KOSGEB Fabrika Kurma Hibe ve Kredileri (Devlet Destekli)

KOSGEB Fabrika Kurma Hibe ve Kredileri (Devlet Destekli)
A+
A-

Kosgeb yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilere iş planı projesi ile yeni bir iş alanı yaratacak ve yenilikçi iş fikrine sahip olanlara destek veriyor. Yeni bir tesis, işletme açıp veya işletmeye ortak olup fabrika kuracak kişiler devlet desteklerin yani hibe ve geri ödemesiz kredi teşviklerinden yararlanamıyor. Yeni bir tesis veya ortak olunarak açılacak olan fabrika ticari bir iş olarak adlandırıldığından ticari işlerde hibeler verilmemektedir. Kısaca girişimci Kosgeb desteğini alabilmesi için; daha önceden yapılmamış bir iş alanı oluşturmalıdır. Yenilik getirecek ya da yeni bir istihdam sağlayacak olan girişimciler Kosgeb tarafından desteklenmektedir. Yani işletme açmak isteyenler Kosgeb hibelerinden yararlanabilmeleri ancak yeni bir iş fikrini hayata geçirerek yenilik getirecek bir işletme kurmalı ancak bu şekilde verilen destekleri o zaman alabilir. Devlet küçük atölye ve fabrika kurma desteği ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Anahtar Teslim Fabrika Kurulumu Desteği

Kosgeb hibe ve faizsiz kredi destekleri ile fabrika kurmak isteyenler haricinde de Bilim ve Sanayi Bakanlığını anahtar teslim şeklinden yeni iş yer açmak isteyenlere sağlayacağı hizmet ile de fabrika açabilir.

Anahtar Teslim Fabrika Kurulumu Desteği
Anahtar Teslim Fabrika Kurulumu Desteği

Bakanlık Organize sanayi bölgelerinde fabrika kurmak, işyeri açmak, tesis açmak isteyenlere anahtar teslim fabrika kuracaklarını ve bu hizmeti yüksek istihdam üreten sektörlerde girişimcilere sağlayacaklarını belirtmişti. Devlet tarafından sağlanacak olan bu desteğin daha önceden tüm esnafa, çiftçilere ve özel sektör çalışanlarına verilen diğer destekler arasında yer alacağı ve bu hibe kredi projesini taleplere göre değerlendirerek isteyen girişimcilere hizmetten yararlanmalarını sağlayacakları yüksek istihdam sağlayacak işletme kurmak isteyenlerin yararlanabileceği belirtildi. Bu şekilde organize sanayi bölgesinde devlet tarafından kurulacak anahtar teslim fabrikalarda bolca işçi alımı yapılacak olan sektörlerde faaliyet gösterilmesi ve bu şekilde daha çok insanın istihdamının sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu desteğin asıl amaçları işsizliğin önlenerek işsizlik rakamlarını aşağıya çekmek, ekonominin canlanarak hareket kazanmasını sağlamak ve yerli üretimin artırılması amacını güden girişimcilere hazırladıkları projeler karşılığında yararlanabilecektir. Bu amaçlarla hazırlanan işletme projesi karşılığında fabrika kurma ve işyeri açma desteği isteyen girişimcilere sağlanacaktır .

Kosgeb ARGE ve KOBİ  Fabrika Açma Destekleri

Kobilerin, şirketlerin ve esnafların Kosgeb tarafından verilen faizsiz kredi ve hibe destekleri çeşitli destek programları ile verilmektedir. İş kurmak, Fabrika açmak ve üretim atölyesi gibi birçok faaliyet alanı için Ar-ge desteği de yine Kosgeb tarafından Esnaf kobi ve şirketlere sağlanmaktadır.  Yine Kosgeb işyeri açma kredisi olarak verilen ve çeşitli destek programları ile ülkemizde sayısız kişi kendi işini kurdu. Girişimcilere hibe desteği veren ve işini büyütmek isteyenlere de faizsiz kredi desteği sunan Kosgeb destekleri halen verilmeye devam etmektedir. Girişimcilere sağladığı hibe kredileri almak isteyen girişimciler Kosgeb birimlerine ve İşkur’a işyeri kredisi almak için başvuru yapabilir.

