KOSGEB Fabrika Kurma Hibe ve Kredileri (Devlet Destekli)

KOSGEB Fabrika Kurma Hibe ve Kredileri (Devlet Destekli)

Kosgeb yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilere iş planı projesi ile yeni bir iş alanı yaratacak ve yenilikçi iş fikrine sahip olanlara destek veriyor. Yeni bir tesis, işletme açıp veya işletmeye ortak olup fabrika kuracak kişiler devlet desteklerin yani hibe ve geri ödemesiz kredi teşviklerinden yararlanamıyor. Yeni bir tesis veya ortak olunarak açılacak olan fabrika ticari bir iş olarak adlandırıldığından ticari işlerde hibeler verilmemektedir. Kısaca girişimci Kosgeb desteğini alabilmesi için; daha önceden yapılmamış bir iş alanı oluşturmalıdır. Yenilik getirecek ya da yeni bir istihdam sağlayacak olan girişimciler Kosgeb tarafından desteklenmektedir. Yani işletme açmak isteyenler Kosgeb hibelerinden yararlanabilmeleri ancak yeni bir iş fikrini hayata geçirerek yenilik getirecek bir işletme kurmalı ancak bu şekilde verilen destekleri o zaman alabilir. KOSGEB Fabrika Kurma Hibe ve Kredileri ve Devlet küçük atölye ve fabrika açma desteği ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Anahtar Teslim Fabrika Kurulumu Desteği

Kosgeb hibe ve faizsiz kredi destekleri ile fabrika kurmak isteyenler haricinde de Bilim ve Sanayi Bakanlığını anahtar teslim şeklinden yeni iş yer açmak isteyenlere sağlayacağı hizmet ile de fabrika açabilir.

Anahtar Teslim Fabrika Kurulumu Desteği
Anahtar Teslim Fabrika Kurulumu Desteği

Bakanlık Organize sanayi bölgelerinde fabrika kurmak, işyeri açmak, tesis açmak isteyenlere anahtar teslim fabrika kuracaklarını ve bu hizmeti yüksek istihdam üreten sektörlerde girişimcilere sağlayacaklarını belirtmişti. Devlet tarafından sağlanacak olan bu desteğin daha önceden tüm esnafa, çiftçilere ve özel sektör çalışanlarına verilen diğer destekler arasında yer alacağı ve bu hibe kredi projesini taleplere göre değerlendirerek isteyen girişimcilere hizmetten yararlanmalarını sağlayacakları yüksek istihdam sağlayacak işletme kurmak isteyenlerin yararlanabileceği belirtildi. Bu şekilde organize sanayi bölgesinde devlet tarafından kurulacak anahtar teslim fabrikalarda bolca işçi alımı yapılacak olan sektörlerde faaliyet gösterilmesi ve bu şekilde daha çok insanın istihdamının sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu desteğin asıl amaçları işsizliğin önlenerek işsizlik rakamlarını aşağıya çekmek, ekonominin canlanarak hareket kazanmasını sağlamak ve yerli üretimin artırılması amacını güden girişimcilere hazırladıkları projeler karşılığında yararlanabilecektir. Bu amaçlarla hazırlanan işletme projesi karşılığında fabrika kurma ve işyeri açma desteği isteyen girişimcilere sağlanacaktır .

Kosgeb Fabrika Açma Destekleri (Arge Kobi)

Kobilerin, şirketlerin ve esnafların Kosgeb tarafından verilen faizsiz kredi ve hibe destekleri çeşitli destek programları ile verilmektedir. İş kurmak, Fabrika açmak ve üretim atölyesi gibi birçok faaliyet alanı için Ar-ge desteği de yine Kosgeb tarafından Esnaf kobi ve şirketlere sağlanmaktadır.  Yine Kosgeb işyeri açma kredisi olarak verilen ve çeşitli destek programları ile ülkemizde sayısız kişi kendi işini kurdu. Girişimcilere hibe desteği veren ve işini büyütmek isteyenlere de faizsiz kredi desteği sunan Kosgeb destekleri halen verilmeye devam etmektedir. Girişimcilere sağladığı hibe kredileri almak isteyen girişimciler Kosgeb birimlerine ve İşkur’a işyeri kredisi almak için başvuru yapabilir.

