Ortaokul Diploması Nasıl Alınır? 2022

Ortaokul diploması nasıl alınır? Kaybedilen 2008 yılı öncesi ve sonrasında alınan diplomanın tekrardan nereden ve nasıl alınacağını araştırdık.

Ortaokul Diploması Nasıl Alınır? 2022

İlkokul eğitimlerini tamamlayan ancak ortaokul eğitimi almayan milyonlarca vatandaş iş bulma konusunda zorlandıklarından dolayı 2022 yılında ortaokul diploması nasıl alınır araştırması yapıyor. Ortaokul diploması almak isteyen vatandaşlar ve diplomalarını bulamayanlar için 2008 öncesi diploma sorgulama yöntemi, T.C no ile ilkokul diploma sorgulama ve Ortaokul diploması nasıl alınır e-devlet üzerinden nasıl yapılacağını detaylandırdık.

Ortaokul Diploması için Kimler Başvuru Yapabilir?

Ortaokuldan mezun olmayan vatandaşların ortaokul kaydı yaptırabilmesi için bazı şartlar sağlaması ve gerekli olan belgeleri hazırlaması istenmektedir. Ortaokul diploması almak için kayıt yaptıracak olan kişilerden öncelik olarak okuma yazma bilmesi ve ilkokulu bitirmiş olması şartı aranmaktadır.

Ortaokul diplomasına kimler başvurulabilir:

 • Zorunlu eğitim yaşını bitirenler,
 • İlköğretim eğitimini 5. sınıfa kadar tamamlayanlar,
 • Yetişkinler 2. akdeme eğitimi başarı belgesi olanlar,
 • Tamamlayıcı ve yetiştirici temel eğitim B kursu belgesi olanlar,
 • İlköğretimin veya ortaöğretimin 5. 6. 7. ve 8. sınıflarından ayrılan kişiler,
 • 6. Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfını bitirenler düzeyinde denklik belgesi olanlar.

Ortaöğretim diploması almak için kayıt esnasında kişilerden yukarıda belirtmiş olduğumuz kişiler açık öğretim ortaokul kayıtları için başvurularını yapabilir.

Ortaokul Diploması Başvuruları Nereden Yapılır?

Ortaokul diploması almak isteyen kişiler açıköğretim kaydı yaptırması gerekmektedir. Başvurular için Halk eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezi müdürlüklerine kayıtlarını yaptırabilirler.

Açıköğretim Ortaokulu’na Kaçıncı Sınıftan Başlanır?

Açıköğretim Ortaokuluna başlayacak olan öğrenciler ilkokulda kalmış oldukları sınıftan başlamaktadır.

Açıköğretim ortaokuluna kesin kayıt işlemi yapılan öğrencilerden:

 • İlkokul mezunu olanlar 6.sınıftan,
 • İlkokul 4.sınıfı bitirenler 5.sınıftan,
 • İkinci kademe okur yazar belgesi olanlar 6.sınfıtan,
 • İlkokul mezunu olan ve kalfalık, ustalık, usta öğrencilik belgesi olanlar 7.sınıftan,
 • Dışarıdan bitirme belgesi yada tasdikname belgesi olanlar ise intibak işlemi sonucuna göre belirlenen sınıftan ortaokula başlamaktadır.

Dışardan Ortaokul Diploması Kaç Yılda Alınır?

Dışardan ortaokul diploması ortalama 1,5 yılda alınır. 6. sınıftan başlayan öğrenci en erken 3 dönem sonunda yaklaşık 1 yılda ortaokul diploması alırlar.

Ortaokul eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin diploma alıp alamayacağını 8.sınıfta diploma verilecek mi içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Ortaokul Diploması Kayıt İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ortaokul diploması alabilmek için okul kayıt esnasından istenilen belgeler:

 • Öğrenim belgesinin aslı,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Ücret muafiyet belgesinin onaylı fotokopisi,
 • Kişinin ad, soyad, doğum tarihi vb. değişiklik yapıldıysa eğer mahkeme kararının onaylı fotokopisi,
 • Kişinin özrü bulunuyorsa özürlü sağlık kurul raporunun onaylı fotokopisi,
 • Varsa kalfalık, ustalık yada usta öğreticilik belgesinin onaylı fotokopisi ortaokul diploması kayıt için gerekli belgeler arasındadır.

