geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? 2021 Şartları

İçeriğimizde hemen evde bakım maaşı 2021, Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır ile ilgili tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? 2021 Şartları

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evde bakım maaşı, engelli aylığı ve muhtaç olan yaşlılarla ilgilenen vatandaşlara destek sağlamaktadır. Bakım parası desteğinden yararlanmak ve bilgi almak isteyen vatandaşlar ise bu konu için evde bakım parası kimler alabilir, şartları nelerdir, 2021 yılında evde bakım maaşı ne kadar, Evde bakım maaşı 2021 şartları nelerdir, toplu alınıyor mu, başvuru ve dilekçesini araştırmaktadır.

Evde Bakım Aylığı Nedir?

Evde bakım aylığı Devletin özel bakım gerektiren vatandaşlara sağladığı her ay düzenli olarak ödenen bir maaş türüdür. Bu maaşın verilmesinin amacı, maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın evde bakım maaşı sayesinde kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir.

Evde Bakım Başvurusu Nereye Yapılır?

Evde Bakım Başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tüm il ve ilçelerde bulunan temsilciliklerine gerekli evraklar ve belgeler ile birlikte yapılmaktadır. Bu bağlantıya tıklayarak google haritalar uygulamasından size en yakın Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ulaşabilirsiniz. Başvuru hastanın yerine aile bireyleri veya vasisi tarafından da yapılabilmektedir. Müdürlüklerin başvuru için sedye ile hastayı istemeyeceklerini düşünmekteyiz.

Evde bakim basvuru formu
Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği Başvurular bu form ile Yetkili kuruma yapılmalıdır.

Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneğinden gerekli alanları doldurup, bu form ile birlikte yetkili kurumlara yapacağınız başvurularda gerekli diğer evraklar ise şunlardır;

Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Evraklar şunlardır;

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı, 
 • Bakıcı olacak kişinin kimlik fotokopisi
 • Heyetten alınmış ağır engelli raporu
 • Özürlü sağlık kurulu raporu,
 • Bakıcı olacak kişinin ve engellinin son 6 ayda çekilmiş 3 adet fotoğrafı
 • Bakıcı olacak kişinin eğitim durumunu gösteren belge
 • Bakıcı olacak kişinin vasi olduğuna dair mahkeme kararıBakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler
 • Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı; 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.” belgeler istenmektedir. 

Evde Bakım Parası Kimler Alabilir?

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır kimler alabilir merak ediliyor. Evde bakım maaşı alabilecek kişiler;

 • Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu olan kişiler,
 • Bakıma muhtaçlık kriterini oluşturan vatandaşlar ,
 • Evde bakım aylığı, bir evde kişi başına düşen ortalama maaş gelir miktarının, asgari ücretin aylık net miktarının altında ve daha az olan kişiler evde bakım desteği alabilir.
 • Bu destek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca verilen destek parasıdır.
 • Gelir kriterlerinin uygun olması halinde sizde evde bakım maaşı alabilirsiniz.

Evde bakım parası almak için aranan şartların tümünü sağlayan kişilere maaş bağlanır.

Heyetten alınmış ağır engelli raporu ile ilgili bilmeniz gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Önceki uygulamalarda engelli raporlarında ağır engelli mi? sorusu bulunmaktaydı ve bunun karşısında evet yada hayır seçenekleri işaretlenirdir. Ancak son uygulamalarda ve yeni engelli raporlarında bu seçenekleri belirtilmemektedir. Bunların yerine aşağıda ki ifadeler kullanılmaya başlanmıştır:

 • Özel Gereksinim var: Bu rapora sahip kişiler %20 ile %39 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.
 • Hafif Düzeyde Özel Gereksinim Var: Bu rapora sahip kişiler %40 ile %49 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.
 • Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var: Bu rapora sahip kişiler %50 ile %59 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.
 • İleri düzeyde Özel Gereksinimi var: Bu rapora sahip kişiler %60 ile %69 arasında rapora sahiptirler. Bakıcı maaşı alamazlar.
 • Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var: Bu rapora sahip kişiler %70 ile %79 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapor sahipleri Ağır engelli olarak nitelendirmektedir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.
 • Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var (BÖGV): Bu rapora sahip kişiler %80 ile %89 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.
 • Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV): Bu rapora sahip kişiler %90 ile %99 oranında bir rapora sahiptirler. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

Engelli raporunuz sonucunda yukarıda da belirttiğimiz gibi Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var, Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var(BÖGV) ve Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV) ifadelerinden biri geçmelidir. Aksi takdirde bakıcılık maaşı alamazsınız.

Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar

Evde bakım aylığı için bireyin % 50 ve üzerinde engelli olması lazımdır. Aranan şartlar içerisinde raporun içinde yer alan “ağır engelli” bölümüne “evet” cevabının verilmesi büyük önem taşıyor.

Bireyin engel durumuna hastanelerdeki heyet karar verir. Evde bakım maaşı, yaşlı, hasta ve muhtaç olan kişilere değil, onların bakımını üstelenen yakınlarına veriliyor. Başvuru, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı İl Müdürlüklerine yapılır.

Evde bakım parası almak için aranan şartlar sağlanmadan, hasta bakım parası almanız mümkün değildir. Bu şartların tamamını sağlamanız gerekmektedir.

Kişinin hastalığı ne olursa olsun, isterse bir kaç aylık ömrü kalsın, eğer şartları uymuyorsa evde bakım parasından yararlanamaz. Bu hususta belirlenen 3 genel şart bulunuyor.

Evde bakım maaşı ve desteği alabilmek için gerekli tüm şartların sağlanıyor olması gereklidir. Bu şartlar ise;

 • Ailenin Gelir Kriterine Uygun Olması Şartı
 • Hastanın Bakıma Muhtaç Olması Şartı
 • Hastanın Sağlık Kurulu Raporu şartlarıdır.

2021 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

TEMMUZ AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI! 2021 evde bakım maaşı ne kadar olacağı netleşti. Açıklanan enflasyon rakamları ve bu oranlar baz alındığında Temmuz ayından itibaren evde bakım maaşlarında artış yapıldı. Son dakika olarak evde bakım maaşı Temmuz zammı netleşmiş oldu.

Evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlara ödenen bin 657 lira tutarındaki aylık, 1.798 liraya ulaştı.

2021 Temmuz ayından itibaren evde bakım maaşı 1.657,86’den 1.797.94 TL’ye yükseldi.

Evde bakım maaşında kişi başı gelir kriteri 1.704,67 TL’dir.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları 2021 Nelerdir?

Evde bakım maaşı başvuru şartlarını sağlayan kişiler bu yardımdan yararlanabilir. Evde bakım maaşı alma şartlarını uzun uzun anlatacak olursak;

1. ŞART: Ailenin Gelir Kriterine Uygun Olması Şartı

Maaştan yararlanmak için, o ailede ikamet eden ve nüfus kaydı olarak o ailede ikamet ettiği görülen kişiler başına düşen ortalama gelirin hesaplanmasıdır. Bu hususta SGK tarafından 2/3 şartı getirilmiş olup, (AGİ) asgari ücretin 3’te ikisinden fazla ailenin kişi başı geliri var ise, evde bakım maaşı verilemez.

2021 yılı için bir hesaplama yapmak gerekirse, kişi başı dikkate alınacak gelir kriteri 1.704,67 TL‘dir. Farz edin ki evde 4 kişi yaşıyor.

Bu kişiler için ortalama hesaplama 1.704,67 x 4 şeklinde yapılmaktadır. 4 kişilik olan aileye, ev kiraları, emekli maaşları, çalışanların gelirleri ve diğer gelirlerin toplamı olarak 6.818,68TL’den fazla para geliyorsa, maaş verilmez. 2021 yılı için ortalama hesaplama şöyledir;

 • 2 kişilik ailelerde 3.406 TL
 • 3 kişilik aile için 5.114,01 TL
 • 4 kişilik ailede 6.181,68 TL
 • 5 kişilik aile 8.523,35 TL
 • 6 kişi gelir toplamı 10.228,02 TL
 • 7 kişi için 11.932, 69 TL‘dir.

