geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Cezaevi Katibi Nasıl Olunur? 10 Yıllık Katibin Tavsiyeleri

Cezaevi Katibi Nasıl Olunur? 10 Yıllık Katibin Tavsiyeleri
A+
A-

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne (CTE) bağlı açık ve kapalı ceza infaz kurumlarında katip olmak ister misiniz? Bazıları adliye, Denetimli Serbestlik Müdürlüklerini tercih ederken cezaevlerinde katip olmak kişisel bir tercihtir. Adliyelerde görev yapan katiplere Zabıt katibi adı verilirken, cezaevlerinde bu unvan değişmiş ve bilgisayar işletmeni adını almıştır. Cezaevi Zabıt katibi nasıl olunur, şartları nelerdir, aldıkları maaş ne kadar? Mübaşir Nedir, nasıl olunur, gardiyan nasıl olunur, maaşları ne kadardır? Tüm bilgileri araştırdık.

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumu Katip Alım İlanına Çıktı

30 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete‘ de yayınlanan karar kapsamında 160 Kadrolu Ceza İnfaz Kurumu Katip Alım İlanı verildi. Buna göre 160 kadrolu ceza infaz katip alımı yapılacaktır. Başvurularda, lisans mezunları için 2020 KPSSP3, önlisans mezunları için 2020 KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2020 KPSSP94 puanı esas alınmak kaydıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından 70 ve daha yukarı puan almış olma şartı aranacaktır. Başvuruda bulunabilmek için Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak ve Merkezî sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla (ceza infaz kurumu kâtibi) 35 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.

 • 160 kadrolu Ceza İnfaz Katibi alım şartları resmi sitede yayınlandı.
 • Başvurular 18 Ocak 2021 tarihinde başlayacak, 5 Şubat 2021 de saat 16.00’da sona erecek.
 • Detaylar için tıklayınız.

Cezaevi Katibi Nasıl Olunur?

Süreç Adalet Bakanlığı Basın ve Yayın Birimince ilanın yayınlanması ile başlar.

 • Adalet Bakanlığı ilanına göre adaylar sınav ilanında belirtilen illere gerekli evraklar ile başvuru yaparlar.
 • Cezaevi katibi olabilmek için ilk şart Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) katılmış olmak ve sınav neticesinde en az 70 puan almaktır. Zaman zaman çevremizden 70 puandan az alanların ve hatta lise mezunu olmayanların dahi cezaevi ve zabıt katibi olabildikleri söylense de, bu kesinlikle doğru değildir.
 • Eğer sizin katıldığınız bir sınavda, 70 puandan daha az KPSS puanı olmasına rağmen katip olduğunu bildiğiniz bir kişi varsa, bu hususta vakit geçirmeden kanun yoluna başvurabilirsiniz. İlgili şikayetleri Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına başvurabilirsiniz.
 • Komisyon; Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığını ifade eder. Bu komisyon Adliye bünyesinde kurulur ve başkanı Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi olmak üzere Başsavcı, diğer hakim ve savcılar ile yazı işleri müdüründen oluşmaktadır.
 • Bilgisayar işletmenleri, infaz koruma memurları, müdürler, idare memurları, psikolog, öğretmen, yardımcı hizmetli, teknisyen gibi cezaevinde çalışan tüm personel Adalet Bakanlığı Memur Atama ve Sınav Yönetmeliği içeriğine göre mesleğe alınırlar. Bununla birlikte, Adliyelerde görevli olan Zabıt katipleri de bu yönetmelik içeriğine göre alınırlar.

Her alım öncesinde bir ilan yayınlanır. Zabıt katibi nasıl olunur, merak edenler için ilgili yazımızdan detayları inceleyebilirsiniz.

Cezaevi Katibi Şartları Nelerdir?

Özel şartlar olarak büro personeli olan zabıt katiplerinden şu şartlar talep edilir.

 • Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet ön lisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ve dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak, (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)
 • Yukarıda yazılı yerlerden mezun olmayanların, Halk Eğitimi Merkezlerinden, bilgisayar işletmenlik sertifikası almaları gerekmektedir.
 • En az lise mezunu olmak,
 • 35 yaşını tamamlamamış olmak,
 • 657 Sayılı Kanununda belirtilen Devlet memuru olma şartlarına haiz olmak,
 • Belirtilen döneme ait KPSS’den en az 70 puan almış olmak,
 • Yapılacak klavye sınavında 3 dakika da en az 90 kelime yazıyor olmak, yanlış yazılanlar, tekrar eden kelimeler, anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığı kontrol edilecek ve %40 oranından daha fazla yanlış olmaması gerekmektedir,
 • Kamu hakları kullanmaktan mahrum olmamak,
 • Askerlik ile ilişiği olmamak,
 • Güvenlik soruşturmasından geçmek,
 • Sınav tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış olmak gerekmektedir.