14 farklı proje programı ile yapacağınız yatırımın nevine göre destek alabilirsiniz. En küçük esnafa 150 bin lira tutarında destek sağlayan KOSGEB’in tüm proje programlarını aşağıda ki bağlantıdan inceleyebilir, nace kodlarınıza göre yatırım programınıza teşvik alabilirsiniz.

Kosgeb laboratuvar hizmetleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

2021 yılında bu destekler verilmeye devam edecektir. Ayrıca üretim yapmak istediğiniz sektörü de belirlemelisiniz. Çünkü sektöre göre gerekli finansmanın tutarı da değişiklik gösterecektir.

Anahtar kurulum desteği
Anahtar kurulum desteği

KOSGEB Fabrika Açma Devlet Hibe Desteği

Sıfırdan kurulumu yapılacak bir fabrika için KOSGEB den hibe desteğini 2021 yılında gerekli şartları sağlamanız durumunda alabilirsiniz. 2021 yılında Kosgeb’ten alacağınız devlet hibe desteği miktarı ise tam 335 bin TL olacaktır. Anahtar teslim, Devletten bu desteği miktarını tam olarak alabilmeniz için ise bazı şartları sağlamanız gereklidir.

Her işte olduğu gibi, yatırım gerektiren bu büyük işte de şahısların yenilikçi bir iş planı ortaya koymaları gerekmektedir. Daha sonra faaliyet alanının belirlenmesi gerekiyor. Kaç personel çalışacağı, gerekli ham maddenin nereden temin edileceği, üretimde nasıl makinelerin kullanılması gerektiği gibi detayların düşünülmesi gerekmektedir. Daha sonra ise finansal kaynakların ortaya konması ve bir fizibilite çalışmasının yapılması gerekiyor.

Kar oranları, maliyet ve fiyat hesaplamalarından sonra ise işletme için bir proje hazırlamak gerekmektedir. İnşaat için gerekli alanların temini, fabrika açılması için gerekli kurumlardan izin alınması gibi konuların düşünülmesi gerekiyor. Tüm detaylar düşünüldükten sonra proje hayata geçirilmelidir. Üretim planlandığı şekilde yapılmaya başlanılmalıdır.

Üretim konusuna göre verilecek olan makine alım hibe tutarları ise şu şekilde oluşmaktadır.

 • Düşük Orta Düşük Teknoloji 100.000 TL
 • Orta Yüksek Teknoloji 200.000 TL
 • Yüksek Teknoloji Düzeyi 300.000 TL
Teknoloji DüzeyiYapılan HarcamaAlınacak Hibe
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi100.000 TL75.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi200.000 TL150.000 TL
İleri teknoloji Düzeyi300.000 TL225.000 TL
Yurt Dışı Makine Alımlarına Sağlanan Destek Miktarları
Teknoloji DüzeyiYapılan HarcamaAlınacak Hibe
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi100.000 TL90.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi200.000 TL180.000 TL
İleri teknoloji Düzeyi300.000 TL270.000 TL
Yurt İçi Makine Alımlarına Sağlanan Hibe Destek Ödeme Miktarları

Üretimin devamlı olabilmesi için B planları düşünülmelidir. Teknik aksaklıkların oluşması durumunda bunların nasıl giderileceği vb. konulara çözümler bulunmalıdır. Gerekli olan finansman banka kredileri yolu ile de sağlanabilir. Ayrıca fabrikaya ofis malzemesi, akaryakıt vb. alımlarında bankalardan alınacak olan business kartlar sayesinde taksitlendirme imkanı da bulunmaktadır. Ödemelerinizi bu kartlar vasıtası ile de yapabilirsiniz.

Yerli üretim makine aldığınız zaman yapılan yatırımın %90 kadar, Yurt dışı üretim makine alımlarında ise %75 kadar hibe alabilmektesiniz.