2. ŞART: Hastanın Bakıma Muhtaç Olması Şartı

Hastanın bakıma muhtaç durumda olması demek, engelli olmasına rağmen kendi işlerini görebilen hayatını başkasının yardımına ihtiyaç duymadan kendi başına idame ettirebilen kişi anlamına gelmektedir. Bu işlevleri yerine getiremeyen günlük yemek yeme, tuvalet ve banyo ihtiyacı gibi ihtiyaçlarını başkalarının yardımına ihtiyaç duyarak giderebilen kişilere bakıma muhtaç durumda deyimi kullanılmaktadır. Yine bir diğer maddede göreceğimiz ağır özürlü maddesine ilaveten Sağlık Bakanlığı Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik maddelerinde yer alan şartları taşıması gereklidir.

HER ENGELLİ BAKIMA MUHTAÇ DEĞİLDİR!

Yukarıda ki cümlenin gereği olarak, hasta her ne kadar sağlık raporunda engelli olarak bildirilse de, yönetmelik bunun aksini söylemektedir. Örneğin küçük çocuklarda bu durum mevcuttur. Çocuk küçük olduğu için hayatını idame ettiremeyebilir ancak büyüyünce bu durum ortadan kalkabilir. Bu sebeple alınacak sağlık raporunda hastanın bakıma muhtaç olduğu belirtilmelidir.

Sağlık raporunda bireyin “Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinimi Var, Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var(BÖGV) ve Özel Koşul Gereksinimi Var” ifadelerinden biri mutlaka geçmelidir.

Bakıma muhtaçlık şartları şunlardır;

Hastanın “Günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gerekleri” ifadesi: 23 EKİM 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan BAKIMA MUHTAÇ ÖZÜRLÜLERİN TESBİTİ VE BAKIM HİZMETİ ESASLARININ BELİRLENMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK içeriğinde anlatılmıştır.

 • Öz bakım ihtiyaçlarını giderebilmeyi; Beden temizliğini yapabilmeyi, tuvalet ve beslenme ihtiyacını giderebilmeyi, tuvalet sonrası temizliğini yapabilmeyi belirtir.
 • Güvenlikte olmayı; Kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, tehlike anında tehlikede olduğunu algılayabilmesini, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi ifade eder.
 • Hareket edebilir olmayı; Yürüyebilmek, giyinip-soyunabilmek, merdiven inip çıkabilmek gibi kaba motor aktivitelerini anlatır.
 • Ev işlerini ve idaresini yapabilmeyi Bir evde kendi başına yalnız ve başkasının yardımı olmadan yaşabilmeyi, alışveriş yapabilmeyi, yemek pişirebilmeyi, evi temizleyebilmeyi, bulaşık ve çamaşır yıkayabilmeyi, sobasını yakarak ısınabilmeyi anlatmaktadır.
 • Bu bilgiler: Resmi Gazete ve Mevzuat sitesinden alıntıdır.

3. ŞART: Hastanın Sağlık Kurulu Raporu Olmalıdır.

Hastaneden %40 oranı ile rapor alan bireylerin engelli oldukları saptanmaktadır. Ancak sağlık kurulu raporunda hastaların ağır engelli olup olmadıklarını belirtir bir bölüm mevcuttur. Bu bölümün işaretlenebilmesi için, sağlık kurulunda görevli tüm doktorların onay vermesi gerekir. Oy çokluğu ile alınan onay sonucunda bu bölüm işaretlenir. Dahiliye, fizik tedavi, kalp damar, genel cerrahi vb. bölüm doktorlarının kontrolü esnasında bir puanlama cetvelleri mevcuttur.

Bu puanlama cetveli içerisinde BALTHAZAD adı verilen bir puanlama tablosu mevcuttur. Doktor teşhisi koyar ve bu teşhisin hangi puana denk geldiğini tespit ederek hastanın raporuna puanlama yapar.

BALTHAZAD formülü ile Engelli rapor hesaplama detaylarını içreğimizde bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıllarda ağır özürlü tanımı yetişkinlerde ve çocuklarda farklı olmak üzere değiştirilmiştir. Yetişkinlerde “tam bağımlı” ifadesi, çocuklarda ise “özel ya da çok özel koşul” olarak değiştirilmiştir. Konuya ilişkin yönetmelik 20 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Yukarıda ki şartları ve bazı özel şartları taşıyan kişiler evde bakım parası almaya hak kazanacaktır.