Mahkum Yakınlarına Yardım Maddi Destekler için hemen tıklayınız. 

Cezaevi Katipleri Ne İş Yapar?

Genel itibariyle katipler açık ve kapalı cezaevlerinde bürolarda görev yaparlar. Başlıca görevlerini 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

 • Cezaevinde hüküm giyenlerin giriş, çıkış ve izin kayıtlarını alır,
 • Hükümlüler ile ilgili tüm kayıtları takip eder,
 • Disiplin cezaları ve disiplin ile ilgili tüm kayıtları tutmaktadır.
 • Tutuklu bulunan kişilerin tahliyeleri ve nakil işlemlerini yapmaktadırlar.

En çok görev yaptıkları birimler infaz, emanet, ambar, eğitim gibi birimlerdir.

 • İnfaz Kalemi: Hükümlü ve tutukluların infaz dosyalarının tutulduğu birimdir. Bu birimde çalışan katiplere infaz katibi de denir. İşleri oldukça yoğun ve UYAP sistemi üzerinden çalışan bir birimdir. Tahliyeler, denetimli serbestlik sevkleri, disiplin, ödüllendirme bu birim tarafından tutulur. Cezaevi katipleri en çok bu birimde çalışırlar.
 • Emanet Para Birimi : Cezaevlerinde hükümlü ve tutukluların cebinde nakit para yoktur. Şahıs cezaevine geldiğinde tüm parası alınır ve emanet para hesabına yatırılır. Birim hükümlü/tutukluya gelen paraların kaydını ve takibini yapar.
 • Saymanlık: Muhasebe birimidir. İş yurtlarında çalışan atölye ve tesislerin işlemlerini yapar. Bu birimlerde en az 2-3 cezaevi bilgisayar işletmeni çalışır.
 • Mektup okuma: Az da olsa, kapalı cezaevlerinde bu birimde üniversite mezunu katipler çalışabilir.
 • Eğitim birimi: Cezaevi öğretmeni ile birlikte yoğun olan kurumlarda katipler de görev yapabilir.
 • Ambar: Genel iaşe hizmetlerinin sağlandığı birimdir.
 • Personel/mutemet: Ceza infaz kurumu personellerinin özlük dosyalarının tutulduğu, maaşlarının ödendiği birimdir. Katipler görev yaparlar.
 • İşyurtları: Genel itibariyle saymanlık, satın alma ve diğer kalemlerde katipler mevcuttur. Ancak bilgisayar ve yazışma hizmetlerinin yoğun olduğu işyurtları ve atölyelerde katiplerde görev yapabilir. Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İşyurtları Kurumu’nun iş akış şemasına ulaşmak için tıklayınız.

Kurumların asıl işleyişleri ve hizmetleri İnfaz ve Koruma Memurları ile sağlanır. İnfaz ve Koruma Memurları hem bürolarda hem de hükümlülerin bulunduğu bölümlerde çalışabilirler. Katip ne kadar az ise, o sayıda infaz koruma memuru bürolara alınır.

Cezaevi Katipleri Döner Sermayeden Faydalanır mı?

İşyurdu olan cezaevlerinde döner sermaye adı altında yılda bir kez döner sermaye dağıtımı yapılır. Cezaevi katibinin döner sermayeden faydalanabilmesi için iş yurtlarına bağlı bir birimde çalışması gerekir. Eğer katip infazda, mektup okumada çalışıyorsa döner sermayeden yararlanamaz. Ancak saymanlıkta görevli ise yıl sonunda belirli miktarlarda döner sermaye alır. Yıllık 8.000 TL döner sermaye dağıtılan cezaevleri olduğu gibi çalışma süresine göre senelik 1.000 TL  alanlarda mevcuttur. Adalet Bakanlığı bu paranın personele eşit olarak dağıtılması yerine işyurtlarına verilmesini uygun görmüştür.

Cezaevi Katipleri Ne Kadar Maaş Alırlar?

Alımlar sözleşmeli ve kadrolu olarak yapılır. Kadro maaşları sözleşmelilerden 300 TL. civarında fazladır. Kadrolu olan katipler derece ve kademelerine göre, mezun oldukları okula göre, aile yardımı alıp almadıklarına göre maaş alırlar. Cezaevi katiplerinin maaşları en düşük memur maaşına yakındır.

Yeni başlayan bekar lisans, ön lisans ve yüksekokul mezunu Katipler ortalama 3800 – 4000 TL civarında maaş alırlar. Döner sermaye bu hesaplamanın dışındadır. Bunun haricinde görev parası, dış görev harcı vs. yoktur. Kadrolu olanlar 4’ün 1’ine düştüklerinde maaşları da artış gösterir.

