Bağkur Prim Borcu ve Yapılandırma Mevzuatı! İhya Kolaylığı 2023 EYT Emeklilik İçin Prim Ödeme Hesaplama

Bağkur Prim Borcu ve Yapılandırma Mevzuatı! İhya Kolaylığı 2023 EYT Emeklilik İçin Prim Ödeme Hesaplama

SGK bağkur prim borcu yapılandırma nasıl yapılır, 4b Bağkur prim borcu yapılandırma 2023 düzenlemesi nedir, 2008 öncesi EYT Bağkur ihya hakkında bilgilere yer verdik.

2023 Yılı Bağkur Prim Borcu Yapılandırma ve EYT’ye Etkisi

Yürürlüğe giren mevzuat ile Bağkur’lular askerlik yapılandırabilecekler. Yapılandırma ile faizin yüzde 90’ını ödeyebilecek olan Bağ-Kur’lu EYT’liler, peşin ödemelerde, uzun vadeli taksitlerde ve uygun koşullarda faizsiz ödeme imkanı sunulacak.

Askerlik Borçlanma Hesaplaması için alt ve üst limitten hesaplama yapan askerlik borçlanma hesaplama robotunu ziyaret edebilirsiniz.

Bağ-Kur kapsamında 2021 yılı öncesi borçları ile birlikte silinen prim günlerini (geçmiş dönemleri satın alarak) yeniden canlandıracak olan EYT’liler de yapılandırmadan yararlanabilecek.

İtirafta da diğer borçlarda olduğu gibi peşin ödemede faiz silinecek. Faiz indirimi ile yeniden yapılandırmadan yararlananların borç yükü yaklaşık üçte bir oranında azalacak. 150 bin liralık yatırım yapacak olan Bağ-Kurluların ödeyeceği meblağ 100 bin liraya düşecek.

60 Aya Varan Kesinti İle Kolay Emeklilik!

Daha önceki uygulamalarda olduğu gibi emekli maaşından 60 aya kadar kesinti yapılarak emekliliğe kolay yol açılabilmektedir. Bu yıl emekli olacak EYT üyeleri de yüzde 30 zam alacak ve maaşlarından herhangi bir kesinti olmayacak. Emeklilik planlaması yapılırken borçlanmada aceleye getirilmemeli, emeklilik durumuna dikkat edilmelidir.

BAĞ-KUR’Lular EYT Yasasından Nasıl Yaralanacak?

EYT kapsamında Bağ-Kur’lu kadın çalışan 7.200, erkekler de 9 bin prim günü ile emekli olabilecek. Ayrıca kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurma koşuluyla 5.400 prim gününü tamamlayanlara kısmi emeklilik hakkı verilecek.

Yapılandırmada İhya Kolaylığı

2008, 2015, 2018, 2020 ve 2021 yıllarında çıkarılan kanunlarla prim borcunu ödeyemeyen BAĞ-KUR üyelerinin borçları silindi. Borçlu sigortalılık süreleri de durduruldu. Askıya alınan sigortalılık süreleri, mevcut asgari ücret üzerinden prim ödenerek yeniden canlandırılabilir ve yeniden emeklilikte dikkate alınabilir.

Yapılandırma paketi Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan prim borçlarını da kapsıyor. Nitekim Kurum bu konuda da yoğun bir çalışma yürütüyor.

Prim borcu olan Bağkurlular sadece geçmişe yönelik prim borçlarını ödeyerek EYT’den faydalanabilirler. Ancak yürürlüğe giren yapılandırma mevzuatı içerisinde geçmiş bağkur borçlarının yapılandırılmasına ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmuyor.

Salgın Döneminde Prim Günü Eksik Olanlar İçin Düzenleme Olacak mı?

Salgın döneminde işyerleri kapalıydı, bir kısmı yarı zamanlı çalıştı. Bu dönemlerde borçlanmaya yoğun bir talep vardır. Emeklilikte iki yıl gecikmeye neden olacak. Mevzuata girip girmeyeceği Meclis iradesindedir.