2021 Evde Bakım Kişi Başına Düşen Gelir Hesaplama

Evde bakım parası kişi başına düşen gelir hesaplamasının diğer ayrıntılarını bir diğer başlıkta ele aldık. İnceleyerek öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Maaşı ödemeleri yatmış mı öğrenmek ve son durumu sorgulamak isteyenler, e-Devlet kapısı üzerinden T.C kimlik numarası ile e-Devlet şifresi kullanılarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına tıklayarak sorgulayabilirler. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur. E-devlet üzerinden evde bakım parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Onaylandıktan Sonra Toplu Para Alınıyor mu?

Normalde hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç olan vatandaşlara ve engelli bireylere 2021 yılında da engelli aylığı bağlanmaktadır. Bu aylık, başvuru tarihi itibari ile birikmekte ve aylık bağlanma şartlarını taşıyan kişilere ilk maaş toplu bir şekilde verilir. Fakat bu evde bakım aylığı için geçerli değildir. Evde bakım aylığına toplu maaş verilmemektedir.

Bakıcının Maaşı Olması Evde Bakım Aylığı Alınmasına Engel Teşkil Eder mi?

Bakıcı sigortalı olarak çalışıyor olsa bile, ailede ki kişi başına düşen net gelir 1.704,67 TL’yi aşmadığı müddetçe bakıcı parası alınmasına engel değildir. Ancak bakıcı olarak gösterilen kişi, hastaya bakmıyor ise başka bir işte çalışıyor ise evde bakım maaşı alınma kriterlerinin aksamasına neden olabilmektedir.

65 yaş aylığı almak isteyen okuyucularımız 65 yaş alığı nasıl alınır?

Emekli Maaşı Olan Bakım Parası Alabilir Mi ?

Emekli maaşı olan bakım parası alabilir mi sorularının yanıtları da araştırılmaktadır Kişiler istenen şartları sağlaması durumunda, emekli maaşı alan engelli ayrıca bakım maaşı da alabilir.

Sağlık Raporu Alma Zorunluluğu

Engelli vatandaşlarımız için özellikle ileri yaştaki yaşlılarımız için bu ve benzeri hizmetlerin tespitinde Sağlık Bakanlığı’ nın üzerinde durması gereken en önemli konu sağlık raporu alınmasıdır. Zira engelli vatandaş kendi evinde dahi bakıma muhtaç durumda iken sağlık raporu alınmak üzere hastaneye sevk edilmesi ve doktor doktor gezerek muayene edilmesi hasta ve hasta yakınlarına sorun teşkil etmektedir. Özellikle solunum veya diyaliz makinesine bağlanan, yerinde kaldırılıp hastaneye götürüldüğünde sağlığı açısından problem oluşan hastalar için önlem alınmalıdır.

Engelli vatandaşlarımızın özellikle de devlet hastanelerine uzak köylerde ikamet ettiği düşünüldüğünde, evde bakım hizmetleri yoğunluk nedeniyle haftanın belirli günlerinde bakım sağlayabilmekte ve ambulans gönderebilmektedir. 112 acil servis ambulansları ise, acil durum olmaması nedeniyle hizmet verememektedir. Eğer hastanın ikamet ettiği il veya ilçenin Belediyesine ait ambulanslar var ise ne mutlu. Belediye başkanlığından ambulans talep edilebilmektedir. Ayrıca hasta bezi konusunda da destek alınmaktadır.

Evde bakım maaşı hakkında sorularınız var ise, aşağıda bulunan YORUM bölümünden bize ulaştırmanız durumunda, cevaplanacaktır. Sağlıklı günler dileğimizle..

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar
 1. Venus dedi ki:

  Merhabalar. Anneannem 84 yaşında sağ tarafı tamamen felcli yatalak annesinden 2.200 maaş almakta ben kızı sol ayağım düşük ayak 6 yıldır emekliyim 2.600 maaşım var anneme 4 yıldır bakıyorum kirasıyız başka hiçbir gelir ve yardımmimiz yok baska bir dikili agacimiz da yok . Bilginiz ve bilgilendirmenizi rica ederim. Teşekkürler.

