Mahkum Yakınlarına Yardım Maddi Destek (Koronavirüs)

Eşim cezaevinde maaş alabilir miyim 2021 yılının en çok araştırılan konusu. Koronavirüs pandemi sürecinde en çok mağdur olan kesin hiç şüphesiz eşi cezaevinde olan kadınlar ve mahkum aileleri oldu. Hal böyle olunca Mahkum ailelerine maaş bağlanır mı, hükümlü başvurusu nereye yapılır, mahkum ailelerine maaş 2021 yılında ne kadar oldu, Mahkum maaşı sorgulama hakkında güncel gelişmeler yakından takip ediliyor. Mahkum yakınlarına yardım detayları yazımızda..

Mahkum Yakınlarına Yardım Maddi Destek (Koronavirüs)

Mahkum Yakınlarına Yardım Maddi Destek: Eşi cezaevinde olana yardım için nereye başvurulur, mahkum ailelerine maaş başvurusu nereye yapılır, mahkum ailelerine destek, hükümlülere sosyal yardım veya maddi yardım talepleri nereye iletiliyor? İşte hükümlü ve tutuklular ile yakınları için maddi yardım başvuru yolları ve destekler içeriğimizde..

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, ülkemizde 272 kapalı infaz kurumu, 76 açık cezaevi, 4 çocuk eğitimevi, dokuz kadın kapalı, yedi kadın açık ve yedi  çocuk kapalı cezaevi olmak üzere toplam 375 cezaevi bulunuyor. Ülkemizde geçtiğimiz aylarda ise 355 hapishanede, 282 bin 703 mahkum bulunduğunu açıklanmıştı. İnfaz paketinin yasalaşmasının ardından cezaevlerinden 130 bin mahkumun korona iznine çıkarılacak olması ardından tutuklu hükümlü yakınlarına da yardım yapılacak mı? haberleri sıklıkla araştırılan konular haline geldi.

Cezaevlerinden Çıkacak Mahkumlara Yardım ve Maddi Destek Var mı? (Koronavirüs)

İnfaz paketi yürürlüğe girdi. Dikkat çeken düzenlemeler arasında ise 2 aylık korona izni bulunuyor. Salgın döneminde tutuklu ve hükümlülere 2 ay korona izni verilerek evde infaz süresini doldurmaları, izin sonrasında yeniden ceza infaz kurumlarına dönmeleri ile ilgili düzenlemeler yapıldı.

Konutta infaz düzenlemesi ile ceza infaz kurumlarında çıkacak olan 130 bin kişinin ailesine nakdi yardım yapılacak mı? Bu süreçte 130 bin tutuklu ve hükümlü ailesine nakdi yardım nasıl alınır?

Mahkum ve Hükümlü Yakınlarına Maddi Yardım Var mı?

Mahkum eşleri ve çocukları yardıma ihtiyaç duyan kesimler arasında neredeyse ilk sırada yer alıyor. Eşi cezaevindeki kadınlar ceza süresi boyunca büyük sıkıntı yaşıyor. Eşi cezaevinde olan  binlerce kişinin hiçbir geliri olmadığını düşünürsek bu kesim gerçekte mağdur ve ihtiyaç sahibi aileler arasında yer alıyor. 

Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılan sosyal yardımlar ile eşi cezaevinde olan kadınlar ve çocuklar öncelik sırasına göre ilk sırada yer alarak büyük önem arz ediyor.

Ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu, mahkum ve hükümlülerin yakınlarına devlet tarafından her ay düzenli olarak sosyal yardım ödemesi yapılıyor.

Mahkum eşlerine ve çocuklarına belirli miktarlarda yapılan yardımlar SYDV tarafından 2 ayda bir ya da aylık olarak ve çocuk başına olacak şekilde gerçekleştiriliyor. Eşi cezaevinde bulunan kadınlara ve çocuk başına yardımlara başvurular SYDV’ lere yapılarak alınabiliyor.

Başvuru esnasında eşinin cezaevinde olduğununu gösteren MÜDDETNAME belgesi talep edilebiliyor.

Mahkum Yakınları Sosyal Yardımlardan Yararlanacak mı?

Salgın nedeniyle cezaevlerindeki doluluk oranlarının azaltılması ve hükümlülere evde infaz düzenlemesi infaz paketinin yürürlüğe girmesi ile cezaevlerinden 130 bin kişi çıktı.

130 bin kişinin infaz kurumlarından tahliye edilmesi ile düzenli bir nakit akışı olmayan bu kişilere sosyal yardım yapılacak mı? Devletin bu konuda herhangi bir düzenlemesi var mı? Mahkum yakınlarına bu süreçte yardım verilecek mi en çok aranan konular arasında yer alıyor.

Sosyal yardımlar bilindiği üzere SYDV tarafından düzenli olarak 2022 kanun kapsamına giren ihtiyaç sahiplerine aylık olarak veriliyor. 4 faz halinde ödenecek olan sosyal yardımlar Bakanlık tarafından belirlenen kişilere evlerine kadar teslim edildi. Mahkum yakınlarına da bu süreçte farklı sosyal yardımlar ve destekler verilecek mi merak ediliyor.

Ceza İnfaz Paketinde Son Durum Ne?

