SGK Yeşil Kart Başvurusu E-Devlet Giriş Linki 2022 GÜNCEL

Yeşil Kart başvurusu 2022 yılında yapılıyor mu, telefon numaraları kaç, Sosyal yardımlaşma yeşil kart sorgulama nasıl yapılır, Evi olan yeşil kart alabilir mi, Yeşil kart yenileme SGK kapsamında mı, geçerlilik süresi ne kadar detaylarını araştırdık.

SGK Yeşil Kart Başvurusu E-Devlet Giriş Linki 2022 GÜNCEL

2022 yılında yeşil kart almak veya çıkartmak isteyen kişiler için, herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, maddi durumu sağlık sigortası yeterli olmayan kişilere verilmektedir. SGK kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti sağlayan yeşil kart gelir testi karşılığında verilmektedir. Bununla ilgili merak edilen yeşil kart başvurusu nereden yapılıyor, e-Devletten yeşil kart başvurusu yapılır mı, nasıl alınır? 2022 SGK yeşil kart başvurusu, sorgulama ve yenileme danışma hattı hakkında tüm bilgileri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

SGK Yeşil Kart Nedir?

Yeşil kart, sigortası bulunmayan bireylerin sigorta altına alınması ve bedava sağlık hizmeti sağlayan yardım belgesi olarak adlandırılır. 3816 sayılı yasa kapsamında yardıma muhtaç olan, sigortası olmayan bireylerin muayene, ilaç ve tedavi ücretlerinin Devlet tarafından karşılanmasını amaçlıyor. Sağlıklı olmayan vatandaşlar, maddi durumu kötü, muhtaç durumda olan vatandaşlar için devlet güvencesi için yeşil kart ile verilir. Kolaylıkla ihtiyacı olan bireylerin hepsi kullanabilir. Ekonomik durumu yeterli olmayan vatandaşların herhangi bir geliri ve maddi gücü yoksa hastanelerde de sağlık sigortası olmadan muayene olamamaktadır. Maddi durumu kötü olan bu kişilere sağlık belgesi niteliğinde verilerek kurumlarda rahatlıkla kullanması sağlanır. Yeşil kart sahipleri %0 katkı payı öderler.

Yeşil karta kimler sahip olabilir? şartlarına bakalım..

Yeşil Kart Kimler Alabilir?

Yeşil Kart Sahibi Olabilmek için Öngörülen Şartların sağlanması gerekiyor. Yeşil kart alabilecek kişiler aşağıdaki şartları sağlayan kişilerdir:

 • Hane aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar,
 • 65 yaş ve üzeri maaş alanlar,
 • Sosyal hiçbir güvencesi olmayanlar,
 • Engelli sağlık raporunda %40 oranında engeli olan muhtaç, gelir durumu kötü olan vatandaşlara yeşil kart hakkı verilmektedir. Böylelikle devlet tarafından sağlık, muayene, tahlil, rapor gibi hizmet ücretleri ödenir. Ücretsiz faydalanırlar.

Yeşil kart alabilmek için ailenin gelir testi yaptırılması ve gelir testinin altında sınırda olması gerekmektedir. Yani yeşil kartı muhtaçlık sınırının altında gelire sahip olan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan gerçekten ihtiyaç sahibi ailelere alabilir.

Muhtaçlık durumu tespit edilen vatandaşlara verilmektedir. Aynı ikametgah adresinde yaşayan hane halkının gelir testi ile maddi durumuna, gelirine bakılır. Mal varlığı yeterli olmaması halinde yani aylık gelir brüt asgari ücretin 2022 yılı için 5.500 TL’nin 3’te 1’inden az olduğunda verilir. Yani 1833 TL altındaysa alınır.

Gelir testi için başvurular ise yaşadığınız ilde Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Daha sonra gelir testi sonuçlanınca bağlı bulunduğunuz SGK ‘ya yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na uğrayarak başvuru yapılması gerekmektedir.

