Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları
A+
A-

Bir yakınınız felç oldu veya sürekli olarak bakıma muhtaç duruma düştü. Bu yakınınızın sürekli evde bakım gerektirdiğinden, Devletin verdiği aylıktan yararlanmak istiyorsunuz. Bu maaşın belirli şartları var. Bu içeriğimizde evde bakım aylığı almak istiyorum diyen vatandaşlarımız için, gerekli şartlar, başvuru koşulları, bu yıl itibariyle ödenen maaş miktarı, evde bakım maaşı almak için gelir hesaplaması sorularını yanıtlayacağız. Konu hakkında sorularınız olursa, içeriğimiz en alt bölümünden YORUM yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı;

Korona virüs salgını ile alakalı tedbirler kapsamında engelli vatandaşlar ile evde bakım parası alan vatandaşlara yönelik açıklamalarda bulundu. Bbu yardım ödemelerinden faydalanan vatandaşların rapor süreçlerine ilişkin alınan yeni kararı açıkladı.
Bu kararların yanında ayrıca SGK tedbirleri kapsamında, sağlık raporları da ikinci bir duyuruya kadar uzatıldı. Vatandaşlar bu raporlarla ilaç ve tıbbi malzemeleri reçete yazdırmadan alabilecekler. Rapor sürelerinin bitmesi durumuna hak kaybına uğramaması için, mevcut raporları Mayıs ayı sonuna kadar geçerli kabul edilecek.

Evde Bakım Aylığı Nedir? Kimlere Verilir?

Evde bakım aylığı Devletin özel bakım gerektiren vatandaşlara sağladığı her ay düzenli olarak ödenen bir maaş türüdür. Bu maaşın verilmesinin amacı, maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın evde bakım maaşı sayesinde kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Maaştan yararlanmak için belirlenmiş şartlar vardır.

e-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Maaşı ödemelerini e-Devlet üzerinden T.C kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına tıklayarak sorgulayabilirsiniz. Evde bakım maaşı ile ilgili tüm detaylar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Kişinin hastalığı ne olursa olsun, isterse bir kaç aylık ömrü kalsın, eğer şartları uymuyorsa evde bakım parasından yararlanamaz. Bu hususta belirlenen şartlar şunlardır.

Ailenin Gelir Kriterine Uygun Olması Şartı (1. ŞART)

Maaştan yararlanmak için, o ailede ikamet eden ve nüfus kaydı olarak o ailede ikamet ettiği görülen kişiler başına düşen ortalama gelirin hesaplanmasıdır. Bu hususda SGK tarafından 2/3 şartı getirilmiş olup, (AGİ) asgari ücretin 3’te ikisinden fazla ailenin kişi başı geliri var ise, evde bakım maaşı verilemez. 2021 yılı için bir hesaplama yapmak gerekirse, kişi başı dikkate alınacak gelir kriteri 1.704,67 TL‘dir. Farzedin evde 4 kişi yaşıyor. Bu kişiler için ortalama hesaplama 1.704,67 x 4 şeklinde yapılmaktadır. 4 kişilik olan aileye, ev kiraları, emekli maaşları, çalışanların gelirleri ve diğer gelirlerin toplamı olarak 6.818,68TL.’den fazla para geliyorsa, maaş verilmez. 2021 yılı için ortalama hesaplama şöyledir;

 • 2 kişilik ailelerde 3.406 TL.
 • 3 kişilik aile için5.114,01 TL.
 • 4 kişilik ailede 6.181,68 TL.
 • 5 kişilik aile 8.523,35 TL.
 • 6 kişi gelir toplamı 10.228,02 TL,
 • 7 kişi için 11.932, 69 TL.

Hastanın Bakıma Muhtaç Olması Şartı (2. ŞART)

Hastanın bakıma muhtaç durumda olması demek, engelli olmasına rağmen kendi işlerini görebilen hayatını başkasının yardımına ihtiyaç duymadan kendi başına idame ettirebilen kişi anlamına gelmektedir. Bu işlevleri yerine getiremeyen günlük yemek yeme, tuvalet ve banyo ihtiyacı gibi ihtiyaçlarını başkalarının yardımına ihtiyaç duyarak giderebilen kişilere bakıma muhtaç durumda deyimi kullanılmaktadır.  Yine bir diğer maddede göreceğimiz ağır özürlü maddesine ilaveten Sağlık Bakanlığı Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik maddelerinde yer alan şartları taşıması gereklidir.

