonu75 TL
TARSİM Desteği (Sera Sigortası) %50’si
Örtüaltı Bitkisel Üretimde Biyolojik ve Biyoteknolojik Mücadele Desteği520 TL (paket toplamı)
Biyolojik Mücadele400 TL
Biyoteknik Mücadele120 TL
Küçük Aile İşletme Desteği100 TL
Destekleme Tablosu

Türkiye’de Örtü Altında Yetiştirilen Ürünler Nelerdir?

Seralar sebze yetiştirmek için kullanılan kapalı alanlardır. İklim koşulları göz önünde bulundurularak farklı ürünlerin yetiştirilmesi de mümkündür. Seracılık faaliyetlerinde iklime göre çilek ve süs bitkilerinin yetiştirildiği görülmektedir. İklim koşulları ile birlikte ısı, nem ve yeterli oksijen üçlüsü sağlandığında elde edilen verimin tarlalara göre daha fazla olduğu ifade edilmektedir. Domates gibi hassas bir sebze yetiştiriyorsanız bazı bölgelerde kırağıların üzerlerine devletdestekli.comyağması sonucu yanabiliyor bu nedenle, seracılık oluşabilecek her türlü hasarı minimum seviyeye indiriyor. Örtü altında yetişen ürünleri ve yıllık üretim oranlarını aşağıda vermiş olduğumuz tablodan inceleyebilirsiniz.

ÜRÜNLERÜRETİM (Ton)ORAN
Domates4.083.681%48
Salatalık1.156.997%14
Karpuz877.505%10
Biber749.769%9
Muz 424.837%5
Patlıcan323.009%4
Kabak211.953%3
Kavun205.340%2
Çilek195.206%2
Diğer ürünler200.702%2
TOPLAM8.436.616 Ton
Türkiye’de Örtü Altında Yetişen Ürünler​

Sera Kurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Seracılık yapmak isteyen girişimcilerin su, elektrik ve mazot gibi harcamalarında gerekli olan destek devlet tarafından yapılmaktadır. Desteklerden yararlanmak isteyenler öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olması gerekmektedir. ÇKS’ye kaydı olmayanlar sera hibe için verilen desteklerden yararlanamaz. ÇKS belgesi dışında çiftçilerin hazırlaması gereken evraklar aşağıda sıraladığımız gibidir.

 • Çiftçinin T.C kimlik belgesi,
 • Kontrollü örtü altı kayıt sistemi,
 • Çiftçi olduğunu beyan eden belge,
 • İşletilen sera satın alınacaksa seraya ait ekspertiz belgesi,
 • Mevcut olan sera yenilenecekse veya değiştirilecek ise performans ve bunun dışında kesin fatura detayı gerekmektedir.

Bu belgeler ile başvuru yapmış olduğunuz bankalar kendi şartları ile alakalı başka belgele ve evrak isteyebilir. Ziraat bankası diğer bankalara göre çiftçilerin daha çok yanında durmaktadır.

Sera Kurmanın Maliyeti Ne Kadar?

Seracılık bir meslek olarak ve ek iş olarak da yapılmaktadır. Örtü altı üretimce çiftçilerin yetiştirmiş oldukları ürünlere ve ürün miktarlarına göre kazanacakları maliyet oranı da değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda sera kurmak içinde küçük bir işletmenin maliyeti ile işinizi büyüttüğünüzde yapacağınız harcamalar aynı kalmayacaktır. Bu nedenle maliyet açısından öncelikle seranın yapısına karar vermeniz gerekmektedir.

 • Seranın kaç yıl hizmet vermesini planlıyorsunuz,
 • Yanınızda personel çalıştıracakmışsınız,
 • Serayı kiralayacakmışsınız
 • Satın mı alacaksınız,
 • Var olan bir arazinize mi kuracaksınız,

bunların hepsini göz önünde bulundurup maliyet hesaplamanızı yapmalısınız.

TKDK Sera Desteği

TKDK sera desteği çiftlik-faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi alt tedbiri kapsamında uygun yatırım olarak görünen sera inşası hangi alanlarda geçerlidir? sorusuna yanıt Seraların inşası sadece süs bitkileri yetiştiriciliği için geçerlidir olacaktır. Detaylar.

Modern Seralar İçin Devlet Desteği

Devlet tarafından esnaf, çiftçi ve gençlere yönelik olarak sera modernizasyonu da ilk kez devletdestekli.com sübvansiyonlu tarımsal krediler kapsamında alınmıştır. Tarım kredi kooperatifleri ve Ziraat Bankası’nca tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin 100.000 TL’ye kadar destek verilmektedir.

