Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? 2023 Şartları Nelerdir?

Evde bakım parası nasıl alınır, bakım maaşı alma koşulları nelerdir, nereye başvurulur, gerekli belgeler nelerdir ve 2023 gelir kriteri ne kadar oldu ve gelir kriteri nasıl hesaplanır konularını araştırdık.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? 2023 Şartları Nelerdir?

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakıma muhtaç olanlara engelli aylığı ve muhtaç olan yaşlı vatandaşlara yaşlılık aylığı sağlamaktadır. Bakım parası desteğinden yararlanmak ve bilgi almak isteyen vatandaşlar ise bu konu için evde bakım parası kimler alabilir, şartları nelerdir, 2023 yılında evde bakım maaşı ne kadar, şartları nelerdir, toplu alınıyor mu, başvuru ve dilekçesi gibi merak edilen tüm bilgiler bu sayfada.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Evde Bakım Ödeneği almak isteyen vatandaşların Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Başvuru dilekçe ve evraklar ile yapılır. Bakıcı olacak kişiden de ayrıca evrak talep edilir. Başvuru süreci ise;

Evde Bakım Başvurusu Nereye Yapılır?

Evde Bakım Başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tüm il ve ilçelerde bulunan temsilciliklerine gerekli evraklar ve belgeler ile birlikte yapılmaktadır. Başvuru hastanın yerine aile bireyleri veya vasisi tarafından yapılabilmektedir.

Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneğinden gerekli alanları doldurup form ile birlikte yetkili kurumlara gerekli evraklar ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Evde Bakım Parası Almak için Aranan Şartlar Nelerdir?

Evde bakım para alabilmek için ailenin gelir kriterine uygun olası, hastanın bakıma muhtaç olması ve hastanın sağlık kurulu raporu alması şartı aranmaktadır.

Evde bakım aylığı için bireyin %50 ve üzerinde engelli olması lazımdır. Aranan şartlar içerisinde raporun içinde yer alan “ağır engelli” bölümüne “evet” cevabının verilmesi büyük önem taşıyor. Bireyin engel durumuna hastanelerdeki heyet karar verir. Evde bakım maaşı, yaşlı, hasta ve muhtaç olan kişilere değil, onların bakımını üstelenen yakınlarına veriliyor. Evde bakım maaşı başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı İl Müdürlüklerine yapılır.

Evde bakım parası almak için aranan şartlar sağlanmadan, hasta bakım parası almanız mümkün değildir. Bu şartların tamamını sağlamanız gerekmektedir. Kişinin hastalığı ne olursa olsun, isterse bir kaç aylık ömrü kalsın, eğer şartları uymuyorsa evde bakım parasından yararlanamaz.

Ailenin Gelir Kriterine Uygun Olması 2023 Şartı

Ailenin gelir kriterine uygun olması, maaştan yararlanmak için, o ailede ikamet eden ve nüfus kaydı olarak o ailede ikamet ettiği görülen kişiler başına düşen ortalama gelirin hesaplanmasıdır. Bu hususta SGK tarafından 2/3 şartı getirilmiş olup, asgari ücretin 3’te ikisinden fazla ailenin kişi başı geliri var ise, evde bakım maaşı verilemez. Bu tutar bu yıl 5.670,66 TL’dir.

Hastanın Bakıma Muhtaç Olması Şartı 2023 Güncel

Hastanın bakıma muhtaç olması durumunda, engelli olmasına rağmen kendi işlerini görebilen hayatını başkasının yardımına ihtiyaç duymadan kendi başına idame ettirebilen kişi anlamına gelmektedir. Bu işlevleri yerine getiremeyen günlük temel ihtiyaçlarının başkası tarafından karşılanması bakıma muhtaç deyimi kullanılmaktadır. Yine bir diğer maddede göreceğimiz ağır özürlü maddesine ilaveten Sağlık Bakanlığı Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik maddelerinde yer alan tüm şartların yeni engelli raporunda taşıması gerekmektedir. Aksi takdirde bakım maaşı verilmemektedir.