HER ENGELLİ BAKIMA MUHTAÇ DEĞİLDİR!

Yukarıda ki cümlenin gereği olarak, hasta her ne kadar sağlık raporunda engelli olarak bildirilse de, yönetmelik bunun aksini söylemektedir. Örneğin küçük çocuklarda bu durum mevcuttur. Çocuk küçük olduğu için hayatını idame ettiremeyebilir ancak büyüyünce bu durum ortadan kalkabilir. Bu sebeple alınacak sağlık raporunda hastanın bakıma muhtaç olduğu belirtilmelidir. Bakıma muhtaçlık kriterleri şunlardır;

bakıma muhtaç kriterleri
Bakıma muhtaç kriterleri belirlenerek yardım sağlanmaktadır.

Hastanın “Günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gerekleri” ifadesi: 23 EKİM 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan BAKIMA MUHTAÇ ÖZÜRLÜLERİN TESBİTİ VE BAKIM HİZMETİ ESASLARININ BELİRLENMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK içeriğinde anlatılmıştır.

 • Öz bakım ihtiyaçlarını giderebilmeyi; Beden temizliğini yapabilmeyi, tuvalet ve beslenme ihtiyacını giderebilmeyi, tuvalet sonrası temizliğini yapabilmeyi belirtir.
 • Güvenlikte olmayı; Kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, tehlike anında tehlikede olduğunu algılayabilmesini, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi ifade eder.
 • Hareket edebilir olmayı; Yürüyebilmek, giyinip-soyunabilmek, merdiven inip çıkabilmek gibi kaba motor aktivitelerini anlatır.
 • Ev işlerini ve idaresini yapabilmeyi Bir evde kendi başına yalnız ve başkasının yardımı olmadan yaşabilmeyi, alışveriş yapabilmeyi, yemek pişirebilmeyi, evi temizleyebilmeyi, bulaşık ve çamaşır yıkayabilmeyi, sobasını yakarak ısınabilmeyi anlatmaktadır.
 • Bu bilgiler Resmi Gazete ve  Mevzuat sitesinden alıntıdır.

Hastanın sağlık kurulu raporu olmalıdır (3. ŞART)

Hastaneden %40 oranı ile rapor alan bireylerin engelli oldukları saptanmaktadır. Ancak sağlık kurulu raporunda hastaların ağır engelli olup olmadıklarını belirtir bir bölüm mevcuttur. Bu bölümün işaretlenebilmesi için, sağlık kurulunda görevli tüm doktorların onay vermesi gerekir. Oy çokluğu ile alınan onay sonucunda bu bölüm işaretlenir. Dahiliye, fizik tedavi, kalp damar, genel cerrahi vb. bölüm doktorlarının kontrolü esnasında bir puanlama cetvelleri mevcuttur. Bu puanlama cetveli içerisinde BALTHAZAD adı verilen bir puanlama tablosu mevcuttur. Doktor teşhisi koyar ve bu teşhisin hangi puana denk geldiğini tespit ederek hastanın raporuna puanlama yapar.

Geçtiğimiz yıllarda ağır özürlü tanımı yetişkinlerde ve çocuklarda farklı olmak üzere değiştirilmiştir. Yetişkinlerde “tam bağımlı” ifadesi, çocuklarda ise ” özel ya da çok özel koşul ” olarak değiştirilmiştir. Konuya ilişkin yönetmelik 20 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanmıştır.

Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Evraklar

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı, 
 • Özürlü sağlık kurulu raporu,
 • Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler,
 • Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı; 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.” 

Bu evraklar yönetmelik içeriğinden alınmıştır. Belgeler ilgili kaynaklar şunlardır: Kaynak 1

Evde Bakım Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tüm il ve ilçelerde bulunan temsilciliklerine gerekli evraklar ve belgeler ile birlikte yapılmaktadır. Bu bağlantıya tıklayarak google haritalar uygulamasından size en yakın Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ulaşabilirsiniz. Başvuru hastanın yerine aile bireyleri veya vasisi tarafından da yapılabilmektedir. Müdürlüklerin başvuru için sedye ile hastayı istemeyeceklerini düşünmekteyiz.