Korona virüs salgını nedeniyle öne alınan görüşmelerin artık sonuna gelindi. Meclise sunulan ve maddeler üzerinde yapılan tüm görüşmelerin kalıcı hale getirilmesinden sonra ilerleyen günlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor. İlgili infaz paketinde ise  şu maddeler;

Kapsam dışında kalan suçlarda ceza infaz süresinin üçte ikiden yarı yarıya düşürüldü. Ayrıca İnfaz paketi teklif taslağına göre şartlı salıverilme hükümlerinden yararlanma koşulları esnetildi. Kapalıdan açığa geçmenin şartları esnetildi, ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken ve kalan cezanın 1/5’inin denetimli serbestlik kapsamına alınması gibi değişiklik önerileri yer alan çalışmanın MHP’nin bazı suçlarda 5 yıl şartlı ceza indirimi geldi.

Cinsel istismar suçlarına af yönünde bir düzenleme de infaz kanunu değişikliği içinde yer aldı, 2 ay korona izni verilecek, evde infaz süreleri yeniden düzenlendi. Uyuşturucu ticareti, imalatı, cinsel istismar, kasten adam öldürme ve “terör suçları” kapsam dışında tutuldu.

İnfaz paketinin yasalaşması halinde cezaevlerinden 130 bin mahkum çıktı korona izni süresi biten 40 bin kişi de salgın sonunda geri dönecek.

Koronavirüs salgını nedeniyle öne alınan torba yasa ve infaz paketi düzenlemesi Meclise sunuldu. İnfaz Kanunu değişikliği teklifinin 4. yargı paketi yasalaştı. Peki İnfaz paketi düzenlemesi yasalaştığında cezaevlerinden çıkacak mahkumlar maddi destek yapılacak mı?

Mahkum Eşlerine Aile Yanında Destek Yardımı

 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının heyetinin kararı ile ihtiyaç sahipleri saptanarak, eşi cezaevinde bulunan mahkum ailelerine yardım yapılıyor. Bu kapsamda yer alan ihtiyaç sahibi ailelere ayda 550 lira veriliyor.
 • Geçtiğimiz yıllarda başlatılan sosyal yardımlar kocası hapiste olan kadınları kapsayan özel bir sosyal yardımdır.
 • Geçtiğimiz yıllarda devreye alınan bu program kapsamında ihtiyaç sahibi olduğu saptanan mahkum eşlerine çocuklarının bakımı için kullanılmak üzere aylık 550 lira tutarında “Aile yanında destek yardımı” yapılıyor.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı ve Adalet Bakanlığının verdiği veriler doğrultusunda binlerce evli mahkum arasından çocuklu ve ihtiyaç sahiplerini saptanarak ihtiyacı olduğu belirlenen ailelere çocukları için “aile yanında destek” yardımı yapılıyor.
 • SYDV Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan sosyal yardım başvuruları vakıf genel müdürlüklerinde yapılıyor.
 • Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığın tarafından ortak çalışma yapılarak; Sosyal yardım olarak verilecek olan 1.100 TL nakit desteğinin 4. faz ödemelerinin kapsamı içinde yardımlar mahkum yakınlarına da yapıldı.

Mahkum Ailelerine Yardım Yapan Kurumlar Hangileri?

Mahkum ailelerine yardım yapan kurumlar Aile Bakanlığıdır. Tutuklu ailelerine maaş yada hükümlülere sosyal yardım da Aile Bakanlığı yapmaktadır. Eşi cezaevinde olan kadının, çocuğunun bulunması şartı ile çocuklara SED (Sosyal Ekonomik Destek) denen bir yardım bağlanmaktadır.

Ayrıca mahkumlara yardım eden kuruluşların arasından SYDV Sosyal Yardım Vakfı, hepsinden önce öne çıkıyor. Kocası cezaevinde olan kadınlara sağlanan yardımlar aylık veya iki ayda bir ödenir. Yardımın sağlanması belirli koşulların karşılanmasını gerektirir. Bu nedenle yardım başvurusunda bulunacak eşin, eşinin hapis cezasından kaynaklanan ekonomik kayıplarını vakfa kanıtlaması gerekir. Bu destek özellikle cezaevinde bulunan eşin cezaevinde olduğu ve eşinin iş bulamadığı için çalışıp çalışamaması durumunda sağlanmaktadır.

İhtiyaç belgesi ile vakfa yapılan başvurular mütevelli heyetince incelenir ve sonunda belirlenen süreler dahilinde destek sağlanır.

Sadece eşi için değil, hükümlünün çocuğu da varsa, verilecek ödeneğin miktarı da çocuklar bazında belirlenir.

Destek sağlayan bir diğer kurum ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Bakanlık tarafından sağlanan sosyal yardım, eş ve çocuklara en az 700 TL, en fazla 1.200 TL olarak sağlanmaktadır. Bu yardım geçici, aylık değil. Geçici yardımın bir parçası olarak yılda 2 defaya kadar yardım sağlanmaktadır. Bakanlık tarafından sunulan yardım, eşi cezaevinde bulunan her aileye sağlanmaktadır. Ancak bu noktada ailenin ekonomik durumu da dikkate alınmakta ve hane halkı geliri belli bir miktarı geçmemelidir.

