Sera Kayıt Sistemi (ÖKS) Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

İçeriğimiz de Sera Kayıt Sistemi (ÖKS) Başvurusu nasıl kayıt olunur, hangi evraklar gerekir, elektronik ortamda başvuru nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Sera Kayıt Sistemi (ÖKS) Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

İklim ve diğer olumsuz faktörler nedeniyle ekilen mahsulleri korumak için birçok tarım tekniği kullanılarak, ekim yapılacak alan naylon, cam vb. Konuyla ilgili tüm detaylar yayınlanan Sera Kayıt Sistemi ÖKS yönetmeliğinde yer almaktadır.

Örtü Altı Tarım Sistemi Nedir?

Örtü altı tarım sistemi, insanların daha verimli tarım ürünleri elde etmesine yardımcı olabilecek bir tarım tekniğidir. Tekniğin kullanılması, çiftçilerin daha az bitki beslemesi ve iyi bir ürün çıkarmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu sistemde, tarlalar kapalı örtülerle örtülür ve bitkiler hava koşullarının etkilerinden korunur. Örtü üzerinden havalandırma sistemi de kurulabilir. Daha hava değişikliğinin güvenilir şekilde emilmesini sağlayarak ürünlerin daha kaliteli çıkmasını destekleyebilir. Ayrıca, bu sistemde bitkiler gece soğukluğuna maruz kalmaz, böylece verimliliği ve kalitesini arttırmak mümkündür.

 • Örtü altı tarımın kayıt sistemi bulunmaktadır.
 • Bakanlık tarafından hazırlanan tebliğe göre sisteme kayıt yapılır ve daha sonra kayıt olunduğuna dair belge alınır.
 • Bu anlamda Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek almak isteyenlerin de bu sisteme kayıt olmaları esastır.
 • Yayınlanan ÖKS yönetmeliğinde konu ile ilgili tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Örtü Altı Tarım Nasıl Yapılır?

Tarımsal faaliyetlerin dış etkenlerden etkilenmemesi amacı ile çevresinin koruma amaçlı malzemeler ile kaplanması anlamına gelmektedir. Burada kullanılan malzemeler farklılık gösterebilir. Cam, naylon, çadır vb. malzemeler kullanılarak ekilen tarımsal ürünlerin yetişme koşulları da uygun hale getirilmiş olmaktadır. Adı üzerinde tarım örtü altında yapılıyor. Amaç üründen verim elde edilebilmesi, ürünlere zarar verebilecek olan çevresel faktörlerin etkisinin azalmasıdır. Gerekli koşulların sağlanması ile birlikte sebze, meyve, süs bitkisi vb. yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Örtü altı tarım, bir tür ekolojik tarım sistemi olarak tanımlanır. Bu sistem, bitkileri serada yetiştirmeyi kapsar. Örtü altı bitkilerin yetiştirilmesi daha yüksek verim, daha iyi kalite ve daha uzun saklama süreleri sunar. Düşük hasat kaybı ve düşük girdi maliyeti, bu yöntemde yetiştirilen bitkilerin avantajıdır. Bitki hastalıklarının ve zararlı etmenlerin önlenmesine yardımcı olan serin ortam ayrıca verimliliği arttırır. Bu tarım tekniği ayrıca enerji tüketimini azaltmak ve bitkisel besleyiciyi daha etkin kullanmak için de kullanılabilir.

Aslında örtü altı tarımdan anlamamız gereken şey seracılıktır. Seralarda en çok üretilen ürünler domates, salatalık, çilek, kavun gibi soğuktan etkilenebilecek ürünler olmaktadır. Devlet tarafından seracılık alanında faaliyet göstermek isteyenlere sağlanan çeşitli destekler bulunmaktadır. Bu destekler ile birlikte seraların daha modern bir hal alması sağlanmaktadır. İlgili Bakanlık tarafından seracılık konusunda çiftçilerimize verilen pek çok destek bulunmaktadır. Verilen desteklerle birlikte tarımsal anlamda verim elde edilebileceği gibi çiftçilerimiz yeni sera oluşturabilmekte ya da var olan seralara teknik bakımlar yapılarak daha uzun ömürlü olması sağlanmaktadır.

örtü-altı-tarım-nedir
Örtü altı tarım nedir?

Ülkemizde tarımsal anlamda yetiştirilen ürünlerin 1/3′ ü seralardan elde edilmektedir. Örtü altı tarım uygulamalarında dünyada ilk sırada olduğumuzu söylemek yanlış olmayacaktır. Destekleme ödemeleri ile birlikte üretilen ürün seviyesi de artmıştır. Ancak bu desteklerden yararlanmak için ilk şart, ÖKS adı verilen sisteme kayıt olmaktır. 