Bakıma muhtaçlık şartları şu şekildedir:

Hastanın “Günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gerekleri” ifadesi: 23 EKİM 2007 tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlanan Bakıma muhtaç özürlülerin tesbiti ve bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmelikte belirtilmiştir.

 • Öz bakım ihtiyaçlarını giderebilmeyi: Beden temizliğini yapabilmeyi, tuvalet ve beslenme ihtiyacını giderebilmeyi, tuvalet sonrası temizliğini yapabilmeyi belirtir.
 • Güvenlikte olmayı: Kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, tehlike anında tehlikede olduğunu algılayabilmesini, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi ifade eder.
 • Hareket edebilir olmayı: Yürüyebilmek, giyinip-soyunabilmek, merdiven inip çıkabilmek gibi kaba motor aktivitelerini anlatır.
 • Ev işlerini ve idaresini yapabilmeyi: Bir evde kendi başına yalnız ve başkasının yardımı olmadan yaşayabilmeyi, alışveriş yapabilmeyi, yemek pişirebilmeyi, evi temizleyebilmeyi, bulaşık ve çamaşır yıkayabilmeyi, sobasını yakarak ısınabilmeyi anlatmaktadır.

Hastanın Sağlık Kurulu Raporu Şartı 2023 Güncel

Hastaneden %40 oranı ile rapor alan bireylerin engelli oldukları saptanmaktadır. Ancak sağlık kurulu raporunda hastaların ağır özürlü olup olmadığını gösteren bir bölüm var. Bu bölümün işaretlenebilmesi için sağlık kurulunda görev yapan tüm doktorların onay vermesi gerekmektedir. Bu bölüm sağlık kurulunda oy çokluğu ile alınan rapor sonucunda işaretlendi. Dahiliye, fizik tedavi, kalp-damar, genel cerrahi vb. Bölüm doktorlarının kontrolü sırasında puanlama tablosu mevcuttur.

Bu puanlama cetveli içerisinde BALTHAZAD adı verilen bir puanlama tablosu mevcuttur. Doktor teşhisi koyar ve bu teşhisin hangi puana denk geldiğini tespit ederek hastanın raporuna puanlama yapar.

Geçtiğimiz yıllarda ağır özürlü tanımı yetişkinlerde ve çocuklarda farklı olmak üzere değiştirilmiştir. Yetişkinlerde “tam bağımlı” ifadesi, çocuklarda ise “özel veya çok özel koşul” olarak değiştirilmiştir. Konuya ilişkin yönetmelik 20 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Şartları sağlamayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.

Evde Bakım Maaşı için Gerekli Evraklar 2023 Yılında Nelerdir?

Evde bakım maaşı için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Başvuru sahibinin T.C Kimlik Numarası beyanı
 • Bakıcı olacak kişinin kimlik fotokopisi
 • Heyetten alınmış ağır engelli raporu
 • Özürlü sağlık kurulu raporu
 • Bakıcı olacak kişinin ve engellinin son 6 ayda çekilmiş 3 adet fotoğraf
 • Bakıcı olacak kişinin eğitim durumunu gösteren belge
 • Bakıcı olacak kişinin vasi olduğuna dair mahkeme kararı Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler gerekmektedir.
 • Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan ve 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak karar
 • Koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması karar
 • 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak karar
 • Kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı ile belgeler istenmektedir. 

Evde Bakım Parası Kimler Alabilir?

2023 yılında evde bakım maaşı alabilecek kişiler şu şekildedir:

 • Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu olan kişiler
 • Bakıma muhtaçlık kriterini oluşturan vatandaşlar
 • Evde bakım aylığı, bir evde kişi başına düşen ortalama maaş gelir miktarının, asgari ücretin aylık net miktarının altında ve daha az olan kişiler evde bakım desteği alabilir.
 • Bu destek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca verilen destek parasıdır.
 • Gelir kriterlerinin uygun olması halinde sizde evde bakım maaşı alabilirsiniz.