Koronüvirüs pandemi sürecinde eşi cezaevinde bulunan mahkum yakınları hükümlü maaş nasıl alınır, maaş nasıl bağlanır, hükümlü maaşı var mı varsa nasıl alınır tüm detaylar için devam ediniz.

Hükümlü Maaşı Nasıl Alınır?

Cezaevine girenin maaşı varsa ailesi tarafından alınır bunun dışında devlet tarafından mahkum yakınlarına özel bir maaş bağlanması söz konusu değildir. Eşi hapishanede olan kadınlara hükümlü maaşı adı altında herhangi bir maaş bağlanmaz. Ancak eşi cezaevinde olduğundan dolayı geçinemeyen ve muhtaç duruma düşen kadınlara Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı SYDV’lere sosyal yardım için başvuru yaparak düzenli olarak verilen sosyal yardımlardan yararlanma imkanına sahip olabilmektedir.

Bu yardımlardan yararlanabilmek için şartlarınızın uygun olup olmadığı konusunda Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili personeli karar verecektir.

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Bağlanır?

Devlet tarafından, pandemi sürecinde mahkum ailelerin mağduriyetliklerinin giderilmesi amacıyla birçok adım atıldı. Devlet kurumları olsun, SYDV’ler olsun gerek özel kuruluşların yaptığı girişimler ile mahkum ailelerin mağduriyetlikleri giderilmeye çalışıldı.

Bakanlıklara bağlı SYDV’ler tarafından mahkum ailelerine maaş bağlanmasa da muhtaç mahkum eşlerine ve ailelerine nakdi yardımlar yapılarak ihtiyaçları bu yardımlar ile karşılanmaktadır.

Mahkumlara Para Yardımı Nereden Alınır?

Hükümlü yakınlarına her ay ya da 2 ayda bir yardım yapılmaktadır. Bu yardım için SYDV’na başvuru yapmaları gerekir.
Sosyal Yardımlaşma Vakıfları üzerinden eşi cezaevinde olan kadınlara maaş bağlama imkanı tanınmamaktadır. Ancak muhtaçlık seviyelerine göre nakit yardımları yapılabilmektedir. Nakit yardımlar vakıf mütevelli heyetinin onayı ardından verilebilmektedir.

Eşi Cezaevinde Olan Kadınlara Maaş 2021

Eşi cezaevinde olan Kadınlara maaş 2021 yılında bağlanıyor mu, Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Bağlanır? hangi kurumlar mahkum yakınlarına yardım yapıyor merak ediliyor.

Eşi cezaevinde olan kadınlar Sosyal Hizmetler Vakfına başvuru yaparak çocukları için en az 787 lira en fazla 1417 lira yardım alabilmektedir. Bu verilen yardım geçici bir süre ile yapılmaktadır. Eğer cezaevine giren kişinin maaşı varsa ailesi tarafından bu maaş alınır.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Yapılır?

Nakdi yardım için; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı ya da Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapmanız gerek.

Eşim Cezaevinde Maaş Alabilir miyim? 2021

Eşim cezaevinde maaş alabilir miyim soruları son zamanların en sık araştırılan konularıdır. Eşi mahkum olan bayanların yararlanabileceği yardımlar değişmektedir. Eşi cezaevinde olan kadınlara yapılan yardımlar aşağıdaki destek çeşitleridir.

Nakdi Yardım olarak verilen yardımlar aşağıda ki kurumlar tarafından verilir. Bu kurumlar ve yardımlar şu şekildedir;

 • Sosyal Yardımlaşma Vakıfları
 • Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Çocuk Parası (Eğitim Yardımı )
 • Aşı Parası

Hükümlülere para yardımı doğrudan yapılmasa da yakınlarına aşağıda ki kurumlar tarafından nakdi yardım ve varsa çocuklarına para yardımı yapılmaktadır.

a)Sosyal Yardımlaşma Vakıfları

Eşi hapishanede olan kadına maaş bağlama imkanı devlet tarafından sunulmasa da bu durumda muhtaç ailelere sosyal yardımlar yapılır. SYDV’ler tarafından eşi hapishanede olan mahkum ailelerine nakdi yardımlar yapılarak mağdur olmalarının önüne geçilir. Mahkum yakınlarında SYDV’ler tarafından yapılan bu yardımın miktarı 200-1200 lira arası değişse de net bir rakam değildir.

Mahkum yakınlarına yapılan bu yardımlar, her cezaevinde olanın yakınına yapılmaz. Muhtaçlık durumlarına ve gerekli şartlara uygun olup olmadığına Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili personeli karar verdikten sonra oany verilmesi halinde yardım bağlanır.

Mahkum ailelerine Hükümlü Maaşı Sorgulama 2021

SYDV’lere yapılacak başvurular neticesinde de yapılacak değerlendirme ve onay işlemlerinin ardından yardımın yatıp yatmadığı gibi sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirebileceğinizi hatırlatarak, nasıl başvuru yapacağınızı anlatalım.

b) Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Eşi tutuklu olan aile yakınlarına veya hükümlülere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maaş ve sosyal yardım yapılmaktadır.

