Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma

Birçok öğrenci sağlık, askerlik ve maddiyat gibi çeşitli nedenlerden kaynaklı eğitim hayatına ara vermek zorunda kalmaktadır. Maddi sıkıntı yaşayan ve bu sebepten okul kaydını dondurmak isteyenler için, fakirlik belgesi alarak okul dondurma nasıl yapılır? İşte detaylar!

Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma

Bazı üniversite öğrencileri eğitim hayatlarına ara verebilmek için okul kayıtlarını dondurmak isterler. Okul dondurma işlemi sağlık problemleri, maddi olanaksızlıklar gibi pek çok sebepten kaynaklanabilir. Sağlık problemi haricinde okulu dondurmak istene bazı öğrenciler her ne kadar etik olmasa da, fakirlik belgesi almayı düşünürler. Fakirlik belgesi alarak okul dondurma işlemi yapacaklar için fakirlik belgesi nedir, nasıl alınır, fakirlik belgesi e-Devlet’ten alınır mı, kayıt dondurmak için geçerli sebepler nedir? konularını araştırdık. Muhtar fakirlik belgesi vermiyor, ne yapmalıyım? diyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Ülkemizde 2022 TÜİK verilerine göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2.736 TL ve Yoksulluk sınırı 8.912 TL olarak açıklanmıştır. Bu miktarın altında geliri olan, hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve fakirlik belgesi ile yardım almak isteyen kişiler bu belgeyi almak için gerekli işlemleri yerine getirmek zorundadır. Fakirlik belgesi almaya hak kazanan kişiler SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığına üye olmayan, üzerine kayıtlı malı mülkü olmayan taşınmaz mal varlığı arabası evi olmayan dar gelirli şahıslardır. Kısaca Sosyal güvencesi ve taşınmaz malları olmayan dar gelirli kişiler fakirlik belgesi alabilir.

fakirlik-kağıdı-ile-okul-dondurma
Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma

Bunları tespit etmek ve onaylamak yetkisi muhtara aittir. Fakirlik belgesi onaylama yetkisi ilgili kanunlarca muhtarlara verilmiştir. Muhtar fakir olarak tespit ettiği kişilere kanaatini de kullanarak gerekirse farklı belgeleri talep ederek fakirlik belgesini verir. Belge verilirken; muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi için ücret ödenmez, talep edilmez. Fakirlik belgesi almak için fakir vatandaş, muhtara nüfus cüzdanı ile başvuru yapmaktadır. Muhtar başvuru yapan kişinin gelir düzeyini az çok tahmin ettiğinden başvuru yapan şahsa fakirlik belgesi verir. Başvuru yaparak fakirlik belgesini alan kişiler bu belge ile sosyal yardım alabilir, okul işlemlerinde bu belge ile okulunu dondurabilir.

Fakirlik Belgesi İle Okul Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Okulda eğitim ve öğrenimine bazı nedenlerden dolayı özellikle de sağlık koşulları, maddi sıkıntılar, yurt dışında eğitim vb. koşulları sebebiyle ara vermek isteyen öğrenciler, bu durumu bir dilekçe ile okudukları okul ve fakültelere bildirerek kayıt dondurma talebinde bulunabilirler. Kayıt dondurma dilekçenizin dikkate alınabilmesi için mutlaka geçerli bir gerekçeniz ve bu gerekçenizi ispat edebilir belgenizin olması gerekmektedir.

okul
Fakirlik Belgesi İle Okul Dondurma

Kayıt dondurma mazeretleri ile okulda eğitim sürelerini dondurmak isteyen öğrenciler sağlık raporu veya fakirlik belgesi mazeretleri ile okullarını istediği dönemler boyunca dondurabilirler. Fakirlik belgesi ile okul dondurma nasıl yapılır? inceleyelim.

 • Öncelikle, nüfus cüzdanı ile muhtarlığa giderek fakirlik belgesinin alınması gerekmektedir.
 • Muhtaçlık belgesi için aranan şartların sağlanması halinde belge hemen verilecektir.
 • Bu belge ile eğitim aldığınız kuruma giderek okul dondurma talebinde bulunabilirsiniz.

Okul dondurmak isteyen ve ailesine katkı sağlamak için dondurduğu yıl herhangi bir nedenden dolayı çalışarak gelir sağlamayı düşünen genç öğrenciler de fakirlik belgesi için muhtarlıklara başvuruda bulunarak aldıkları belgeyi okula ibraz ederek okullarında gördükleri eğitimlerini istedikleri dönem boyunca dondurabilirler. 

