Subay Nasıl Olunur? 2019 Yılı Şartları ve Net Maaşları

Subay Nasıl Olunur? 2019 Yılı Şartları ve Net Maaşları

Subay Nasıl Olunur? 2019 Yılı Şartları ve Net Maaşları
10 Şubat 2019 tarihinde eklendi.

Her Türk Asker Doğar sözü gereği Her Türk gencinin hayalidir subay olmak. Tüm Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan gençlerin subay olma hakkı vardır. Tabi bu sadece Türk vatandaşı olma şartı değil bazı koşulları yerine getiren ve farklı şartları da taşıyan kişiler subaylık rütbesini alarak TSK bünyesinde askeri personel olarak çalışmaya hak kazanmaktadır. Subay olmak isteyenler için Subay nasıl olunur, subaylık şartları nelerdir tüm sorulara devlet destekli olarak yanıt vermeye çalıştık.

subay

Subay olmak için iki farklı yöntem mevcuttur.

2 Farklı Yöntem Mevcuttur

İlki askeri lise sınavlarına girerek, ikincisi lisans eğitimi ve lisans mezunu olarak subaylık sınavlarına başvuru da bulunarak subay olmaktır.

Orta okul mezunları askeri Lise Giriş sınavına katılarak subaylık sınavlarına katılabilir. Lise mezunu adaylar ise Kuvvet Komutanlıklarından herhangi birine Kara, Deniz Hava kuvvetleri komutanlıklarına başvuru yapabilirler. Gençlerin harp okullarına girme yaşları 20 ile sınırlıdır. Ayrıca üniversiteye geçişte girilen YGS sınavından geçerli bir not alınması barajı geçerek istenen boy kilo yaş şartlarına uygun olmak şartı ile başvuru yapılabilmektedir.

Üniversite giriş sınavlarına girerek Kuvvet Komutanlıklarına başvuru yaparak subay olabileceğiniz gibi Son düzenlemeler ile kararlaştırılan Askeri okulların açılışlarıyla başvuruların başladığı bu günlerde askeri okullara başvuru yaparak subay olabilirsiniz.

Lisans mezunu olan adaylar TSK ‘ nin istediği kilo, boy, fiziki yeterlilik şartlarını taşımaları halinde yapılacak olan subaylık sınavlarından da başarılı olmak şartı ile en çok 27 yaşına kadar subaylık başvurularını yapabilirler. Yüksek lisans mezunlarının subay olma yaş şartları ise 32’ dir. Subaylık maaşları rütbe bazında ve kıdem aldıkça değişkenlik göstermekte ve günümüz şartlarına kıyasla oldukça iyi rakamlara tekabül etmektedir. Subay olmak isteyenlerin yerine getirmeleri gereken şartları ve koşulları sağlamaları takdirde yapacakları subaylık başvuruları ile TSK bünyesinde çalışmaya başlayarak subay olarak görev alabilirler.

Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tüm Türk Silahlı Kuvvetlerinde Deniz, Hava, Kara kuvvetleri komutanlıklarında subay olarak görev yapmak isteyenlerin taşıması gereken şartları şöyle sıralayabiliriz. Öncelikle Türk vatandaşı olmak subay olmanın ilk şartıdır. Zaten türk olarak ülke sınırlarında doğan kişiler vatandaşlık haklarına doğuştan sahip olmaktadır ve subay olabilmek için bu şartı öncelikle taşımanız gerekmektedir. Vatandaşlık şartının yanında nüfus kaydına göre 24 yaşından gün almamış olmak gereklidir. 24 yaşından büyük olanlar subay olamamaktadır.

Bordo bereli olmak isteyenlere tavsiyeler isimli içeriğimizden Özel Kuvvetler Komutanlığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Subay olarak görev yapılan Kuvvet Komutanlıkları (Kara, Deniz, Hava), Sahil güvenlik, Jandarma Genel komutanlığının teklifi üzerine lise ve dengi okullarından, yüksek okul, fakülte ve meslek yüksekokullarından mezun olmak şartını taşımak gereklidir. Lise mezunu olmayan ortaöğretim mezunu kimselere subaylık yolu kapalıdır.Subay olmaya uygun gerekli sağlık şartlarını taşımak  da subay olmak için gerekli ön koşullar arasındadır. Bu sağlık şartları ise TSK Sağlık Yönetmeliğinde belirlenen maddeleri taşıyor olmak şartı aranmaktadır.Subay olmak isteyenlerin daha önceden bir askeri okuldan kendi istekleriyle ayrılanlar hariç TSK ve askeri okullardan çıkarılmamış olması şartı da vardır.

subay

Subay olma şartları nelerdir?