 • Kontrollü örtü altı tarımı için verilecek kredi üst limiti 25 milyon liradır,
 • Yatırım dönemi için %50
 • İşletme döneminde ise %50 faiz indirimi uygulanacaktır.

Tarım bakanlığının yaptığı çalışmalara göre seralarda kullanılan sulama suyunun tarımsal sulama suyu tarifesinden ücretlendirilmesi sağlanacak ve seracılık yapan üreticilerin üretim maliyeti de azalacaktır.

Ziraat Bankası Sera Kredisi

Ziraat bankası serası olan ve sera kurmak isteyen kişilere devlet desteği veren bankalar arasında yer almaktadır. Ziraat bankası yeni sera kurulumunu yaptırmak isteyen ve hali hazırda mevcut seraların yenilenmesi ve canlandırılması için Seracılık kredi paketi % 8,25 faiz oranları ile Hazine Destekli kredi veriyor. Çiftçilere en az 1 dekar büyüklüğünde örtü altı üretim yapabilme standartlarında üretim yapan çitçilere ÖKS’ye kayıtlı sera üretim işletmelerine sera kurmak için devlet desteği vermektedir.

Ziraat bankası tarafından verilen devlet destekli Seracılık kredileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Çok yıllık yem bitkisi üretim kredisi,
 • Sertifikalı tohum ve fidan kullanım kredisi
 • Arazi alım kredileri,
 • Hasat ve pazarlama kredileri,
 • Organik tarım kredileri,
 • Seracılık kredileri,
 • İyi tarım uygulama kredileri,
 • Tarım makine kredileri,

Bu kredilerden sizin ihtiyacınıza uygun olanı seçerek tarımsal yatırımızı yaparak seranızı kurabilirsiniz. Detaylar.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası sera kredisi adı altında yatırım yapacak yada mevcut işletmesini büyütecek olan kişilere kredi imkanları sunmaktadır. Bu kredilerin faiz oranları ve özellikleri ise;

 • Kullanılacak sera kredisi yapılan yatırımların %75 oranında kullanılmaktadır.
 • 2 yıla kadar vadeli olan sera kredisi yılık %8,10
 • 4 yıl arasında olan kredilerin faiz oranları %10
 • 4 yıldan daha fazla vadeli olan kredilerin faiz oranları ise %11’dir
 • Bakanlık desteği ile %8,25’e düşen faizli kredi kullanabilirsiniz.
 • Kullanılacak sera kredisinin vade süre 7 yıldır.
 • Diğer tarımsal krediler gibi 24 ay geri ödemesizdir.

Ziraat Bankası tarafından yıllık %8,25 aylık ise %0,68 faiz oranı ile verilen sera kredisi faiz hesaplama tablosunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

KREDİ MİKTARIVADE SÜRESİAYLIK TAKSİT TUTARITOPLAM GERİ ÖDEME
25.000 TL60 Ay (2 yıl geri ödemesiz)528,62 TL31.717,27 TL
25.000 TL84 ay (2 yıl geri ödemesiz)391,65 TL32.898,70 TL
50.000 TL60 Ay(2 yıl geri ödemesiz)1.057,24 TL63.434,53 TL
50.000 TL84 Ay783,30 TL 65.797,40 TL
75.000 TL60 Ay (2 yıl geri ödemesiz)1.526,48 TL91.588,74 TL
75.000 TL84 Ay1.174,95 TL98.696,10 TL
100.000 TL60 Ay (2 yıl geri ödemesiz)2.035,31 TL122.118,33 TL
100.000 TL84 Ay1.566,60 TL131.594,80 TL
Ziraat Bankası Sera Kredisi Örnek Tablo

Devlet Destekli Sera Kredisi (7 yıl Vade 2 Yıl Geri Ödemesiz) yazımızın içerdiğinden sera kredileri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kapalı sera ve Muz Serası Maliyeti 2021

Kapalı sera ve Muz serası maliyeti 2021 yılında ne kadar olduğunu ve kaç lira olacağına dair hesaplamaları yapmak için buradan bilgi alabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Zafarkhan dedi ki:

  Sera uzmani

  (5/5)
 2. Örtü altı topraksız çilek üretimi sera kurulumu dedi ki:

  45 dönüm arazi üzerinde 10 dönümünü Topraksız Çilek üretimi yapmak istiyorum,Kurulum ve işletme aşamasında Devlet hibe ve kredi teşviklerinden nasıl ve kadar kullanabilirim.Yapacağım yatırımla ilgili tavsiyeleriniz nelerdir,aydınlatıcı yardımlarınızı bekler saygılarımı sunarım.