Katipler Mahkumlarla Görüşür mü?

Hükümlü ve tutukluların bulundukları bölümlerde İnfaz ve Koruma Memurları ile Başmemurlar bulunmaktadır. Birebir işleri olmasa da, katipler ifade alımı, tebliğ tebellüğ ve benzeri işlemler için mahkumlarla görüşebilir. Ancak bu esnada mutlaka yanlarında infaz ve koruma memurları bulunur.

3 Dakika’da 90 Kelime Nasıl Yazılır?

Başlangıçta zor gibi görülse de, aşılabilecek bir durumdur. Sınavdan geçebilmek için her geçen gün kota yükselmektedir. Rakipleriniz 3 dakika da 140 kelime yazdığında sizin 90 kelime ile tercih edilmeniz için sebepleriniz olması gerekir. Normal şartlarda bir katip zorlanmadan 3 dakikada 100 civarında yazabilmektedir. Göreve alındıktan sonra sizi hiç kimse test etmez ancak giriş için bu şart mevcuttur. Eğer klavyeniz yavaş ise size internet ortamından bulabileceğiniz 10 parmak klavye programlarını tavsiye ederim.

Ceza İnfaz Kurumlarında Yıllarca Görev Yapanların Katip Olmak İsteyenlere Tavsiyeleri

 • Cezaevleri filmlerde ve dizilerde gördüğünüz gibi değildir. Çekinmeyin.
 • İnfaz ve Koruma Memurluğuna kriterleriniz uyuyorsa bu işi de tercih edebilirsiniz.
 • 3 dk’da 90 kelime yazdığınız zaman kimse sizi alnınızdan öpmez. Sizin gibi yüzlerce aday var. Daha fazla çalışmalısınız.
 • Zabıt katipleri ve cezaevi katipleri aynı maaşı alırlar.
 • Komisyona bağlı olduğunuzdan eğer komisyon isterse sizi bağlı olduğu tüm mülakat kurumlarda değerlendirebilir. Ancak siz talep etmezseniz tayininiz çıkmaz. İstediğiniz şehirde emekli olana kadar çalışabilirsiniz. Rotasyon olmaması büyük avantajdır.
 • Cezaevleri yoğun olsa da, iş yükü zabıt katipleri (adliyeler) kadar yoğun değildir. Duruşmaya çıkmazsınız ve anlık olarak hızlı yazı yazmanız gerekmez. Bu sebeple tercih edilebilir.
 • Ceza infaz kurumlarında cep telefonu kullanmak yasaktır. Eksi olarak algılanabilir.
 • Eğer isterlerse 2 yıl hizmet süresi sonunda istedikleri illere tayin olabilirler. Sözleşmeliler hariçtir.
 • Şuan ceza infaz kurumlarında sözleşmeli olarak başlayıp kadro almayan hiçbir memur yoktur. İlerleyen süreçte kadro verilir.
 • Örneğin Ankara’lısınız ancak Ankara iline 3 memur alınıyor. Ancak tercih etmediğiniz Edirne iline 50 memur alındığını varsayalım. Başvuranların içinde ilk 3’e girmek, ilk 50’ye girmekten daha zordur. Bu kapsamda Edirne’ye başvurup Edirne’de göreve başlarsanız ve yıllar sonra Ankara’ya tayin isteyebilirsiniz. Ancak sözleşmeden kadroya geçmeniz ve orada ki hizmet süresini beklemeniz gerekir.
 • Görevde yükselme sınavlarına katılarak Sosyal çalışmacı, psikolog, idare memuru olabilirsiniz. Katip olmak için doğmadınız.

10 Bin Adalet Bakanlığı Personeli Alınacak! (2021)

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yapılan açıklamada, yakın zamanda 10 bin personel alımı yapılacağını ve netleştiğinde kamuoyu ile paylaşılacağını duyurmuştu. Aralık ayında Resmi Gazete yayınlanan yönetmeliğe göre; ‘Zabıt katibi, mübaşir, infaz koruma memuru ve cezaevi katibi kadroları için seçim yapılırken; hukuk fakültesi, adalet meslek yüksekokulu veya yüksekokulların adalet, adalet önlisans veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanı ve ilgili mevzuat uyarınca bunlara denkliği kabul edilen program veya alan mezunlarına öncelik tanınır.’ ibaresiyle öncelik şartları açıklandı.

10 Bin personel alım ilanı 2021 yılı ilk ayları için bekleniyor. Güncel ilanları ve duyurular için tıklayınız.

 O zaman hemen başvurun!

Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar? 2021 yılı hakkında HEMEN BİLGİ ALABİLİR VE BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ.