Eşi cezaevinde olanlara Bakanlık tarafından yapılan yardımlar Sosyal Ekonomik Destek adı altında yardım bağlanmaktadır.

Sosyal ekonomik destek kapsamında eşi cezaevinde olan kişilere en az 787 TL en fazla 1417 lira yardım aylığı bağlanmaktadır. Yapılan bu yardım geçici veya süreli olarak yapılır, yılda 2 kez süreli belirlenen boyunca her ay yapılmaktadır.

Eşi cezaevinde olanlara yapılan sosyal ekonomik destek dışında çocuklara da yardım yapılabilir. Mahkum çocuklarına verilen çocuk parasını inceleyelim.

3) Çocuk parası

Çocuk parası olarak ödenen yardım miktarları ise şu şekildedir;:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

4)Aşı Yardımı,

Aşı yardımı çocukların sağlıkları için yaptırmaları gereken aşıların masraflarını karşılar. Bu kapsamda

 • 0-6 yaş arası çocuklara kız-erkek 45 TL,
 • hamileler için aylık 45 TL, hastanelerde
 • doğum yapan kadınlara 100 TL ödenmektedir.

Bu ödemeler yalnızca bir kez yapılır ve ödeme yaparken mali durumunuzun kötü olduğunu kanıtlamanız lazım.

Yorumlar

 1. Avatar of fatma demirci fatma demirci dedi ki:

  Merhaba benim esim ceza evinde ve gelirim yok calisamiyorum lutfen banada destek cikarmisiniz

 2. Avatar of Yusufkeyif Yusufkeyif dedi ki:

  Cezaevinden çıkalı bir yıl oldu hiç kimse yardim etmiyor her geçen gün umudum tükeniyor devlet yardımda hiç almadım lütfen yardim edin

 3. Avatar of Deniz Deniz dedi ki:

  Cezaevinden çıkalı bir yıl oldu hiç kimse yardim etmiyor her geçen gün umudum tükeniyor devlet yardımda hiç almadım lütfen yardim edin

 4. Avatar of Naif Naif dedi ki:

  Bende mahkümüm kovit 19 nedeniyle izindeyim çalışamıyorum işim yok her hangini gelirim de yok saygılarımla arz ederim

 5. Avatar of Murat kaplan Murat kaplan dedi ki:

  Covit izniyle açık cezaevinden izne ayrıldım eşimde mahkum bende mahkum işsizim memleketimde iş sıkıntısı var mahkum olduğum için iş bulamıyor Allah rızası için bizlere de bir yardım eli uzatın inanın çok zor durumdayız elinizi vicdanınıza koyun bu covit izniyle cezaevinden çıkan mahkumlara bir el uzatın

 6. Avatar of Felek Felek dedi ki:

  Ben felek Tozkoparan benim ölüm 3 yıl oldu ceza evinde ve ben gerçekten çok zor durumdayım ve benim ölümün maş ina başvurmaktan başka çarem kalmadı lotfen bana bir yardım eli uzatın

 7. Avatar of Erol yılmaz Erol yılmaz dedi ki:

  Ben açık Ceza evinden covid izine ayrılan bir mahkumum evliyim 2 tane oğlum var evim kira aylık bin lira kira vermiyorum ben çalışmak istiyorum ama kimse bana iş veren yok ben mahkum oldum için her iş isterdim kişiler tersi bakıyor la bana ben ne yapı cam bilmiyorum bayram geldi cocuklarıma hiç bir şey alamıyorum evimi gecindiremiyorum ben helal doğru bir yoldan rıskımı kazanmak istiyorum bana allah razı için yardım elini uzatın bana bir iş verin ben ne yapı cam bilmiyorum ben erken yaştan evlilik ten dolayı ceza evinden attım yani ben eşimi kaçırdığım için ceza evine giderdim allah razı için yardım yardım dediniz yardım elini uzatın bana

 8. Avatar of Süreyya Süreyya dedi ki:

  Ikinci evliligim esim cezaevinde yardım alabilirmiyim alsamda ne kadar alabilirim

  1. Avatar of Fatih Fatih dedi ki:

   Eşin cezaevinden muddetname alıp verecek sana o belgeyi sosyal hizmetler müdürlüğüne götürüp kaydettiysen maaşa baglanirsin

 9. Avatar of Barıs Barıs dedi ki:

  Esim cezaevinde 3 cocugum var okula gidiyorlar evim kira nasil yapacagimi bilmiyorum seker hastasiyim bel fitigi amaliyati olmam lazim Allah yardimcimiz olsun

 10. Avatar of Tolga icer Tolga icer dedi ki:

  Ben cezaevinden çıktım açık cezaevi mahkumuyum ama sosyal destek vermiyor mahkum oldum için anlamadım gitti bizi bole yaparak zorla şu ca sürüklüyor haberiniz olsun

 11. Avatar of rabiye özdemir rabiye özdemir dedi ki:

  esim cezaevinde kendim ise işsizlik ödeneği alıyorum tek gelirim bu kadar başka bi çalışanın yok 2 cocuk okulu var oglum askere gidecek ve hic yardim alamadım nasil yardim alabilirim