Prim Borcu Olanlara Kolaylık Sağlanacak mı?

EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesap yapılmayacaktır. Emekli maaşları TÜFE ve sosyal yardım payı dikkate alınarak ödenecek. Yılbaşında güncellenen rakamda, tüm emeklilere yüzde 30 zam uygulanacak. Kişi yıl içinde emekli olduğunda o yılki maaş farkının tüm katsayılarını alır.

EYT’lilerin Aylıklarına Yüzde 30 Zam Yansıyacak mı?

EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesap yapılmayacaktır. Emekli maaşları TÜFE ve sosyal yardım payı dikkate alınarak ödenecek. Yılbaşında güncellenen rakamda, tüm emeklilere yüzde 30 zam uygulanacak. Kişi yıl içinde emekli olduğunda o yılki maaş farkının tüm katsayılarını alır.

Yıl içinde emekli olmayıp bir sonraki yıla bırakıldığında 2008 yılından itibaren uygulanan güncelleme (yıllık enflasyon ile) ile hesaplama yapılmaktadır. Bu yıl emekli olacak EYT üyelerinin maaşlarında herhangi bir kesinti yapılmayacağı gibi gösterge rakamlarında da herhangi bir indirim yapılmayacaktır.

2023 Yılında SGK Askerlik Prim Yatırma Ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

e-Devlet Bağkur Borçlanması Nasıl Yapılır?

5434 sayılı Kanuna ve 5510 sayılı Kanunun 41. maddesine göre borçlanma yapmak isteyen sigortalılar borçlanmak istedikleri sürelere ait borç tutarlarını talep etmeden önce e-Devlet üzerinden borç tutarlarını hesaplayabilirler.

e-Devlet bağkur borçlanma hesaplaması aşağıdaki gibidir.

Borçlanılacak gün sayısı girilir ve borçlanılacak tutar tipi seçilere hesaplama yapılır.

Borçlanma Tutarı

Bağkur Askerlik Borçlanması için 18 ay askerlik borçlanmasını azami tutar üzerinden hesaplandığında
547 gün 2.502 TL üzerinden hesaplama yapıldığında girilen bilgiler doğrultusunda hesaplanan borçlanma Tutarı 437.950,08 TL’dir.

Borçlanma Tutarı

Borçlanma tutarı girilen bilgiler ile hesaplanacağından bilgilendirme amaçlıdır. SGK tarafından hesaplanan tutar fiili borçlanmalarda dikkate alınacaktır.

Bağkur Azami ve Asgari Borçlanma Tutarı Hesaplama 2023

Bağkur prim borcu yapılandırma 2.502 TL azami tutar üzerinden borç hesaplaması aşağıdaki gibidir:

Bağkur Prim Borcu Gün Sayısı Borçlanma Tutar
30 Gün (1 Ay)24.019,20 TL
90 Gün (3 Ay)72.057,60 TL
180 gün (6 Ay) 144.115,20 TL
365 Gün (1 Yıl)144.115,20 TL
1.095 Gün (3 Yıl) 876.700,80 TL
Bağkur Prim Borcu Yapılandırma Azami Tutar Hesaplama Tablosu

Bağkur prim borcu yapılandırma 333.6 TL asgari tutar üzerinden borç hesaplaması aşağıdaki gibidir:

Bağkur Prim Borcu Gün Sayısı Borçlanma Tutar
30 Gün (1 Ay)3.202.50 TL
90 Gün (3 Ay)9.607,50 TL
180 gün (6 Ay) 1.9215,00 TL
365 Gün (1 Yıl)38.963,75 TL
1.095 Gün (3 Yıl)  116.891,25 TL
Bağkur Prim Borcu Yapılandırma Asgari Tutar Hesaplama Tablosu

2023 Yılı Bağkur Prim Ödeme Tutarları

2023 yılı bağkur primleri aşağıdaki şekilde:

 • Bağkur Primi: 3.452,79 TL
 • Düzenli öderseniz İndirimli Bağkur Primi: 2.952,36 TL‘dir.