Mübaşir Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? 2021

Mübaşir atamaları Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak Adli Yargı Komisyonları tarafından yapılmaktadır. Bununla beraber 2021 yılı mübaşir alımları başlamıştır. Hemen takip ederek başvuru yapabilirsiniz.

Mübaşir Olma Şartları

 • Adaylar, Adalet Bakanlığı tarafından sözlü mülakata girerler.
 • Mübaşir olmak için en az lise ve dengi okullardan mezun olmak gerekmektedir.
 • Lise, Önlisans ve Lisans Mezunu olarak KPSS’den en az 70 puan almak gerekir.

Mübaşir Kimler Olabilir?

Mübaşir olmak isteyen kişiler lise, önlisans yada lisans mezunu olmaları durumunda görev için başvuru yapabilirler. KPSS’den en az 70 ve üzeri aldıkları takdirde Adalet Bakanlığı tarafından yapılan sözlü sınava girerek başarılı oldukları takdirde mübaşir olabilirler.

Mübaşirler Kaç Saat Çalışır?

Mübaşirler, haftanın 5 günü mesai saatleri içerisinde 8 saat çalışırlar.

 Mübaşir Maaşı Ne Kadar? 2021

Mübaşirlerin tecrübe, beceri ve çalıştığı zamana göre maaşları değişiklik gösterir. Mübaşir maaşı ortalama en düşük 2.500 TL ve 7 bin TL veya daha yüksek maaş aralığında değişebilir. Bu durum kişinin kıdemine, çalışma süresine göre de değişiklik gösterir.

Gardiyan Nasıl Olunur? 2021

Gardiyan Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir? 2021

 • Türk Vatandaşı olmak,
 • En az lise diplomasına sahip olmak,
 • Kadınlar için en az 1,60 boy,
 • Belirtilen kilo ve boy endeksine sahip olmak
 • 30 yaşını aşmamış olmak gerekmektedir.
 • Erkekler için ise en az 1,70 boya sahip olmak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki 48.maddede yer alan nitelikleri taşıyor olmak,
 • KPSS’den en az 70 puan almış olmak,
 • Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuçlar almak gerekmektedir. Bu şartlar altında başvuru yapabilirsiniz.

Gardiyan Maaşları 2021

Gardiyanlığa yeni atanmış olanlar ile kıdemli ve dereceli olanlar arasında maaş farkı vardır. Bunların yanında kişinin kademesi, evlilik durumu ve derecesine göre de bu miktarlar değişir. Gardiyan maaşları 4.000 TL ve 6.000 TL arasında değişiklik gösterir. Kıdeme ve dereceye göre de yükseklir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar ALP dedi ki:

  Merhabalar ben önlisans adalet mezunuyum ve 2020 kpss puanım 89.24 . Sizce acele etmeyip daha iyi yerler mi beklemeliyim yoksa bu iş için asılmalı mıyım. teşekkür ederim.

 2. Avatar ayşe dedi ki:

  lisede bilgisayar bölümü (web tasrım) okudum ve görsel programlama gibi sertifikalarım da var başvuru yapsam avantajım olur mu.Şu an da üniversitede grafik tasarım okuyorum word, excel gibi programları orda da başarı ile tamamladım bunlar benim yararıma olur mu acaba ?

 3. Avatar Hatice dedi ki:

  Bilgisayar sertifikası özel bir kurumdan alınsa olmuyor mu. Özel bir kurumdan men onaylı olsa geçerli değil mi illaki halk eğitim mi olacak.

 4. Avatar Mihriban dedi ki:

  Zabıt katibi gibi sözlü mülakat yok mu ?

 5. Avatar Eda dedi ki:

  Bu formu doldurup nereye kime vereceğiz, bu kadar kolay olmamalı sınava mı davet edileceğiz acaba bence eksik bilgiler var

  1. Avatar bpink dedi ki:

   kpss ye girmek zorundasın

  2. Avatar ahmet dedi ki:

   İyi günler güncel alım ilanı yayınlandı kaç puanla yerleştiniz acaba

 6. Avatar Cte katibi bilgisayar işletmeni mi dedi ki:

  Ceza infaz kurumu katiplerinin ünvanı bilgisayar işletmeni olarak değiştiyse, bilgi işlemde de görev alabilir miyiz. Ben bilgisayar programcılığı mezunuyum ama cte katibi olarak yerleştim.

  1. Suat Suat dedi ki:

   Bilgisayar işletmeni ile teknisyeni arasında fark var mı sence? her taraf bilgisayar işletmeni hepsi bilgi işlemde mi çalışmalı?

  2. Avatar ahmet dedi ki:

   iyi günler güncel alım yayınlandı kaç puanla yerleştiniz acaba

 7. Avatar Mehmet Sevgi dedi ki:

  Bende cezaevi katibi olmak istiyorum ne yapmalıyım? ve bu kolay mı?