Örtü Altı Yetiştiriciliği Hangi Ürünler Yetiştirilir?

Örtü altı yetiştiriciliği, bir ürünü daha kontrollü çevre koşullarında yetiştirmek için kullanılan bir tarım tekniğidir. Kullanılan kapak malzemesi genellikle nefes alabilen, ıslak tutan ve güneş ışınlarını engellediği için örtü altı ortamlardaki bitkilerin daha hızlı büyümesine yardımcı olur. Bu tarım tekniği sayesinde ürünlerin herhangi bir hava koşuluna maruz kalmadan ve daha iyi korunarak yetiştirilmesi sağlanır. Tekniğin diğer avantajları arasında; çiftliklerin alanlarının verimli bir şekilde kullanılabilmesi, böceklerin, dolu ve hastalıkların bitkilere ilave zarar vermesinin önlenmesi, çiftlikteki hayvanların korunması, bitkilerin bitki yapraklarının nemini kaybetmesinin önlenmesi kullanımıdır.

Yukarıda bahsi geçen amaçlarda kurulan seralarda yüzde 4 oranında meyve, yüzde 95 oranında sebze ve yüzde 1 oranında süs bitkisi yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Yukarıdaki tabloda Sera Kayıt Sistemi (örtü altı kayıt sistemi) ile kayıt altına alınan ve üretilen ürünlerin ton cinsinden miktarları gösterilmektedir.

Ayrıca üretilen bu ürünlerin seralardaki toplam payları da oldukça önemlidir. Bu anlamda yetiştirilen ürünler toplam ürün miktarları baz alındığında yüksek miktarlara sahiptir. Yetiştiricilik yaparken dikkat edilmesi gereken hangi ürünün ne kadar sıcaklık isteği ve uygun koşulların nasıl sağlanması gerektiğidir. Dikim işleminden önce toprağın uygun hale getirilmesi amacı ile gübreleme vb. faaliyetlerin yapılması gerekmektedir. Ayrıca ürünler yetişmeye başladıktan sonra serada hava sirkülasyonun olmasına da özen göstermek gerekmektedir. Devlet tarafından verilen destekler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Devlet tarafından verilen örtü altı tarım destek tutarı dekar başına 150 TL olmuştur. 

Devlet destekleri:

 • Örtüaltı İyi Tarım Desteği (Bireysel) 150 TL
 • Örtüaltı Bitkisel Üretimde Biyolojik ve Biyoteknolojik Mücadele Desteği 520 TL
 • TARSİM Desteği (Sera Sigortası) %50 oranında
 • Mazot ve gübre desteği 46 TL
 • Grup Sertifikasyonu 75 TL
 • Biyoteknik Mücadele 120 TL
 • Biyolojik Mücadele 400 TL

Sera Kurmak İçin Hibe Destekleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Örtü Altı Kayıt Sistemi Nedir?

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde en önemli konu devletin ilgili sistemlerine üretimin kaydettirilmesi olmaktadır. Bu amaçla oluşturulmuş pek çok sistem bulunmaktadır. Ayrıca üretimlerin ülke ekonomisindeki yerlerinin de çok önemli olmasından dolayı üretilen ürünlerin ilgili sistemlere kaydı gerekmektedir. Devlet tarafından tarımsal konularında hemen hemen hepsinde farklı miktarlarda destek verilmektedir. Bu konulardan bir tanesi de seracılık faaliyetleridir. KOSGEB sera kurulumu için değil sadece gerekli olan ekipman alımları için destek olmaktadır.

örtü-altı-kayıt-sistemi-nedir
Örtü altı kayıt sistemi nedir?

Üretimde kalitenin artırılması, üretim seviyesinin artması, mevcut seraların modern hale getirilmesi, teknik aksaklıkların giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu sebeple ÖKS adı verilen çiftçi kayıt sistemi oluşturulmuştur. Çiftçilerimizin bu sistemlere kayıt olması gerekmektedir.

ÖKS Kayıt Sistemi Kayıt Nasıl Olunur?

Verilecek olan desteklerden yararlanabilmek için sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Bu amaçla hazırlanan bir yönetmelik bulunmaktadır. Yönetmelikte belirtilen belgeler ile birlikte, örtü altı tarımsal faaliyet gösterdiğiniz işletmenizin bulunduğu il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir. Ayrıca üreticilere ilgili bakanlık tarafından yetki verilmesi halinde uygulama ya da e-devlet üzerinden kayıt yapılabilmektedir.