Prim Ödemeleri İçin Kredi Desteği

Bu, yeniden yapılandırma paketi yürürlüğe girdikten sonra SGK‘nın kamu bankalarıyla anlaşma yapması halinde mümkün olabilir. Prim gününü tamamlamak için gerekli paraya sahip olmayanlar için emekli maaşından kesinti şeklinde bir kredi başvurusu olabilir. Daha önceki uygulamalarda 60 aya varan vade ile ödeme imkanı sunularak çok sayıda vatandaş emekli edilebiliyordu.

ÇİFTÇİLER İÇİN MAZOT GÜBRE PARASI HARCAMA YÖNTEMİ

ÇİFTÇİLERE 2023 YILINDA 250 BİN TL ZİRAAT BANKASI KREDİSİ

EN DÜŞÜK 0,62 FAİZLİ DEVLET DESTEKLİ KREDİ FIRSATI

Yorumlar

 1. Avatar of GÜNGÖR GÜNGÖR dedi ki:

  DAHA ÖNCEKİ BAĞKUR İHYA ÖDEMELERİ GİBİ BİR DURUM YOK BİZLER DONDURULMUŞ OLAN GÜNLERİMİZ GERİ ALMAK İÇİM 300-350 BİN TL Yİ NEREDEN BULACAĞIZ BU KONUDA NASIL BİR ÇALIŞMA YAPILMIŞ ACABA SİSTEMİN HER YERİNDE KOLAYLIKLAR VAR İKEN BU DURUM HİÇTE HOŞ DEĞİL KONU İLE ALAKALI ACİL BİR İYİLEŞTİRME YAPILMASI KONUSUNU ARZ EDERİM ACİL ÇÖZÜM BEKLİYORUZ ACİL ACİL ACİL YANİ KISACA BENİM ÖDENMEMİŞ 2,800 GÜNÜM VAR BUNU İÇİN OLMAYAN 322,000 TL OLMAYAN PARAYI MI ÖDEMEM GEREKİYOR YADA SİZ BU ŞEKİLDE HAYATINIZA DEVAM MI EDİN DİYORSUNUZ GERÇEKTEN ÜZÜCÜ. YAŞAMAYALIMO ZAMAN SANIRIM DAHA İYİ NASIL OLSA YAŞIMIZ OLMUŞ 50 …hakkımız olanı almak istiyorum sadece

 2. Avatar of Ramazan............ Ramazan............ dedi ki:

  Benim sorum 1994yılında bagkura giriş yapan bir mukellefim hem borcu hem günü silindi şimdi yasa geriye dönük borçlanma ve gün satın alma olacak mı teşekkürler.

 3. Avatar of Hülya İnal Hülya İnal dedi ki:

  Bağkur ve SSK aynı çatı altında toplandiysa bu eşitsizlik neden.bi bagkurlu olarak bu adaletsizliğe çözüm istiyorum.

 4. Avatar of Asgarî ücret adı altında Asgarî ücret adı altında dedi ki:

  Bu işverenler yanındaki işçiye bi asgari ücreti bile çok görürken, 3, 5 ,daire, 5 ,10 ,apart, senede 2 , 3 araba değiştirirken neye dayanarak hak talebinde bulunuyorlar. En azından yanındaki işçiye başını sokacak kadar yarım daire alacak imkanı bile vermeyip daha ne hakkından bahsediyor . İşçi bitti şimdi sıra devlete mı geldi. Binde bir hakkını verenleri tenzih ederim

 5. Avatar of Mahmut Yılmaz Mahmut Yılmaz dedi ki:

  Bağ-Kur’daki adaletsizliğe bir çözüm istiyoruz SSK ile aynı hakları talep ediyoruz şu anki sistem Bağ-Kur luya zulümdür…