e-Devlet Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Öğrenme 2023 (EN BASİT YÖNTEM)

Plakadan araç sahibi var mı, plaka ile aracın yerini bulma, araç plaka sorgulama, e-devlet plakasından araç sahibi sorgulama, 2023 yılı ile ilgili tüm bilgileri sizler için detaylandırdık.

e-Devlet Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Öğrenme 2023 (EN BASİT YÖNTEM)

Araç sahibini plakadan öğrenen ve araç sahibini sorgulayan detaylı araç sahibine sahibiz. Bu sayfada araç satın alma, plaka bulma ve sorgulama ile ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

2. el araç almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de aracın özellikleri ve alınacak aracın araçta olması durumunda aracın plakasından alınabilecek verilerdir. çarpışma veya kaza durumunda veya aracın fiyatının düşmesi durumunda. Yine aracı almak isteyen kişilere araç sahibi bulunarak, sorgulama yapılarak, plakası öğrenilerek araç hakkında bilgi verilmektedir.

Plakadan Araç Sahibi Bulmanın En Kolay Yolu

Plakadan araç bulmanın en kolay yolu tüm operatörlerden 5664 ‘ten sorgulama yapmaktan geçiyor. Araç plaka bilgilerini sorgulamak için 5664 numarasını kullanabilirsiniz. Böylece plaka numarasından kısa sürede sorgulama yapabilirsiniz. Yine, plakanın kimin adına kayıtlı olduğunu bulmanın pratik bir yolunu bulacaksınız.

Plakayı yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderin. Aracın plakası değişse bile hasar kaydı anında cebinizde olacaktır.

Taşıt Plaka Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Plakadan araç sahibini bulma yöntemi ile aracın kime ait olduğunu bulmak mümkün değildir. Aşağıdaki sorgulama yöntemleri ile plakadan aracın hasar kaydı, poliçe kaza kaydı vb. bilgilere ulaşmak mümkündür.

Araç plaka sorgulama yolları aşağıdaki gibidir:

 • e-Devlet plakadan araç sorgulama.
 • GİB plaka sorgulama.
 • EGM online plaka sorgulama işlemi.
 • SMS ile plaka işlemi sorgulama (5664’e kısa mesaj ücreti: 19,90 TL)
 • Kasko şirketleri tarafından Araç Plaka Sorgulaması yapılabilir.

Araç için plaka sorgulama yöntemleri aşağıdaki gibidir ve listelediğimiz yöntemleri kullanarak araç plakasının durumunu sorgulayabilirsiniz.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Öğrenme Nasıl Yapılır?

Araçların plaka bilgilerini kısa mesaj yöntemini kullanarak öğrenebilirsiniz. Araçların plaka sorgulama işlemleri için 5664 numarasını SMS olarak kullanabilirsiniz. Sorunuz kısa süre içinde çözülecektir. Bu sayede plakanın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Plakadan Araç Sahip Ceza Hasar Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet’ten sadece kendi aracınız için sorgulama yapabilirsiniz. Plakadan araç sahibi sorgulama yapabilmek için e-Devlet kapısına giriş için e-Devlet şifresi -Mobil imza -Elektronik imza ile giriş yapmanız halinde diğer işlemler sıralamasını geçerek, e-Devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına araç plaka yazılmalı ve ardından ekrana gelecek sayfa EGM Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait olup kişinin üzerine kayıtlı araç hakkındaki tüm bilgilere ve kayıtlı araç plakasına ulaşabilir. Ayrıca ceza hasar bilgileri sorgulaması için E-devlet üzerinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayesinde araca ait bütün bilgileri plaka sorgusu yaptırarak öğrenebilirsiniz.