 12. Avatar of Turkan baz Turkan baz dedi ki:

  Esim oglum ceza evinde ben sskdan aylik ùcyùzmilyon aliyorum evim kira 6 kizim varbana yardim eden yok

  1. Avatar of Fatih Fatih dedi ki:

   Bana ulaşın işlemlerde yardımcı olurum bende mahkumdur aldığım bütün desteklerle ilgili bilgi vereyim siz

 13. Avatar of Umut Umut dedi ki:

  Efendim biz insanız ve ailelerimiz var. Bakmakla yukumlu olduğumuz cocuklarımız var.kım ister hangi ana hangi baba cocugun dan ayrı kalmayı. Bugun 6 mart 2021 oglumu okula bıraktım dun yanı cuma gunu bana gozlerı dolmus Bı sekılde baba uzak ise gitme diyerek yas dokuldu. Annesi benim ceza evinde olduğumu soyleyemıyor uzak ıs dıyor. Aklında yer yapıyor cocugun. Simdi derlerkı suc ıslemeseydın yapmasaydın. Ama su gercekkı her zaman ne oldum degıl ne olacağım diyeceksin. Degerlı buyuklerım bizlere ıs verin calısma fırsatı verin son bir sans verin artık aglamasın yavrularımız

 14. Avatar of islam islam dedi ki:

  Ben 8 …9 aydır ceza evinde izinli çıkmışım
  Buradaki yazıya göre merkez yardım alıyor ama ben yardım ala bilecek bütün kuruma baş vurmuşum kimse yardımda bulunmuyor inşallah yetkililer sesimizi duyar

 15. Avatar of islam islam dedi ki:

  Ben 8 …9 aydır ceza evinde izinli çıkmışım
  Buradaki yazıya göre merkez yardım alıyor ama ben yardım ala bilecek bütün kuruma baş vurmuşum kimse yardımda bulunmuyor inşallah yetkililer sesimizi duyar

 16. Avatar of ASYA Sanli ASYA Sanli dedi ki:

  Eşim ceza evine girdi 3 çocuğum var 6 yaş 5 yaş ve 18 aylık bebk var inanın ki 1 kuruşa muhacim. Yardım edin lütfen. Valla burda yazıyorum.ama bilmem faydası okur mu yok mu..

 17. Avatar of Alev Alev dedi ki:

  Eşim ceza evinde 8 aylık hamileyim ev kiramı faturaları mı ödeyemiyorum3 binlira bankaya borclandım kimsem yok Allah rızası için yardım istiyorum

 18. Avatar of Aysegul Aysegul dedi ki:

  Beni esin hapiste iki tena cocuk var eve kira yardim istiyon

 19. Avatar of gulcan gulcan dedi ki:

  oglum ceza evinde dukanini kapatmak zorunda kaldik ama masrafin altindan kalkamiyorum birikmis kirasi elektrigi suyu basedemiyorum cok yardima ihtiyacim var

 20. Avatar of Elif Elif dedi ki:

  Benim eşim hapis ben bu kuruma baş vurdum ama yardım etmediler

 21. Avatar of Sabriye Sabriye dedi ki:

  Benim esim cezaevinde durumumuz yok ondan bu yardımlar muhtacım inanki olsaydı hiç söylemezdim lütfen yardım edin

 22. Avatar of Hüseyin çamur Hüseyin çamur dedi ki:

  Covid19 yasası ile izinli olarak cezaevinden izne çıktım.. fakat şuan hicbir yerde çalışamıyorum sabikam olduğu için ssk ise giremiyorum…sayın büyüklerimden rica ediyorum yardımcı olun evim kira bir çocuğun var…hangi kapıyı çalsam yüzüme kapanıyor…avcılar da oturuyorum …ne kadar eski çevremden uzak dursamda maddi sıkıntı yüzünden birgün yine olaylara katılıcam diye korkuyorum…iş istiyorum

 23. Avatar of Bedir bayuk Bedir bayuk dedi ki:

  Ben bedir bayuk mahkumum 8 aydır izinliyim calışamiyom maddi ve manevi ihtiyacım var Allah rızası İcin bana yardım edin

 24. Avatar of Zehra kuzu Zehra kuzu dedi ki:

  Eşi ceza evinde olanlara maaş ne zaman yatacak tarih belli mi

 25. Avatar of Filiz korkmaz Filiz korkmaz dedi ki:

  Eşim 7 yıldır cezaevinde yatmakta 4 tane çocuğum var yatalak kaynanam var hicbir gelirim yok evim kira her yardıma muhacim 2 çocuğum okula gitmesi gerekiyor ama maddi durumum nedeni ile okula gidemeiyorlar lütfen sesimizi düyun

 26. Avatar of Gunes Gunes dedi ki:

  Eşim cezaevinde 3 cocugum var zor durumdayım yardım edin

 27. Avatar of Emine Emine dedi ki:

  Eşim ceza evinde 3 tane kız çocuğum var çocuklarım 7 9 ve 12 yaşındalar onları bırakıp calismam imkansız ve 2 kıredi borcum var çok zor durumdayız allahım bu durumda olanlara yardim etsin devletimiz bizim sesimiz i duyun burdaki insanların yardımına icabet edin destek istiyorum

