Mahkum Yakınlarına Yardım Maddi Destek (Koronavirüs)

Koronavirüs pandemi sürecinde en çok mağdur olan kesin hiç şüphesiz eşi cezaevinde olan kadınlar ve mahkum aileleri oldu. Hal böyle olunca Mahkum ailelerine maaş bağlanır mı, hükümlü başvurusu nereye yapılır, mahkum ailelerine maaşı ne kadar oldu, Mahkum maaşı sorgulama hakkında güncel gelişmeler yakından takip ediliyor. Mahkum yakınlarına yardım detayları yazımızda..

Mahkum Yakınlarına Yardım Maddi Destek (Koronavirüs)

Mahkum Yakınlarına Yardım Maddi Destek veriliyor. Eşi cezaevinde olana yardım için nereye başvurulur, mahkum ailelerine maaş başvurusu nereye yapılır, mahkum ailelerine destek, hükümlülere sosyal yardım veya maddi yardım talepleri nereye iletiliyor? İşte hükümlü ve tutuklular ile yakınları için maddi yardım başvuru yolları ve destekler içeriğimizde..

Salgın nedeniyle cezaevlerindeki doluluk oranlarının azaltılması ve hükümlülere evde infaz düzenlemesi infaz paketinin yürürlüğe girmesi ile cezaevlerinden 130 bin kişi çıktı. 130 bin kişinin infaz kurumlarından tahliye edilmesi ile düzenli bir nakit akışı olmayan bu kişilere sosyal yardım yapılacak mı? Devletin bu konuda herhangi bir düzenlemesi var mı? Mahkum yakınlarına bu süreçte yardım verilecek mi en çok aranan konular arasında yer alıyor.

Cezaevlerinden İzne Çıkan Mahkumlara Yardım ve Maddi Destek Var mı? (Koronavirüs)

İnfaz paketi yürürlüğe girmesiyle birlikte dikkat çeken düzenlemeler arasında ise 2 aylık korona izni bulunuyordu. Salgın döneminde tutuklu ve hükümlülere 2 ay (6 kez uzatıldı) korona izni verilerek evde infaz süresini doldurmaları, izin sonrasında yeniden ceza infaz kurumlarına dönmeleri ile ilgili düzenlemeler yapıldı.

İnfaz paketinin yasalaşmasının ardından cezaevlerinden 130 bin mahkumun korona iznine çıkarıldı ancak korona izni sona eriyor. 130 bin mahkum açıkceza evlerine geri dönecek. Bu haberin ardından tutuklu hükümlü yakınlarına da yardım yapılacak mı? haberleri sıklıkla araştırılan konular haline geldi.

Mahkum ve Hükümlü Yakınlarına Maddi Yardım Var mı?

Mahkum eşleri ve çocukları yardıma ihtiyaç duyan kesimler arasında neredeyse ilk sırada yer alıyor. Eşi cezaevindeki kadınlar ceza süresi boyunca büyük sıkıntı yaşıyor. Eşi cezaevinde olan  binlerce kişinin hiçbir geliri olmadığını düşünürsek bu kesim gerçekte mağdur ve ihtiyaç sahibi aileler arasında yer alıyor. 

Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılan sosyal yardımlar ile eşi cezaevinde olan kadınlar ve çocuklar öncelik sırasına göre ilk sırada yer alarak büyük önem arz ediyor.

Ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu, mahkum ve hükümlülerin yakınlarına devlet tarafından her ay düzenli olarak sosyal yardım ödemesi yapılıyor.

Mahkum eşlerine ve çocuklarına belirli miktarlarda yapılan yardımlar SYDV tarafından 2 ayda bir ya da aylık olarak ve çocuk başına olacak şekilde gerçekleştiriliyor. Eşi cezaevinde bulunan kadınlara ve çocuk başına yardımlara başvurular SYDV’ lere yapılarak alınabiliyor.

Başvuru esnasında eşinin cezaevinde olduğunu gösteren MÜDDETNAME belgesi talep edilebiliyor.

