Araç Plakamı Kaybettim Ne Yapmalıyım? 2023 (TEK PLAKA ÇIKARMA)

Araç Plakamı Kaybettim Ne Yapmalıyım, plakamı kaybettim bildiri için dilekçe örneği nasıl yazılır, tek plaka kayıp cezası ne kadar, kayıp plaka sorgulaması nasıl yapılır, Araç Plakamı Kaybettim Ne Yapmalıyım? içeriğimizde detaylandırdık.

Araç Plakamı Kaybettim Ne Yapmalıyım? 2023 (TEK PLAKA ÇIKARMA)

Aracınızın ön veya arka plakası, kamyonunuzun römork plakası, motosikletinizin plakası kaybolur veya çalınırsa yeni plaka sökme işlemleri yapılır. Yeni plaka almak için Emniyet Müdürlüğü, Noter ve Şoförler odasına gitmeniz gerekmektedir.

Kayıp/çalıntı plakanızın yenilenmesini için gerekli evraklar, harç bedelleri, masraflar ve plakalık hakkında diğer hususları sizler için araştırdık.

Araç Plakamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Araç ruhsatı sahibi, plakanın kayıplarını trafik şubesine bildirmek ve kayıp ihbarnamesi vermek zorundadır. Eksik plaka sisteme işlenir ve ardından trafik şubesi tarafından araç plaka sahibi notere yönlendirilir. Notere gidip plakanızın eksik olduğunu ve trafikte işleminizi tamamladığınızı beyan edip plaka baskı kağıdını alabilirsiniz.

Emniyet Müdürlüğüne Giderek Kayıp Plakanızı Bildirin

Bazı internet sitelerinde Trafik Şube Müdürlüğü’ne gitmeniz gerektiği belirtilmesine rağmen mutlaka Emniyet Müdürlüğü’ne başvurup kayıp ihbarında bulunmanız gerekmektedir. Kayıp plaka bildirimi illere göre değişmekle birlikte Emniyet Müdürlüğü’nde yapılmaktadır. Trafik Şube bölümünde yapılmaz. Bu kapsamda en yakın karakola giderek plakanızın veya plakanızın kayıp olduğunu beyan ederek kayıp ihbarında bulununuz.

Bildirimde bulunmak için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Araç sahibi şahsen başvurmalıdır.
 • Araç ruhsatını beyan etmelidir.
 • Araç sahibi kimliğini beyan etmelidir.

Bu işlem sonucunda size kayıp eşya tutanağı düzenlenir ve bir sureti teslim edilir. Emniyet Müdürlüğü aynı zamanda kayıp plaka bildiriminizi noterin de görebildiği bir ARTES sistemine kaydeder ve sizi notere yönlendirir.

Plakadan araç sahibi sorgulama işlemlerinde online olarak plaka öğrenme ve sorgulama yöntemleri anlatılmaktadır.

Plakamı Kaybettim Dilekçe Örneği

Noterden ARTES Tescil İşlem Sonuç Belgesi Alın

Sürücü kabininde yeni plaka basımı için noterden ARTES işlem sonuç belgesi almanız gerekmektedir. Kayıp eşya tutanağı ile en yakın notere gidin. Noterde plakalarınızın düştüğünü ve yeni bir plaka vermek istediğinizi beyan edin.

Noterde ibraz etmeniz gereken evraklar şu şekildedir:

 • Emniyetten alınan kayıp plakaya ait kayıp eşya tutanağı.
 • Araç ruhsatı.
 • Ruhsat sahibinin kimliği.
 • 54 TL noter kayıp plaka bedelidir.

Araç ruhsatı sahibinin notere şahsen başvurması gerekir. ARTES Kayıt sonuç belgesi noterde düzenlenecektir. Örnek belgeyi aşağıda görebilirsiniz.

Plakasını Kaybedenlerin Noterden Alması Gereken ARTES Tescil İşlem Sonuç Belgesi Örneği

Şoförler Odasına Giderek Plakalarınızı Bastırın

Noterden aldığınız belgelerle birlikte size en yakın şoför ve otomobil esnaf odalarına giderek plakanızı bastırın. Şoförler derneği sizi klişe baskı atölyesine yönlendirebilir veya bunu kendileri yapabilir.

Plaka Değiştirme Ücreti 2023 Ne Kadar?

