Sera Kurmak için HİBE Kredi ve Örtü Altı Tarım Destekleri (GÜNCEL)


Sera Kurmak için HİBE Kredi ve Örtü Altı Tarım Destekleri

Örtü Altı Tarım Destekleri

Devlet, sera ve örtü altı tarım diye bilinen kapalı tarımı dönem dönem verdiği kredi ve destekler ile destekliyor. Kapalı tarım olmaz ise, kış aylarında ithalata bağlı kalırız. Bu yüzden Gerek Gıda Tarım Müdürlükleri, gerekse diğer tarımsal kalkınma birimleri seralara destek sağlıyor. Kırsal kalkınmayı destekleme amacıyla verilecek olan Sera kurmak için hibe kredi detayları belli oldu. Tarım desteklemelerinden Sera Kurmak için HİBE Kredi ve Örtü Altı Tarım Destekleri ve açık ve kapalı örtü altı tarım ödemelerinin detayları  haberimizde..

sera-kurmak-için-devlet-desteği

Tarım destekleme ödemelerinin limiti ne kadar?

Hükumet kırsal kalkınmayı destekleme amacıyla  hibe programları oluşturulması yönelik Bakanlar kurulu kararı yayımladı. Hükümetin aldığı bu kararla tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ile bireysel sulama sistemlerinde hibeye esas proje tutarı üst limitinin %50’sine hibe yoluyla destek verecektir. Karar ile Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlar, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar ve bu yatırımlara ait yeni teknolojiler içeren makine ekipman alımları, yenilebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, bitkisel ve hayvansal gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar desteklenecektir. Proje bütçesi KDV hariç hazırlanacak olup 81 ilde destekleme kapsamına alınacak proje konuları çıkarılacak tebliğ ile belirlenecektir. Yapılacak ödemeler için gerekli kaynak bütçe kanunu ile tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak ve Ziraat bankası aracılığıyla ödenecektir.

Örtü altı yetiştiriciliği için sera Devlet desteği veriliyor

Genç çiftçilere verilecek olan 30 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi kapsamında desteklenen projelerden olan kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projesi ile en az 1.000 metre karelik alanda ve basınçlı sulama sistem içerikli kontrolü  örtü  altı tesisinde  sebze veya muz  yetiştiriciliği projeleri devlet desteği verilecektir.

Köye dönüş projesi kapsamında Genç çiftçilere verilecek olan proje karşılığında hibe ve faizsiz kredi başvuruları bu yılında başlayacak ve bu konuda sitemizde haber yayınlanacaktır.

Modern seralara 100 bin TL devlet desteği

Hükümetin geçen Aralık ayında açıkladı esnaf, çiftçi ve gençlere yönelik müjde paketi ile sera modernizasyonu da ilk kez sübvansiyonlu tarımsal krediler kapsamına alındı. Ziraat bankası ve Tarım kredi kooperatifleri’nce tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin kararda yapılan değişiklikle sera modernizasyonu yatırımlarına 100 Bin TL ‘ye kadar destek verilmeye başlandı. Kontrollü örtü altı tarımı için verilecek kredi üst limiti 10 milyon liradır. Bu krediyi kullanmak isteyenlere 750 bin liraya kadar alacakları kredide yatırım dönemi için %75, işletme dönemi için ise %50 faiz indirimi uygulanacaktır.Sera kurulumu

Karara göre çiftçiler, sera modernizasyonu kapsamında yatırım kredisi olarak sıfır faiz, işletme kredisi olarak ise %50 faiz indirimli krediden yararlanabiliyor. Ayrıca Tarım Bakanlığının yaptığı  çalışmalara göre seralarda kullanılan sulama suyunun tarımsal sulama suyu tarifesinden ücretlendirilmesi sağlanacak ve seracılık yapan üreticilerin üretim maliyetleri azaltılacaktır.

Sera kurmak için destekler

Seracılık faaliyetleri için başta Tarım ve Köy İşleri bakanlığı olmak üzere, KOSGEB, Tarımda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Ziraat Bankası ve Finansbank özel bankalar pek çok hibe, destek, faizsiz veya düşük faizli kredi vermektedir. Milli Tarım Projesi dahilinde sizde seraları için geri ödemesiz hibe ve teşviklerden faydalanabilirsiniz.

Bu yıl verilecek olan tarımsal yatırımları sitemizin desteklemeler bölümünden inceleyebilirsiniz. Eğer hobi olarak sera kurmak isterseniz, Koçtaş gibi alışveriş merkezlerinde 2.800 TL. civarında Mini Bahçe Serası satılmaktadır. Bu ürün ile kapalı örtü altı tarıma başlayabilirsiniz. Devlet destekleme ödemeleri kapsamında ÇKS’ ye kayıtlı üretici ve çiftçilere verilecek Gübre, mazot, hayvan başın ödeme, tarla parası gibi ödemelerde bu bölümde yer almaktadır.