14 farklı proje programı ile yapacağınız yatırımın nevine göre destek alabilirsiniz. En küçük esnafa 150 bin lira tutarında destek sağlayan KOSGEB’in tüm proje programlarını aşağıda ki bağlantıdan inceleyebilir, nace kodlarınıza göre yatırım programınıza teşvik alabilirsiniz.

Kosgeb laboratuvar hizmetleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

2021 yılında bu destekler verilmeye devam edecektir. Ayrıca üretim yapmak istediğiniz sektörü de belirlemelisiniz. Çünkü sektöre göre gerekli finansmanın tutarı da değişiklik gösterecektir.

Anahtar kurulum desteği
Anahtar kurulum desteği

Fabrika Kurma Aşamaları

Her işte olduğu gibi, yatırım gerektiren bu büyük işte de şahısların bir iş planı ortaya koymaları gerekmektedir. Daha sonra faaliyet alanının belirlenmesi gerekiyor. Kaç personel çalışacağı, gerekli ham maddenin nereden temin edileceği, üretimde nasıl makinelerin kullanılması gerektiği gibi detayların düşünülmesi gerekmektedir. Daha sonra ise finansal kaynakların ortaya konması ve bir fizibilite çalışmasının yapılması gerekiyor.

Kar oranları, maliyet ve fiyat hesaplamalarından sonra ise işletme için bir proje hazırlamak gerekmektedir. İnşaat için gerekli alanların temini, fabrika açılması için gerekli kurumlardan izin alınması gibi konuların düşünülmesi gerekiyor. Tüm detaylar düşünüldükten sonra proje hayata geçirilmelidir. Üretim planlandığı şekilde yapılmaya başlanılmalıdır.

Üretimin devamlı olabilmesi için  B planları düşünülmelidir. Teknik aksaklıkların oluşması durumunda bunların nasıl giderileceği vb. konulara çözümler bulunmalıdır. Gerekli olan finansman banka kredileri yolu ile de sağlanabilir. Ayrıca fabrikaya ofis malzemesi, akaryakıt vb. alımlarında bankalardan alınacak olan business kartlar sayesinde taksitlendirme imkanı da bulunmaktadır. Ödemelerinizi bu kartlar vasıtası ile de yapabilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. su fabrikasi dedi ki:

  Su fabrikasi kormak istiyorum gosgeb üzerinde… bu iş ten tecrübesi olan yardımcı olsun yada birlikte açalım;…Çukurca da.

 2. Sporcu gidasi fabrikasi dedi ki:

  Ben türkiye’de sporcu gıdası fabrikası kurmak istiyorum. Bana nasil yardimci olabilirsiniz. Yıllardır avrupada bu işi yapıyorum. Simdiden teşekkürler

 3. Salca fabrikasi dedi ki:

  Mardin mazidaginda salca. Fabrikasi kurmak istiyorum param yok en azindan buyle bi fikrim var ve destek almak istiyorum biraz yardim. Ve su anda en az 1.500 dunum tarla ektire bilme kapasitem var

 4. Yardımsever dedi ki:

  kimsesizler evi okakta kalmış kimsesizler için barınma bakılma ve sosyal aktivite sağlayacağım bir komleks yapmak istiyorum. Beraberimde 20 personel çalışacak şimdilik. nasıl desten alabilirim. Teşekkürler

 5. Demir Metal Fabrikası dedi ki:

  Demir Metal Fabrikası Açmak İstiyorum İthalat ve İhracat yapmak istiyorum Nasıl Bİr Destek alabilirim

 6. salça ve poşet fabrikası kurmak istiyorum dedi ki:

  Doğu anadolu bölgesinde büyük bir biber ve domates salçası fabrikası kurmak istiyorum ama yeterli ne param nede yerim var ideallerim den başka bir şeyim yok devlet desteği ile iş yerimi açmak bölgesel bir aktör olmak ülkeme insanlarıma ve geleceğimize bir tuğlada ben koymak istiyorum bir antep kadar bile olmayan israil kadar olamıyorsak yaşamaya da hakkımız yok ya çok güçlü olacağız yada çok güçlü olacağız bizdeki potansiyel eğer hıristiyanlar da yada yahudiler de olsaydı emin olun dünyaya hükmediyorlardı şimdi devletimden hibe istemiyorum kazanıncaya kadar faizsiz kredi insanların verdiği vergileri eğer hibe olarak alırsam 80 milyon insana borçlu kalırım ama iş yeri kurup kazandıkça tekrardan devletime ödemek istiyorum