Şoförler Odası’na ödenmesi gereken plaka değiştirme ücreti 2023 yılı için 932,65 TL‘dir.

Plaka İşlemleri Ücret 2023

Plaka işlemlerinin ücretleri 2023 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Plaka Yenileme ücreti tek 80 TL, çifti 160 TL
 • Plaka Değiştirme ücreti 290 TL
 • Notersiz Muayene Belgesi ücreti 48 TL
 • Plaka Basım Ücreti 160 TL
 • Toplam Plaka Değişim Ücreti 932,65 TL

Plakam Çalındı Ne Yapmalıyım 2023 Mevzuatı

Aracınızın 1 veya 2 plakasının çalınması durumunda durumu hemen Polis Merkezine bildirmelisiniz. Polis karakolu aracın plakasının daha önce değişip değişmediğine ve mevzuat hükümlerine göre yeni plaka verme işlemlerini başlatır. Kişi daha sonra notere yönlendirilir ve noterden sonra Şoförler odası yukarıda anlatıldığı gibi plaka basım merkezine yönlendirilir ve ilgili işlemler başlatılır.

Araçların Satış, Devir ve Tescil Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik maddelerinde zayi plakalara ait hükümler şöyledir:

Plakalardan birinin veya her ikisinin çalınması veya her ikisinin birden kaybolması durumunda Noterler Birliği tarafından belirlenen listelerdeki harf ve sayı gruplarından sıra esasına göre noter tarafından araca yeni bir plaka verilir. Türkiye’nin. Mevzuat gereği tek Devletdesekli.com plakalı araçların plakasının kaybolması halinde de bu hükümler uygulanır. Çalınma veya kaybolma nedeniyle başkası tarafından değiştirilen plakaların sistemde ne kadar süreyle tutulacağına ilişkin hususlar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir.

Tescil levhalarından birinin kaybolması halinde, levhanın kaybolduğu bilgisi ilgili kolluk biriminin kayıtlarına işlenir. Başvuru üzerine noterler veya ilgili kişiye göre Emniyet Genel Müdürlüğü trafik tescil büroları tarafından plaka basım talep belgesi düzenlenir. Yönetmeliğin 7. Bölümünün Çalınan, kaybedilen, kullanılamaz hale gelen, bilgileri değişen belge ve plakalar başlıklı 40. maddesi (Kaynak)

Emniyet Müdürlüğü internet sayfasında aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi çalıntı/kayıp plaka kayıp işlemlerine ilişkin hükümler yer almaktadır.

Çalınan Araç Plakaları Hakkında Emniyet Müdürlüğünce Hazırlanan Yazı

App adı verilen plakalar görselliği nedeniyle birçok araç sahibi tarafından tercih ediliyor. Mühürlü app plaka yasak mı sorusunu sizler için araştırdık.

Tek Plaka Kayıp Cezası Ne Kadar?

Plakanızın veya tek plakanızın başına gelen herhangi bir durum için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne tescil dilekçesi vermemeniz ve tek plaka ile araç kullanmanız durumunda 3.060 TL idari para cezası uygulanacaktır. Ancak cezayı 15 gün içinde öderseniz %25 indirimle 2.295 TL idari para cezası ödersiniz.

Kayıp Plaka Sorgulama

Kayıp plaka sorgulama için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gidebilir ya da e-Devlet üzerinden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kayıp/Çalıntı Tutanağı Sorgulama/İptal sekmesinden Kayıp Plaka Sorgulama bölümüne gidebilirsiniz.

Bu bilgiler kapsamında, ticari veya özel tüm araçlar için yeni plaka tescili ve kayıp ihbar işlemleri için ilk başvuru mercii Polis Merkezleridir. Çalınan veya kaybolan plakaların suiistimali önlemek adına bu durumu ihmal etmeden en kısa sürede bildirmenizi öneririz.

Motosiklet Plakam Düştü Ne Yapmalıyım? 2023

En yakın karakola giderek durumu anlatan bir tutanak tutmalı ve kayıp plaka yenileme yazısında belirtilen adımları takip etmelisiniz.

Tek Plaka Zayi Ne Demek?

Diyelim ki aracınızın 2 plakası var ve bu plakalardan birinin kaybolması durumuna tek plaka kaybı deniliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.