“Green Card Türkçe anlamına göre yeşil kart olarak çevrildiğinden anlattığımız sistem ile karıştırılmamalıdır.

Yeşil Kart Başvurusu için Gelir Testi Nasıl Yaptırılır?

Sağlık sigortası bulunmayanlar SYDV’ na başvuru yaparak gelir testi talebinde bulunur. SYDV tarafından başvuran kişi hakkında yeşil kart kapsamında olup olmadığına dair gelir testi yapılır. Bu testte kişinin ailesine ait aylık sabit ve tüm gelirleri hesaplanır ve bir rapor hazırlanır. Bu raporda kişinin ihtiyaç sahibi olup olmadığı tespit edilir.

Yeşil kart gelir testi hesaplaması aşağıdaki gibi yapılır:

 • Gelir testinde, gelir testine giren kişinin yaşadığı hanedeki eş,
 • Evli olmayan çocuk,
 • Büyükanne ve büyükbabanın gelirlerinin toplamı dikkate alınır. 
 • Gelir testine giren kişinin sadece kendisine ait kazancı değil, birlikte yaşanan evde tüm kişilerin gelirleri hesaplanır.

Yeşil Kart 2022 Yılında Nasıl Alınır?

Yeşil kartı hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar alabiliyor. Yeşil kart alabilmek için öncelikle gelir testi (GSS) başvurusu yaptırmak gerekmektedir. Bu test sonucunda muhtaçlık durumu Kaymakamlık incelemesi neticesinde kesinleşir. Kaymakamlık gerekli incelemeleri yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığı ile başvurularınız alınır.

3816 sayılı yeşil kart kanunu gereğince, SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR gibi 4A/4B/4C kapsamında sigortası olmayan vatandaşlar, Yeşil kart bürolarından alabilmektedirler. Hiçbir sosyal güvenceniz yoksa ve gerekli olan şartları sağlıyorsanız yeşil kart sağlık cüzdanını alabiliyorsunuz. SGK kapsamında internetten, e-Devlet üzerinden de başvuru ve sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Yeşil Kart Başvurusu Nereden Yapılır?

Yeşil kart almak için yaptırılması gereken Gelir testi için başvuruları ikametgah ettiğiniz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Gelir testi sonuçlarınız açıklandığında bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek gerekli şartları sağlıyor iseniz başvurularınızı yapabilirsiniz.

Yeşil kartı gelir testi sonuçları açıklanan ve onay alan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek kartlarını alabilirler.

Yeşil Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) giderek müracaat ettiğiniz kartınız için, aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir.

Yeşil kart başvuru şartları şunlardır:

 • Yeşil Kart alacak kişinin vergi kaydı bulunmaması gerekir
 • Hanede yaşayanların kişi başı gelir ortalamasının asgari ücretin 1/3’ünün altında olması,
 • Yeşil kart sahibi olmak isteyen vatandaşın emeklilik halinin bulunmaması
 • Yeşil kart için başvuruda bulunan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması
 • Yeşil kart almak için belirtilen bu şartlar yerine getirildiği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 60/C-1 yani eski adıyla yeşil kartlı olarak GSS tesciliniz açılmış olacaktır.
 • Yeşil kart başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirilip onaylanır.
 • Bu şekilde başvuru yapabilir ve yararlanabilirsiniz

Bu kart hizmetinden faydalanabilmek için gelir testinizi yaptırmanız gerektiğini söylemiştik. Bu testi sorgulamayı nasıl yapacağınızı biliyorsanız, gelir testi başvurusu hakkında bilgi alabilir, e-Devlet şifreniz ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yeşil Kart Çıkartmak için Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

SGK’ ya başvurarak alabileceğiniz bu hizmet için gerekli tüm belgeler şu şekildedir:

 • Yeşil kart başvuru formu
 • İkametgah kayıt belgesi
 • SGK tarafından talep edilen gelir testi
 • Yeşil kart başvurusu yapan kişilerin kimlik belgesi aslı ve fotokopileri
 • Bakımından sorumlu olunan engellilere ait 2022 engel raporu
 • Muhtarlık tarafından onaylanmış olan muhtaçlık belgesi
 • Hane kişisine göre kimlik belgesi fotokopileri
 • Oturulan evin kira sözleşmesi ya da tapu belgesi örnekleri
 • Kişilere ait aylık geliri gösteren resmi gelir belgeleri
 • Evdeki çocukların öğrenci belgesi bu belgeler ile yeşil kartınıza başvuru yapabilirsiniz.