 28. Avatar of BURAK BURAK dedi ki:

  Annem hapis ben kısmi felcim abim otizmi bir abim daha var pandemiden dolayı işsiz yardım istiyorum

 29. Avatar of sadriye sadriye dedi ki:

  Ben yanliz yasiyorum kizimla bereber oglum 4 yildan beri cezaevinde ve ben hic yardim almadimoglumda almadi evim kira esimi 3 yil once kaybettim oglu.un çok ya allah aşkına bize yardım edin oğlum orda biz perisaniz lütfen sesimizi duyun ve duyurun kirami veremiyorum bu kış sokakta kalmaktan çok korkuyoruz saygilar sadriye

 30. Avatar of Aslı Aslı dedi ki:

  Eşim ceza evinde bir cocugum var madur durumdayım yardım edenim yok bizlere yardımcı olun

 31. Avatar of Adnan Adnan dedi ki:

  Cezaevinden çıktım çok zor durumdayım lütfen yardımcı olun 3 aydır kirami veremedim eve ekmek zor alıyorum eşim çocukları alıp gidecem diyor iş bulamıyorum pisikolojim çok kötü

 32. Avatar of Ayşe Ayşe dedi ki:

  Eşimden boşandım 1.5 yaşında çocuğum var abim ise ceza evine girdi durumumuz çok kötü engelli annem var maaşını kestiler çocuğun mamasını bezini ve ihtiyaçlarını alamadım 4 aydır kirayı veremedim ev sahibi evden çıkın diyor lütfen bana maddi yardımda bulunabilirmisiniz lutfen

 33. Avatar of Emine Emine dedi ki:

  Meraba 3 cocugum var esim ceza evinde okulacgidiyolar zor durmdayim yardim istiyorum calisamiyorum yardim talep ediyorum

 34. Avatar of Murat Okurlar Murat Okurlar dedi ki:

  İyi akşamlar diliyorum herkese bende izinli çıktım tarlada 3 ay çalıştım iş arıyorum abim var başka kimsem yok oda İzmir’de müebbet yatıyor. Son paramı bugün pansiyona verdim. ikametgah im yok. Yardım alamıyorum. Yetkililer beni geri alın. Ben adı bir suça karışmak istemiyorum artık yeter. Adım Murat Okurlar Antalyadayim. İşkence oldu bana . Yardım edecek kimse yok mu…

 35. Avatar of Orhan alu Orhan alu dedi ki:

  Çok ihtiyacımız var kiradayım elektirik su bide 4 çocuğun var ve işimiz de yok yada bize iş ver yada yardım edin ne olursunuz

 36. Avatar of Çiğdem Soyusinmez Çiğdem Soyusinmez dedi ki:

  Oğlum ceza evinde para gönderemiyorum bende yatalak babama bakıyorum bende sıkıntıdayım oğlum için nereden yardım alabilirim

 37. Avatar of Pinar Pinar dedi ki:

  Mahkumlara iş yok ekmek yok suç söylerlerse sorumlusu devlettir mahkumları mahkum yapanlar utansın.. …….

 38. Avatar of Pinar Pinar dedi ki:

  Kaç mahkum ne oluyor yardim edin devlet yok.mu bu turkiyede yardim yok mahkumlar aç açtıktan ya içer sokun ya yardim edin. Bu insanlar yoksulluktan bir daha suç işlerse ne olcak bu dünyanın halı sonra suçlu mahkumlar oluyor ne biçim dünya bu böyle

 39. Avatar of Kahraman Bozdemir Kahraman Bozdemir dedi ki:

  Cezaevinden.koronhastaligindandolayiizinli.çikiş.yaptim.ailem.ben.yardima.muhtaciz.devletten.yardim.bekliyoruz

 40. Avatar of selcan Aktaş selcan Aktaş dedi ki:

  selamun aleykm eşim ceza evinde çok mağdurum iki çocuğum var evde yiyecek kuru ekmeğim bile kalmadı komşularm.yardmda bulunuyor allah razı olsun ama yinede geçine miyoruz kiramı odeyemiyorum 4 ev değiştirdim kramı odeyemediğim için Allah rızası için el uzatn bize

 41. Avatar of Rifat dundar Rifat dundar dedi ki:

  Bize yardım edin cezaevinden.izinli ciktim kira borcun 4 ay oldu 3 çocukla perisan olduk is yok 0551

 42. Avatar of Rifat dundar Rifat dundar dedi ki:

  Covit 19 virüsü sebebi ile ceza evinden izinli ciktim 3 cocugum var evim kira 4 aylık borcu var yardım edin bize çok magduruzz

  1. Avatar of Pinar Pinar dedi ki:

   Bu devlet nerde ?