Evde Bakım Maaşı Kaç Para 2021

Evde bakım maaşında kişi başı geçtiğimiz yılda gelir oranı 1.402 TL’dir. 2021 yılında evde bakım maaşı 1.544,61’dir. 

Bakıcının Maaşı Olması Evde Bakım Aylığı Alınmasına Engel Teşkil Eder mi?

Bakıcı sigortalı olarak çalışıyor olsa bile, ailede ki kişi başına düşen net gelir 1.544,61 TL’yi aşmadığı müddetçe bakıcı parası alınmasına engel değildir. Ancak bakıcı olarak gösterilen kişi, hastaya bakmıyor ise başka bir işte çalışıyor ise evde bakım maaşı alınma kriterlerinin aksamasına neden olabilmektedir.

65 yaş aylığı almak isteyen okuyucularımız 65 yaş alığı nasıl alınır?

Sağlık Raporu Alma Zorunluluğu

Engelli vatandaşlarımız için özellikle ileri yaştaki yaşlılarımız için bu ve benzeri hizmetlerin tespitinde Sağlık Bakanlığı’ nın üzerinde durması gereken en önemli konu sağlık raporu alınmasıdır. Zira engelli vatandaş kendi evinde dahi bakıma muhtaç durumda iken sağlık raporu alınmak üzere hastaneye sevk edilmesi ve doktor doktor gezerek muayene edilmesi hasta ve hasta yakınlarına sorun teşkil etmektedir. Özellikle solunum veya diyaliz makinesine bağlanan, yerinde kaldırılıp hastaneye götürüldüğünde sağlığı açısından problem oluşan hastalar için önlem alınmalıdır.

sağlık raporu kuyruğu
Sağlık Raporu

Engelli vatandaşlarımızın özellikle de devlet hastanelerine uzak köylerde ikamet ettiği düşünüldüğünde, evde bakım hizmetleri yoğunluk nedeniyle haftanın belirli günlerinde bakım sağlayabilmekte ve ambulans gönderebilmektedir. 112 acil servis ambulansları ise, acil durum olmaması nedeniyle hizmet verememektedir. Eğer hastanın ikamet ettiği il veya ilçenin Belediyesine ait ambulanslar var ise ne mutlu. Belediye başkanlığından ambulans talep edilebilmektedir. Ayrıca hasta bezi konusunda da destek alınmaktadır.

Sigortasız hastaların muayene işlemleri, güncel muayene ücretleri, cenaze ve ölüm ödenekleri, çalışan annelere kreş yardımı gibi bilgiler için devletdestekli.com isimli sitemizin SGK Sigorta ve Sağlık bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Evde bakım maaşı hakkında sorularınız var ise, aşağıda bulunan YORUM bölümünden bize ulaştırmanız durumunda, cevaplanacaktır. Sağlıklı günler dileğimizle..

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Aysun sayıs dedi ki:

  İki kişiye bakarak evde bakım parası veriliyor mu

 2. Mesude Özdemir dedi ki:

  Merhaba 46 yaşında engelli kızkardeşim var babamla beraber yaşıyor engeli yüzde 70 babam bağkur emeklisi maaşı 2.200 civarında bakıcımız var sigortalı çalışıyor kardeşim için yardım alabilirmiyiz

 3. leman kurt dedi ki:

  kayınvalidem %56 engelli % 46 si sizofren %10 astim cok zorlaniyorum ilac icmiyor icmeyince kendine zarar veriyor 2 çocuğum var gidip calisamiyorum heyet raporunda agir engelli yazmadigi icin bakim parasina yazilamiyirum gelirimiz yok bana yardimci olurmusunuz

 4. Halil ülü dedi ki:

  Merhaba annem 87 yaşında kögde yanlız oturuyodu fakat yürüyemiyor tuvalet ihtiyacını kendisi gideremiyor yemeğini yapamıyor kendiiktiyaclarını gideremiyor ben İzmir’de oturuyorum annemi yanıma aldım bence eşim ilgileniyoruz ben emekliyi 2400 TL emekli maaşım var evim kira eşim çalışmıyor zordurumdayız anneme bakım parası allabilirmiyiz

