Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri (İLK KEZ!)

Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri (İLK KEZ!)
A+
A-

Esnaf olmak elbette ki kolay değil. Ancak, esnaf ve sanatkarlarımıza devlet tarafından destek verilmektedir. Bu faizsiz krediler bankalar aracılığı ile sağlanmaktadır. Sizler için esnaflarımıza yönelik olarak devlet ve bankalar tarafından verilen kredileri araştırdık.

Esnaf Olma Süreci ve Öncesi

Kursa katıldınız veya katılmadınız. İşyerinizi yeni açtınız ve işler iyi gitmiyor. Eğer sertifikanız var ise hemen kosgeb başvuru yapabilirsiniz. Artık bir kobisiniz. Kosgeb size de destek veriyor. Kurulu bir işletmesi olan Kobi iş yerlerinin ise iş yerlerinin büyütülmesi talebinde bulunarak Kosgeb faizsiz krediler ile işletmelerinin masraflarını devlet yardımı ile karşılayabilirler. Öncelikle yeni girişimcilerin izlemesi gereken yolları anlatalım daha sonra işletme sahibi Kobi’lerin destek başvurularında izlemesi gereken yolları izah edelim.

Esnaf Olmak Doğru Bir Tercih mi?

Küçük esnaflığa adım atmak, halen çalışan bir iş yerini devralmak, kendi işini yapmak isteyen ve yeni iş kurmak isteyenlerin başvurduğu devlet kredileri ile yeni iş kuran vatandaşa can suyu sağlanmaktadır. Yeni bir girişime niyetlenen vatandaşımız için Devlet sermayesi olmayanlar gözeterek, sosyal Devlet ilkesi gereğince ekonomik refahın sağlanmasını amaçlamakta ve esnafın ayakta durmasını sağlamak için finansman yaratmaktadır.  Devlet tarafından iş kuracak vatandaşlarımız için kredi, hibe ve teşvikler verilmeye devam etmektedir.

Çok mu Kolay?

Her şey bir tarafa sabah 8’de dükkanı açıp, gece 11’e kadar işyerinizde durmak zorunda kalabilirsiniz. 8-5 çalışan bir işçiye göre,  19 Mayıs, 23 Nisan, Bayram tatili, kar tatili, hava tatili, canım istemedi tatili gibi özel zevkleriniz olmayacağı gibi, bayram seyran demeden en sevdiğiniz arkadaşınızın düğününe katılmadan hayatınızı sürdürebilirsiniz. Emin misiniz? Esnaflık size göre bir iş mi?

Esnaflık Zor!

Devlet kurumları tarafından yeni bir iş kurmak, dükkan açmak, dükkanını büyütmek,işyeri satın almak, bayilik almak ve dükkan tadilatı yapmak için girişimcilere destekleme paketi ve hibe kredi paketleri vermektedir. Dükkan açmak isteyenler için devlet destekli kredi veren kurumlar;

 • TKDK tarım ve hayvancılık devlet desteği,
 • Ticaret odası,
 • Esnaf ve sanatkarlar kooperatifi,
 • Kosgeb,
 • Kaymakamlık SYDV (işletme açılış desteği),
 • Vakıf ve Dernekler,
 • Devlet Bankaları (Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank)

KOSGEB Kimdir, Nedir, Nedendir, Niye Var?

Ticarete atılacak ve iyi bir iş fikri olan yeni girişimciler önceliği devletin de size öncelik verdiği gibi bizde size verelim. Kendine ait iş yeri açmak isteyen ve iş yeri kuruluş giderlerinin harcamalarını devletten karşılamak kim istemez ki eğer sizde bizim gibi düşünüyorsanız KOSGEB hibe tam size göre.