Araç sahibi sorgulaması ile:

 • Plaka Bularak: PTT üzerinden verilen şifre ile hem e-Devlet hizmetlerinden hem de plaka hizmetinden faydalanmış olursunuz.
 • Sorgulamada Trafik poliçe hasar bilgileri gösterilir: Araç plakası sorgulama ile alınacak bilgiler ilgili araca yönelik olup araca yönelik kaza veya çarpma durumu hakkında bilgi edinilir.
 • Kendi aracınızın bilgileri gösterilir: Ancak belirtilmelidir ki e-devlet üzerinde yapılacak sorgulama, sorgu yapacak kişinin kendisine ait olan araç veya araçlar için geçerlidir.

e-Devlet Plaka Sorgulama (Poliçe Hasar Bilgisi)

e-Devlet sistemine giriş yapıp plaka numarasını girerek plaka sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet üzerinden plakadan araca ait Ceza poliçe hasar sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Öncelikle E-devlet şifresi edinin.
 2. PTT üzerinden şifre alın ve şifrenizi oluşturun.
 3. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayfasına giriş yapın.
 4. Bunun için geçerli e-Devlet şifresi – Mobil imza – Elektronik imza ile giriş yaparak Arama kısmınaTrafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi)” yazın. Yada doğrudan bu linke tıklayın.
 5. Bu hizmet ile adınıza kayıtlı bir araca ait plaka numarasını aralarda boşluk bırakmadan girin. (ÖRN.06AA1234)
 6. Kendi aracınızın cezai hasar durumunu size kayıtlı araçlar hakkında sorgulayarak öğrenebilirsiniz.
Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Öğrenme Nasıl Yapılır?
e-DEVLET Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Öğrenme LİNKİ

Yeni Sorgulama sayfasında trafik poliçeler listesinde aşağıda ki bilgiler görüntülenecektir.

 • Başlangıç tarihi
 • Bitiş tarihi
 • Ek başlangıç tarihi ve
 • Y.no
 • P.ek no
 • Ek türü
 • Sigorta şirketinin ismi,
 • Poliçe numarası
 • Basamak türü, (1,2,3,4,5,6,7)
 • Detaylı bilgiler kişileri bilgilendirme amacıyla görüntülenecektir.
SMS ile Plaka Sorgulama İşlemi
Plakadan Araç Sahibi Bulmanın En Kolay Yolu

Bu sayfada sorgulama plaka için trafik poliçe ve hasar bilgileri öğrenebilirsiniz.

GİB Araç Plaka Sorgulama Ücretsiz 2023 Güncel

Gelir İdaresi Başkanlığı GİB tarafından yapılacak araç sorgulama işleminde GİB resmi sitesi üzerinden araç plaka sorgulama ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Resmi internet sitesindeki sorgulama sürecinde sorgulama yapacak kişinin doldurması gereken alanlar aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • Plaka: Sorgulama yapılacak aracın plakası bitişik şekilde doldurulmalıdır.
 • Özel Plaka: Şirket ismi ya da kişi ismine yönelik plakalar doldurulmalıdır.
 • T.C. Kimlik Numarası: Sorgulama yapacak kişinin T.C kimlik numarası yazılmalıdır.
 • Vergi Numarası: Sorgulamaya tabi olacak aracın yabancı ve tüzel kişilerce sorgulanması durumunda T.C Kimlik numarası yerine vergi numarası doldurulmalıdır.
 • Tescil Tarihi: İkinci el araç plaka sorgulanmasında noter satış sözleşmesindeki satış tarih ya da araç ruhsatı esas alınırken sıfır yani yeni araçlarda trafiğe çıkış tarihi doldurulmalıdır.

Kaybolan veya çalınan araç plakaları hakkında hazırlanan araç plakam kayboldu ne yapmalıyım isimli içeriğimiz okuyarak plaka zayi işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi araç plaka sorgulama işlemleri e-devlet kapısı üzerinden de yapılabilmektedir.

EGM İnternetten Plaka Nasıl Öğrenilir?

Online olarak plaka sorgulama işleminizi hem Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından sunulan internet sitesindeki hizmet bölümünde pratik bir şekilde yapılabilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bu sistem sayesinde, plaka sorgulama ve online araç sorgulama işlemleri yapılırken aracın trafik cezaları ve hasar kayıtları ile ilgili bilgilere ulaşılabiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden başkasına ait bir plaka için kesin bir suretle sorgulama yapılamaz. Kişisel verileri koruma ve kanunu kapsamı gereği emniyet güçleri araca ait herhangi bir bilgi veremez. Kaza ya da başka bir durum için arabaya dair plaka ve diğer bilgiler EGM’ye verilir.

