İhtiyaç Sahipleri için Maddi Yardım Başvuruları 2022 (TÜM DESTEKLER)

İhtiyaç sahibi ailelere maddi ve nakdi yardımlar devlet, kaymakamlıklar, belediyeler ve SYDV’ler tarafından verilmeye devam edilmektedir. İhtiyaç Sahipleri için Maddi Yardım Başvuruları 2022 içeriğimizden tüm destekler hattında bilgiler alabilirsiniz.

İhtiyaç Sahipleri için Maddi Yardım Başvuruları 2022 (TÜM DESTEKLER)

Devletin sunduğu birden fazla maddi yardım desteği bulunmaktadır. Bunlar SED yardımları, İnternet, elektrik, gıda, yakacak ve kira yardımı, sosyal yardımlaşma nakdi yardımları, Kaymakamlık, Valilik ve Belediyelerin verdiği maddi yardımlardır. Devlet tarafından yapılan sosyal yardım, hizmetler ve maddi yardım başvurularının tümüne buradan ulaşabilir ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurularını yapabilirsiniz. 2022 yılı devlet yardımları nasıl alınır, SED yardım başvurusu nasıl yapılır, maddi yardım başvurusu nereye yapılır, Belediye yardımı nasıl alınır? İhtiyaç Sahipleri için Maddi Yardım Başvuruları ve şartlarını detaylandırdık. Maddi yardımlar ve maddi yardım başvurusu hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz.

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar ve Hizmetler 2022

Devlet tarafından verilen yardımlar şu şekildedir:

Devlet, bakanlıklar, kaymakamlık ve belediyeler aracılığı ile birçok yardım sağlamaktadır.

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine, muhtaç durumda olan ailelere, engellilere, öğrencilere ve dul kadınlara yukarıda ki başlıklar altında ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Devlet tarafından yapılan yardımlardan faydalanmak için öncelikle gerekli olan şartların sağlanması ve sonrasında ihtiyaç türüne göre yardımlara başvuru yapılması gerekmektedir.

Devlet bu destekleri kaymakamlıklar, bakanlıklar, belediyeler üzerinden verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Belediye ve Kaymakamlıklar tarafından verilen maddi Yardım Başvurusu, Erzak, Gıda, Yakacak, Eğitim, Engelli desteklerinden faydalanmak için başvuru yapabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu 2022

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere ve vatandaşlara birçok nakdi ve maddi yardım sağlamıştır. Bu yardımlardan yardıma muhtaç olan tüm aileler yararlanabilir. Bakanlığın yaptığı bu yardımlar ayni ve nakdi yardımlar olmaktadır. Maddi yardım başvurularını ihtiyaç türüne göre e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Aile ve sosyal politikalar Bakanlığı tarafından verilen yardımlara başvuru yapmak için Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sekmesi üzerinden başvuru oluşturarak ihtiyaç duyduğunuz desteğin başvurularını yapabilirsiniz. TALEP KISMINA açıkça ihtiyacınız olan sosyal yardım türünü belirterek başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

SED Yardımı ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımları, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ailelere ekonomik açıdan destek sağlamak amacı ile verilmektedir. SED başvurularını e-Devlet üzerinden yada şahsen İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine yapabilirsiniz.

Başvurular online olarak yapılmaktadır. Yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken aileler, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici veya belirlenecek süreler için verilen ekonomik destek talepleri için e-Devlet üzerinden ön başvuru yapabilirsiniz. Başvurular 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar?

Sosyal yardımlaşma nakdi yardım tutarı iki ayda bir 250 TL olmak üzere toplam 500 TL‘dir. Yardım parasına başvuru yapan kişinin ihtiyaç sahibi olduğu tespit edildiğinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım ödemesi yapılır. e-Devlet sistemi üzerinden bu maddi yardıma sosyal yardım başvuru formunu doldurarak başvuru sağlayabilir ve ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. PTT şubelerine giderek T.C bilgileriniz ile veya e-Devlet sistemine tanımlı olan banka hesabınızdan paranızı alabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Başvuruları 2022 (SYDV)

Kaymakamlıktan sosyal yardım ve destek almak için yaşamış olduğunuz il veya ilçedeki kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar için para desteği ve birçok nakdi destek sağlayan kurumlardan biri de kaymakamlıklar olduğundan dolayı Kaymakamlıkların sağlandığı düşünülen para yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilmektedir. Bu kurumlar ihtiyaç sahibi olan kişilere, nakit para desteği sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi olan kişilerin süreçlerini ise SYDV tarafından incelenerek kaymakamlık yardımına ihtiyacı olan kişilere destekler verilmektedir.

