Varlık Şirketlerinden Kurtulmanın Yolları (Tek Çözüm)

Takibe düşen kredi ve kredi kartları borçları bankalar tarafından varlık şirketlerine devredilir. Bu yazımızda varlık şirketlerinden kurtulmanın yolları nelerdir detaylandırdık.

Varlık Şirketlerinden Kurtulmanın Yolları (Tek Çözüm)

Varlık yönetim şirketleri, takibe düşen kredi kartı borçlarımız ve kredilerimizle birlikte hayatımıza girdi. Varlık şirketleri bankaların, özel finans kurumlarının tahsili gecikmiş alacakların satın alınması ve yeniden yapılandırılarak tahsil edilmesi amacına yönelik faaliyet gösteren firmalardır. Varlık Şirketleri mafya mıdır, bankalar neden varlık şirketlerine kredilerini devrediyor, Varlık yönetim şirketleri haciz işletimi başlatıyor mu, Bankalar Borçları Ne zaman Varlık Yönetim Şirketine Devreder, Ev Haczi Yapabilir mi, gibi  merak edilen sorulara sizler için Varlık Şirketlerinden Kurtulmanın Yolları yazımızda yanıt verdik.

Varlık Şirketleri Nelerdir?

Bankaların geri dönmeyen veya batık kredilerini iskonto karşılığında satın alıp, orta vadede müşterilere ulaşıp tahsil eder, şu an için bu konuda hizmet veren 18 varlık şirketi vardır. Bununla beraber faaliyet izni iptal edilen şirketler de vardır, varlık şirketleri için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Aktif Olan Varlık ŞirketleriFaaliyet İzni İptal Edilenler
Adil Varlık Yönetim A.Ş.Artı Varlık Yönetim A.Ş.
Armada Varlık Yönetim A.Ş.Bebek Varlık Yönetim A.Ş.
Arsan Varlık Yönetim A.Ş.Deren Varlık Yönetim A.Ş.
Birikim Varlık Yönetim A.Ş.Ege Varlık Yönetim A.Ş.
Birleşik Varlık Yönetim A.Ş.Final Varlık Yönetim A.Ş.
Boğaziçi Varlık Yönetim A.Ş.Girişim Varlık Yönetim A.Ş.
Denge Varlık Yönetim A.Ş.Güven Varlık Yönetim A.Ş.
Doğru Varlık Yönetim A.Ş.Hayat Varlık Yönetim A.Ş.
Dünya Varlık Yönetim A.Ş.LBT Varlık Yönetim A.Ş.
Efes Varlık Yönetim A.Ş.Merkez Varlık Yönetim A.Ş.
Emir Varlık Yönetim A.Ş.Metal Varlık Yönetim A.Ş.
Gelecek Varlık Yönetim A.Ş.RCT Varlık Yönetim A.Ş.
Hedef Varlık Yönetim A.Ş.Tamer Varlık Yönetim A.Ş.
İstanbul Varlık Yönetim A.Ş.Turkasset Varlık Yönetim A.Ş.
Mega Varlık Yönetim A.Ş.Vera Varlık Yönetim A.Ş.
Varlık Şirketleri

Bankalar Neden Varlık Yönetim Şirketlerine Kredilerini Devrediyor?

Kredini yasal takip sürecine girmesi, bankaların kayıtlarına negatif olarak yansır ve ödeme süresi uzadıkça sürekli ek bir maliyet oluşturur. Yasal takip sürecinde kredilerin belirli bir kısmı gerek haciz yolu, gerekse borçlu ile anlaşma kapsamında ödemeleri gerçekleştirilir. Ancak tüm bu süreçlere rağmen, bazı kredi dosyalarının ödemeleri tahsil edilemez ve batık olarak bankaların bilançolarına yansır. İşte bu durumda tüm bankalar olmasa da bazı varlık yönetim şirketlerine bu alacaklarını belirli bir tutar karşılığında devreder. Bu sayede bankalar, bilançolarında yer alan batık oranlarından ve ek dosya yükünden kurtulurlar.

Varlık Yönetim Şirketleri Haciz İşlemi Başlatıyor mu?

Varlık Yönetim Şirketleri bankalardan borçlu olan finansal dosyaları devralarak asıl alacaklı konumuna gelerek, borçludan parayı alabilmek için icra takip işlemi başlatabilir. Borcun halen ödenmemesi halinde sırasıyla haciz, satış, vs. gibi işlemler uygular. Bankalara göre süreci daha sıkı takip ederler ve dosya hacze gitmeden pazarlık yaparak ödemelerinizi başlatmalısınız.

Varlık Şirketlerinden Kurtulmanın Yolları (Tek Çözüm)
Varlık Şirketleri Mafya Mıdır?

Yönetim Şirketleri Faizleri Siliyor ve Taksitlendirme Yapıyor mu?

Varlık Yönetim Şirketleri, bankalardan borçları düşük oranlarla devir aldıkları ve bu şirketlerin tek gelirinin tahsili olması sebebiyle faiz silme veya 36 aya varan seçenekleri ile taksitlendirme yapma sıklıkla başvurulan tahsilat yöntemlerindendir. Ancak belirtilen bu durumlar tamamen varlık yönetim şirketlerinin politika ve yönetmelik kurallarına göre değişkenlik gösterir. Yani hiçbir şekilde şirketlerin faiz silme veya taksitlendirme yapma gibi zorunluluğu yoktur.

Bankalar Borçları Ne zaman Varlık Yönetim Şirketine Devreder?

