Devlet Destekli

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

Bir yakınınız felç oldu veya sürekli olarak bakıma muhtaç duruma düştü. Bu yakınınızın sürekli evde bakım gerektirdiğinden, Devletin verdiği aylıktan yararlanmak istiyorsunuz. Bu maaşın belirli şartları var. Bu içeriğimizde evde bakım aylığı almak istiyorum diyen vatandaşlarımız için, gerekli şartlar, başvuru koşulları, bu yıl itibariyle ödenen maaş miktarı, evde bakım maaşı almak için gelir hesaplaması sorularını yanıtlayacağız. Konu hakkında sorularınız olursa, içeriğimiz en alt bölümünden YORUM yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk;

Korona virüs salgını ile alakalı tedbirler kapsamında engelli vatandaşlar ile evde bakım parası alan vatandaşlara yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk bu yardım ödemelerinden faydalanan vatandaşların rapor süreçlerine ilişkin alınan yeni kararı açıkladı.
Bu kararların yanında ayrıca SGK tedbirleri kapsamında, sağlık raporları da ikinci bir duyuruya kadar uzatıldı. Vatandaşlar bu raporlarla ilaç ve tıbbi malzemeleri reçete yazdırmadan alabilecekler. Rapor sürelerinin bitmesi durumuna hak kaybına uğramaması için, mevcut raporları Mayıs ayı sonuna kadar geçerli kabul edilecek.

blank

EVDE BAKIM AYLIĞI NEDİR? KİMLERE VERİLİR?

Evde bakım aylığı Devletin özel bakım gerektiren vatandaşlara sağladığı her ay düzenli olarak ödenen bir maaş türüdür. Bu maaşın verilmesinin amacı, maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın evde bakım maaşı sayesinde kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Maaştan yararlanmak için belirlenmiş şartlar vardır.

E-DEVLET EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde Bakım Maaşı ödemelerini e-Devlet üzerinden T.C kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına tıklayarak sorgulayabilirsiniz. Evde bakım maaşı ile ilgili tüm detaylar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

Kişinin hastalığı ne olursa olsun, isterse bir kaç aylık ömrü kalsın, eğer şartları uymuyorsa evde bakım parasından yararlanamaz. Bu hususta belirlenen şartlar şunlardır.

# Ailenin Gelir Kriterine Uygun Olması Şartı (1. ŞART) 2020

Maaştan yararlanmak için, o ailede ikamet eden ve nüfus kaydı olarak o ailede ikamet ettiği görülen kişiler başına düşen ortalama gelirin hesaplanmasıdır. Bu hususda SGK tarafından 2/3 şartı getirilmiş olup, (AGİ) asgari ücretin 3’te ikisinden fazla ailenin kişi başı geliri var ise, evde bakım maaşı verilemez. 2020 yılı için bir hesaplama yapmak gerekirse, kişi başı dikkate alınacak gelir kriteri 1.402 TL‘dir. Farzedin evde 4 kişi yaşıyor. Bu kişiler için ortalama hesaplama 1.402 x 4 şeklinde yapılmaktadır. 4 kişilik olan aileye, ev kiraları, emekli maaşları, çalışanların gelirleri ve diğer gelirlerin toplamı olarak 5.900 TL.’den fazla para geliyorsa, maaş verilmez. 2020 yılı için ortalama hesaplama şöyledir;

 • 2 kişilik ailelerde 2.804 TL.
 • 3 kişilik aile için 4.206 TL.
 • 4 kişilik ailede 5.608 TL.
 • 5 kişilik  aile 7.010 TL.
 • 6 kişi gelir toplamı 8.412 TL,
 • 7 kişi için 9.814 TL.

# Hastanın Bakıma Muhtaç Olması Şartı (2. ŞART)

Hastanın bakıma muhtaç durumda olması demek, engelli olmasına rağmen kendi işlerini görebilen hayatını başkasının yardımına ihtiyaç duymadan kendi başına idame ettirebilen kişi anlamına gelmektedir. Bu işlevleri yerine getiremeyen günlük yemek yeme, tuvalet ve banyo ihtiyacı gibi ihtiyaçlarını başkalarının yardımına ihtiyaç duyarak giderebilen kişilere bakıma muhtaç durumda deyimi kullanılmaktadır.  Yine bir diğer maddede göreceğimiz ağır özürlü maddesine ilaveten Sağlık Bakanlığı Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik maddelerinde yer alan şartları taşıması gereklidir.

HER ENGELLİ BAKIMA MUHTAÇ DEĞİLDİR!

