30 Koyun Hibe Başvurusu 2021

30 Koyun Hibe Başvurusu 2021

2021 yılı itibari ile birçok finansal kurum ve kuruluş tarafından hayvancılık hibe ve destekleme kredileri verilecektir.. Kurum ve kuruluşlara ilan edilen süre zarfında, gerekli şartları taşımanız ve başvuru evraklarını ulaştırmanız durumunda küçükbaş hayvancılık hibe ve desteklerinden faydalanabilirsiniz. 30 Koyun Hibe desteği adıyla şuan için aktif bir program bulunmamaktadır. Küçükbaş Hayvancılık Hibe veya Destek Kredisi ile ilgili tüm detaylar içeriğimizde.

Koyun ve Keçi Almak İsteyenlere Destek

Küçükbaş Hayvancılık ile uğraşanlar ve koyun keçi almak için hibe, 0 faizli kredi veren birçok kurum ve kuruluş mevcuttur. Bu kuruluşlar şunlardır; KOSGEB, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Diğer Kalkınma Ajansları, Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası ile Garanti Bankası, Deniz Bank, TEB gibi özel bankalardır.

KOSGEB Küçükbaş Hayvancılık Hibe Kredisi Veriyor mu?

Öncelikle KOSGEB tarafından canlı hayvan alımı için hibe kredi ve 0 faizli Devlet destekli kredi verilmediğini belirtelim. 30 Koyun Hibe Başvurusu 2021 Kosgeb tarafından sadece hayvancılık ile ilgilenenler için, süt sağma makinesi, barınak yapımı, gerekli alet ve malzemelerin temini için kredi verilmektedir. Kosgeb tarafından 60 bin lira 370 bin lira hibe desteği verilmektedir. Ancak yine belirtmek isteriz ki, KOSGEB tarafından verilen krediler küçükbaş hayvan alımı için kullanılamamaktadır

kucukbas-hayvan
Küçükbaş Hayvancılık Hibe veya Destek Kredisi

Küçükbaş Hayvancılık Hibe veya Destek Kredisi Veren Kurumlar;

Küçükbaş hayvancılık destekleri için hibe veya destek kredisi ülkemizde veren kurumlar;

Kalkınma Ajansları;

TKDK, KOSGEB ve diğer desteklemeler dışında, kalkınma ajansları tarafından verilen küçükbaş hayvancılık hibe kredilerinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için Türkiye genelinde bulunan 26 adet kalkınma ajansına küçükbaş hayvancılık hibe kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Aşağıda Türkiye’ de bulunan tüm kalkınma ajansları ve bu ajansların hibe destekleme kredisi verdiği iller yazılıdır. Avrupa Birliği Bakanlığı üzerinden bu ajansların iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 • Ahiler Kalkınma Ajansı Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde,Nevşehir
 • Ankara Kalkınma Ajansı (ANKARAKA) Ankara
 • Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Bartın, Karabük,Zonguldak
 • BEBKA Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı Bilecik, Bursa,Eskişehir
 • ÇKA Çukurova Kalkınma Ajansı Adana, Mersin
 • Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Hatay,Kahramanmaraş, Osmaniye
 • (DAKA) Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Bitlis, Hakkâri, Muş, Van
 • DOKA Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize,Trabzon
 • Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Yalova
 • (DİKA) Dicle Kalkınma Ajansı Batman,Mardin, Şırnak, Siirt
 • (FKA) Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl, Elazığ,Malatya, Tunceli
 • (GEKA) Güney Ege Kalkınma Ajansı Aydın, Denizli, Muğla
 • (GMKA) Güney Marmara Kalkınma Ajansı Balıkesir, Çanakkale
 • (İKA) İpekyolu Kalkınma Ajansı  Adıyaman, Gaziantep, Kilis
 • (İSTKA) İstanbul Kalkınma Ajansı İstanbul
 • (İZKA) İzmir Kalkınma Ajansı İzmir
 • (KARACADAĞ) Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır, Şanlıurfa
 • (KUZKA) Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Çankırı, Kastamonu, Sinop
 • (KUDAKA) Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Bayburt, Erzincan, Erzurum
 • (ZAFER) Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar,Kütahya, Manisa, Uşak
 • (MEVKA)Mevlana Kalkınma Ajansı Karaman,  Konya
 • (ORAN) Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Kayseri, Sivas, Yozgat
 • (OKA) Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Amasya, Çorum,Samsun, Tokat
 • (SERKA) Serhat Kalkınma Ajansı Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars
 • (TRAKYAKA) Trakya Kalkınma Ajansı Edirne, Kırklareli, Tekirdağ
tkdk

TKDK; Kırsal kesimde yaşayan ve kırsal kesimde hayvancılık yapmak isteyen tüm üreticilere işletmelerini desteklemeyi amaç edinmiş olan TKDK Küçükbaş Hayvancılık alanında faaliyet gösterecek olan işletmelere et üretimi ve süt üretimi için %50 ile %70 oranlarında Hibe Desteği vermektedir.