 43. Avatar of Aynur Aynur dedi ki:

  Benm eşim ceza evinde 3 cocugumla madurum eşimin nezaman cikka belli deyil cocklarimin eksiğini alamiyorum faturalarimi ödeyemiyorum bez mama iki çocuğum okula gidiyo al-lah rızası için banada yardım elini uzatın zor durumdayim çocuğum küçük olduğu için çalışamıyorum bu devirde kimseye çocuk emanet edemiyoruz lütfen sessiz kalmayın

 44. Avatar of sevim sevim dedi ki:

  5 çocuk annesiyim eşim 7 yıldır cezaevinde çok mağdur durumdayım 3 çocuğum okul okuyor üst başları giyecek elbiseleri yoktur evimde yiyeceğim yok elektrik su faturasını ödeyemiyorum bu konuda allah rızası için yardımda bulunursanız çok sevinirim adresim şafak mahallesi 4256 sokak gökçe pınar apartmanı no 24 daire 4 antalya/kepez

 45. Avatar of Sibel Sibel dedi ki:

  Benim eşim ceza evinde hc yardım edecek biri yok paraya beze ihtiyacım var mahkum parası ve cocuk larım için yardım etmenizi bekliyorum

  1. Avatar of Ömer Ömer dedi ki:

   Sibel hanım hanği şehirdesiniz size nasıl ulaşırım

 46. Avatar of Filiz Filiz dedi ki:

  Eşim 6 yıldır cezaevinde 4 tane çocuğum var felçli kayınvaldem var her türlü yardıma muhtaçız evim kira

 47. Avatar of kübra kübra dedi ki:

  Benim kocam cezaevinde lütfen bana yardım edin evim kira çocuklarım kucuk calısamıyorum ve gıda yardımıda alamıyorum 2 tane çocuğum var ve onlar için maddi desteğe ihtiyacım var çünkü geçinemiyorum devletimizden yardım istiyorum mama,alçak param bile yok sızden para,yardımı talep ediyorum

 48. Avatar of Metin Metin dedi ki:

  Eşim epilepsi hastası ve evim kira ikiz çocuklarım bn ceza evinden izinli çıktım hiç bir gelirimiz yok lütfen yardim edin gitmediğimiz yer kalmadı başvuru için 3 ay oldu aile ve sosyal politikalara başvuru yapalı ne gelen var ne gider cimerede yazdık dosyanınız incelemeye alındı diyor ama bşy yok
  ,

 49. Avatar of Serhat Serhat dedi ki:

  İşsizim hic bir gelirim yok lütfen bizide görün

 50. Avatar of pervin pervin dedi ki:

  esim cezaevinde kirami oduyemedim3 cocugum var coknzaordayim nenolur yardimnedin

  1. Avatar of Duygu Duygu dedi ki:

   3 kız çocuğum var 2 yaşında ve 3 aylik bebeğime nez alamıyorum eşim cezaevinde ailem sahip çıkmıyor evim kira çok zor durumdayım nolur yardım edin

 51. Avatar of Ayhan Ayhan dedi ki:

  Arkdaslar valilikler kaymakamlıklar resmi devlet kurumlardır alabileceğiniz hakkı devlet verir yeterki kaymakamlıklar valilikler var e devletten cimer başvuru var istek öneri lerinde yazın dönüş oluyor allah devletimize zeval vermesin devlet kimseyi yalnız bırakmaz yeterki isteyin belediyeler de yardim verir devletin yaptığı yardim gibi olamaz 1 inci kapı valilik 2 kapı kaymakamlik 3 uncu kapi edevlet cimer başvuru ordan ilerliyorsunuz

 52. Avatar of Ramazan Alıcı oğlu Ramazan Alıcı oğlu dedi ki:

  Oğlum24 yaşında Cezaevinden yeni çıktı .Şartlı tahliye.Emekliyim ben bakıyom.pandemi sosyal yardımı alırmı

 53. Avatar of Dogan Dogan dedi ki:

  Denetim serbes ligi görüyorum 9dan sonra evden çıkma yasağı haftanın hergünü imza 4ay kamo gorevi semilan vaka görüşmesi 1 yıl denetim hiç-bir destek alamıyorum çalışa mı yorum büyük lerimden yardım ıstiyorum zor durumda ym Allah rızası için hiçbir gelirim yok

 54. Avatar of Özcan genç Özcan genç dedi ki:

  Cezaevinden izinli çıktım evliyim bir tane kızım var çok kötü durumdayım nolursunuz bizede yardım edin

 55. Avatar of Songül Songül dedi ki:

  Eşim ceza evinde üç buçuk aylık bebegim var hiçbir gelirim yok lütfen destek olun kiramı kac aydır ödeyemedim faturalarım duruyor zor durumdayım

 56. Avatar of Zübeyde Zübeyde dedi ki:

  Merha öncelikle eşim çalışmiyor aksesuarımdayım üç çocuğum var iki de öğrenci var kiraciyim zor giciniyorum

  1. Avatar of Habibe Habibe dedi ki:

   Benim kocam cezaevinde lütfen bana yardım edin evim kira çocuklarım okuyolar ve gıda yardımıda alamıyorum 3 tane çocuğum var ve onlar için maddi desteğe ihtiyacım var çünkü geçinemiyorum devletimizden yardım istiyorum

 57. Avatar of Gökhan Gökhan dedi ki:

  Astım hastasıyım cezaevinden izinli cıktım. Hicbir sosyal güvence ve gelirim yok n’olur yardım..

 58. Avatar of Fatih Fatih dedi ki:

  Merhaba ben fatih bilindiği gibi bende covit 19 salgınından dolayı izinliyim maddi zorluklar yaşıyorum.büyüklerimizden yardım bekliyorum.