Diploma almaya hak kazanana kişiler T.C kimlik numaraları ile e-Devlet üzerinden diploma sorgulaması yapabilir.

Eğitimlerine devam eden ve öğrenci numaralarını hatırlamayan kişiler öğrenci okul numarası öğrenme içeriğimizden okul numaralarını nasıl ve nereden öğrenebileceklerini inceleyebilir.

Ortaokul Diploması Nasıl Alınır? e-Devlet

Ortaokulu eğitimlerine ara vermeden bitiren kişiler eğitim gördükleri okullardan diplomalarını alabiliyorken eğitimlerine ara veren kişiler açık öğretimden bitirdikleri ortaokulun diplomasını halk eğitim merkezlerinden veya e-Devlet üzerinden alabilirler.

T.C no ile diploma sorgulama Öğrencilik belgesi sorgulama sekmesi için Buradan giriş yaparak öğrenim durumuza göre belgenizi alabilirsiniz.

Ortaokul Diploması Nasıl Alınır? 2022

Lise diploması nasıl alınır araştırması yapanlar ise e-Devlet üzerinden lise mezuniyet belgesi sorgulama sekmesinden diplomalarının sorgulamalarını yapabilirler.

Ortaokul Diploması Nasıl Alınır? 2022

Ortaokul Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler mezuniyet belgesini almak için dosyasının bulunduğu Halk Eğitimi Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Ortaokul mezuniyet belgesi daha önceden olan ancak belgesini kaybeden kişiler ise aynı belge tekrardan öğrenim bilgileri ile düzenlenebilmektedir.

                                                                                                                                                    …/…/20

                                  …………………………….Ortaokulu Müdürlüğüne

                                                                                        ………………….

Açık ortaokul ………………Numaralı mezun öğrencisiyim.

Diplomamı kaybettim. Diploma kayıt örneğimin düzenlenerek tarafıma verilmesini arz ederi.

Gazete ilan dilekçe ekinde gönderilmiştir.

Adres:                                                                                                         Ad-Soyada

                                                                                                                                       İmza

Tel:

Öğrencinin:

T.C kimlik No:

Adı ve Soyadı:

Baba Adı:

Anne Adı:

Doğum Tarihi:

Doğum yeri:

Ortaokul Diploma Sorgulama 2022

Ortaokul diplomanızı kaybetmeniz halinde eğitim gördüğünüz okula giderek diplomanızı kaybettiğinize dair bir dilekçe yazmalısınız. Ancak, tekrardan diplomanın aslının verilmesi mümkün olmadığından dolayı mezuniyet belgesi ile eş değer olan bir belge düzenlenecektir. Mezun olduğunuz okuldan bu işlemleri Milli Eğitim Bakanlıklarından gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama yapmanızın ardından en geç 10 gün içerisinde mezuniyet belgenizi kurum tarafından alabilirsiniz.

2008 Öncesi Diploma Sorgulama

2008 yılı öncesine ait diploma sorgulaması yapabilmek için 2008 yılı sonrasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarından mezuniyet bilgileri sorgulanmaktadır. 2008 yılı öncesinde mezun olanların talep ettikleri belgeleri mezun oldukları kurumlardan alabilirler. Mezun oldukları kurum kapanan kişiler ise okulun bulunduğu il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuru yaparak diplomalarını almaları gerekmektedir.

Ortaokul Diploma Tarihi Nasıl Öğrenilir?

İlkokul, ortaokul ve lise mezuniyet tarihini öğrenmek isteyen kişiler e-okul sisteminden diploma tarihlerini öğrenebilirler. e-Okul şifreniz ve öğrenci bilgileriniz ile sisteme giriş yaparak bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Giriş yapmış olduğunuz sistemde okula başlama ve mezuniyet tarihiniz yer almaktadır.

devletdestekli.com içerikleri kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz. Metinleri alıntılayanlar hakkında uyarıda bulunmaksızın hukuki işlem başlatılacaktır.

Yorumlar

 1. Avatar of Nureddin sağlam Nureddin sağlam dedi ki:

  Diploma bana lazım