Devlet Kira Yardımı 2022

Dar gelirli olan, kirasını ödemeyen vatandaşlara devlet kira yardımı yapmaktadır. Kira yardımı alacak kişilerin, ailenin hane gelirinin belirli bir ücretin altında olması, dul, yetim, emekli yada ölüm aylığı almıyor olması bununla birlikte sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı desteği nasıl alınır, başvurusu nasıl yapılır? bilgi alarak başvuru yapabilirsiniz.

Valilik Yardım Başvuruları (ODUN, KÖMÜR DESTEĞİ)

Geçim sıkıntısı çekerek odun ve kömür alamayan, desteği olmayan yardıma muhtaç ailelere valilikler odun ve kömür desteğini 2022 yılında da sürdürmektedir. Devlet Yakacak Yardımı desteği hakkında tüm bilgileri alabilir, başvuru şartlarını görebilir ve kurumlara giderek başvuru sağlayarak yakacak desteğinizi valiliklerden alabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu 2022

İstanbul’da yaşayan vatandaşlara İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yardım çeki ve destekler 2022 yılında verilmeye devam edilmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı ekonomik darlık çeken, sosyal ve maddi desteğe ihtiyacı olan, asgari seviyede olsa da geçinme imkanı olmayan, birey ve ailelerin ihtiyaçları için ekonomik destek İBB tarafından yapılan yardımlar sayesinde hafifletilmektedir.

İBB’ nin sosyal ve maddi yardım destekleri 2022 yılında şu şekildedir:

Hemen İBB yardımlarından anneler ve ihtiyaç sahipleri başvuru sağlayarak yararlanabilirler. Sizlerde İBB yardım çeki ve anne karta başvuru yaparak sahip olabilir ve birçok ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Gıda Yardımı Başvurusu 2022

Yardıma ihtiyacı olan, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara gıda yardımı parası illere göre farklılık gösterir. Belediyelerin vermiş olduğu erzak yardımlarından 120 TL ile 1.000 TL arasında faydalanabilirsiniz. Belediyeler 200 TL ile 400 TL arasında, Vakıflar Genel Müdürlüğü ise 700 TL gıda yardım parası vermektedir. Gıda yardımı başvuruları için e-devlet sisteminden yararlanabilirsiniz.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu 2022

Belediye maddim yardım başvurusu https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 link üzerinden sosyal yardım talebi ve başvuru sorgulamaları yapılmaktadır. Başvurular için e-Devlete giriş yaparak içişleri Bakanlığı e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama yazarak arama yapabilirsiniz. İhtiyaç sahipleri başvuru formunu doldururken talep kısmına hangi ihtiyacı olduğunu belirterek ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Belediye Erzak Yardımları 2022

Belediyeler maddi destekler dışında erzak, yakacak, eğitim, elektrik gibi yardımlarda sağlamaktadır.

Belediyelerin ihtiyaç sahiplerine verdiği belediye erzak yardımları şu şekildedir:

 • Erzak ve gıda yardımı
 • İlaç ve tıbbi araç yardımları
 • Kışlık kömür ve odun yardımı
 • Belediye yardım parası
 • Mama ve bebek bezi yardımı
 • Gıda kolisi yardımı
 • Yaşlılar için belediye bakım hizmeti
 • Durumu olmayan ailelere kira yardımı
 • Eğitim desteği için kırtasiye yardımı
 • Engellilere verilen destekler
 • Fakir aileler için giyecek yardımları
 • Her ay para yatırılan sosyal yardım kartları
 • Muhtaç asker ailelerine verilen yardımlar
 • Öğrenciler için belediye bursu
 • Öğrenciler için servis aracı ve okul yardımları
 • Gaziler ve şehit yakınlarına yapılan yardımlar da belediye tarafından yardımlar yapılmaktadır.

Yeşil Kart Başvurusu 2022

Yeşil kart: 3816 Sayılı Kanun ile yardıma muhtaç ve sağlık güvencesi olmayan kişilere ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilmeleri için verilen bir belgedir. Bu destekten hanede yaşayanların kişi başı gelir ortalamasının net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekir. SGK kapsamlı sigortası olmaması gerekir. Emekli halinin bulunmaması gerekir. Yeşil karta başvuru yapan kişinin bu kartı almaya hak kazanması için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Sonrasında yeşil kart sahibi olup olmayacağı belirlenir. Yeşil kart başvurusu ve detayları için bilgi alabilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu tarafından kullandırılan PTT elektrik yardım desteği başvuruları e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Elektrik yardımı başvuru şartları arasında yer alan ilenin sosyal yardım programlarından yararlanıyor olmasıdır. Bu sebep ile elektrik yardımı başvurusu formu doldurmadan önce e-Devlet üzerinden Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti başvurusunu tamamlayarak, sosyal desteklere hak kazanılması gerekmektedir.