 59. Avatar of Mustafa ciftci Mustafa ciftci dedi ki:

  Cezaevinden izinli ciktim hicbir gelirim yok kadi destek istiyorum

 60. Avatar of Akif bozan Akif bozan dedi ki:

  Covid 19 nedeniyle cezaevinden izne çıkarıldım maddi sıkıntı yaşıyorum harhangi bir gelirim yok. Maddi desteğe ihtiyacım var. Gerekirse borç olarak kabul edebilirim.

 61. Avatar of Ali kırtay Ali kırtay dedi ki:

  Ceza evinden 15.nisanda çıktım izinli olarak şuanakadar hiçbirdestek almadım siz sayı büyüklerim saygılarımla arz ederim

 62. Avatar of Necla Özcan Necla Özcan dedi ki:

  Eşim ceza evinde 3 cocuğum var, maddi desteğe ihtiyacım var.

 63. Avatar of Erdal Erdal dedi ki:

  ceza evinden izine çıktım annem babam yok ablamin yanında kalıyorum eniştemin covid-19 nedeniyle işsiz magdurm siz buyuklerimden yardim talebinde bulunmak istiyorum

 64. Avatar of Ali akan Ali akan dedi ki:

  Ceza evinden izinli çıktım 6 çocuğum var eşim ben 8 kişiyiz evim kira biyerden gelirim yok çalışıyorum hiç bir yardımdan faydalanmadım devlet büyüklerinden yardım talep ediyorum hem maddi hem diyet yardımlardan..

 65. Avatar of SEYHAN SEYHAN dedi ki:

  Covid 19 salginindan dolayi izine cikarildim maddi destege ihtiyacım var iş gelirim yok yardimlarinizi bekliyorum

 66. Avatar of MÜKAİL gökburun MÜKAİL gökburun dedi ki:

  Ben covit. 19 sebebiyle ceza evinden izinli cıktım. Ve hiçbir gelirim yok. Daha önceden Erzurum acık ceza evinin bünyesinde olan iş yurdu mobilya atolyesinde 2017 tarihinden beri calışıyordum yaklaşık olarak üç bucuk sene calışıyordum. Covit. 19yüzünden işten cıkarıldım. Oradan aldığım 420tl parayla ihtiyaclarımı görüyordum şimdi iş imkanımda yok yasal olarak. Bekarım ihtiyaclarımı karşılayamıyom bu konuda yardımınızı bekliyor siz büyüklerinden. Saygılarımla

 67. Avatar of ugur ugur dedi ki:

  Ceza evinden yeni ciktim calisamiyorum cocuklarim la cok zor durumdayim yardima ihtiyacim var lutfen yardimci olurmusunuz

 68. Avatar of Ali ihsan torunoğlu Ali ihsan torunoğlu dedi ki:

  Salgın nedeni ile izne ayrıldım ancak maddi problemim var çok acil maddi desteğe ihtiyacım var

 69. Avatar of Hamit yavuzer Hamit yavuzer dedi ki:

  Peki bu bekar mahkumlar nsl olacak nsl ihtiyaclarimizi karailayacagiz is istyrz para deyil

 70. Avatar of Gülsüm Gülsüm dedi ki:

  Ceza evinden oğlum izne geldi nasıl yardım alirim

 71. Avatar of Hakan uluyol Hakan uluyol dedi ki:

  Merhaba ben hakan ceza evin izinli çıktım maddidurumum iyi deyil ihtiyaçlarimi karşılamada zorluk yaşıyorum siz büyüklerinin yardımını bekliyorum saygilarimla arz ve talep ediyorum

 72. Avatar of Hakan uluyol Hakan uluyol dedi ki:

  Meraba ben hakan uluyol covit 19 nedeni ile ceza evinden izne bıraktılar isim yok maddi gelirim yok madurum

 73. Avatar of Hakan uluyol Hakan uluyol dedi ki:

  Ceza evinden izinli cikdim maddi durumum iyi deyil isim yok maddi destek almaya ihtiyacim var yardım larinizi bekiyoruz

  Ben hakan ceza evinden izinli çıkdim hicbir maddi desteğim yok madurum siz buyuklerimden yardimci olmanızı diliyorum saygilarimla arz ederim

 74. Avatar of Mikail Mikail dedi ki:

  Açık cezaevinde izne geldim mağdur olduğumuzdan dolayı bize yardım edin ya da bize iş verin izin bitene kadar

 75. Avatar of mehmet alaca mehmet alaca dedi ki:

  korona vürüs nedeniylle izine ayrıldım gelirim yok mağdurum sizden yardım bekliyorum

 76. Avatar of mehmet alaca mehmet alaca dedi ki:

  covid-19 nedeniyle açık ceza infaz kurumundan izne ayrıldım hiçbir gelirim yok hükümlü olduğumdan sigortalı çalışma imkanımdayok ihtiyaçlarımı karşılıyamıyorum mağdurum sizden yardım talebinde bulunmak istiyorum

 77. Avatar of Sebahattin atik Sebahattin atik dedi ki:

  Korna vürüs nedeni ile ceza evinden izine ayrıldım maçı yardım almak istiyorum