 3. Sera dedi ki:

  Merhaba ismim Eyüp ben 21 yaşındayım Şanlıurfa yukarı Yazıcı Mahallesi’nde ikamet ediyorum şu anda Ankara’da çalışıyorum ama Kendi memleketinde kendi toprağımda çalışmayı vsr üretmeyi istiyorum ama maddi durumum çok kötü o yüzden Tarım Bakanlığı mısın desteğini bekliyorum Eğer bana destek verilirse ben gidip kendi evimde kendi memleketimde Sera yetiştiriciliği yapacağım saygılar

 4. seracılık teşviki hk. dedi ki:

  slm 6000 – 14000 su kenarında arazilerim var şartları nedir.istenen evraklar nedir ziraat odasına vede ilçe tarıma kayıtlıyım devlet seracılık desteginden yararlanama bilirmiyim ben ercüment kayseriden tel hoşçakalın

 5. sera dedi ki:

  köyümde kooperatif olarak seracılık yapmak istiyorum devletten kredi alabilirmiyiz veya nasıl alabiliriz

 6. Sera üretimi dedi ki:

  seracılık 100% yerli üretim . 02 dünyaya sera satıyoruz.

 7. Macir Seracılık dedi ki:

  CİFTÇİLERİMİZE UYGUN FİYATA USTALIK İMALAT MONTAJ UYGUN FİYATA YAPMAKTAYİZ BİZE ULAŞİN YARDİMCİ OLALİM

  SERA KURMA BİZİM İŞİMİZ 0534

  1. Veysel dedi ki:

   iletisim numaranızı bulamadık

 8. emo gun dedi ki:

  Alanya da muz serası yapmak istiyorum.Kuracağım seranın 250 bin tl kadar maliyeti var.100 bin tl kadar kendi sermayem var.Üstünü hibe ve faizsiz kredi alabilirmiyim?KOSGEB girişimcilik eğitimlerini katıldım şayet bir faydası olursa.

 9. Ali kavak dedi ki:

  Merhaba sera kurmak istiyorum bahceme nasil yol izlemeliyim butcem yok

 10. kaplan seracılık dedi ki:

  kaplan seracılık şanlıura eyyübiye

 11. seracılık dedi ki:

  iş kurmak

 12. 1000 metrekarelik sera dedi ki:

  1000 metrekarelik sera kurmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim kosgeb girişimcilik belgem mevcut

 13. 4000 m2Topraksız sera kurmak istiyorum dedi ki:

  4000 m2Topraksız sera kurmak istiyorum .Fizibilite araştırması yapıyorum devlet destegi nerelerde ve nekadar olabilir.Saygılar.

 14. Sera kurmak dedi ki:

  Merhaba cabuk cvp gelirse sevinirim yer kiralayıp sera kurmak istiyorum nasıl kredi cekebilirim devlet destekli uzun süre düşünüyorum arazi fiyatı yüksek ama 5 yıl kiralayıp sera yapmak istiyorum

 15. Sera proje süper dedi ki:

  Sera kuracam 5000 m2 suyum ve boş arazim var devlet desteği varmı varsa ulaşın bana

  1. Baki dedi ki:

   Yok kardeşim devlet desteği falan yok hepsi hikaye

 16. sera kurmak istiyorum köye dedi ki:

  1000 metre kare sera yapmak istiyorum köyüme kuracağım,bu konuyla ilgili bütün bilgileri bana yollarsanız sevinirim

 17. Destek rica ederim dedi ki:

  Merhaba 9000-9800 metre kare narenciye limon bahçesi yapmak istiyorum Devlet’ten yapılacak destekleme oluyor mu fidan parasını ödeniyor diye duydum yardımınızı rica ederim konu hakkında nereden destek alabilirim?

  1. Halil ozlek dedi ki:

   2000 metre kare arazim var serayi kurup isletecek bir yatirimci ariyorum adana kozan

 18. adnan sobe dedi ki:

  1000 METRE KARE SERAYAPMAK ISTIYORUM AMA BUCCEM YOK BU KONUDA BENI AYDINLATIRMISINIZ SAYGILAR