 2. MEHMET dedi ki:

  Merhaba ben yüzde 98 engelli solunum makinesine baglı yaşayan yatalak biryim evde bakım yardımı almak için gelir hesaplamasına hangi gelirler dahil ediliyor
  kira , ev , araba , tarla , mevduat hesabı gibi şeyler dahil mi.

 3. Neşe dedi ki:

  Ben kayinpederime bakıyorum yatalak artı bacağı kesildi. Bezlenen ve mama ile beslenen durumda , kendisinin emekli maaşı ve son eşinden kalan emekli maaşı ile.toplamda 3 bin 900 tl geliri var. Benim hiç bir gelirim yok,bu konuda devletimden destek rica ediyorum.

 4. Mine Özyurt dedi ki:

  Annem 100/100 engelli raporu var ikimizin de maaşı var ama iki kişi olduğumuz için maaş olmuyo cezaevinde kardeşim var bizimle yaşıyordu girmeden cezaevine onu kabul ederlermi maaş bağlamak için üç kişi olunca oluyo dediler maaş teşekkürler

 5. Erkut Tetik dedi ki:

  Babam lenf kanseri, ayrıca böbreklerde ve omurgada tümör var, (hepsi kötü huylu) ve 78 yaşında oldukça yaşlı, yürümekte zorluk çekiyor. yürürken sık sık düşüyor.
  düzenli olarak, kemoterapi görüyor ve devamlı iki kişinin desteğiyle hayatını sürdürüyor.

  2.400.-tl emekli maaşı var, gelir bakımından kriterleri tutuyor, iki kişiler, fakat, Engelli literatürüne giriyormu acaba?

  Destek alabilirler mi?

 6. Haci Altun dedi ki:

  Kişi yanlız yaşıyorsa evde bakım ücreti şartları nelerdir?

 7. Nazmiye dedi ki:

  Annem 85yasinda alzheimer teşhisi kondu ve beyinde küçük ödemler oluşmuş..kisa zaman öncede düştü ve yürüme güçlüğü çekiyor.. aşırı unutma ve duyma sorunu var..2ay önce oğlu yani abim vefat etti ve depresyona girdi ben yurtdisindayim diğer abim dışarı arttı bakmak istemiyor şuan dayımın kızı bakıyor onların bakım parasına başvurma hakları varmi

 8. Elif dedi ki:

  Merhaba soruma cevap verirseniz çok sevinirim. Ben kayınvalidemle birlikte yaşıyorum kayınvalidem 75 yaşında 110 kg dizleri ameliyatlı gözleri çok az görüyor astım hastası ve idrar tutamama gibi sorunları var merdiven inip çıkamıyor çok zor çıkarıyorum evde yemek temizlik gibi hiç bir işi yapamıyor çünkü ayakta duramıyor her şeyi ile ben ilgileniyorum ve emekli maaşıda yok eşim asgari ücretle çalışıyor ben de kayınvalidemi bırakamadığım için çalışamıyorum 2 çocuğum var para sıkıntısı çekiyoruz geçinmek çok zor oluyor kayınvalidem için bakım parası alabilir miyim LÜTFEN bana cevap verin

 9. Selçuk dedi ki:

  Merhaba hocam babam prostat kanseri En ileri seviye yasi 87 ayriyetten sari nokta hastasi gozlerinde %90 gorme engelli

 10. Fatma çelik dedi ki:

  Annem gorme engeli ona bakıcı maş almak istiyorum annem 67 yasinda

 11. Yeşim dedi ki:

  Merhaba babam 67 yaşında parkinson hastası ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda . Bağkur emeklisi olan babam 2000 tl maaş alıyor bir de evde asgari ücretle çalışan kardeşim var. Ev babamın bir de annemin evi var ancak kardeşlerimden biri oturuyor. Dolayısıyla kira geliri falan yok.annemin evinin olması bakım parası almasına engel mi .Evde 3 kişiler ve toplam gelir 4850 tl

 12. nevim dedi ki:

  evde bakım maaşı alan anne babaya devredebilirmi maaşı

1 12 13 14