Yukarıda ki cümlenin gereği olarak, hasta her ne kadar sağlık raporunda engelli olarak bildirilse de, yönetmelik bunun aksini söylemektedir. Örneğin küçük çocuklarda bu durum mevcuttur. Çocuk küçük olduğu için hayatını idame ettiremeyebilir ancak büyüyünce bu durum ortadan kalkabilir. Bu sebeple alınacak sağlık raporunda hastanın bakıma muhtaç olduğu belirtilmelidir. Bakıma muhtaçlık kriterleri şunlardır;

bakıma muhtaç kriterleri

Bakıma muhtaç kriterleri belirlenerek yardım sağlanmaktadır.

Hastanın “Günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gerekleri” ifadesi: 23 EKİM 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan BAKIMA MUHTAÇ ÖZÜRLÜLERİN TESBİTİ VE BAKIM HİZMETİ ESASLARININ BELİRLENMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK içeriğinde anlatılmıştır.

 1. Öz bakım ihtiyaçlarını giderebilmeyi; Beden temizliğini yapabilmeyi, tuvalet ve beslenme ihtiyacını giderebilmeyi, tuvalet sonrası temizliğini yapabilmeyi belirtir.
 2. Güvenlikte olmayı; Kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, tehlike anında tehlikede olduğunu algılayabilmesini, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi ifade eder.
 3. Hareket edebilir olmayı; Yürüyebilmek, giyinip-soyunabilmek, merdiven inip çıkabilmek gibi kaba motor aktivitelerini anlatır.
 4. Ev işlerini ve idaresini yapabilmeyi Bir evde kendi başına yalnız ve başkasının yardımı olmadan yaşabilmeyi, alışveriş yapabilmeyi, yemek pişirebilmeyi, evi temizleyebilmeyi, bulaşık ve çamaşır yıkayabilmeyi, sobasını yakarak ısınabilmeyi anlatmaktadır.
 5. Bu bilgiler Resmi Gazete ve  Mevzuat sitesinden alıntıdır.

# Hastanın sağlık kurulu raporu olmalıdır (3. ŞART)

Hastaneden %40 oranı ile rapor alan bireylerin engelli oldukları saptanmaktadır. Ancak sağlık kurulu raporunda hastaların ağır engelli olup olmadıklarını belirtir bir bölüm mevcuttur. Bu bölümün işaretlenebilmesi için, sağlık kurulunda görevli tüm doktorların onay vermesi gerekir. Oy çokluğu ile alınan onay sonucunda bu bölüm işaretlenir. Dahiliye, fizik tedavi, kalp damar, genel cerrahi vb. bölüm doktorlarının kontrolü esnasında bir puanlama cetvelleri mevcuttur. Bu puanlama cetveli içerisinde BALTHAZAD adı verilen bir puanlama tablosu mevcuttur. Doktor teşhisi koyar ve bu teşhisin hangi puana denk geldiğini tespit ederek hastanın raporuna puanlama yapar.

Geçtiğimiz yıllarda ağır özürlü tanımı yetişkinlerde ve çocuklarda farklı olmak üzere değiştirilmiştir. Yetişkinlerde “tam bağımlı” ifadesi, çocuklarda ise ” özel ya da çok özel koşul ” olarak değiştirilmiştir. Konuya ilişkin yönetmelik 20 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanmıştır.

Evde Bakım Maaşı için gerekli evraklar

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı, 
 • Özürlü sağlık kurulu raporu,
 • Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler,
 • Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı; 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.” 

Bu evraklar yönetmelik içeriğinden alınmıştır. Belgeler ilgili kaynaklar şunlardır: Kaynak 1

Evde Bakım Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tüm il ve ilçelerde bulunan temsilciliklerine gerekli evraklar ve belgeler ile birlikte yapılmaktadır. Bu bağlantıya tıklayarak google haritalar uygulamasından size en yakın Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ulaşabilirsiniz. Başvuru hastanın yerine aile bireyleri veya vasisi tarafından da yapılabilmektedir. Müdürlüklerin başvuru için sedye ile hastayı istemeyeceklerini düşünmekteyiz.

Evde Bakım Maaşı Kaç Para 2020

Evde bakım maaşında kişi başı 2020 yılı gelir oranı 1.402 TL’dir. 2020 yılında 2022 maaşı da denilen evde bakım maaşı 1.460 TL’dir. 

Bakıcının Maaşı Olması Evde Bakım Aylığı Alınmasına Engel Teşkil Eder mi?

Bakıcı sigortalı olarak çalışıyor olsa bile, ailede ki kişi başına düşen net gelir 1.402 TL’yi aşmadığı müddetçe bakıcı parası alınmasına engel değildir. Ancak bakıcı olarak gösterilen kişi, hastaya bakmıyor ise başka bir işte çalışıyor ise evde bakım maaşı alınma kriterlerinin aksamasına neden olabilmektedir.

65 yaş aylığı almak isteyen okuyucularımız 65 yaş alığı nasıl alınır?

