2022 Yılı Maddi Yardım Başvuru Sayfası (DEVLETİN TÜM DESTEKLERİ)

İhtiyaç sahibi ailelere maddi ve nakdi yardımlar devlet, kaymakamlıklar, belediyeler ve SYDV’ler tarafından verilmeye devam edilmektedir. İhtiyaç Sahipleri için Maddi Yardım Başvuruları 2022 içeriğimizden tüm destekler hakkında bilgiler alabilirsiniz.

2022 Yılı Maddi Yardım Başvuru Sayfası (DEVLETİN TÜM DESTEKLERİ)

Devletin sunduğu birden fazla maddi yardım desteği bulunmaktadır. Bunlar SED yardımları, İnternet, elektrik, gıda, yakacak ve kira yardımı, sosyal yardımlaşma nakdi yardımları, Kaymakamlık, Valilik ve Belediyelerin verdiği maddi yardımlardır. Devlet tarafından yapılan sosyal yardım, hizmetler ve maddi yardım başvurularının tümüne buradan ulaşabilir ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurularını yapabilirsiniz. 2022 yılı devlet yardımları nasıl alınır, SED yardım başvurusu nasıl yapılır, maddi yardım başvurusu nereye yapılır, Belediye yardımı nasıl alınır? İhtiyaç Sahipleri için Maddi Yardım Başvuruları ve şartlarını detaylandırdık. Maddi yardımlar ve maddi yardım başvurusu hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz.

Türkiye Aile Desteği Paketi İle 450 TL-600 TL Sosyal Yardım Verilecek!

Aile Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak başlattığı Türkiye Aile Destek Programı kapsamında, ihtiyaca göre 450 TL-500 TL-550 TL-600 TL olmak üzere değişen tutarlarda 12 ay boyunca ailelere destekler sağlanacak. Başvurular e-devlet üzerinden yapılarak ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılacak.

Başvurular halen devam etmekte olup, devletten hiç yardım almayanlar dahil herkes bu yardıma başvuru yapabilecektir. Başvurular, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu hizmeti ve aşağıdaki link üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi yardım başvurusunda bulunmak için bulunduğunuz İl ve İlçedeki Sosyal Yardımlaşma Vakfını arayabileceğiniz gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 Sosyal Destek hattını arayabilirsiniz. Belediyenin maddi yardımları için ise e-devlet e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama linkinden müracaat edebilir ya da Alo 153 numarasını arayabilirsiniz.

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar ve Hizmetler Nelerdir?

İhtiyaç sahiplerine Devlet tarafından verilen sosyal ve maddi yardımlar aşağıdaki gibidir:

 • Barınma yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Eğitim ve kırtasiye yardımı
 • Isınma Yardımı (Doğalgaz desteği)
 • Elektrik yardımı
 • Yardıma muhtaç olan ailelere ve fakirlere nakdi ve maddi destekler
 • Belediyelerin Sosyal yardım kartları
 • Giyecek yardımı
 • Sağlık ve ilaç yardımı
 • Mama ve bez yardımı
 • Engelli yardımları
 • Şehit ve gazi yakınlarına yardım
 • Yaşlı bakım hizmetleri
 • Okuyan öğrencilere SED yardımları
 • Yeşil kart başvuru ve yardımlarıdır.

Devlet, bakanlıklar, kaymakamlık ve belediyeler aracılığı ile bu kategorilerde birçok maddi yardım sağlamaktadır.

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine, muhtaç durumda olan ailelere, engellilere, öğrencilere ve dul kadınlara yukarıda ki başlıklar altında ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Devlet tarafından yapılan yardımlardan faydalanmak için öncelikle gerekli olan şartların sağlanması ve sonrasında ihtiyaç türüne göre yardımlara başvuru yapılması gerekmektedir.