Okul Dondurmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kayıt dondurmak için geçerli sebepler şu şekildedir;

 • Askerlik
 • Hastalık
 • Geçim sıkıntısı
 • Aileci sıkıntılar
 • Engel durumu taşıyan diğer durumlar

Okul dondurmak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken diğer hususlar ise;

 • Üniversitelerde ilgili fakülteye ve bölüme ait kaydınızın bulunması gerekmektedir.
 • Üniversiteyi kazanıp kayıt yaptırmadığınızda kayıt dondurma hakkı bulunmamaktadır.
 • Eğitiminize engel olacak mazeretlerin belirlenmesi gerekir.
 • Lisans öğrencilerinin 4 dönem, ön lisans öğrenciler için ise 2 dönemlik kayıt dondurma hakkı bulunmaktadır.
 • Eğer ki öğrencinin bir harç ücreti var ise dondurulan dönem için harç ücreti ödenmez.
 • Geçim sıkıntısı gibi nedenlerden kaynaklı kayıt dondurma başvuruları, okul açılışından itibaren ilk 1 ay içerisinde alınmaktadır.
 • Bu süreç sonunda yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.
 • Hastalık, askeri celp ve bu gibi belgeler nedeni ile yapılacak okul dondurma başvuruları ise, gerekli belgenin size ulaşmasından sonra ilk 15 gün içerisinde başvuru yapılması gerekecektir.
 • Hastalık raporları için en az 40 günlük bir izin belgesinin bulunması gerekmektedir.
 • Askerlik celpleri için ise dondurma süresi, askerlik hizmetinin süresi kadar olacaktır.

Fakirlik Belgesi e-Devletten Alınır Mı?

Fakirlik belgesini bağlı bulunduğunuz muhtarlıklar aracılığı ile almanız gerekmektedir. Fakat bu belgeye ek olarak bazı kurum ve kuruluşlar Gelir Testi Sonucu da istemektedir. Gelir testi sonucu için e-Devlet Gelir Testi Sonucu Sorgulama ekranını kullanarak gelir durumunuzu görüntüleyebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar ve Şartlar Nedir?

Fakirlik belgesi almak isteyen kişilerin öncelikle bazı şartları sağlıyor olması gereklidir. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin;

 • 18 yaş üzerinde olması ilk şartlar arasındadır.
 • Daha sonrasında ise hiçbir sosyal güvencesinin olmaması da ikinci şart olarak sayılabilir.
 • Kişinin SSK Bağ-Kur Emekli Sandığı gibi hiçbir kurumdan güvencesinin olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin üzerine kayıtlı taşınmaz mal varlığının arabasının, evinin olmaması da fakirlik belgesi almak için gerekli şartlar arasındadır.

Tüm bu saydığımız şartları sağlayan ve sosyal güvencesi olmayan, açlık sınırı altında geliri düşük olan ve gelirleri günümüz şartlarında yaşam standartlarına ayak uydurmayan kişiler mahalle muhtarlıklara giderek başvuru yaparak fakirlik belgesi almak için gerekli başvurularda bulunarak belgelerini alabilir, bu belgeler ile istediği işlemleri yaptırabilirler.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Muhtarlıktan alınan muhtaçlık yani fakirlik belgesi ile öğrenciler gerekli gördükleri dönemler için okullarını dondurabilirler. Bunun yanında birçok sosyal yardım imkanlarında da yararlanabilmek mümkündür. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlükleri’nde bu belge talep edilebilir.

Fakirlik Belgesi örneği şu şekildedir;

Okul Dondurmak İçin Fakirlik Belgesi
Fakirlik belgesi Örneği

Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Fakirlik maaşı 2022 yılında 1.037 TL‘dir. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve zor durumda olan vatandaşlara verilmektedir. Bu maaşın yanında SGK tarafından sunulan yiyecek, içecek ve yakacak gibi yardımlaşma ürünlerinden de yararlanabilmektedir.

Muhtaç aylığından yararlanma şartları ise şu şekildedir;

 • Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar
 • % 40 ve üzeri engelli olan
 • Hiçbir şekilde sosyal güvencesi olmayan
 • Aylık gelir veya aylığı bulunmayan
 • Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olan
 • Taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmayan kişilere

Fakirlik maaşı nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir? daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.