Sağlık Raporu Alma Zorunluluğu

Engelli vatandaşlarımız için özellikle ileri yaştaki yaşlılarımız için bu ve benzeri hizmetlerin tespitinde Sağlık Bakanlığı’ nın üzerinde durması gereken en önemli konu sağlık raporu alınmasıdır. Zira engelli vatandaş kendi evinde dahi bakıma muhtaç durumda iken sağlık raporu alınmak üzere hastaneye sevk edilmesi ve doktor doktor gezerek muayene edilmesi hasta ve hasta yakınlarına sorun teşkil etmektedir. Özellikle solunum veya diyaliz makinesine bağlanan, yerinde kaldırılıp hastaneye götürüldüğünde sağlığı açısından problem oluşan hastalar için önlem alınmalıdır.

sağlık raporu kuyruğu

sağlık raporu kuyruğu

Engelli vatandaşlarımızın özellikle de devlet hastanelerine uzak köylerde ikamet ettiği düşünüldüğünde, evde bakım hizmetleri yoğunluk nedeniyle haftanın belirli günlerinde bakım sağlayabilmekte ve ambulans gönderebilmektedir. 112 acil servis ambulansları ise, acil durum olmaması nedeniyle hizmet verememektedir. Eğer hastanın ikamet ettiği il veya ilçenin Belediyesine ait ambulanslar var ise ne mutlu. Belediye başkanlığından ambulans talep edilebilmektedir. Ayrıca hasta bezi konusunda da destek alınmaktadır.

Sigortasız hastaların muayene işlemleri, güncel muayene ücretleri, cenaze ve ölüm ödenekleri, çalışan annelere kreş yardımı gibi bilgiler için devletdestekli.com isimli sitemizin SGK Sigorta ve Sağlık bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Evde bakım maaşı hakkında sorularınız var ise, aşağıda bulunan YORUM bölümünden bize ulaştırmanız durumunda, cevaplanacaktır. Sağlıklı günler dileğimizle..

] }Yorumlar
 1. blank Hicran dedi ki:

  Merhaba benim 82 yaşında ağzaymır annem ona bakıyorum üç tane çocuğum var eşim vefat etti düşük maşım anneme de bez kullanıyorum bakımı zor ve masraf lı bakım maaşı bağlatma istiyorum ama ilçede yaşıyorum şehire büyük hastaneye götürmem gerekmiş ama bu benim için zor hem maddi olarak birde annem yürüye miyor ne yapmalıyım teşekkür ederim

 2. blank Ümit dedi ki:

  Kızım ağır kalp hastası yüzde seksen raporu var daha önce evde bakım maaşı alıyorduk şimdi ise yarım bağımlı diyorlar ne yapmalıyım kızımın durumu nda bir değişiklik olmadı kızım 18 yaşında evde bakım maaşı kesilir mi

 3. blank Kazım celik dedi ki:

  Baba oğula sahip çıkıp yardımcı olduk baba öldu ogul kaldı yaşı 45 engeli maası var 600 ama yetmez kan bağım yok ama sahip çıkıyorum arka evde tek başına evde bakım parası yaptirabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

 4. blank Doğan tan dedi ki:

  Sayın bakanım kayın validem alzheimer hastası olduğu için.buyuk küçük abdestinin geçtiğini bilmiyor ve sürekli yetişkin bezi kullanıyor . alzheimer ilaçları olsun yetişkin bezi kullandığı için tamamen zor durumdayım.sağlık kurulu yüzde seksen iki rapor verdi ve sosyal yardımlaşma evde bakım ücreti için raporu yetersiz buldu neyapmam gerekiyor saygılarımla Doğan tan

 5. blank Niğmet dedi ki:

  Merhaba ben kocam için bakıcı parası almak istiyorum kendisi felçli ama yüzde 65 raporu var kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor ama raporunda ağır engelli yaZmıyor o zaman alabilir
  Mi

 6. blank Alaattin tuncel dedi ki:

  Merhaba benim 9 yaşında tip1 şeker hastası oğlum var çözer raporumuzu aldık bütün evrakları TESLIM ettim 7 ay oldu hala eve gelmediler lütfen bana yardım edin

 7. blank saadet dedi ki:

  iyi günler ben çalismıyorum, bir yerden gelirim maaşımda yok ,eşimden de ayrıyım.kardesimin evde çocuguna bakıyorum acaba ben evde cocuk bakımı için maaş alamaz mıyım yardımcı olursanız sevirim.