Subay olarak görev almak isteyenlerin taşımaları gereken şartlardan biri de güvenlik soruşturmalarından temiz çıkmaları gerekliliğidir. Kişi hakkında daha önceden yedek subay olamaz kararı çıkmamış olması gereklidir. Yapılacak olan geniş kapsamlı güvenlik soruşturmasından da olumlu sonuç almaları gereklidir. Hiçbirşekilde yasadışı, siyasi, irticai, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak TSK ‘nın en çok dikkat ettiği şartlardan birisidir. Kişi hakkında güvenlik soruşturması temiz çıkmaz ve olumsuz olarak karara bağlanırsa o kişi hiçbir surette subaylığa başvuruda bulunamaz.Adli sicil kaydının temiz olması ve adli sicil müdürlüğünden Cumhuriyet savcılığı ve Askeri mahkemelerden temin edilecek evraklarda ve belgelerde askeri yoklama kaçağı olarak aranmamak veya bu  gibi suçlardan aranmamak, para cezasına çevrilse bile bu suçlardan ilgisi olmamak şartı da oldukça önemlidir.Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet komutanlıkları ile Sahil güvenlik ve Jandarma Komutanlıklarının subay alımlarında adaylardan isteyecekleri Komutanlıklarınca çıkarılan yönergelerle belirlendiğinden alımlarda çıkan yönergelerdeki şartları taşıyan adayların başvuruları değerlendirilmektedir.

Astsubay nasıl olunur? diye merak edenler içeriğimizden bilgi alabilir, gerekli şartları öğrenebilir ve ilgili tarihlerde başvurularını yaparak bordo bereli olabilir.

Subay olarak alınacak olan sınıfların kadro durumları, kişilerin ahlaki ve sosyal durumları, sağlık durumları, ilgi alanları, mesleki deneyimleri ve istekleri dikkate alınarak komutanlıklarca alımlarda çıkarılan yönergelerde belirlenen şartları taşıyan adayların durumları değerlendirilir.

Subay Maaşları Ne Kadar?

Subayların 2019 yılında ortalama en düşük maaşlarının 5.000 TL. civarında olduğu ve rütbe/kıdem ilişkisi ile birlikte görev yaptığı birliğe (tazminatlara) göre maaşı yükselmektedir.

TSK Subay ve Astsubay Alım Kılavuzu Yayınlandı

Subay ve astsubay alımı yapılacak. https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden adayların e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapması isteniyor. E-mail ya da şahsen yapılan başvurular kabul edilmiyor. Tüm başvuru adımları tamamlandıktan sonra tercihlerini yapması gerekiyor. Aday numarası T.C. kimlik numarası oluyor.

Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ na Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temini ile ilgili kılavuz yayınlanmış, kılavuzda ön başvuru alımlarının başladığı ilan edilmiştir. 22 Kasım saat 23:59′ a kadar adayların internet adresi üzerinden ön başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yukarıda genel şartları sayılan subay ve astsubay alımlarında aranan özel şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar;

 • Lisans mezunlarının 27 yaşını aşmaması (1 Ocak 1991 ve sonrası)
 • Yine aynı tarihten itibaren Lisans üstü eğitimlerinin tamamlayanların 32 yaşını aşmaması (1 Ocak 1986 ve sonrası)
 • Uzmanlık yapmış doktorların 35 yaşını aşmaması (1 Ocak 1983 ve sonrası) gerekiyor.
 • Bayan adaylar için asgari boy şartı 1.53, erkek adaylar için ise 1.64 olarak belirlenmiştir.

KPSS Şartı

Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS- P3 puan türünden 60 almış olmak gerekiyor. Puan türü olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

Birden Fazla Komutanlığa Başvurulabilecek

Adaylar en az 1 tane kuvvet komutanlığını tercih edecek. Üç tercihte de bulunulabilir. Tercihlerde herhangi bir sıralama söz konusu olmayacak. Kuvvet komutanlığını tercih eden adaylar, mezun oldukları programa göre en fazla 5 sınıf tercih edebilecek. Kaynak okul programı dikkate alınarak bu sayıdan daha az tercih yapanlara izin verildiği ölçüde tercih hakkı tanınacaktır.

Sınav Yerleri

Sınavlar 3 merkezde gerçekleştirilecek.

 1. Hava Kuvvetleri Bando ve Merasim Komutanlığı Kirazlıdere/Ankara
 2. Kara Harp Okulu Komutanlığı Çankaya/Ankara
 3. MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/Ankara

KPSS P3 60 almış olanlar şartları taşımaları durumunda sınava başvuru yapabilecektir. Son başvuru tarihi olan 22 Kasım’a kadar sizde ön başvurularınızı yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu alımlar 2019 yılı için de devam edecek.Subay Nasıl Olunur? 2019 Yılı Şartları ve Net Maaşları Konusuna 79 Yorum Yapıldı
 1. Ogohon dedi ki:

  13 yasındayım gozlukluyum seneye sınava gırmek ıstıyorum gozluk sorunu olurmu

 2. subaylık boy dedi ki:

  merhaba, benim boyum 1.60 ve 1.65 arasında. yukarıda bayan boy sınırının 1.53 olduğu yazıyordu, sizce başvuru yaparsam girebilir miyim? son sınıf öğrencisiyim bu arada lise mezunu olacağım.

 3. Yardım dedi ki:

  İyi günler hayırlı ramazanlar ben lisans mezunuyum ama subay olmak istiyorum acaba nasıl başvuru yapabilirim yardımcı olacak bir kardeşimiz var mı

 4. subaylık dedi ki:

  ismim kerim merhabalar ben lise mezunuyum subay olmak istiyorum bana güzel bir bilgi paylaşırsanız vatanım için hizmet vermek istiyorum

 5. 2020 subay alımı dedi ki:

  Merhabalar ben 2002 dogumluyum meslek lisesi bilgisayar bolumu 3 .sinifa gidiyorum denizci subayi olmak istiyorum olabilirmiyim nerde ne zaman nasil ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz beni yonlendirirseniz cok sevinirim tesekurler

 6. Subay nasıl olurum dedi ki:

  Hangi üniversiteyi okumam gerekir, kaç yıl? kaç senede subay olurum?,okulları nerede ,hangi şehirde? O üniversiteyi okurken ne yapılır (fiziksel antremen mı? .

 7. Subay nasıl olurum dedi ki:

  Merhabalar ben 2002 doğumluyum . 11.sinif dil bölümü öğrencisiyim. Ben nasıl subay olurum .Bayanlara da aynı şartlar geçerli mi?

 8. Subay olurmuyum dedi ki:

  Selamın aleykum ben yunus can bozkurt 8. Sınıfa gidiyorum benim derslerim iyi 14 yasindayim subaylık sınavına nerden girerim

  1. Murat dedi ki:

   Lise son sınıf öğrencisi olduğun zaman (Mezun dahil) az 18 ev fazla 20 yaş sınırlaması olan MSÜ ( Milli Savunma Üniversitesi ) Sınavına katılman gerip belirlenen başarı taban puanına sahip olmalısın kardeşim. 8nci sınıfta olman hiçbir şey değiştirmiyor, bu yaşta bunu düşünmen bir avantaj, motiveli şekilde devam et ve 18 yaşında MSÜ sınavlarına başvur ve bu şanlı göreve sahip ol.

 9. Cevap dedi ki:

  Meslek lisesi mezunu olanlar subay olamazlar.

  1. Murat dedi ki:

   Böyle bir şartlandırma yoktur. Her düzeydeki lise mezunu ( Açık öğretim, Anadolu veya Fen vs vs. ) bu göreve sahip olabilirler. Önemli olan MSÜ kazanmak veya 4 yıllık (lisans ) mezunu olmak ve 18’den büyük 20’den (20 yaşını doldurmamış) küçük yaşta olmalısın.

 10. Subay dedi ki:

  Ben meslek lisesindeyim.Subay olmak çok istiyorum.Kpss den 60 alıp sınavınamı gitmem lazım?

  1. Murat dedi ki:

   Kardeşim, MSÜ belirlediği sınava girip belirlenen baraj puanını aşıp mülakat başvurusu yapıp mülakatlara katıldıktan sonra şartlandırılabilirsin. MSÜ sınavlarına girme şartı içinde en dezavantajlısı yaş sınırı yıl olarak 20nci yaşını doldurmamış olman gerekir. 1 gün dahi olsa ilişiğin olamaz. Üniversite lisans mezunu olursan evet KPPS şartlı.

 11. Subay olabilmek dedi ki:

  Merhabalar 02.01.1995 doğumluyum 24 yaşımdayım üniversiteye bugünden itibaren yeni başladım biraz karışık bi durum önceden baslayıp gitmediğim için kaldı İstanbul Üniversitesi hukuk büro yönetimi acıköğretim öğrencisiyim ama üniversite sınavına da girecegim bu yıl fakat yaşım 24 dümden gün aldığım için subay olabilir miyim bilmiyorum, bir de şansım varsa eğer hangi açıköğretim bölümü okumalıyım subay olmak için şansım artar mı benimkisi sadece bir umut yardımcı olursanız çok sevinirim hayallerimi unuttuğum için çok kızgınım kendime çok teşekkür ederim şimdiden..

  1. Murat dedi ki:

   27 yaşını doldurmamış ve lisans mezunu olarak mezun olmuş olma şartı vardır veya aynı yıla tekabül edecek sezon sonu mezuniyeti şartı bulunmaktadır. Muvazzaf Subay olabilmek için lisans ve 27 yaş altı şartları bulunmakta. Kaç üniversite bitirdiğinin önemi yok, alttan alarak farklı lisans bölümleri bitirirsende bu senin için bir avantaj sayılmaz.

 12. 38efso dedi ki:

  20 yaşindayım.kolumda dikiş izi var subay olabilir miyim acaba? acil cevap lazım lütfen!!!

  1. cevap dedi ki:

   Belli dikiş iz sınırları vardır bu sınırlar içerisinde değilse sorun yaşamazsın, omuz ve parmaklar arasında yarım kollu giyip açık ve aşırı belli eden izler varsa sorun yaşayabilirsin.

 13. toprak dedi ki:

  selamün aleyküm.bn 7.sınıfa gidiyorum.13 yaşındayım.bayanım,kapalıyım.şükürler olsun boyum,kilom,sağlığım herşeyim yerinde.8.sınıfta askeri lise sınavına girmek istiyorum.fakat ne yapacağımı hiç bilmiyorum.derslerimde gayet başarılıyım.fakat ne yapacağımı hiç bilmiyorum.yardımcı olursanız çook sevinirim.

 14. Subay dedi ki:

  Sağlık meslek lisesi mezunuyum (2017). Yaşım 21. Subaylik veya astsubaylık olur mu?Yani illa üniversite mezunu olmak şart mı?

  1. Murat dedi ki:

   Subaylık şartlarının en önemlisi MSÜ kazanmak. Eğer 20 yaşını doldurmuş ve 21 yaşından gün almış 18 yaşından büyükseniz MSÜ’ye giriş yaparak 4 senelik lisans mezunu olduktan sonra şartsız Subaylık göreviyle başlamaktasınız. Harici subay olmanın tek şartı en az lisans mezunu olmanız gerekmektedir ( 4 yıllık üniversite ” herhangi bir bölüm, sınırlama varmı bilmiyorum ” ) MSÜ harici Subay olunması taraftarı iseniz 27 yaşını doldurmamış 18den büyük 27den küçük olmanız gerekmekte ve mezun olma şartı aranmaktadır.

 15. Subay dedi ki:

  Arkadaşlar kolay gelsin, vücudumda zararsız bölgelerde bir miktar mermi çekirdeği(saçma) var. Bu olayın ardından 2 yıl amatör ligte futbol oynadım ve futbolcu lisansı aldım. Subaylık için bir engel söz konusu olur mu? Teşekkürler..

  1. Askerlik dedi ki:

   Elbet de olursunuz

1 2 3
Sayfa başına git