Devlet bu destekleri kaymakamlıklar, bakanlıklar ve belediyeler aracılığıyla sağlamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Belediye ve Kaymakamlıklar tarafından verilen Maddi Yardım Başvurusu, Erzak, Gıda, Yakacak, Eğitim, Engelli desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu 2022

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere ve vatandaşlara birçok nakdi ve maddi yardım sağlamıştır. Bu yardımlardan yardıma muhtaç olan tüm aileler yararlanabilir. Bakanlığın yaptığı bu yardımlar ayni ve nakdi yardımlar olmaktadır. Maddi yardım başvurularını ihtiyaç türüne göre e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Aile ve sosyal politikalar Bakanlığı tarafından verilen yardımlara başvuru yapmak için Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sekmesi üzerinden başvuru oluşturarak ihtiyaç duyduğunuz desteğin başvurularını yapabilirsiniz. TALEP KISMINA açıkça ihtiyacınız olan sosyal yardım türünü belirterek başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

SED Yardımı ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımları, ailelere maddi destek sağlamak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. SED başvurularını e-Devlet üzerinden veya şahsen İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine yapabilirsiniz.

Başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. Yoksulluk içinde olan ancak çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamını en alt düzeyde dahi sürdürmekte güçlük çeken aileler, çocuklarının bakım ve nafakasına yönelik geçici veya geçici ekonomik destek talepleri için e-Devlet üzerinden ön başvuru yapabilirler. Başvurular 15 gün içinde sonuçlandırılır.

Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar?

Sosyal yardım nakdi yardımının miktarı iki ayda bir 500 TL olmak üzere 1.000 TL‘dir. Yardıma başvuran kişinin ihtiyaç sahibi olduğu tespit edildiğinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara Sosyal Yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenir. Sosyal yardım başvuru formunu doldurarak e-Devlet sistemi üzerinden bu yardım için başvurabilir, ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. PTT şubelerine giderek e-Devlet sisteminde tanımlı banka hesabınızdan paranızı alabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Başvuruları 2022 (SYDV)

Kaymakamlıktan sosyal yardım ve destek almak için yaşamış olduğunuz il veya ilçedeki kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar için para desteği ve birçok nakdi destek sağlayan kurumlardan biri de kaymakamlıklar olduğundan dolayı Kaymakamlıkların sağlandığı düşünülen para yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilmektedir. Bu kurumlar ihtiyaç sahibi olan kişilere, nakit para desteği sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi olan kişilerin süreçlerini ise SYDV tarafından incelenerek kaymakamlık yardımına ihtiyacı olan kişilere destekler verilmektedir.

Isınma Doğalgaz Tüketim Desteği

SYDV’lere kaydı olan ve düzenli olarak sosyal yardımlardan yararlanan ihtiyaç sahipleri bu desteklerden yararlanırken, Bakanlık 4 milyon haneye 2 kez ödemeli olacak şekilde doğalgaz desteği vereceği açıkladı.

4 milyon haneye yararlandırılacak olan doğalgaz desteği ödemeleri başladı.

Devlet Kira Yardımı 2022

Dar gelirli olan, kirasını ödemeyen vatandaşlara devlet kira yardımı yapmaktadır. Kira yardımı alacak kişilerin, ailenin hane gelirinin belirli bir ücretin altında olması, dul, yetim, emekli yada ölüm aylığı almıyor olması bununla birlikte sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı desteği nasıl alınır, başvurusu nasıl yapılır? bilgi alarak başvuru yapabilirsiniz.

Valilik Yardım Başvuruları (ODUN, KÖMÜR DESTEĞİ)

Geçim sıkıntısı çekerek odun ve kömür alamayan, desteği olmayan yardıma muhtaç ailelere valilikler odun ve kömür desteğini 2022 yılında da sürdürmektedir. Devlet Yakacak Yardımı desteği hakkında tüm bilgileri alabilir, başvuru şartlarını görebilir ve kurumlara giderek başvuru sağlayarak yakacak desteğinizi valiliklerden alabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu 2022 Güncel

İstanbul’da yaşayan vatandaşlara İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yardım çeki ve destekler 2022 yılında verilmeye devam edilmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı ekonomik darlık çeken, sosyal ve maddi desteğe ihtiyacı olan, asgari seviyede olsa da geçinme imkanı olmayan, birey ve ailelerin ihtiyaçları için ekonomik destek İBB tarafından yapılan yardımlar sayesinde hafifletilmektedir.