Kosgeb İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında, en üst düzeyde makine alımları için destek sağladığı bu alanlar ise NACE kodları ile destekler.

Yüksek teknoloji düzeyine sahip olan sektörler;

 • İlaç,
 • Bilgi işlem ve hesap makineleri,
 • Elektrik makineleri,
 • Haberleşme cihazları,
 • Uçak ve mesleki cihaz sanayileridir.

Orta teknoloji düzeyinde olanlar,

 • Ana kimya,
 • Temizlik malzemeleri,
 • Boya vernik,
 • Lastik ürünleri,
 • Demir çelik dışı metal,
 • Makine,
 • Uçak hariç ulaşım araçlarıdır.

Düşük teknoloji düzeyindekiler ise;

 • Gıda,
 • Tekstil,
 • Giyim,
 • Orman ürünleri,
 • Kâğıt ürünleri,
 • Petrol ve kömür türevleri,
 • Çimento-kil,
 • Demir çelik,

Üretim konunuzun hangi sınıf içinde yer aldığını ise NACE kodunuzla öğrenebilirsiniz. Bu öğrenmek isteyenler; İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanacaklar için oluşturulan desteklenen sektörler listesi yine sizler için ilgili bağlantıda sınıflara göre yer almaktadır.

Devletten Hibe Almak İçin Ne Fabrikası Kurabilirim?

Üretim faaliyetlerinde olan bir fabrika kurulumu için devlet her zaman hibe desteği verecektir. Kosgeb’in kurulum amacı da zaten küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurulumlarını desteklemektir.

Üretim yapacak olan fabrikaların kurulumları için destekler birden fazla iken, perakende satış yapacakları sadece tek bir programla destek sağlanır. Açılacak fabrika da bir de teknoloji üzerine bir üretim faaliyeti amacıyla kurulacaksa, bu destek miktarları en üst seviye kadar çıkar.

Yüksek Tekonolojili NACE KODU Faaliyet Alanı;