Bankalar veya kurumlar ihale yoluyla, ortalama 2-3 yıl ödemesini almadığı bu kredi anapara bedelinin yaklaşık %30 tutarı ile beraber dosyayı varlık yönetim şirketlerine devrederler. Vadesi gelen bir borcun 90 gün içerisinde ödenmemesi durumunda gecikmiş alacak statüsüne geçer ve yasal takip süreci başlatır. 90 günlük bu süreçte banka müşterisine yazılı veya sözlü olarak ulaşır ve borcunu ödemesini hatırlatır, bu süreçte borca gecikme faizi uygulanır. Kişi hatırlatmalar sonucunda borcunu 90 gün içinde ödemez ise banka dosyayı varlık yönetim şirketlerine devreder bu süreçten sonra banka ile borçlu arasında herhangi bir hukuki bağ kalmaz. Yani tüm yasal haklar varlık yönetim şirketinin olur. İşlemleri varlık yönetim şirketleri başlatır ve takip eder.

Kredi Borcunun Hangi Varlık Yönetim Şirketine Devir Edildiği Nasıl Öğrenilir?

Genel olarak bankaların ve kurumların anlaşmış olduğu belirli varlık yönetim şirketleri vardır. Bu şirketler, banka veya finansal kurumdan öğrenilebilir. Bunun yanında e-Devlet T.C kimlik numarası ile giriş yapılarak icra ve borç sorgulaması yapılır, varlık yönetim şirketleri aranabilir veya internet sitelerinden mail, telefon, mektup ile iletişime geçip işlemlerinizi sorgulatabilirsiniz. Veya borcunuzun olduğu banka ile görüşüp bu durumu öğrenebilirsiniz.

Bankalar Borçları Ne zaman Varlık Yönetim Şirketine Devreder
Varlık yönetim şirketlerinin tahsilat yöntemleri

Borcunu Ödeyen Bir Kişi Hangi Koşullarla Tekrar Kredi Çeker?

Kredi notunun güncellenmesi zaman alabilir. Fakat borcun kapandığı bilgisi kurumlar tarafından paylaşıldığı için, müşteriler tekrar kredi talep edebilir. Daha sonra kredinin onaylanması, başvurulan bankanın kredi değerlendirme süreçleriyle bağlantılıdır. Başvurduğunuz banka ve kuruma göre değişiklik gösterir. Her banka kırmızı kalem durumunda olan birine banka vermez diye bir durum söz konusu değildir. Dosyanızın kapanma durumuna göre inisiyatif kullanma hakları ve durumu araştırıp kredi verme durumları vardır ayrıca kefil yolu veya ipotekle kredi başvurusu yapmanız mümkündür. Detaylı bilgiler için başvurmak istediğiniz bankalardan bilgi alabilirsiniz.

Varlık Yönetim Şirketleri Bankalara Göre Daha İyi Şartlar Sunuyor mu?

Bankaların hemen hemen bir çoğu batık vermeden önce borçlularına faiz silme ve taksitli ödeme gibi imkanlar sunar. Yani varlık yönetim şirketlerindekine benzer şartlardan bir kaçı diyebiliriz. Bu şirketlerin tek ileri borçların ödenmesi olduğundan dolayı, bankalardan daha ilgili olabilirler ve özel ödeme planları oluşturma şansları da oldukça yüksektir. Birde genel olarak bankaların diğer borçlularını etkilememek için şartları varlık yönetim şirketleri kadar zorlamadıkları da ayrıca bir bilgidir.

Borçlu Kişi Pazarlık Yapabilir mi?

Varlık Yönetim Şirketleri kişinin ödeme gücüne, gelir düzeyine, borcuna göre en uygun ödeme planını sunarak borcu çözüme ulaştırmayı hedefler. Burada müşterinin farklı önerileri varsa değerlendirilerek en uygun ödeme planı oluşturur. Yani borcunuzu öderken pazarlık payınız vardır. Elinizden geldiğince varlık şirketlerine borcunuzu öderken yapılandırma ve ödeme kolaylığını sizin için en uygun yöntemlere yönelik çözmeye ve pazarlık yapmaya çalışın. Ödeyeceğiniz miktarı riske girmeden rahat bir şekilde ödeme kolaylığı sağlayacaklardır.

Varlık Şirketleri Haciz Yapabilir mi?

Varlık şirketlerinin işleyişi de tıpkı bankalar gibidir. Bankaların haciz işlemi konusunda nasıl yetkisi varsa varlık şirketlerinin de bu yetkisi vardır. Bu haciz maaşa ya da eve yapılabilir. Bankalar vatandaşları borçları yüzünden nasıl ki hacze maruz bırakıyorsa varlık şirketleri de bankalar ile aynı prosedürleri uygular. Borcu devralan varlık yönetim şirketleri borçlar ödenmediği takdirde haciz yoluna başvurabilir. Çünkü bankaların tüm yüküm ve sorumlulukları varlık şirketlerine geçmiş olur. Varlık şirketlerinin size sunduğu ödeme planına uymadığınız takdirde size icra ve haciz uygulaması yapabilir.

Varlık Şirketleri Mafya mıdır?

Varlık şirketler BDDK’ ya bağlı olan kurumsal şirketlerdir. Varlık şirketleri asla mafya değildir. Yasal yollardan alacağını tahsil etmek isteyen kurum ve kuruluşlar dışında adını mafya veya başka bir isimle adlandırılan 3. kişiler sizi ve ailenizi kimsenin bilmediği bir borçtan dolayı arar veya tehdit eder ise durumu yetkili makamlara bildirip şikayet edebilir veya 1 dilekçe ile savcılığa başvurabilirsiniz.

Maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlar Devlet tarafından yapılan maddi yardımlara başvuruda bulunabilir.

Yorumlar

  1. Avatar of mesut mesut dedi ki:

    destek varlık a.ş ye ne kadar borcum var