Üreticiler kayıtlarını yapmak için şahsen başvuruda bulunabilir. ÖKS sistemine başvuru yapmak için örtü altı tarım yapılan alanın 500 metre kare ve üzerinde olması gerekmektedir. İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından üretici kayıt formu üreticiye iletilecektir. Sisteme kayıt olmak için bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. İnternet üzerinden yapılacak olan başvurularda da form yine aynı şekilde doldurulacaktır. Şayet üreticinin birden fazla işletmesi varsa her işletmesi için kayıt formlarını ayrı ayrı doldurması gerekmektedir.

Daha önceden sisteme kayıtlı olanların bilgilerini güncelleyebilmeleri için kayıt formunu doldurmaları ve taahhütname 1′ i imzalamaları gerekmektedir. Şayet birden fazla alanda örtü altı tarım faaliyetleri yapılıyor ise, il müdürlüklerine kayıt yaptırmak gerekecektir. Şayet başvurular ilk kez yapılıyor ya da daha evvel yapılmış bir kayıt varsa bilgilerin değişmesi durumunda, tespit işlemi yapılacaktır. Eksiksiz bir şekilde formları dolduranlara Örtü Altı Kayıt Belgesi ilgili yetkili tarafından onaylanarak çiftçiye verilecektir.

ÖKS Kayıt Belgeleri Nelerdir?

Örtü altı kayıt sistemine kayıt olmak için ilgili müdürlük tarafından temin edilecek olan belgelerin doldurulması istenir. Daha sonra şahısların işletmelerine ait bilgilerin bulunduğu bir evrakın verilmesi gerekir. Daha sonra şahıs tarafından beyan edilen bilgiler ile Kimlik Paylaşımı Sistemi ‘ nde yer alan bilgiler teyit edilecektir. Bu bilgilerin eşleşmemesi durumunda en doğru nüfus müdürlüklerinden alınacaktır.

 • Blgiler tüzel kişiler tarafından beyan ediliyor ise Vergi Daireleri Otomasyon Projesi’ nde yer alan bilgiler ile eşleştirme yapılacaktır.
 • Ancak bu bilgilerin eşleştirilmemesi durumunda bilgilerin düzenlenmesi talep edilebilecektir.
 • Şayet şahıs tüzel kişiliği temsil etmek ile yetkili ise, noterden alınacak olan imza sirküsü gerekmektedir.
 • Daha sonra üreticilerin tapu kayıtlarını beyan etmesi gerekmektedir.
 • ÖKS’ ye kayıt olacak diğer kişilerden istenen belgeler arasında çiftçi belgesi de yer almaktadır.
 • Üretici kayıt defterlerinin de müdürlüğe sunulması gerekiyor.
YouTube video
 • Faaliyette bulunulan arazi, faaliyette bulanın namına değil de kiralıyor ise, kira sözleşmesi de talep edilecektir.
 • Daha önceden sisteme kayıt olmuş ancak bilgilerini güncellemek isteyenlere güncelle formu verilecek ve ürettiği ürün bilgileri talep edilecektir.
 • Ayrıca tarımsal faaliyet yapılan alanın köyün tüzel kişiliği dahilinde olması durumunda köy tüzel kişiliğine ait kira sözleşmesi istenecektir.
 • Mahalle statüsü kazanan köyler için farklı bir başvuru formu yapılmıştır.
 • Formda yer alan ilgili alanların eksiksiz bir şekilde doldurularak teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Kadastro geçmeyen arazilerden ise, yerin tespit edilmesi amacı ile keşif raporu talep edilecektir.
 • 500 metre ve üzerindeki büyüklüklere sahip olan tarım alanları için örtü altı kayıt sistemine kayıt yaptırılmalı ve kayıt belgesi alınmalıdır.

Sera Kayıt Sistemi (ÖKS) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sera kayıt sistemi (ÖKS), sera üreticilerinin sera bilgilerini ve üretim faaliyetlerini elektronik ortamda kaydetmelerini sağlayan bir sistemdir. ÖKS’ye başvurmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle https://oks.tarimorman.gov.tr adresine girin ve “Kayıt Ol” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Bu bilgiler arasında T.C. kimlik numaranız, cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz, sera tipiniz, sera alanınız ve il/ilçe/belde/köy bilgileriniz bulunmaktadır.
 • Bilgileri doldurduktan sonra “Kaydet” butonuna basın ve cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu girin.
 • Doğrulama işlemini tamamladıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda sera bilgilerinizi güncelleyebilir, üretim faaliyetlerinizi kaydedebilir ve raporlar alabilirsiniz.

ÖKS’ye başvurmak için son tarih 31 Aralık 2023‘tür. Başvuru yapmayan veya eksik bilgi veren sera üreticileri yasal yaptırımlara maruz kalabilirler. ÖKS’ye başvurarak hem kendinizi hem de sektörü koruyun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.