İnternetten Online Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal güvencesi olmayan aynı zamanda da parasal durumu iyi olmayan bireylerin hizmetine sunulan yeşil kart hizmeti, müracaatlar e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Başvurular, sorgulamalar ve gerekli evrakların büyük bir kısmı da e-Devlet üzerinden temin edilebilir, şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. e-Devlet kapısı üzerinden yeşil kart için T.C kimlik numaranız ile gelir testi gibi sorgulamaları yapabilirsiniz. Aşağıda devletdestekli.com yeşil kart müracaatında izlenecek yol belirtilmiştir.

SGK Yeşil Kart Başvurusu e-Devletten Nasıl Yapılır?

e-Devletten yeşil kart almak için kurum başvuruları yapılır.

Yeşil kart başvuru yöntemleri şu şekildedir:

 • e-Devlet sistemine T.C kimlik no ve e-devlet parolası ile giriş yapınız.
 • e-Devlet parolanızı tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz.
 • 65 Yaş üstü vatandaşlara adrese teslim e-Devlet şifresi başvurusu yapabilirler.
 • Her şey tamamlanıp E-devlete giriş gerçekleştirdikten sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasında yeşil kart sorgulama işlemleri amacıyla ”Gelir Testi Sonucu Sorgulama” bölümüne giriş yapınız.
 • Eğer gelir testi olumlu sonuçlanan vatandaşlar başvuru yapabilir veya bu konuda SYDV dan ayrıntılı bilgi alabilirler.

e-Devlet yeşil kart Yardım Başvurusu için yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

Gelir Testi Sonucu 2022 e-Devlet Sorgulama Yöntemi

Gelir testinize göre müracaat edebildiğiniz için, e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasında yer alan “Gelir Testi Sorgulama Sonucu” ekranından başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Gelir testi sonucunuz “G0” olarak yer alıyorsa brüt asgari ücretin üçte birinden daha az geliriniz olduğu ve yeşil kart kapsamında olduğunuz gösterir. Bu durumda primler devlet tarafından ödenmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Yeşil Kart Başvuru 2022 Yılında Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahipleri gerekli evraklar ile SGK’ya başvurabilir ve yeşil kart müracaatında bulunabilirler. Ancak gelir testi yaptırmamış olan şahıslardan SGK gelir testi talebinde bulunacaktır. SGK yeşil kart müracaatı başvurusu yapanlar için ortalama 15 gün içinde gelir testi araştırması sonucuna göre işlem yapmaktadır. SYDV aracılığı ile yeşil kart başvurularınızı yapabilir, öncesinde gelir testi yaptıracağınız için sonuçlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet Yeşil Kart Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet yeşil kart yardım sorgulama adımları:

 • e-Devletten online
 • SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) şahsen başvurarak
 • ALO 170 Çalışma Hayatı İletişim Numarasını arayarak SGK ile ilgili bilgilere ulaşabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet şifreniz ile çoğu online işlemi kamu kurumlarından yaptığınız gibi, sisteme giriş yaparak yeşil kart yardım sorgulaması da yapabilirsiniz.

Yeşile kartlılara verilen yardımlar 2022 yılı itibariyle devam etmektedir. Bu yardımlar Doğum Ve Süt Parası olmak üzere Devlet tarafından gelir durumu ”G0” olan vatandaşlara verilen birçok maddi yardım bulunur.