Ancak öncelikle ad, soyad, T.C kimlik numarası ve doğum tarihinin sisteme girilebilmesi için doğru ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

Araç sorgulama internet üzerinden yapılmayacak ise SMS ile plaka sorgulama da bir diğer alternatiftir.

SMS ile Plaka Sorgulama İşlemi

Plaka sorgulama SMS ile yapılabilmektedir. Araç alacak kişiler, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin geçmiş yıllarda açtığı sistem ile araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemlerini SMS göndererek yapabilmektedir.

Araç sorgulama işleminin yapılabilmesi için SMS atılması gereken numara 5664 olacaktır. Sorgulanacak aracın plakası doldurularak 5664’e mesaj gönderilmektedir. Bu sayede araçla ilgili sorgulamaları alabilir ve hasar kaydı bilgilerine buradan ulaşabilir.

SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka değil de Şase no ile araç sorgulama işlemi yapılacaksa eğer yine SMS gönderilmesi oldukça kolay olacaktır. Ancak şase o ile yapılacak sorgulama işleminde göndereceğiniz mesajın bedeli 5 TL olacaktır. Bu tutar hat sahibinin bağlı bulunduğu operatöre yansıtılmaktadır. Mesaj göndereceğiniz numara ise yine 5664 olup hasar kaydı için “HASAR S ŞASİ NO” yazılacaktır.

SMS İle Detaylı Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka sorgulama hakkında sorgulama yapacak kişi daha detaylı bilgiye sahip olmak istemesi halinde yine SMS yoluyla mesaj göndererek detaylı bilgiye erişebilir. Detaylı bilgi için 5664’e “DETAY S ŞASİ NO” yazılarak sms gönderilmelidir.

Detaylı kayıt sorgulamasında aşağıdaki bilgiler öğrenilir:

 • Aracın markası
 • Aracın modeli
 • Trafiğe çıkış tarihi
 • Araç kaskosu ile ilişkin durumlar
 • Kaskonun süresi
 • Kaskonun olmadığı toplam
 • Aracın sahip olan son kişi
 • Sahip olan son kişinin araç kullanım süresi
 • Plaka değişikliği detaylı tescil sorgulama sürecine dahildir.

Sadece Plaka İle Araç Sahibi Öğrenmek Mümkün mü?

Araç sahibine doğrudan plaka numarası ile ulaşmak ve böyle bir sorgulama yapmak mümkün değildir. e-Devlet ile kişi kendi adına kayıtlı araç bilgilerindeki hasar poliçesi gibi bilgileri sorgulayabilir.
Bunun dışında başkasına ait plakadan kişinin kimlik bilgilerine ulaşılamaz. Olumsuz bir durumla karşı karşıya kalırsanız Emniyet Müdürlüğüne başvurarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

5664 numarası üzerinden araç hakkında hangi bilgiler öğrenilir?

SMS 5664’e kısa mesaj göndererek, araç hasar, araç detay, değişen parçalar, poliçe, kazazede, ömür poliçesi ve poliçe vade hatırlatma bilgilerine ulaşılabilir.

11880 Plakadan Araç Sahibi Sorgulama nasıl yapılır?

Araç sahibi 11880 plakasından öğrenim hizmeti vermemektedir.

Plakadan Araç Sahibi Bulunur mu?

Sadece plaka ile aracın sahibini bulmak mümkün değildir ve bu mümkün değildir. Olumsuz bir durumla karşı karşıya kalırsanız Emniyet Müdürlüğüne giderek bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Plaka ve araç sahibi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Plaka ile Aracın Nerede Olduğunu Nasıl Bulunur?

Kullandığınız operatör üzerinden mesaj yazara PARK yazıp bir boşluk bırakarak 1550’ye gönderin. Aracınızın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Aracınız çekişi tarafından çekildiyse gelen mesajda hangi otoparkta olduğu iletişim bilgileri ve neden çekildiği hakkında bilgileri görebilirsiniz.

APP plaka Yasak mı?

APP plaka Yasaktır. Mühürlü App Plaka Yasak mı? Cezası Var mı? inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.