Bankalar; Devlet bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından tüm çiftçi ve üreticilere çeşitli devlet destekli hibe krediler verilmektedir. Küçükbaş hayvancılık alanında da, bu krediler daha çok Ziraat Bankası tarafından verilmektedir.

Ziraat Bankası 100 baş ve üzerinde küçükbaş hayvan ile besi işletmesi kurmak veya işletme kapasitesini 100 baş ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilerine Küçükbaş Besicilik Kredisi, koyun yetiştiriciliğinde en az 50 baş; Saanen, Kilis, Damascus, Ankara ve Kıl keçisi yetiştiriciliğinde en az 25 baş kapasite ile üretim yapan veya en az bu kapasiteler ile yeni işletme kurmak ya da mevcut hayvan sayılarını bu kapasitelere çıkarmak isteyen üreticilerine Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredileri vermektedir.

Başvuru için tüm Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Faiz oranları, hesaplamalar, ödeme ayrıntıları hakkında sadece şubelerden bilgi alabilirsiniz.

TKDK‘nın Avrupa Birliği ile ortak yürüttüğü IPARD II Fonu Birinci Başvuru ilanı: Özellikle Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvancılık ile ilgili olan 101-1 : Süt Üreten Tarımsal İşletmeler ve 101-2 : Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler destekleri başvuruları devam etmektedir.

kredi
TKDK destekleri

30 Koyun Hibe Desteğine Başvuru Mevcut mu?

30 koyun hibe yerine faizsiz krediden faydalanmak için kişinin 250 başlık işletmesi bulunmalıdır. Zira Ziraat Bankasından 30 koyun için sıfır faizli kredi çekebilmek için işletmenin en az 220 koyunu bulunması gerekmektedir. Bu konuda tebliğname maddesi şöyledir.

Karar kapsamında küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek için; koyunda en az iki yüz elli baş, keçide en az yüz baş kapasiteye sahip işletme kurmaları ya da mevcut kapasitelerini belirtilen kapasitelere veya üzerine çıkarmaları; küçükbaş hayvan besiciliğinde ise iki yüz elli baş ve üzerinde besi işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini iki yüz elli baş ve üzerine çıkarmaları gerekir.

Tarım ve Orman Bakanlığının Et ve Süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçilere birçok hibe kredi ve desteklemeleri mevcuttur. Bu desteklemeler;  Onaylı Süt Çiftliği Desteği, Expand Arıcılık, Expand Aşı DesteğiAşı Desteği, Besilik Erkek Sığır Desteği, Expand Buzağı Desteği, Buzağı Desteği, Çiğ Sütün Değerlendirilmesi, GAP-DAP-KOP-DOKAP Hibe Desteği, Expand Hayvan Başı Ödeme Desteği, Hayvan Başı Ödeme hibeleri, Hayvan Hastalığı Tazminatı Desteği,  Anaç Koyun – Keçi Desteği, Expand İpek Böceği desteklemesi, Programlı Aşı Uygulamaları, Expand Su Ürünleri, Su Ürünleri hibesi, Sürü Yöneticisi (çoban) istihdam Desteği, Süt Primi ödemesi, Tiftik Üretim destekleme, Yem Bitkileri desteklemeleridir.

Bakanlık tarafından yeni bir proje başlatılması gündemdedir. Proje için yeterli bütçe ayrılabilirse, küçük aile işletmelerine 5 gebe düve hibe edilecek ve sürü mevcudu belli bir sayıya ulaştırılacak. Bu kapsamda yine küçükbaş hayvan yetiştiricilerine ise 30 koyun hibe edileceğinden bahsediliyor. Proje henüz onaylanmadı.

100 koyun veya keçi almak için Küçükbaş hayvancılık hibe kredisi veren bankalarla birlikte hibe ve teşvik veren kurum ve kuruluşları da tercih edebilirsiniz. Eğer hibe ve teşvik programları için zamanınız yok ise Ziraat Bankası, Halkbank gibi kamu bankaları veya Garanti Bankası, TEB, Denizbank gibi özel bankaları da tercih edebilirsiniz.