Evde bakım parası almak için yukarıda sıraladığımız tüm şartların tümünü sağlayan kişilere maaş bağlanır.

Heyetten alınmış ağır engelli raporu ile ilgili bilmeniz gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Önceki uygulamalarda engelli raporlarında ağır engelli mi? sorusu bulunmaktaydı ve bunun karşısında evet yada hayır seçenekleri işaretlenirdir. Ancak son uygulamalarda ve yeni engelli raporlarında bu seçenekleri belirtilmemektedir.

2023 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2023 yılında evde bakım maaşı 4.336 TL‘dir. Evde bakım maaşında kişi başı gelir kriteri değişti. Gelir kriteri bu yıl 5.670,66 TL‘dir.

e-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evde Bakım Maaşı ödemeleri yatmış mı öğrenmek ve son durumu sorgulamak isteyenler, e-Devlet kapısı üzerinden T.C kimlik numarası ile e-Devlet şifresi kullanılarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına tıklayarak sorgulayabilirler.

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur. e-Devlet üzerinden evde bakım parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Yeni Engelli Raporunda Belirtilen Seçenekler 2023’de Nelerdir?

Yeni engelli rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler. Engelli raporunuz sonucunda yukarıda da belirttiğimiz gibi Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var, Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var (BÖGV) ve Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV) ifadelerinden biri geçmelidir. Aksi takdirde engelli bakım maaşı alamazsınız.

Engelli raporunda belirtilen yeni seçenekler aşağıdaki gibidir:

 • Özel Gereksinim Var: Bu rapora sahip kişiler %20 ile %39 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.
 • Hafif Düzeyde Özel Gereksinim Var: Rapora sahip kişiler %40 ile %49 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.
 • Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var: Rapora sahip kişiler %50 ile %59 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.
 • İleri düzeyde Özel Gereksinimi Var: Rapora sahip kişiler %60 ile %69 arasında rapora sahiptirler. Bakıcı maaşı alamazlar.
 • Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var: Bu rapora sahip kişiler %70 ile %79 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapor sahipleri Ağır engelli olarak nitelendirmektedir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.
 • Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var (BÖGV): Bu rapora sahip kişiler %80 ile %89 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.
 • Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV): Bu rapora sahip kişiler %90 ile %99 oranında bir rapora sahiptirler.

Emekli Maaşı Olan Bakım Parası Alabilir Mi ?

Emekli maaşı olan bakım parası alabilir mi sorularının yanıtları da araştırılmaktadır Kişiler istenen şartları sağlaması durumunda, emekli maaşı alan engelli ayrıca bakım maaşı da alabilir.

Evde Bakım Maaşı Onaylandıktan Sonra Toplu Para Alınıyor mu?

Evde bakım aylığına toplu maaş verilmemektedir. Normalde hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç olan vatandaşlara ve engelli bireylere 2023 yılında da engelli aylığı bağlanmaktadır. Evde bakım aylığı başvuru tarihi itibari ile birikmekte ve aylık bağlanma şartlarını taşıyan kişilere ilk maaş toplu bir şekilde verilir. Fakat bu evde bakım aylığı için geçerli değildir.

Evde Bakım Maaşı Gelire Dahil mi?

Evde bakım maaşı hane gelir tespitine dahil edilmemektedir.

Evde Bakım Maaşı Toplu Alınıyor mu?

Evde bakım maaşı her ay verilmektedir. Toplu olarak evde bakım maaşı verilmemektedir.

Evde Bakım Aylığı Neden Kesilir?

Engelli sağlık raporu yenilendiğinde %40 altında engelli olan bir kişiye tekrardan bakım için maaş verilmez. Sağlık raporunda ağır engel ibaresi kaldırıldığında maaş kesilmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Ayten aktaş Ayten aktaş dedi ki:

  Merhabalar annem 85 yaşında Demans hastası babamdan kalan bagkur emekli maaşı alıyor 1725 tl tek başına yaşıyamıyor ben bakıyorum evde bakım parası alabilimiyim teşekkürler