Mahkum Yakınları Sosyal Yardımlardan Yararlanacak mı?

Sosyal yardımlar bilindiği üzere SYDV tarafından düzenli olarak 2022 kanun kapsamına giren ihtiyaç sahiplerine aylık olarak veriliyor. Sosyal yardımlar Bakanlık tarafından belirlenen kişilere evlerine kadar teslim edildi. Mahkum yakınlarına da bu süreçte farklı sosyal yardımlar ve destekler verilecek mi merak ediliyor.

Peki İnfaz paketi düzenlemesinin ardından cezaevlerinden çıkacak mahkumlara ve yakınlarına maddi destek yapılacak mı?

Ceza İnfaz Paketinde Son Durum Ne?

Korona virüs salgını nedeniyle öne alınan görüşmeler sonrasında ilgili infaz paketinde ise şu maddeler yer alıyordu.

 • Kapsam dışında kalan suçlarda ceza infaz süresinin üçte ikiden yarı yarıya düşürüldü.
 • Ayrıca İnfaz paketi teklif taslağına göre şartlı salıverilme hükümlerinden yararlanma koşulları esnetildi.
 • Kapalıdan açığa geçmenin şartları esnetildi, ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken ve kalan cezanın 1/5’inin denetimli serbestlik kapsamına alınması gibi değişiklik önerileri yer alan çalışmanın MHP’nin bazı suçlarda 5 yıl şartlı ceza indirimi geldi.
 • Cinsel istismar suçlarına af yönünde bir düzenleme de infaz kanunu değişikliği içinde yer aldı, 2 ay korona izni verildi evde infaz süreleri yeniden düzenlendi.
 • Uyuşturucu ticareti, imalatı, cinsel istismar, kasten adam öldürme ve “terör suçları” kapsam dışında tutuldu.

İnfaz paketinin yasalaşması halinde cezaevlerinden 130 bin mahkum çıktı korona izni süresi biten 40 bin kişi Kasım ayı sonunda geri dönecek.

Mahkum Eşlerine Aile Yanında Destek Yardımı

 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının heyetinin kararı ile ihtiyaç sahipleri saptanarak, eşi cezaevinde bulunan mahkum ailelerine yardım yapılıyor. Bu kapsamda yer alan ihtiyaç sahibi ailelere ayda 550 lira veriliyor.
 • Geçtiğimiz yıllarda başlatılan sosyal yardımlar kocası hapiste olan kadınları kapsayan özel bir sosyal yardımdır.
 • Geçtiğimiz yıllarda devreye alınan bu program kapsamında ihtiyaç sahibi olduğu saptanan mahkum eşlerine çocuklarının bakımı için kullanılmak üzere aylık 550 lira tutarında “Aile yanında destek yardımı” yapılıyor.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı ve Adalet Bakanlığının verdiği veriler doğrultusunda binlerce evli mahkum arasından çocuklu ve ihtiyaç sahiplerini saptanarak ihtiyacı olduğu belirlenen ailelere çocukları için “aile yanında destek” yardımı yapılıyor.
 • SYDV Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan sosyal yardım başvuruları vakıf genel müdürlüklerinde yapılıyor.

Mahkum Ailelerine Yardım Yapan Kurumlar Hangileridir?

Mahkum ailelerine yardım yapan kurumlar Aile Bakanlığıdır. Tutuklu ailelerine maaş yada hükümlülere sosyal yardım da Aile Bakanlığı yapmaktadır. Eşi cezaevinde olan kadının, çocuğunun bulunması şartı ile çocuklara SED (Sosyal Ekonomik Destek) denen bir yardım bağlanmaktadır.