İBB’ nin sosyal ve maddi yardım destekleri 2022 yılında şu şekildedir:

Hemen İBB yardımlarından anneler ve ihtiyaç sahipleri başvuru sağlayarak yararlanabilirler. Sizlerde İBB yardım çeki ve anne karta başvuru yaparak sahip olabilir ve birçok ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Gıda Yardımı 2022 Başvurusu

Yardıma ihtiyacı olan, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara gıda yardımı parası illere göre farklılık gösterir. Belediyelerin vermiş olduğu erzak yardımlarından 120 TL ile 1.000 TL arasında faydalanabilirsiniz. Belediyeler 200 TL ile 400 TL arasında, Vakıflar Genel Müdürlüğü ise 700 TL gıda yardım parası vermektedir. Gıda yardımı başvuruları için e-devlet sisteminden yararlanabilirsiniz.

2022 Belediye Maddi Yardım Başvurusu

Belediye maddim yardım başvurusu https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 link e-devlet sayfası üzerinden gerçekleştirilir. Sosyal yardım talebi ve başvuru sorgulamaları bu ekran üzerinden gerçekleştirilir. Başvurular için e-Devlete giriş yaparak içişleri Bakanlığı e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama yazarak arama yapabilirsiniz. İhtiyaç sahipleri başvuru formunu doldururken talep kısmına hangi ihtiyacı olduğunu belirterek ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Belediye 2022 Erzak Yardımları

Belediyeler maddi destekler dışında erzak, yakacak, eğitim, elektrik gibi yardımlarda sağlamaktadır.

Belediyelerin ihtiyaç sahiplerine verdiği belediye erzak yardımları şu şekildedir:

 • Erzak ve gıda yardımı
 • İlaç ve tıbbi araç yardımları
 • Kışlık kömür ve odun yardımı
 • Belediye yardım parası
 • Mama ve bebek bezi yardımı
 • Gıda kolisi yardımı
 • Yaşlılar için belediye bakım hizmeti
 • Durumu olmayan ailelere kira yardımı
 • Eğitim desteği için kırtasiye yardımı
 • Engellilere verilen destekler
 • Fakir aileler için giyecek yardımları
 • Her ay para yatırılan sosyal yardım kartları
 • Muhtaç asker ailelerine verilen yardımlar
 • Öğrenciler için belediye bursu
 • Öğrenciler için servis aracı ve okul yardımları
 • Gaziler ve şehit yakınlarına yapılan yardımlar da belediye tarafından yardımlar yapılmaktadır.

Yeşil Kart 2022 Başvurusu

Yeşil kart: 3816 Sayılı Kanun ile yardıma muhtaç ve sağlık güvencesi olmayan kişilere ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilmeleri için verilen bir belgedir. Bu destekten hanede yaşayanların kişi başı gelir ortalamasının net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekir. SGK kapsamlı sigortası olmaması gerekir. Emekli halinin bulunmaması gerekir. Yeşil karta başvuru yapan kişinin bu kartı almaya hak kazanması için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Sonrasında yeşil kart sahibi olup olmayacağı belirlenir. Yeşil kart başvurusu ve detayları için bilgi alabilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu tarafından kullandırılan PTT elektrik yardım desteği başvuruları e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Elektrik yardımı başvuru şartları arasında yer alan ilenin sosyal yardım programlarından yararlanıyor olmasıdır. Bu sebep ile elektrik yardımı başvurusu formu doldurmadan önce e-Devlet üzerinden Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti başvurusunu tamamlayarak, sosyal desteklere hak kazanılması gerekmektedir.

e-Devlet ile PTT elektrik yardım başvuru adımları:

 • T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapınız.
 • Arama kısmından ”https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti” sayfasına erişim sağlayın.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak sosyal ve ekonomik yardımlardan faydalanabilmek için gerekli olan bilgileri girerek e-Devlet elektrik yardımı başvurusu işleminiz sosyal yardım başvuru hizmeti sekmesinden yapabilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Maddi yardım başvuruları yanında birde elektrik yardımları da verilmektedir. İş yerlerinin kapandığı, binlerce kişinin işsiz kalarak geçim sıkıntısı çektiği bu dönemde elektrik tüketimi yardımı vatandaşlara soluk aldırdı. Resmi Gazete’de yürürlüğe giren bu yardıma e-Devlet üzerinden başvuru yapabilir ve PTT elektrik yardımı sorgulama işlemlerinizi sistem üzerinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise ALO 144 Sosyal Yardım Hattını arayarak da işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Para Yardımı için Hangi Numara Aranmalı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi numarasıdır.

Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Aile yardımı her ay olarak verilmektedir. Ancak bazı yardımlar 2 ayda bir ya da 3 ay da bir toplu olarak verilmektedir.

Maddi Yardım İçin Nereye Başvurulur?

Sosyal yardım başvuruları e-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Başvuru tarihlerinde sosyal yardım başvurularını yapabilirsiniz.

Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Belediyeler tarafından yapılan gıda ve erzak yardımları, ailelere genellikle 3-4 ayda bir sefer dağıtılıyor.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlıktan sosyal yardım ve destek alabilmek için yaşadığınız il veya ilçede kaymakamlığın bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Eşim inşahatan düştu kolunda pılatın var çalışamıyor üç cocugum var yetıremıyoru kira öduyorum sizden yardım istiyorum lutfen banada yardim edin

 2. Avatar of Aynur Aynur dedi ki:

  Merhaba azeri vatandaşıyım 3senedir türkiyede yaşıyorum oturum izni alamadım tc kimliğim yok kaçağı 14 yaşında bi kızım var. Kızım okula gidemiyor 3 senedir çalışmıyorum ve hiç bi yerden 1 TL bile gelirim yok çok zor şartlar altında yaşıyoruz kızımın üzerine giye bilecek hiç Bi şeyi yok resmen aç kalıyoruz bilmek istiyorum acaba sosyal yardım alabilirmiyiz lütfen yardım edin Allah rızası için.

  1. Avatar of Sabri Sabri dedi ki:

   Bana yazarmısınız

 3. Avatar of Yeter SELEN Yeter SELEN dedi ki:

  Benimde yardıma ihtiyacım var kızım bobrek hastası her ayda bır iki eskişehir e kontrole goturuyoruz kiracıyım sadece esi calısıyo banadak yardım ederseniz sevinirim

 4. Avatar of Tuğba karaca Tuğba karaca dedi ki:

  Merhaba ben tugba Karaca 27 yaşında meme kanseri hastasiyim iki memede alındı sizlere yardım desteği almak için başvuru yaptım samsun çarşamba çay mh kirada oturuyorum zor günler geçiriyoruz

 5. Avatar of Tülay sahin Tülay sahin dedi ki:

  Neden duyulmuyo sesim 3tane çocuk okutuyorum evim kira eşim işsiz ben bu ülkenin insani değilmiyim lütfen yardım edin

 6. Avatar of ENİSE ENİSE dedi ki:

  Yardım ityaçların var 2tan çocuğum var bir 6aylık bir 5yaşnda kiram oturum 1100veryorum

 7. Avatar of Kadriye kisaboy Kadriye kisaboy dedi ki:

  Slm hıc bir gelirim yok sizden ricam ilginiz için teşekkür ederim maddi yardım istiyorum

 8. Avatar of Tuğba karaca Tuğba karaca dedi ki:

  Merhaba ben tugba karaca 27 yaşında meme kanseri hastasıyım yardım desteği alamıyoruz eşimin lokantası olduğu için yardım desteği için başvuru yaptım sizlere

 9. Avatar of Kadriye Kadriye dedi ki:

  Merhabalar benim üç çocuğum var evim kira gelen faturaları kiraları ödeyemiyoruz eşimin birsürü borcu var cocuklarimin başkalarının üstünde gördukledini onlara alamıyoruz ve buna çok üzülüyorum kızım epilepsi hastası onu uzemiyorum esim askeri ücret alıyor ama bu bize yetmiyor lütfen yardım edin simdiden teşekkür ederim Allah sizden razı olsun

 10. Avatar of Sema Çelik Sema Çelik dedi ki:

  İki bebeğim var maddi durumumuz çok kötü allah rızası için yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz

 11. Avatar of Şükrü Şükrü dedi ki:

  Benim acil eve ihtiyacım var beş tane yetim çocuk bakıyorum lütfen destek çıkın bana destek çıkarsanız çok memnun olurum ömür boyu size dua ve köleniz olur m