e-Devlet ile PTT elektrik yardım başvuru adımları:

 • T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapınız.
 • Arama kısmından ”https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti” sayfasına erişim sağlayın.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak sosyal ve ekonomik yardımlardan faydalanabilmek için gerekli olan bilgileri girerek e-Devlet elektrik yardımı başvurusu işleminiz sosyal yardım başvuru hizmeti sekmesinden yapabilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Maddi yardım başvuruları yanında birde elektrik yardımları da verilmektedir. İş yerlerinin kapandığı, binlerce kişinin işsiz kalarak geçim sıkıntısı çektiği bu dönemde elektrik tüketimi yardımı vatandaşlara soluk aldırdı. Resmi Gazete’de yürürlüğe giren bu yardıma e-Devlet üzerinden başvuru yapabilir ve PTT elektrik yardımı sorgulama işlemlerinizi sistem üzerinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise ALO 144 Sosyal Yardım Hattını arayarak da işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Para Yardımı için Hangi Numara Aranmalı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi numarasıdır.

Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Aile yardımı her ay olarak verilmektedir. Ancak bazı yardımlar 2 ayda bir ya da 3 ay da bir toplu olarak verilmektedir.

Maddi Yardım İçin Nereye Başvurulur?

1.000 TL sosyal yardım başvuruları e-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Başvuru tarihlerinde sosyal yardım başvurularını yapabilirsiniz.

Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Belediyeler tarafından yapılan gıda ve erzak yardımları, ailelere genellikle 3-4 ayda bir sefer dağıtılıyor.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlıktan sosyal yardım ve destek alabilmek için yaşadığınız il veya ilçede kaymakamlığın bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Asiye Asiye dedi ki:

  Merhaba benim bir kızım var öğrenci eşim ceza evinde bize yardım eli uzatın ne olur çok mağduruz evim kira tarlada çalışıyorum sürekli iş olmuyor bana yardım edin

 2. Avatar of Ayten yavuz Ayten yavuz dedi ki:

  Benim maddi durumumyok gıda koli ve parayaihtigacım var4çocuğumvar eşim serbest iş yapıyor biri deseki gel şu işi bügün gider başka da evde yardıma ihtiyacımız var çocuklarım konuşamıyor diye yetistiremiyoruz ne varı biliyorlar nede yohu biliyorlar onun için yardımcı olursanı seviniriz

  1. Avatar of Cemil Cemil dedi ki:

   İyi günler size nasıl ulasicam

 3. Avatar of Ayten yavuz Ayten yavuz dedi ki:

  Benim maddi durumumyok gıda ve para ihtiyacımız var çocuklarım konuşamıyor diye yetistiremiyoruz ne varı biliyorlar nede yohu biliyorlar onun için yardımcı olursanı seviniriz gıda koli paraya ihtiyacımız var eşim serbest iş yapıyor biri deseki gel şu işi way gider başka da evde yardıma ihtiyacımız var lütfen yardımcı olursanı seviniriz

 4. Avatar of Halime açıkgöz Halime açıkgöz dedi ki:

  Benim de ihtiyacım var bizde yardimin edin çoğum var kirada oturuyoruz kiram yeduz lira eşimi istedin çıkardılar işsizlik maşı aliriyoruz ama yetmiyor çok ihtiyacım var bizde yardimin edin çoğum kendim binaya bakıyorum yetmiyor

 5. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Ben Işimyok evkiramıveremiyorum 3cocuk var kışlık elbisem alamıyorum acil beş mil yar ilazım çok madulum botlarını elbiselerini

 6. Avatar of şamiaburcu şamiaburcu dedi ki:

  kurada 4 cocuk var çalışmıyorum

 7. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Ben Işimyok evkiramıveremiyom çocuk ların eytiyacım var çok bunaldım

 8. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Merhaba benim ikizlerim var eşim çalışmıyor evim kira çok zor durumdayım yardım istiyorum bende ev hanımıyım ikizlerim mama bez kullanıyo durumum.yoklutfen yardım edin

 9. Avatar of Ayse Bademci Ayse Bademci dedi ki:

  Maddi yardim istiyorum. Engelliyim yalnis basima guruyemiyorum lutfen yardiminizi istiyorum

 10. Avatar of Sevda Sevda dedi ki:

  Dort cocugum var gelırım yok kendı ımkanımla cevız yaparak gecımımı saglıyrum sızden yardim ısıtıyorum ıhtıyacım var 3 tanesi okula gidiyor banada yardımcı olursanız sevinirim

error: Content is protected !!