Ayrıca mahkumlara yardım eden kuruluşların arasından SYDV Sosyal Yardım Vakfı, hepsinden önce öne çıkar. Kocası cezaevinde olan kadınlara sağlanan yardımlar aylık veya 2 ayda 1 defa ödenir. Yardımın sağlanması belirli koşulların karşılanmasını gerektirir. Bu nedenle yardım başvurusunda bulunacak eşin, eşinin hapis cezasından kaynaklanan ekonomik kayıplarını vakfa kanıtlaması gerekir. Bu destek özellikle cezaevinde bulunan eşin cezaevinde olduğu ve eşinin iş bulamadığı için çalışıp çalışamaması durumunda sağlanmaktadır.

İhtiyaç belgesi ile vakfa yapılan başvurular mütevelli heyetince incelenir ve sonunda belirlenen süreler dahilinde destek sağlanır.

Sadece eşi için değil, hükümlünün çocuğu da varsa, verilecek ödeneğin miktarı da çocuklar bazında belirlenir.

Hükümlü yakınlarına destek sağlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan sosyal yardım, eş ve çocuklara en az 700 TL, en fazla 1.500 TL olarak sağlanmaktadır. Bu yardım geçici, aylık değil. Geçici yardımın bir parçası olarak yılda 2 defaya kadar yardım sağlanmaktadır. Bakanlık tarafından sunulan yardım, eşi cezaevinde bulunan her aileye sağlanmaktadır. Ancak bu noktada ailenin ekonomik durumu da dikkate alınmakta ve hane halkı geliri belli bir miktarı geçmemelidir.

Hükümlü Maaşı Nasıl Alınır?

Hükümlü maaşı cezaevine giren kişinin maaşı varsa ailesi tarafından alınır, bunun dışında devlet tarafından mahkum yakınlarına özel bir maaş bağlanması söz konusu değildir. Eşi hapishanede olan kadınlara hükümlü maaşı adı altında herhangi bir maaş bağlanmaz. Ancak eşi cezaevinde olduğundan dolayı geçinemeyen ve muhtaç duruma düşen kadınlara Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı SYDV’lere sosyal yardım için başvuru yaparak düzenli olarak verilen sosyal yardımlardan yararlanma imkanına sahip olabilmektedir.

Bu yardımlardan yararlanabilmek için şartlarınızın uygun olup olmadığı konusunda Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili personeli karar verecektir.

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Bağlanır?

Devlet tarafından, pandemi sürecinde mahkum ailelerin mağduriyetliklerinin giderilmesi amacıyla birçok adım atıldı. Devlet kurumları olsun, SYDV’ler olsun gerek özel kuruluşların yaptığı girişimler ile mahkum ailelerin mağduriyetlikleri giderilmeye çalışıldı.

Bakanlıklara bağlı SYDV’ler tarafından mahkum ailelerine maaş bağlanmasa da muhtaç mahkum eşlerine ve ailelerine nakdi yardımlar yapılarak ihtiyaçları bu yardımlar ile karşılanmaktadır.

Mahkumlara Para Yardımı Nereden Alınır?

Hükümlü yakınlarına her ay ya da 2 ayda bir yardım yapılmaktadır. Mahkumlara para yardımı almak için SYDV’na başvuru yapmaları gerekir. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları üzerinden eşi cezaevinde olan kadınlara maaş bağlama imkanı tanınmamaktadır. Ancak muhtaçlık seviyelerine göre nakit yardımları yapılabilmektedir. Nakit yardımlar vakıf mütevelli heyetinin onayı ardından verilebilmektedir.

Eşi Cezaevinde Olan Kadınlara Maaş

Eşi cezaevinde olan kadınlar Sosyal Hizmetler Vakfına başvuru yaparak çocukları için en az 787 lira en fazla 1417 lira yardım alabilmektedir. Bu verilen yardım geçici bir süre ile yapılmaktadır. Eğer cezaevine giren kişinin maaşı varsa ailesi tarafından bu maaş alınır.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Yapılır?

Hükümlü yakınlarına nakdi yardım için başvurular Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı ya da Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapılmalıdır.

Eşim Cezaevinde Maaş Alabilir miyim?

Eşim cezaevinde maaş alabilir miyim soruları son zamanların en sık araştırılan konularıdır. Eşi mahkum olan bayanların yararlanabileceği yardımlar değişmektedir. Eşi cezaevinde olan kadınlara yapılan yardımlar aşağıdaki destek çeşitleridir.