 12. Avatar of Şükrü Şükrü dedi ki:

  Benim eve ihtiyacım var yardım ci olursanız çok sevinirim Allah razı olsun

 13. Avatar of Dilek coskun Dilek coskun dedi ki:

  Çalışmıyorum eşimden ayrıyim maddi yardimlariniz bekliyorum

 14. Avatar of Serdar kara Serdar kara dedi ki:

  İş sizin iş bulamıyorum maddi durumun bozuldu ailemin zor yardımlarla yapıyorum para vediyeryardım etmek isteyenler lütfen yardım

 15. Avatar of Mustafa Mustafa dedi ki:

  Kulaklarım Çok Ağır Isıtıyor gözlerimde de görme sorunum var bu sebeple iş bulamiyor çalışamıyorum bu sebeple ne kiramı ne elktirik vs borçlarımı ödeyemedim özürlü raporu alayım dedim ama vermiyorlar yakında sokakta kalicaz 1 oğlum var lise okuyor maddi manevi yardıma ihtiyacim var lütfen yardımcı olun

 16. Avatar of Yasemin Yasemin dedi ki:

  Ben 4 cocuk annesiyim maddi durumum yok sizden yardım bekliyorum

 17. Avatar of Abdullah doğan Abdullah doğan dedi ki:

  Ben üç çocuk babasıyım ve çalışmıyorum lütfen yardımcı olun

 18. Avatar of Asiye Asiye dedi ki:

  Merhaba benim bir kızım var öğrenci eşim ceza evinde bize yardım eli uzatın ne olur çok mağduruz evim kira tarlada çalışıyorum sürekli iş olmuyor bana yardım edin

 19. Avatar of Ayten yavuz Ayten yavuz dedi ki:

  Benim maddi durumumyok gıda koli ve parayaihtigacım var4çocuğumvar eşim serbest iş yapıyor biri deseki gel şu işi bügün gider başka da evde yardıma ihtiyacımız var çocuklarım konuşamıyor diye yetistiremiyoruz ne varı biliyorlar nede yohu biliyorlar onun için yardımcı olursanı seviniriz

  1. Avatar of Cemil Cemil dedi ki:

   İyi günler size nasıl ulasicam

 20. Avatar of Ayten yavuz Ayten yavuz dedi ki:

  Benim maddi durumumyok gıda ve para ihtiyacımız var çocuklarım konuşamıyor diye yetistiremiyoruz ne varı biliyorlar nede yohu biliyorlar onun için yardımcı olursanı seviniriz gıda koli paraya ihtiyacımız var eşim serbest iş yapıyor biri deseki gel şu işi way gider başka da evde yardıma ihtiyacımız var lütfen yardımcı olursanı seviniriz

 21. Avatar of Halime açıkgöz Halime açıkgöz dedi ki:

  Benim de ihtiyacım var bizde yardimin edin çoğum var kirada oturuyoruz kiram yeduz lira eşimi istedin çıkardılar işsizlik maşı aliriyoruz ama yetmiyor çok ihtiyacım var bizde yardimin edin çoğum kendim binaya bakıyorum yetmiyor

 22. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Ben Işimyok evkiramıveremiyorum 3cocuk var kışlık elbisem alamıyorum acil beş mil yar ilazım çok madulum botlarını elbiselerini

 23. Avatar of şamiaburcu şamiaburcu dedi ki:

  kurada 4 cocuk var çalışmıyorum

 24. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Ben Işimyok evkiramıveremiyom çocuk ların eytiyacım var çok bunaldım

 25. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Merhaba benim ikizlerim var eşim çalışmıyor evim kira çok zor durumdayım yardım istiyorum bende ev hanımıyım ikizlerim mama bez kullanıyo durumum.yoklutfen yardım edin

 26. Avatar of Ayse Bademci Ayse Bademci dedi ki:

  Maddi yardim istiyorum. Engelliyim yalnis basima guruyemiyorum lutfen yardiminizi istiyorum

 27. Avatar of Sevda Sevda dedi ki:

  Dort cocugum var gelırım yok kendı ımkanımla cevız yaparak gecımımı saglıyrum sızden yardim ısıtıyorum ıhtıyacım var 3 tanesi okula gidiyor banada yardımcı olursanız sevinirim