26.11.04 Diyotların, transistörlerin, diyakların, triyaklar, tristör, rezistans, ledler, kristal, röle, mikro anahtar, sabit veya ayarlanabilir direnç ve kondansatörler ile elektronik entegre devrelerin imalatın yapılması
26.11.05 Katot ışınlı görüntü tüpleri, televizyon kamerası tüpleri ve magnetronlar, klistronlar, mikrodalga tüpleri ve diğer valf tüplerinin, LCD ve plazmaTV panelleri ve göstergelerin imalatı
26.11.06 Çıplak baskılı devre kartlarının imalatının yapılması
26.11.90 Bys. diğer elektronik bileşenlerin imalatları
26.12.01 Yüklü elektronik kart imalatı (yüklü baskılı devre kartları, ses, görüntü, denetleyici, ağ ve modem kartları ile akıllı kartlar vb.)
26.20.01 Bilgisayar ve bilgisayar çevre birimleri imalatı
26.30.02 Radyo ve televizyon stüdyoları ve yayın teçhizatları ile radyo ve televizyon iletim cihazlarının imalatı (TV kameraları ve baz istasyonları dâhil)
26.30.03 Kızıl ötesi (enfraruj) sinyal kullanan iletişim cihazlarının imalatı (ör: uzaktan kumanda cihazları)
26.30.05 Alıcı ve verici antenlerin imalatı (harici, teleskopik, çubuk, uydu, çanak ve hava ve deniz taşıtlarının antenleri)
26.30.06 Kablolu ve kablosuz telefon, cep telefonu, kablolu görüntülü telefon, çağrı cihazı, telesekreter ve faks cihazı imalatı
26.30.08 Merkezi iletişim santral donanımları ile sayısal veya analog telefontelgraf santrallerinin ve ağ geçitleri, köprüleri, yönlendiricileri gibi veri iletim donanımlarının imalatı (mors veya mors tipi kaydedici ve anahtarlar dâhil)
26.30.09 Hırsız ve yangın alarm sistemleri ve kapı konuşma sistemlerinin (diyafon) (görüntülü olanlar dâhil) imalatı (motorlu kara taşıtları için alarm sistemleri hariç)
26.30.10 Ses, görüntü veya diğer verilerin alınması, dönüştürülmesi, iletilmesi/yeniden oluşturulması için kullanılan diğer makinelerin imalatı (alıcısı/vericisi bulunan telgraf, teleks cihazları ile anahtarlama ve yönlendirme cihazları dâhil)
26.30.90 Başka yerde sınıflandırılmamış diğer iletişim ekipmanlarının imalatı
26.40.08 Ses ve görüntü oynatıcı ve kaydedicileri, ev tipi video kameralar ve diğer görüntü kayıt veya görüntü çoğaltma cihazlarının imalatı
26.40.09 Radyo ve televizyon imalatı (taşıtlarda kullanılanlar dâhil)
26.40.10 Mikrofon, hoparlör ve kulaklıklar ile elektrikli ses yükselteçlerinin (amplifikatörler) imalatı
26.40.11 Monitörler ve projektörlerin imalatı (bilgisayar gibi bir otomatik veri işleme sisteminde kullanılmayanlar)
26.40.12 Video oyun ve konsollarının (televizyonla kullanılanlar ve kendi ekranı olanlar) imalat
26.40.90 Bys. tüketici elektroniği ürünlerinin imalatı
26.51.02 Dedektör imalatı (yeraltı kaynakları, maden, mayın, güvenlik kontrol, radyasyon vb. dedektörleri)
26.51.03 Elektrik miktarını (volt, akım vb.) ölçmek ve kontrol etmek için kullanılan alet ve cihazların imalatı (avometre, voltmetre, osiloskop ile diğer voltaj, akım, direnç veya elektrik gücünü ölçüm veya kontrol için olanlar) (elektrik sayaçları hariç)
26.51.04 Hız ve mesafe ölçümünde kullanılan alet ve cihazların imalatı (taşıt hız göstergesi, takometre, taksimetre vb.)
26.51.05 Isı ve sıcaklık ölçümünde kullanılan alet ve cihazların imalatı (termometre, termostat, pirometre vb.)
26.51.06 Işık, ışın ve renk ölçümünde kullanılan alet ve cihazların imalatı (polarimetre, kolorimetre, refraktometre vb.)
26.51.07 Meteorolojide kullanılan alet ve cihazların imalatı
26.51.08 Yön bulma pusulaları ile diğer seyrüsefer alet ve cihazlarının, radar ve sonar cihazlarının imalatı (hava, kara ve deniz taşımacılığında kullanılanlar dâhil)
26.51.09 Hava, sıvı ve gazların akış, seviye, basınç veya diğer değişkenlerini ölçme ve kontrol etme için kullanılan aletlerin imalatı (hidrometre, debimetre, barometre, higrometre vb.)
26.51.10 Gaz, sıvı veya elektrik üretim veya tüketim sayaçlarının imalatı
26.51.11 Teçhizatlı çizim masaları ve makineleri ile diğer çizim, işaretleme veya matematiksel hesaplama aletlerinin imalatı (pergel takımı, pantograf, resim, çizim, hesap yapmaya mahsus elektrikli/elektronik çiziciler vb. dâhil)
26.51.12 Laboratuvar, kuyumculuk vb. yerlerde kullanılan hassas tartıların imalatı
26.51.13 Sanayide kullanılan işlem kontrol amaçlı teçhizatların imalatı
26.51.14 Telemetreler, teodolitler ve diğer arazi ölçümü, hidrografik, oşinografik, hidrolojik veya jeofizik alet ve cihazlarının imalatı
26.51.15 Seyrüsefere yardımcı telsiz cihazları ile uzaktan kumandalı kontrol cihazlarının (roketler, füzeler, makineler vb) imalatı
26.51.90 Bys. ölçme, test ve seyrüsefer amaçlı alet ve cihazların imalatı (hidrolik veya pnömatik otomatik ayar veya kontrol aletleri ile milometreler, pedometreler, stroboskoplar, monostatlar, kumpaslar, spektrometreler dâhil)
26.52.03 Devam kayıt cihazları, zaman kayıt cihazları, parkmetreler; duvar ve kol saati makineli zaman ayarlı anahtarların imalatı (vardiya saati vb.) 26.52.04 Kol, masa, duvar ve cep saatlerinin, bunların makinelerinin, kasalarının ve diğer parçalarının imalatı (kronometreler ve taşıtlar için gösterge panellerinde bulunan saatler ve benzeri tipteki saatler dâhil)
26.60.01 Işınlama, elektromedikal ve elektroterapi ile ilgili cihazların imalatı (elektro-kardiyograf cihazı, işitme cihazı, radyoloji cihazı, röntgen cihazları, X, Alfa, Beta, Gama, mor ötesi ve kızıl ötesi ışınların kullanımına dayalı cihazlar, vb.)
26.70.11 Objektif merceği, levha ve tabaka halinde polarizan madde, renk filtresi, optik mercek, prizma, ayna ve diğer optik elemanlar ile dürbün, optik mikroskop, optik teleskop ve diğer astronomik aletler ile bunların aksam ve parçalarının imalatı
26.70.12 Mikrofilm, mikrofiş ve diğer mikroform okuyucuların imalatı
26.70.13 Sinematografik kameraların ve projektörlerin, diyapozitif (slayt) ve diğer projektörlerin imalatı
26.70.16 Fotoğraf makinesi imalatı (dijital, anında görüntü basan, dokümanların mikrofilm, vb. üzerine kaydedilmesinde, deniz altında, hava fotoğrafçılığında, adli tıp veya kriminolojik laboratuvarlarda, vb. kullanılanlar)
26.70.19 Flaş lambaları, fotografik agrandisörler (büyütücüler), fotoğraf laboratuvarları için cihazlar, negatoskoplar (ince ışıklı panel), projeksiyon ekranları, likit kristal cihazlar ile lazerlerin (lazer diyotlar hariç) imalatı
26.80.01 Boş manyetik ses ve görüntü kaset bantlarının imalatı (plak dâhil)
26.80.02 Manyetik şeritli kartların imalatı (boş telefon kartı dâhil)
26.80.03 Boş CD, DVD, disket, mavi ışınlı (blu-ray) disk, vb. ürünlerin imalatı (disk üretimi için kullanılan kalıp (matris) ve master dâhil)
26.80.90 Bys. manyetik ve optik ortamların imalatı

