geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,1845
EURO
9,8628
ALTIN
471,95
BIST
1.330
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
16°C
Pazar Çok Bulutlu
17°C

Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma İşlemi

Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma İşlemi
A+
A-

Bazı üniversite öğrencileri öğrenim görmekte oldukları okullara ara verebilmek için okullarını dondurmak isterler. Okul dondurma işlemi sağlık problemleri, maddi olanaksızlıklar nedeniyle dondurulabilir. Sağlık problemi olmayıp, okulu dondurmak isteyen bazı öğrenciler her ne kadar etik olmasa da, fakirlik belgesi almayı tercih ederler. Çünkü bu belge muhtarlar tarafından verilmekte olup, kişi ikamet ettiği mahallenin muhtarına müracaat ederek, fakirlik belgesi talep eder. Muhtarlık ise öğrencinin maddi durumunu araştırmadan bu belgeyi vermektedir. Aslında araştırması ve bilgi sahibi olması gerekir ancak, Türkiye’de bu işler böyle yürüyor 😉

fakirlik-kağıdı-ile-okul-dondurma
Fakirlik Kağıdı Alarak Okul Dondurma

Fakirlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Ülkemizde TÜİK verilerine göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2.162 TL, ve Yoksulluk sınırı 7.044 TL olarak açıklanmıştır. Bu miktarın altında geliri olan, hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve fakirlik belgesi ile yardım almak isteyen kişiler bu belgeyi almak için gerekli işlemleri yerine getirmek zorundadır.

Fakirlik belgesi almaya hak kazanan kişiler SSK, Bağkur ve Emekli Sandığına üye olmayan, üzerine kayıtlı malı mülkü olmayan taşınmaz mal varlığı arabası evi olmayan dar gelirli şahıslardır. Kısaca Sosyal güvencesi ve taşınmaz malları olmayan dar gelirli kişiler fakirlik belgesi alabilir.

Bunları tespit etmek ve onaylamak yetkisi muhtara aittir. Fakirlik belgesi onaylama yetkisi ilgili kanunlarca muhtarlara verilmiştir.  Muhtar fakir olarak tespit ettiği kişilere kanaatini de kullanarak gerekirse farklı belgeleri talep ederek fakirlik belgesini verir. Belge verilirken; muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi için ücret ödenmez, talep edilmez. Fakirlik belgesi almak için fakir vatandaş, muhtara nüfus cüzdanı ile başvuru yapmaktadır. Muhtar başvuru yapan kişinin gelir düzeyini az çok tahmin ettiğinden başvuru yapan şahsa fakirlik belgesi verir. Başvuru yaparak fakirlik belgesini alan kişiler bu belge ile sosyal yardım alabilir, okul işlemlerinde bu belge ile okulunu dondurabilir.

Gerekli Şartlar Nelerdir?

Fakirlik belgesi almak isteyen kişilerin öncelikle bazı şartları sağlıyor olması gereklidir. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin mutlaka 18 yaş üzerinde olması ilk şartlar arasındadır. Daha sonrasında ise hiçbir sosyal güvencesinin olmaması da ikinci şart olarak sayılabilir. Kişinin SSK Bağkur Emekli Sandığı gibi hiç bir kurumdan güvencesinin olmaması ve kişinin üzerine kayıtlı taşınmaz mal varlığının arabasının, evinin olmaması da fakirlik belgesi almak için gerekli şartlar arasındadır.

Tüm bu saydığımız şartları sağlayan ve sosyal güvencesi olmayan, açlık sınırı altında geliri düşük olan ve gelirleri günümüz şartlarında yaşam standartlarına ayak uydurmayan kişiler mahalle muhtarlıklara giderek başvuru yaparak fakirlik belgesi almak için gerekli başvurularda bulunarak belgelerini alabilir, bu belgeler ile istediği işlemleri yaptırabilirler.

Fakirlik belgesi ne işe yarar?

Muhtarlıktan alınan muhtaçlık yani fakirlik belgesi ile öğrenciler gerekli gördükleri dönemler için okullarını dondurabilirler. Bunun yanında birçok sosyal yardım imkanlarında da yararlanabilmek mümkündür. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüklerinde bu belge talep edilebilir. Yine sağlık sigortası olmayanlara sağlık imkanı, yeşil kart,

Okul Dondurmak İçin Fakirlik Belgesi
Okul Dondurmak İçin Fakirlik Belgesi

Fakirlik maaş olarak hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilere 3 ayda bir verilen 817 TL lira aylıktan da yararlanmak mümkündür. Tüm bunların yanında SGK tarafından sunulan yiyecek , içecek ve yakacak gibi yardımlaşma ürünlerinden de yararlanılabilmektedir.

Maaş nasıl alınır?

Muhtaç aylığından yararlanma şartı olan; annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan, hiçbir şekilde sosyal güvencesi olmayan, aylık gelir veya aylığı bulunmayan, mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olan, taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmayan kişilere bu şartları sağlamaları durumunda  3 ayda bir 817 TL olmak üzere muhtaç aylığı bağlanır.

okul
Okul Dondurma

Okul Dondurmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Okulda eğitim ve öğrenimine bazı nedenlerden dolayı özellikle de sağlık koşulları, maddi sıkıntılar, yurt dışında eğitim vb. koşulları sebebiyle ara vermek isteyen öğrenciler, bu durumu bir dilekçe ile okudukları okul ve fakültelere bildirerek kayıt dondurma talebinde bulunabilirler. Kayıt dondurma dilekçenizin dikkate alınabilmesi için mutlaka geçerli bir gerekçeniz ve bu gerekçenizi ispat edebilir belgenizin olması gerekmektedir.

Öğrencilere eğitim ve öğretim alanında verilmekte Burs ve Eğitim Desteklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Okulda eğitim sürelerini dondurmak isteyen öğrenciler sağlık raporu veya fakirlik belgesi mazeretleri ile okullarını istediği dönemler boyunca dondurabilirler. Okul dondurmak isteyen kişiler kolayca muhtarlıklara giderek, nüfus cüzdanı ile başvuru da bulunarak fakirlik belgesi alma şartları taşımaları halinde bu belgeyi alabilirler ve okullarına mazeret olarak sunarak okullarını dondurabilirler.

Okul dondurmak isteyen ve ailesine katkı sağlamak için dondurduğu yıl herhangi bir nedenden dolayı çalışarak gelir sağlamayı düşünen genç öğrenciler de fakirlik belgesi için muhtarlıklara başvuruda bulunarak aldıkları belgeyi okula ibraz ederek okullarında gördükleri eğitimlerini istedikleri dönem boyunca dondurabilirler. Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

  1. Avatar Abdulğani dedi ki:

    Fakırlık belgesi almak için

  2. Avatar Songül dedi ki:

    Fakirlik belgesi almak için