30 Koyun Hibe Başvurusu 2021

Ziraat Bankası ve TKK, 31 Aralık 2020 yılında geçerli olmak üzere küçükbaş hayvan kredisi vermektedir. Bu 3 yıllık dönemde verilecek olan kredilerin üst limitleri 15 milyon TL’ dir. Yatırım döneminde %75, işletme döneminde ise %75 oranlarında faiz indirimi yapılacaktır. Uygulanabilecek en yüksek indirim oranı olan %100 faiz indiriminden tüm aşağıdaki şartları taşıyan ilave faiz indirimi alarak yararlanabilecektir.

30 Koyun Hibe Başvurusu 2021

TKK Ziraat hayvan kredileri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Hayvancılık kredileri için devlet kurumları ve bankalardan yukarıda bahsettiğimiz destekleri alarak, faaliyete geçebilir ya da mevcut işletmelerinizi geliştirebilirsiniz.

Hibe Verilen Hayvancılık Destek Projeleri 2021

2021 yılı Ekim ayı itibariyle başvuruları sona ermiş olsa da, halen AKTİF durumda olan hibe destekleri şunlardır:

 • Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı Koç Teke Alımının Desteklenmesi
 • Arıcılık İpek Böcekçiliği Kaz ve Hindi Yatırımlarının Desteklenmesi
 • Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesi
 • Damızlık Manda Düvesi Yetiştiriciliğinin Desteklenmesi
 • Tarım Arge Destekleri
 • Orköy Kredileri
Yorumlar

 1. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Devletten hibe almak istiyorum koyun çiftliği kurmak istiyorumm

 2. Avatar of Fatih Fatih dedi ki:

  Slm devlet halen 300 koyun veriyorum ben şehirde köye gidecek nasıl alacam

 3. Avatar of Veli yılmaz Veli yılmaz dedi ki:

  Buradan dönüş yapılıyormu yada bır sonuç alan varmı.

 4. Avatar of Mustafa ÖZBEKMEZ Mustafa ÖZBEKMEZ dedi ki:

  Selamın aleyküm ben Çorum da 1200 M2 lik arsamda koyun yetiştiriciliği yapmak istiyorum çadır ağıl ve konteyner koyacağım ben bu arsaya 100 koyun için kaça kaç bir ağıl yaptırmam lazım ve ziraat bankasından hibe destekli veya çok düşük faizli kredi kullanablirmiyim bilgileri Neil adresime yazarsanız sevinirim saygilarimla

  1. Avatar of Ahmet Elkatmış Ahmet Elkatmış dedi ki:

   Aleyküm selam koyun sayısını 2.5 ile çarp 250 m2 alan yapar

 5. Avatar of mustafa mustafa dedi ki:

  büyüt

 6. Avatar of MUSTAFA MUSTAFA dedi ki:

  Ben istanbul’da oturuyorum adiyaman besnide hayvan cifligi kurmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 7. Avatar of Mehmet er Çelik Mehmet er Çelik dedi ki:

  1995 de 20 büyük baş fenni ahır yaptırdık 5 nisan krizinden dolayı çalıştıramadık ve askerlidi gurbetdi derken 25 sene geçti şimdi hayvancılıkla uğraşıp köyüme yerimize sahip çıkmak istiyorum maddi gücüm yok bende devletimizin hayvancılık ve tarım desteklerinden nasıl faydalana bilirim teşekkür ler

 8. Avatar of Burak uraz Burak uraz dedi ki:

  Malatya da küçük baş hayvancılık ortak arıyorum

 9. Avatar of Ceyhan sarıca Ceyhan sarıca dedi ki:

  Küçük baş hayvancılık yapmak istiyorum yerim musait ama hayvanın yok devletten yardım istiyorum Lütfen yardımcı olun
  Arz ederim.

 10. Avatar of Adem karaman Adem karaman dedi ki:

  Osmaniyeden ben adem karaman.küçük baş koyun çığflığı kurmak istiyorum nasil yardımcı olabilirsiniz

 11. Avatar of Mustafa Mustafa dedi ki:

  Ben aydınlı yım 32 yaşındayım evli ve iki çocuğum var iş kurmak istiyorum yardımcı olacak arkadaşlar

 12. Avatar of Hakan Hakan dedi ki:

  Bende küçük baş hayvancilik yapmak istiyorum