Nakdi Yardım olarak verilen yardımlar aşağıda ki kurumlar tarafından verilir. Bu kurumlar ve yardımlar şu şekildedir;

 • Sosyal Yardımlaşma Vakıfları
 • Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Çocuk Parası (Eğitim Yardımı )
 • Aşı Parası

Hükümlülere para yardımı doğrudan yapılmasa da yakınlarına aşağıda ki kurumlar tarafından nakdi yardım ve varsa çocuklarına para yardımı yapılmaktadır.

a)Sosyal Yardımlaşma Vakıfları

Eşi hapishanede olan kadına maaş bağlama imkanı devlet tarafından sunulmasa da bu durumda muhtaç ailelere sosyal yardımlar yapılır. SYDV’ler tarafından eşi hapishanede olan mahkum ailelerine nakdi yardımlar yapılarak mağdur olmalarının önüne geçilir. Mahkum yakınlarında SYDV’ler tarafından yapılan bu yardımın miktarı 300-1.500 lira arası değişse de net bir rakam değildir.

Mahkum yakınlarına yapılan bu yardımlar, her cezaevinde olanın yakınına yapılmaz. Muhtaçlık durumlarına ve gerekli şartlara uygun olup olmadığına Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili personeli karar verdikten sonra oany verilmesi halinde yardım bağlanır.

b) Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Eşi tutuklu olan aile yakınlarına veya hükümlülere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maaş ve sosyal yardım yapılmaktadır.

Eşi cezaevinde olanlara Bakanlık tarafından yapılan yardımlar Sosyal Ekonomik Destek adı altında yardım bağlanmaktadır.

Sosyal ekonomik destek kapsamında eşi cezaevinde olan kişilere en az 787 TL en fazla 1417 lira yardım aylığı bağlanmaktadır. Yapılan bu yardım geçici veya süreli olarak yapılır, yılda 2 kez süreli belirlenen boyunca her ay yapılmaktadır.

Eşi cezaevinde olanlara yapılan sosyal ekonomik destek dışında çocuklara da yardım yapılabilir. Mahkum çocuklarına verilen çocuk parasını inceleyelim.

3) Çocuk parası

Çocuk parası olarak ödenen yardım miktarları ise şu şekildedir;:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 90 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 100 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 130 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 150 TL’dir.

4)Aşı Yardımı,

Aşı yardımı çocukların sağlıkları için yaptırmaları gereken aşıların masraflarını karşılar. Bu kapsamda

 • 0-6 yaş arası çocuklara kız-erkek 45 TL,
 • hamileler için aylık 45 TL, hastanelerde
 • doğum yapan kadınlara 100 TL ödenmektedir.

Bu ödemeler yalnızca bir kez yapılır ve ödeme yaparken mali durumunuzun kötü olduğunu kanıtlamanız lazım.

Mahkum ailelerine Hükümlü Maaşı Sorgulama

SYDV’lere yapılacak başvurular neticesinde de yapılacak değerlendirme ve onay işlemlerinin ardından yardımın yatıp yatmadığı gibi sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirebileceğinizi hatırlatarak, nasıl başvuru yapacağınızı anlatalım.

Yorumlar

 1. Avatar of Hülya Özkul Hülya Özkul dedi ki:

  Ben cezaevinden izinli çıktım bir oğlum var maddi sıkıntı yaşıyoruz hiç bir isede giremiyorum mahkum olduğum için lütfen yardım edin çocuğum olmasa umursamazdim ama oğlum olduğu için muhtacım hiçbir yerden de yardım almıyorum lütfen duyun sesimi

 2. Avatar of Sevda Kaya Sevda Kaya dedi ki:

  Eşım çeza evınde bır çoçuqum var hasta yatalak ıkı kere amalıyat olmuş kımımız kımsemıs yok hıç bır yerden qelırımız yok çok zor durumdayız çoçuqu burakıb bir yere qıdemıyorum bakıma ıhtıyaçı var ne olur Allah rızası için yardım edın boz de bu maarşı alalım çoçuqun ıhtıyaçlarını karşılıya bılıyım yalvarıyorum bır ondan bızı qelıb qörsün çok rıça ederım sızden

  1. Avatar of Belma kara Belma kara dedi ki:

   Benimde eşim cezaevinde 9 yıl iki ay ceza verildi iki çocuğumla mağdur kaldık biri 8 aylık biri 4 yaşında yardıma çok ihtiyacımız var.

 3. Avatar of fatma demirci fatma demirci dedi ki:

  Merhaba benim esim ceza evinde ve gelirim yok calisamiyorum lutfen banada destek cikarmisiniz

 4. Avatar of Yusufkeyif Yusufkeyif dedi ki:

  Cezaevinden çıkalı bir yıl oldu hiç kimse yardim etmiyor her geçen gün umudum tükeniyor devlet yardımda hiç almadım lütfen yardim edin

 5. Avatar of Deniz Deniz dedi ki:

  Cezaevinden çıkalı bir yıl oldu hiç kimse yardim etmiyor her geçen gün umudum tükeniyor devlet yardımda hiç almadım lütfen yardim edin

 6. Avatar of Naif Naif dedi ki:

  Bende mahkümüm kovit 19 nedeniyle izindeyim çalışamıyorum işim yok her hangini gelirim de yok saygılarımla arz ederim

 7. Avatar of Murat kaplan Murat kaplan dedi ki:

  Covit izniyle açık cezaevinden izne ayrıldım eşimde mahkum bende mahkum işsizim memleketimde iş sıkıntısı var mahkum olduğum için iş bulamıyor Allah rızası için bizlere de bir yardım eli uzatın inanın çok zor durumdayız elinizi vicdanınıza koyun bu covit izniyle cezaevinden çıkan mahkumlara bir el uzatın

 8. Avatar of Felek Felek dedi ki:

  Ben felek Tozkoparan benim ölüm 3 yıl oldu ceza evinde ve ben gerçekten çok zor durumdayım ve benim ölümün maş ina başvurmaktan başka çarem kalmadı lotfen bana bir yardım eli uzatın

 9. Avatar of Erol yılmaz Erol yılmaz dedi ki:

  Ben açık Ceza evinden covid izine ayrılan bir mahkumum evliyim 2 tane oğlum var evim kira aylık bin lira kira vermiyorum ben çalışmak istiyorum ama kimse bana iş veren yok ben mahkum oldum için her iş isterdim kişiler tersi bakıyor la bana ben ne yapı cam bilmiyorum bayram geldi cocuklarıma hiç bir şey alamıyorum evimi gecindiremiyorum ben helal doğru bir yoldan rıskımı kazanmak istiyorum bana allah razı için yardım elini uzatın bana bir iş verin ben ne yapı cam bilmiyorum ben erken yaştan evlilik ten dolayı ceza evinden attım yani ben eşimi kaçırdığım için ceza evine giderdim allah razı için yardım yardım dediniz yardım elini uzatın bana

 10. Avatar of Süreyya Süreyya dedi ki:

  Ikinci evliligim esim cezaevinde yardım alabilirmiyim alsamda ne kadar alabilirim

  1. Avatar of Fatih Fatih dedi ki:

   Eşin cezaevinden muddetname alıp verecek sana o belgeyi sosyal hizmetler müdürlüğüne götürüp kaydettiysen maaşa baglanirsin

 11. Avatar of Barıs Barıs dedi ki:

  Esim cezaevinde 3 cocugum var okula gidiyorlar evim kira nasil yapacagimi bilmiyorum seker hastasiyim bel fitigi amaliyati olmam lazim Allah yardimcimiz olsun

 12. Avatar of Tolga icer Tolga icer dedi ki:

  Ben cezaevinden çıktım açık cezaevi mahkumuyum ama sosyal destek vermiyor mahkum oldum için anlamadım gitti bizi bole yaparak zorla şu ca sürüklüyor haberiniz olsun

 13. Avatar of rabiye özdemir rabiye özdemir dedi ki:

  esim cezaevinde kendim ise işsizlik ödeneği alıyorum tek gelirim bu kadar başka bi çalışanın yok 2 cocuk okulu var oglum askere gidecek ve hic yardim alamadım nasil yardim alabilirim

 14. Avatar of Turkan baz Turkan baz dedi ki:

  Esim oglum ceza evinde ben sskdan aylik ùcyùzmilyon aliyorum evim kira 6 kizim varbana yardim eden yok

  1. Avatar of Fatih Fatih dedi ki:

   Bana ulaşın işlemlerde yardımcı olurum bende mahkumdur aldığım bütün desteklerle ilgili bilgi vereyim siz

   1. Avatar of Mehmet emin mızrak Mehmet emin mızrak dedi ki:

    Fatih bey ben 3 aydır kovid iznine çıkmış bulunmaktayım maddi durumum yok nereden yardım alabilirim yardımcı olabilirmisiniz

 15. Avatar of Umut Umut dedi ki:

  Efendim biz insanız ve ailelerimiz var. Bakmakla yukumlu olduğumuz cocuklarımız var.kım ister hangi ana hangi baba cocugun dan ayrı kalmayı. Bugun 6 mart 2021 oglumu okula bıraktım dun yanı cuma gunu bana gozlerı dolmus Bı sekılde baba uzak ise gitme diyerek yas dokuldu. Annesi benim ceza evinde olduğumu soyleyemıyor uzak ıs dıyor. Aklında yer yapıyor cocugun. Simdi derlerkı suc ıslemeseydın yapmasaydın. Ama su gercekkı her zaman ne oldum degıl ne olacağım diyeceksin. Degerlı buyuklerım bizlere ıs verin calısma fırsatı verin son bir sans verin artık aglamasın yavrularımız

 16. Avatar of islam islam dedi ki:

  Ben 8 …9 aydır ceza evinde izinli çıkmışım
  Buradaki yazıya göre merkez yardım alıyor ama ben yardım ala bilecek bütün kuruma baş vurmuşum kimse yardımda bulunmuyor inşallah yetkililer sesimizi duyar

 17. Avatar of islam islam dedi ki:

  Ben 8 …9 aydır ceza evinde izinli çıkmışım
  Buradaki yazıya göre merkez yardım alıyor ama ben yardım ala bilecek bütün kuruma baş vurmuşum kimse yardımda bulunmuyor inşallah yetkililer sesimizi duyar

 18. Avatar of ASYA Sanli ASYA Sanli dedi ki:

  Eşim ceza evine girdi 3 çocuğum var 6 yaş 5 yaş ve 18 aylık bebk var inanın ki 1 kuruşa muhacim. Yardım edin lütfen. Valla burda yazıyorum.ama bilmem faydası okur mu yok mu..

 19. Avatar of Alev Alev dedi ki:

  Eşim ceza evinde 8 aylık hamileyim ev kiramı faturaları mı ödeyemiyorum3 binlira bankaya borclandım kimsem yok Allah rızası için yardım istiyorum

 20. Avatar of Aysegul Aysegul dedi ki:

  Beni esin hapiste iki tena cocuk var eve kira yardim istiyon

 21. Avatar of gulcan gulcan dedi ki:

  oglum ceza evinde dukanini kapatmak zorunda kaldik ama masrafin altindan kalkamiyorum birikmis kirasi elektrigi suyu basedemiyorum cok yardima ihtiyacim var

 22. Avatar of Elif Elif dedi ki:

  Benim eşim hapis ben bu kuruma baş vurdum ama yardım etmediler

  1. Avatar of Eşref varışlı Eşref varışlı dedi ki:

   Ya arkadaşlar benim abim cezaevinde eşi falanda yok annesi babası kardeşleri var yardım dan yararlanamıyorlarmı şimdi