SGK Yeşil Kart Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

e-Devletten yeşil kart başvuru sonucunu öğrenmek için e-devlet sistemine giriş yapmak gerekiyor.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi “Yeşil Kart Poliçe Sorgulama (Gerçek Kişi)” sekmesinen başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar Nelerdir?

Yeşil kartlılara verilen yardımlar şu şekildedir:

Yeşil Kartlılar için Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Yeşil kart hizmeti önceki senelerde Valilik ve Kaymakamlıklara bağlı olan hizmet veren (SYDV) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları doğrultusundan yürütülmekteydi. Şimdilerde ise bu hizmet SGK tarafından yürütüldüğü söyleniyor. Zira sigortası olmayan kişiler SGK tarafından destek kapsamında alındığında (yeşil kart veya başka bir yöntemle) ücretsiz sağlık hizmetlerden yararlanmasına imkan tanınıyor.

Yeşil Kart Almak İçin Ne Gerekiyor?

Yeşil kart almak için gelir testi yaptırmak gerekmektedir.

Yeşil Kart Kimlere Veriliyor?

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan, yetim aylığı alan ve engelli aylığı alan çocuklar, engelli ve yaşlılık aylığı alan vatandaşlar yeşil kart alabilirler.

Yeşil Kart Yardım İçin Nereye Başvurulur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, belediyelere, dernek ve vakıflara yeşil kart yardımı başvurusu yapılmaktadır.

Yeşil Kart Ne Kadar Sürede Çıkar?

Gelir testi başvurusunun ortalama sonuçlanma tarihi ise değişkenlik göstermekle birlikte 10-15 gün arasıdır.

Yeşil Kart Maaşı Ne Kadar?

Yeşil kart maaşı 1.988 TL‘dir.

Sigortalı Olunca Yeşil Kart İptal Olur mu?

Hane aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar, gelir durumu ve sigorta şartları dışında aksi bir durum olursa, sağlık güvencesi ile gelir payları ve durumu değişerek Kanun kapsamının dışına çıkarsa yeşil kartı olanlar aldıkları kuruma giderek yeşil kartlarını iptal ettirmelidir. Sabit geliriniz olmaya başladığınızda bu kartı kullanamazsınız.

Yeşil Kart Danışma Hattı

Çalışma hayatı danışma merkezi olan ALO 177 numaralı hat üzerinden soru, öneri, bilgi, sorgulama yapabilirsiniz.

Yeşil Kart Başvurusu Telefon Numaraları

Yeşil kart veya başka bir hizmet için SGK veya SYDV na telefonla ulaşarak başvuru yapmak mümkün değildir. Bu kapsamda eğer maddi yardım talep ediyor iseniz, mutlaka şahsen başvuru yapmalısınız.

Yeşil Kart Yenileme Süresi Ne Kadardır?

Yeşil kart sahipleri kartlarını aldıktan 1 yıl sonra devam eden yıllarda, yeşil kart yoklama belgesini doldurarak kartı teslim aldıkları kaymakamlık yada valilik makamına teslim ederler. Verilen kartın vizesinin yenilenmesi halinde bu işleme yeşil kart yenileme adı verilir.

Evi Olanlar Yeşil Kart Alabilir mi?

Kişinin adına kayıtlı evi olması kira giderleri düşeceğinden gelir testi başvurusunda aileye giren nakdi kazançların oranlarını düşürecektir. Ayrıca SYDV kurulunca maddi yardım talebinde bulunan ailenin evi olması ve barınma ihtiyacının bulunmaması dikkate alınabilir. Ancak evi olan yeşil kart alamaz, evi olana maddi yardım yapılmaz gibi bir madde bulunmamaktadır.

Yorumlar

 1. Avatar of Emine Emine dedi ki:

  Hiç bir şekilde sağlık güvencem yok lütfen yeşil karta çok ihtiyacım var lütfen

 2. Avatar of HÜSNÜ HÜSNÜ dedi ki:

  Yeşilkatimi aktifdeyil

 3. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Benim evim yok kiradayiz beş çocuğum var eşim işsiz bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler