Devlet Destekli

Subay Nasıl Olunur? 2020 Yılı Şartları ve Net Maaşları

Subay Nasıl Olunur? 2020 Yılı Şartları ve Net Maaşları

Her Türk Asker Doğar sözü gereği Her Türk gencinin hayalidir subay olmak. Tüm Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan gençlerin subay olma hakkı vardır. Tabi bu sadece Türk vatandaşı olma şartı değil bazı koşulları yerine getiren ve farklı şartları da taşıyan kişiler subaylık rütbesini alarak TSK bünyesinde askeri personel olarak çalışmaya hak kazanmaktadır. Subay olmak isteyenler için  Subay nasıl olunur, 2020 yılında subaylık şartları nelerdir tüm sorulara devlet destekli olarak yanıt vermeye çalıştık.

subay

Subay olmak için iki farklı yöntem mevcuttur.

2 Farklı Yöntem Mevcuttur

İlki askeri lise sınavlarına girerek, ikincisi lisans eğitimi ve lisans mezunu olarak subaylık sınavlarına başvuru da bulunarak subay olmaktır.

Orta okul mezunları askeri Lise Giriş sınavına katılarak subaylık sınavlarına katılabilir. Lise mezunu adaylar ise Kuvvet Komutanlıklarından herhangi birine Kara, Deniz Hava kuvvetleri komutanlıklarına başvuru yapabilirler. Gençlerin harp okullarına girme yaşları 20 ile sınırlıdır. Ayrıca üniversiteye geçişte girilen YKS sınavından geçerli bir not alınması barajı geçerek istenen boy kilo yaş şartlarına uygun olmak şartı ile başvuru yapılabilmektedir.

Üniversite giriş sınavlarına girerek Kuvvet Komutanlıklarına başvuru yaparak subay olabileceğiniz gibi Son düzenlemeler ile kararlaştırılan Askeri okulların açılışlarıyla başvuruların başladığı bu günlerde askeri okullara başvuru yaparak subay olabilirsiniz.

Lisans mezunu olan adaylar TSK ‘ nin istediği kilo, boy, fiziki yeterlilik şartlarını taşımaları halinde yapılacak olan subaylık sınavlarından da başarılı olmak şartı ile en çok 27 yaşına kadar subaylık başvurularını yapabilirler. Yüksek lisans mezunlarının subay olma yaş şartları ise 32’ dir. Subaylık maaşları rütbe bazında ve kıdem aldıkça değişkenlik göstermekte ve günümüz şartlarına kıyasla oldukça iyi rakamlara tekabül etmektedir. Subay olmak isteyenlerin yerine getirmeleri gereken şartları ve koşulları sağlamaları takdirde yapacakları subaylık başvuruları ile TSK bünyesinde çalışmaya başlayarak subay olarak görev alabilirler.

Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tüm Türk Silahlı Kuvvetlerinde Deniz, Hava, Kara kuvvetleri komutanlıklarında subay olarak görev yapmak isteyenlerin taşıması gereken şartları şöyle sıralayabiliriz. Öncelikle Türk vatandaşı olmak subay olmanın ilk şartıdır. Zaten türk olarak ülke sınırlarında doğan kişiler vatandaşlık haklarına doğuştan sahip olmaktadır ve subay olabilmek için bu şartı öncelikle taşımanız gerekmektedir. Vatandaşlık şartının yanında nüfus kaydına göre 24 yaşından gün almamış olmak gereklidir. 24 yaşından büyük olanlar subay olamamaktadır.

Bordo bereli olmak isteyenlere tavsiyeler isimli içeriğimizden Özel Kuvvetler Komutanlığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Subay olarak görev yapılan Kuvvet Komutanlıkları (Kara, Deniz, Hava), Sahil güvenlik, Jandarma Genel komutanlığının teklifi üzerine lise ve dengi okullarından, yüksek okul, fakülte ve meslek yüksek okullarından mezun olmak şartını taşımak gereklidir. Lise mezunu olmayan ortaöğretim mezunu kimselere subaylık yolu kapalıdır.Subay olmaya uygun gerekli sağlık şartlarını taşımak  da subay olmak için gerekli ön koşullar arasındadır. Bu sağlık şartları ise TSK Sağlık Yönetmeliğinde belirlenen maddeleri taşıyor olmak şartı aranmaktadır.Subay olmak isteyenlerin daha önceden bir askeri okuldan kendi istekleriyle ayrılanlar hariç TSK ve askeri okullardan çıkarılmamış olması şartı da vardır.

subay

Subay olma şartları nelerdir?

Subay olarak görev almak isteyenlerin taşımaları gereken şartlardan biri de güvenlik soruşturmalarından temiz çıkmaları gerekliliğidir. Kişi hakkında daha önceden yedek subay olamaz kararı çıkmamış olması gereklidir. Yapılacak olan geniş kapsamlı güvenlik soruşturmasından da olumlu sonuç almaları gereklidir. Hiçbir şekilde yasadışı, siyasi, irticai, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak TSK ‘nın en çok dikkat ettiği şartlardan birisidir. Kişi hakkında güvenlik soruşturması temiz çıkmaz ve olumsuz olarak karara bağlanırsa o kişi hiçbir surette subaylığa başvuruda bulunamaz.

Adli sicil kaydının temiz olması ve adli sicil müdürlüğünden Cumhuriyet savcılığı ve Askeri mahkemelerden temin edilecek evraklarda ve belgelerde askeri yoklama kaçağı olarak aranmamak veya bu  gibi suçlardan aranmamak, para cezasına çevrilse bile bu suçlardan ilgisi olmamak şartı da oldukça önemlidir.Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet komutanlıkları ile Sahil güvenlik ve Jandarma Komutanlıklarının subay alımlarında adaylardan isteyecekleri Komutanlıklarınca çıkarılan yönergelerle belirlendiğinden alımlarda çıkan yönergelerdeki şartları taşıyan adayların başvuruları değerlendirilmektedir.

Astsubay nasıl olunur? diye merak edenler içeriğimizden bilgi alabilir, gerekli şartları öğrenebilir ve ilgili tarihlerde başvurularını yaparak bordo bereli olabilir.

Subay olarak alınacak olan sınıfların kadro durumları, kişilerin ahlaki ve sosyal durumları, sağlık durumları, ilgi alanları, mesleki deneyimleri ve istekleri dikkate alınarak komutanlıklarca alımlarda çıkarılan yönergelerde belirlenen şartları taşıyan adayların durumları değerlendirilir.

Subay Maaşları Ne Kadar?

Subayların 2020 yılında ortalama en düşük maaşlarının 5.000 TL. civarında olduğu ve rütbe/kıdem ilişkisi ile birlikte görev yaptığı birliğe (tazminatlara) göre maaşı yükselmektedir.

TSK Subay ve Astsubay Alım Kılavuzu Yayınlandı

Subay ve astsubay alımı yapılacak. https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden adayların e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapması isteniyor. E-mail ya da şahsen yapılan başvurular kabul edilmiyor. Tüm başvuru adımları tamamlandıktan sonra tercihlerini yapması gerekiyor. Aday numarası T.C. kimlik numarası oluyor.

Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ na Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temini ile ilgili kılavuz yayınlanmış, kılavuzda ön başvuru alımlarının başladığı ilan edilmiştir. 22 Kasım saat 23:59′ a kadar adayların internet adresi üzerinden ön başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yukarıda genel şartları sayılan subay ve astsubay alımlarında aranan özel şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar;

 • Lisans mezunlarının 27 yaşını aşmaması (1 Ocak 1992 ve sonrası)
 • Yine aynı tarihten itibaren Lisans üstü eğitimlerinin tamamlayanların 32 yaşını aşmaması (1 Ocak 1987 ve sonrası)
 • Uzmanlık yapmış doktorların 35 yaşını aşmaması (1 Ocak 1984 ve sonrası) gerekiyor.
 • Bayan adaylar için asgari boy şartı 1.53, erkek adaylar için ise 1.64 olarak belirlenmiştir.

KPSS Şartı

Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS- P3 puan türünden 60 almış olmak gerekiyor. Puan türü olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

Birden Fazla Komutanlığa Başvurulabilecek

Adaylar en az 1 tane kuvvet komutanlığını tercih edecek. Üç tercihte de bulunulabilir. Tercihlerde herhangi bir sıralama söz konusu olmayacak. Kuvvet komutanlığını tercih eden adaylar, mezun oldukları programa göre en fazla 5 sınıf tercih edebilecek. Kaynak okul programı dikkate alınarak bu sayıdan daha az tercih yapanlara izin verildiği ölçüde tercih hakkı tanınacaktır.

Sınav Yerleri

Sınavlar 3 merkezde gerçekleştirilecek.

 1. Hava Kuvvetleri Bando ve Merasim Komutanlığı Kirazlıdere/Ankara
 2. Kara Harp Okulu Komutanlığı Çankaya/Ankara
 3. MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/Ankara

KPSS P3 60 almış olanlar şartları taşımaları durumunda sınava başvuru yapabilecektir. Son başvuru tarihi olan 22 Kasım’a kadar sizde ön başvurularınızı yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu alımlar 2020 yılı için de devam edecek.

Yorumlar
 1. Hcr dedi ki:

  Kadınlar için şartlar neler??

 2. Gül dedi ki:

  Ben açıköğretim lisesini okuyorum bu sene bitiyor, 25 yaşındayım astsubay olabilir miyim?

 3. Nilay dedi ki:

  Lisans mezunları için, klavuzda kendi mezun oldukları bölüm yoksa başvuru yapabiliyorlar mı? Yoksa illa mezun oldukları bölümün klavuzda olması mı gerekir?