 8. blank Ali YILMAZ dedi ki:

  Sağlık personeliyim.mart ayında sağlık bakanlığı covidle mücadeleden dolayı fazla döner yatırdı.5kişiyiz ailede 6350 lira maaşım var.mart ayında gelir kriterini aştık.sadece Mart ayında kriteri aştığımız için bakım maaşını kestiler.şu anda bile ortalama aylık gelir hesabına göre kriterin altındayız.il müdürlüğü yanlış hesaplamışız dedi ve geriye dönük maaş ödememi alabilmem için bakanlığa görüş soracaklarmış.alabilirmiyim sizce

  1. blank Erkan ERGİN dedi ki:

   Merhaba benim babam demans hastası yürüyemiyor konuşamıyor yemek yiyemiyor ve yardım almadan hic bir ihtiyacını gideremiyor .tuvalet ihtiyacınıda gideremediği için bezleniyor.babamın emekli maaşı 2000 lira başka geliri yok annemin üstünene bakıcı aylığı bağlanırmı. Bu konu hakķında yardımcaı olabilirmisiniz çok teşekkür ederim.

 9. blank Salih dedi ki:

  Benim eşim akciğer kanseri 9aydır tedavi altında %71 engelli raporu var ben bakıyorum evde bende bir seneden fazla oldu işim yok çalışmıyorum sadece hanım engelli maaşıyla başka hiç bir yerde gelirim yok ben de bakıcı maaşını alabilirmiyim acaba

 10. blank cuma dedi ki:

  slm.73 yaşında iki yıldır diyaliz hastası son zamanlar yürüme ,konuşma yeteneğini kaybetti kısacası tek başına ihtiyaçlarını gideremez oldu.diyaliz den %90 raporu var bu insanın bakımıyla ilgilenen kişi hasta bakım maaşı alabilirimi,hastanın sadece 65 aylığı var ayrıca hastaya ekonomik destek saglanirmi….

 11. blank Deniz dedi ki:

  Babam kanser hastasi 90 puan raporumuz var altindan aliyom esim 4.500 geliri var sizofren hastasi 15 yildir esimin tedavidi devam ediyor benim babama evde bakim ücreti cikartabilirmiyim ev hanimiyim 3 kisiyiz evde

  1. blank Dilek dedi ki:

   Merhaba,
   babanız ne kanseri?
   benimde annem periton kanseri metastaz durumuda söz konusu 2,5 yıldır tedavi görüyoruz %90 rapora uygun mudur acaba? siz %90 lık raporu hangi hastaneden aldınız ve nasıl bir yol izlediniz?
   yardımcı olur musunuz?

 12. blank Sema Tazegüllü. dedi ki:

  Annem 94 yaşında ve bakıma muhtaç.Durumumuz maaşı almaya uygun.Ama annem çok yaşlı olduğundan,hastaneye ambulansla bile götüremiyorum.Bu konuda ne yapabilitim.

 13. blank Fırat CAN dedi ki:

  merhaba benim ailemde engelli bakıma muhtaç kardeşim var birde 95 yaşında bakıma muhtaç dedemiz var 4kişilik bir aileyiz normal şartlarda aile geliri 1402 tl üzerinde ama ben gazetede okumuştum aynı ailede birden fazla bakıma muhtaç varsa aile 4 kişi olsa bile 2kişi bakıma muhtaç olduğu için aile geliri 5 e Bölünüyormuş bu konu hakkında bilgi almak istiyorum teşekkür ederim

 14. blank murat dedi ki:

  mrb evde bakım maşi e devleten agstos ayı giriyom kayit yok diyor neden acaba

 15. blank Aliseydi dedi ki:

  Annem bakıma muhtaç hastahaneye götürmeden evde bakım hizmetleri rapor verebilirmi bacaklarında sorun var tansiyon kalp parkinson diyabet hastalığı var

 16. blank Emre dedi ki:

  Merhaba benim babamın diyaliz,kalp bypass oldu tansiyon sorunu var kollestrol falan engelli raporu cıkardık %96 2 yıllık kısmi bağımlılık raporu cıkardık buna istinaden evde bakım aylığı için başvuru yaprsak bakım parası alabilirmiyiz…

 17. blank Eyup dedi ki:

  Merhaba gorme engelliyim yuzde doksan heyet raporum var
  Evde bakim maasi almam icin ne yapmam gerekiyor

 18. blank Hüseyin dedi ki:

  90 yaşında dul erkekler için kronik bir hastalığı olmasa da da yaş itibariyle yemek,banyo,tuvalet bakımından bakıma muhtaç olduğunda evladı varsa ya da yoksa bakım ücreti veriliyor mu?

 19. blank Gülşah dedi ki:

  Merhabalar babam akciğer kanseri parkinson ve koa soda var ben ailemle kalıyorum aylık net gelirimiz 4 kişiyiz 3100 TL sadece Babamın maaşı var emekli bende babama baktığım fan çalışamıyorum. %96 engelli raporu var fakat oturduğumuz ev annemin üstüne be annemin bankada belli miktar parası var benim bir gelirim yok ben alabilirmiyim engelli bakım aylıgı