 5. Fatma çelik dedi ki:

  Annemi ben bakıyorum ayzermer hastası şekerde var gece sahada hastalıklar var gözlerinde gormuyor para alabilirmiyim kirada oturuyorum

 6. Ayşe güzel dedi ki:

  Merhaba
  Ben yatalak annem için müracaat etmek istiyorum kiminle irtibat kurmalıyım.

 7. Melek dedi ki:

  merhaba kaynanam ben bakıyorum bir kolu tamamen ferçli temel ihtiyaçlarını hepsini ben yapıyom bu durumda acaba bakıcı maaş çikarmı bana 3 kucuk cocuğum var

 8. Nese dedi ki:

  Merhaba babam %60 raporlu beyin enfeksiyonu gecirdi ilaclarini kendi icemiyor disariya cikamiyor nobet gecirme durumlari da olabiliyor raporunda kismen bagimli yaziyor annem bakim parasi alabilir mi acaba

  1. Ebru dedi ki:

   Tabiki alabilirsiniz ne duruyorsunuz hemen baş vurun ilk olarak 182 den heyet için randevu alın ve randevü günü hastayla birlikte hastaneye gidin sonrasını tarif ederler zaten size

  2. Halil ülü dedi ki:

   Merhaba annem 87 yaşında kögde yanlız oturuyodu fakat yürüyemiyor tuvalet ihtiyacını kendisi gideremiyor yemeğini yapamıyor kendiiktiyaclarını gideremiyor ben İzmir’de oturuyorum annemi yanıma aldım bence eşim ilgileniyoruz ben emekliyi 2400 TL emekli maaşım var evim kira eşim çalışmıyor zordurumdayız anneme bakım parası allabilirmiyiz

 9. Ali ihsan dedi ki:

  Babam 90 yaşında köyde kalıyoruz yatalak durumda .sağlık raporu yok zaten götürme şansımızda yok.rapor olmadan baş vuramazmiyiz teşekkürler

  (5/5)
  1. meftun dedi ki:

   merhaba adım Meftun 75 yaşında koah hastası aynı zamanda fiziksel felçli yatakta kendisi emekli maaşı 1600 tl benim 2200 tl emekli maaşım var ev kira 2000 tl vs alabilirmiyiz bakım ücreti teşekkürler

 10. Ayşe dedi ki:

  Annem şeker, ramotit astrit, tansiyon, hastalıkları var bunlara istinaden kendi işlerini yapamıyor sürekli benim gelip gitmem gerekiyor buna istinaden bakım parası alabilir miyim 72 yaşında

 11. Melek dedi ki:

  Merhaba benim 73 yasinda bizimle yasayan babam var kendisi koah hastasi ve gözlerinde sari nokta hastaligi var az goruyor bana yasli bakim ayligi baglanirmi

 12. Tarkan dedi ki:

  Merhaba babamın %95 var kendisi emekli annemle beraber yaşıyorlar ama vasilik bende ve ayrı evlerde ikamet etmekteyiz ve tüm ihtiyaç ve hastane olsun seyahat olsun ben ilgileniyorum annem ev hanımı ve emeklilik yok yaşları babamın 68 annemin 66 anneme yardım parası çıkarmam mümkünmü babam ayzaymir başlangıcı var dediler rapor zihinsel özürlü olarak geçiyor

 13. Mehmet sarı dedi ki:

  Merhaba babam 82 yaşında ve parkinson hastası olduğu için kendi işlerini halledemiyor. Sağlık raporu evde rapor düzenleyebilirlermi.

  (5/5)
 14. Yasin Akol dedi ki:

  %86 olan raporu m şimdi%58 e indi ruhsal ve duygusal olarak duruyor daha önce evde bakım maaşı anne m alıyor di şimdi ekpss ile müftülüğ memuru olarak görev yapıyor um kriterleri yerine getirdiğim halde bana bakım maaşı verilmedi

1 11 12 13