 7. tarhana bulgur recel turşu zeytin tümü ev ürünleri kalitesinde dedi ki:

  işbildirimnde yazdıgım gibi bu ürünlerin sadece tarhana ve bulgur yapmakdayım talep gitikce artması elvetde sevindirici ama malsef yeterli üretimi yapamakdayız nakit ihtiyacı ve üretim kilo bazında artıkca üretimde kısıtlamaya ile karşılaşıyoruz bu konuda deneyimli olmamıza ramen malesef bir adım atmakda zorluk cekmekdeyim…

 8. Corap imalati dedi ki:

  Tekirdag cerkezkoy de corap imalatı yapmak istiyorum ve bunun için 5.000.000 milyon TL gerekli devletimizin yardım bekliyorum

 9. Deterjan fabrikası dedi ki:

  deterjan fabrikasi kurmak istiyorum bana ne kadar küredi verırler

 10. Gazoz üretim dedi ki:

  Minerali yüksek su kaynağımızı gazoz üretim yapmak niyet ettim

 11. yerli elektrikli araba üretimi yapmak dedi ki:

  acaba sonucu ne zaman belli olur

 12. Pvc üretim fabrikası dedi ki:

  Pvc üretim firmasıyız Kendi markamızla 10 yıldır fason üretim yaptırmaktayız ihracatta ve iç piyasada hatırı sayılır bir marka olduk. Artık mendi üretim tesisimizi kurmak istiyoruz. Bankalarla hiç kredi çalışmamız olmadı kendi öz kaynakları ile çalışan bir firmayız. Tesis için kredi kullanmamız gerek lakin bankalarla hiç kredi çalışmamız olmadığı için bankalar kredi vermiyor. Alt yapı çalışmamız hazır makineler hazır ama kredi veren banka Yok bu konuda devletten nasıl destek alaniliriz.

 13. Teneke üretim fabrikası dedi ki:

  Teneke fabrikası kurmak istiyorum devletten nasıl destek alabilirim

 14. Kumaş fabrikası kurmak istiyorum dedi ki:

  Organize bölgede kumaş fabrikası kurmak istiyorum devlet desteği alabilirmiyim.

 15. yalıtım işi hammedde üretim fabrikası dedi ki:

  devlet bunun için yer gösteriyormu böyle bir teşvik veriyormu

  1. Turgay uslu dedi ki:

   KAUÇUK farikasini kurmak istiyorum

 16. yerli elektrikli araba üretimi yapmak dedi ki:

  ülkemin sanayisine büyük katkı sağlayacak 26bin kişi çalışaçak

 17. SALÇA MEYVESUYU SIKMA TURŞU REÇEL VE DONMUŞ GIDA dedi ki:

  Bölge ihtiyacı ve hasat sonundaki ürünlerin değerlendirilmesi Ülke ve bölge ekonomisine katkıda bulunumak ve para kazanmak maksatlı Muğla Fethiye bölgesinde bu idealimi gerçekleştirmek istiyorum.

 18. SALÇA MEYVESUYU SIKMA TURŞU REÇEL VE DONMUŞ GIDA dedi ki:

  Bölge ihtiyacı ve hasat sonundaki ürünlerin değerlendirilmesi Ülke ve bölge ekonomisine katkıda bulunumak ve para kazanmak maksatlı Muğla Fethiye bölgesinde bu idealimi gerçekleştirmek istiyorum.

 19. Tekstıl fabrikası dedi ki:

  Sevgili arkadaşlar 120 kişilik bi tekstil fabrikası kurmak istiyorum 500 TL sermayem var nasıl teşvik alabilirim

 20. radyal lastik üretim fabrikası dedi ki:

  araç lastikleri üretmek için bir fabrika açmak istiyorum üretimde geleceğin sanayicileri arasında yer alıp firmayı bir dünya markası haline getirmek istiyorum bana kredi verilirmi verilecek maximum kredi ne kadardır? alabileceğim kredi iş makinalarını alabileceğim güçte olabilirmi

1 2 3 5