TEKNOLOJİ DÜZEYİ/YÜKSEK FABRİKA FAALİYETLERİ

KOSGEB Fabrika Açma Devlet Hibe Desteği Ne KADAR?

Kosgeb desteklenen sektörler listesinde yer alan tüm fabrika konuların teknoloji düzeyi en yüksek olanlarıdır. Yüksek teknolojili alanlarda faaliyetlerde kurulacak olan bir fabrika için Devletten, KOSGEB üzerinden en yüksek hibe desteğini alırsın. Alacağınız hibe miktarı ise;

İşletmenin kuruluş desteği olarak 60 bin TL haricinden (çalışan pirim ödemelerine göre);

Yüksek NACE Kodlarına:

Makine teçhizat alımları için yerli ürün tercihinde bulunursanız %90 hibe alırsınız, böylece hibe miktarınız.

 • 100.000 TL harcama için 90.000 TL
 • 200.000 TL harcamalara 180.000 TL

En üst destek miktarı olan, 300.000 TL harcamanıza 270.000 TL hibe alabilirsiniz.

Yurt dışı üretim makine alırsanız da alacağınız hibe miktarı %75 olacağı için şu şekilde olur.

 • 100.000 TL harcamanıza 75.000 TL
 • 200.000 TL makine alımlarına 150.000 TL

En fazla yararlanabileceğiniz hibe miktarı olan 300.000 TL için ise 225.000 TL hibe alabilirsiniz.

KOSGEB ileri girişimci NACE Kodları da diğer teknoloji düzeyleri olan düşük orta ve orta yüksek üretim konularına ait NACE kodlarını göre bilirsiniz.

Bu kodlara sağlanan 60 bin TL açılış hibe miktarı harici maksimum makine alım destekleri ise şu şekildedir.