Serada Yetiştirilebilecek Ürünler

Seralar sebze yetiştirmek için kullanılan kapalı alanlardır. Bu uygulamanın verimi artırdığı düşünülmektedir. Seralarda yaygın olarak yetiştirilen tarımsal ürün domatestir. Ancak iklim koşulları göz önünde bulundurularak farklı ürünlerin yetiştirilmesi de mümkündür. Karşımıza çıkan diğer sebzeler marul, biber ve salatalık olmaktadır. Seracılık faaliyetlerinde iklime göre çilek yetiştirildiği de görülmektedir. Süs bitkilerine de rastlamak mümkündür. Isı, nem ve yeterli olan oksijen üçlüsü sağlandığında elde edilen verimin tarlalara göre daha fazla olduğu ifade ediliyor. Domates hassas bir sebze olduğu için olgunlaşma dönemlerinde bazı bölgelerde kırağıların üzerlerine yağması sonucu yanabiliyor. Seracılık oluşabilecek her türlü hasarı minimum seviyeye indiriyor.

Devletin verdiği desteklerin yanı sıra bankaların da sera kurulumu için verdiği krediler bulunmaktadır. Kosgeb sıfırdan kurulacak olan seraları desteklemiyor. Ancak seralarda yapılacak olan düzenlemeler ve tadilat faaliyetleri için hibe ve kredi veriyor. Ziraat Bankasının yanı sıra Şekerbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank gibi bankalar sera kurulumu ve sera modernizasyonu gibi konularda kredi imkanı sunuyor.Etiketler:

Sera Kurmak için HİBE Kredi ve Örtü Altı Tarım Destekleri Konusuna 14 Yorum Yapıldı
 1. Sera üretimi dedi ki:

  seracılık 100% yerli üretim . 02 dünyaya sera satıyoruz.

 2. Macir Seracılık dedi ki:

  CİFTÇİLERİMİZE UYGUN FİYATA USTALIK İMALAT MONTAJ UYGUN FİYATA YAPMAKTAYİZ BİZE ULAŞİN YARDİMCİ OLALİM

  SERA KURMA BİZİM İŞİMİZ 0534

  1. Veysel dedi ki:

   iletisim numaranızı bulamadık

 3. emo gun dedi ki:

  Alanya da muz serası yapmak istiyorum.Kuracağım seranın 250 bin tl kadar maliyeti var.100 bin tl kadar kendi sermayem var.Üstünü hibe ve faizsiz kredi alabilirmiyim?KOSGEB girişimcilik eğitimlerini katıldım şayet bir faydası olursa.

 4. Ali kavak dedi ki:

  Merhaba sera kurmak istiyorum bahceme nasil yol izlemeliyim butcem yok

 5. kaplan seracılık dedi ki:

  kaplan seracılık şanlıura eyyübiye

 6. seracılık dedi ki:

  iş kurmak

 7. 1000 metrekarelik sera dedi ki:

  1000 metrekarelik sera kurmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim kosgeb girişimcilik belgem mevcut

 8. 4000 m2Topraksız sera kurmak istiyorum dedi ki:

  4000 m2Topraksız sera kurmak istiyorum .Fizibilite araştırması yapıyorum devlet destegi nerelerde ve nekadar olabilir.Saygılar.

 9. Sera kurmak dedi ki:

  Merhaba cabuk cvp gelirse sevinirim yer kiralayıp sera kurmak istiyorum nasıl kredi cekebilirim devlet destekli uzun süre düşünüyorum arazi fiyatı yüksek ama 5 yıl kiralayıp sera yapmak istiyorum

 10. Sera proje süper dedi ki:

  Sera kuracam 5000 m2 suyum ve boş arazim var devlet desteği varmı varsa ulaşın bana

 11. sera kurmak istiyorum köye dedi ki:

  1000 metre kare sera yapmak istiyorum köyüme kuracağım,bu konuyla ilgili bütün bilgileri bana yollarsanız sevinirim

 12. Destek rica ederim dedi ki:

  Merhaba 9000-9800 metre kare narenciye limon bahçesi yapmak istiyorum Devlet’ten yapılacak destekleme oluyor mu fidan parasını ödeniyor diye duydum yardımınızı rica ederim konu hakkında nereden destek alabilirim?

 13. adnan sobe dedi ki:

  1000 METRE KARE SERAYAPMAK ISTIYORUM AMA BUCCEM YOK BU KONUDA BENI AYDINLATIRMISINIZ SAYGILAR

Sayfa başına git