 • Düşük Orta NACE Kodlarına: 100.000 TL kadar yerli üretim olması halinde 90.000 TL hibe verilir. Yurt dışı makine alımlarında ise en fazla 75.000 TL hibe sağlanır.
 • Orta Yüksek NACE Kodlarına: En fazla 200.000 TL makine alımlarına yerli üretim tercihinde bulunursanız 180.000 TL hibe alırsınız. Yurt dışı üretim olması durumunda ise bu miktar 150.000 TL ile sınırlandırılmaktadır.
Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!
Yorumlar
 1. ümit dedi ki:

  merhabalar adım ümit cam fabikası kurmak istiyorum bana maliyeti ne kadar olur ve devlet destegi ne kadar olur cevaplarsanız sevinirim

 2. Musa dedi ki:

  Merhaba çivi ve akıllı vida imalatı yapmak istiyorum.Acaba kosgeb bana nasıl yardımcı olur.

 3. Tuncer toprak dedi ki:

  Merhaba Muğla Milas’ta yaşamaktayım Ayakabı işi yapıyorum baba mesleği 2016 Ayakabı fabrikası açmak için projeyıde hazirladık ama KOSGEB bir türlü yanaşmadi hep oyaladı bizi 210 kişi çalişacak kapasiteli projemız ve yerımız hala duruyor yardımcı solabilecek arkadaşlar var mi kosgepten vs

 4. Ali Özdemir dedi ki:

  Merhaba ümit bey benim geri dönüşüm ile ilgili fikirlerin var araç lastiklerini dönüştürme deneyiminiz varmi

 5. Mustafa dedi ki:

  Merhaba çikolata fabrikası kurmak istiyorum devlet desteği nasıl alabilirim

 6. Gönül Ersoy dedi ki:

  merhabalar;
  bir arkadaşımla dar dokuma üzerine bir işletme kurmak istiyoruz..nasıl bir destek alabiliriz,limit ne olur ve ödenek nasıl olabilir..

 7. ARSLAN GROUP MÜHENDİSLİK dedi ki:

  ARSLAN GROUP MÜHENDİSLİK PROJE firması olarak işletmenizin veya kurmak istediğiniz işletmenizin gelin projesini biz hazırlayalım anahtar teslim firmanızı kuralım.

  1. Betul B dedi ki:

   Nasıl ulaşabiliriz size?

 8. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Islak Mendil Fabrikası kurmak isteyen birisi hangi adımları izlemeli? Ne tür teşvikler veriliyor.
  Bilgi verirseniz sevinirim

  1. Gökhan dedi ki:

   Merhaba Ben OSB Sunta imalatı kurmak istiyorum nasıl KOSGEB desteği alabilirim

 9. necati dedi ki:

  Bingöl’de ham maddesi bol olan Cam fabrikası kurmak istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz.

 10. patnos dedi ki:

  Patnos’ta AĞRI/VAN karayoluna sıfır yerim var fabrika kurmak isteyen arkadaşlar veya ortaklık düşünen arkadaşlar ,yorumuma cevap yazabilirler.

 11. ümit dedi ki:

  Geri dönüşüm konusunda deneyimli mühendisim. Plastik geri dönüşüm konusunda ne adarlık bir teşvikten yararlanabiliriz. Ayrıca bu işi yapmak isteyen varsa yorumuma cevap yazabilir ortak bir iş planı yapabiliriz

  1. Yavuz dedi ki:

   Merhabalar ben bu işi açmak için araştırıyorum umit bey ararsanız daha detaylı görüşebiliriz

 12. Ramazan çomak dedi ki:

  Merhabalar ben balıkesirden gıda mühendisiyim doğal fermente zeytin sirkesi ürettim lakin işletme kuracak bütçem ve pazarım yok yardımcı olur musunuz

 13. Erkan dedi ki:

  Merhaba tekstil sektöründe çalışıyorum Van’da tekstil fabrikasıni açmak istiyorum gusgep bana destek verirse çok sevinirim

1 3 4 5