 • Kosgeb’e yeni girişimci desteğinden yararlanmak istiyorum diye başvuru yapan bir çok kişiye bugüne kadar Kosgeb hibe krediler ile destek oldu. Size neden olmasın.
 • Tabi bunun için Kosgeb sizden kurulacak iş yerinin alışılmışın dışında yenilikçi ve büyümeyi hedefleyen bir iş fikrinin plan ve projesini talep edecektir.
 • Eğer bu konuda kendinize ve iş fikrinize güveniyorsanız Kosgeb hibe krediler tam size göre.
 • Bunun için yapmanız gereken ilk iş bulunduğunuz bölgelerdeki Kosgeb birimlerine ve İş-Kur’a başvuru yapmaktır.
 • Hibe almak için Kosgeb birimlerine yaptığınız başvurularda Geleneksek ya da İleri Girişimcilik destek programı için başvuru yaptığınızın altını çizerek memura söyleyiniz.
 • Kaydınız alınırken ve ilgili memurun formaliteden de olsa ufak bir yeterlilik testi yapılacaktır.
 • Bu testten başarılı ile geçmelisiniz. Ön mülakat yapan memurdan yetersiz damgasını yememek ve kaydınızın yapılmasını istiyorsanız mutlaka ciddiyetle sorulan sorulara cevap vermelisiniz.
 • Yeterlilik testinden yeterli göründüğünüzde kaydınız alındıktan sonra  artık Kosgeb tarafından düzenlenen ve yürütülen Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimini beklemelisiniz.
 • Yeterli talebin olduğu  ve bu talepler doğrultusunda düzenlenen Kursların tarihleri sizin gibi yeni girişimcilere iletilir. Yapılan eğitimlere devamlılık gösterip, başarılı bir şekilde geçmenizden sonra Yeni girişimci adaylarına verilen Girişimci sertifikasına sahip olacaksınız.
 • Bu sertifika ömür boyu geçerli olduğundan istediğiniz zaman iş yeri açabilir,

İşyeri açma kredisi alarak açmak istediğiniz dükkanın  bütün masraflarını devlet destekli hibe ve faizsiz kredi ile karşılayabilirsiniz. KOSGEB Başkanlığı tarafından dükkan açmak isteyen geleneksel girişimcilere hibe desteği 65.000 TL‘ye kadardır. İleri girişimcilere ise hibe desteği 365.000 TL‘ye kadardır. Kendi dükkanını açmak isteyenlerin kosgeb tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik kursuna katılmaları gerekmektedir. Kosgeb’in yanı sıra özel ve devlet bankaları da işyeri kredileri vermektedirler.

İş yerimi Açtım Ancak Yine Param Yok (hazin son)

Kosgeb başvurusunu yaparak iş projesini hayata geçirmek için Hayalinizdeki iş yerini kurdunuz diyelim. Artık devletten masrafların geri alınması için ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi almak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken ilk adım veri tabanına kayıt olmaktır. Sonrasında Kobi beyannamesi doldurarak Kobi bilgi dokümanı çıktısını almalısınız ve son olarak iş planı projesi hazırlamalısınız ve bu iş projesinin yetkililerinden onay alması için sunum yapmalı ve bütün detayla hakim olarak gerçekten iş projenize güvendiğinizi belirterek KOSGEB ten kabul edilmesini sağlamalısınız.

Anlattığımız tüm evreleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra işletme kuruluşundaki gerekli araç gereç ekipman ve demirbaş alımı harcama faturaları ve iş yeri açılış belgeleri ile başvuruda bulunarak Geleneksel veya ileri girişimci destek programı kapsamında verilen hibe kredinizi alabilirsiniz.

Bankaların Kapısını İlk Çalışınız

İster 3 aylık esnaf olun, isterseniz 10 yıllık, bankaların ticari KOBİ bankacılığına tabisiniz. İşletmeler bankalara yıllık olarak ciro beyannamesi verirler. Banka KOBİ’lere şirket hesabı açar ve gelir giderleri bu hesap altında toplanır. Bankalar işletmenin yıllık vermiş olduğu beyana göre esnaf kredisi verirler. Eğer KOBİ’nin henüz kazancı ve beyannamesi yoksa, bu durumda KOBİ kredilerinden faydalanması zorlaşacaktır. Ticari kredilerde, banka ile işletmenin arasında ki ticari ilişki esastır.

 Türkiye’de yeni esnafa kredi veren bankalara başvurabilir. Bu bankalar şunlardır.

Bu bankaların herhangi birine başvuru yapan yeni esnafımız, bireysel ihtiyaç ve diğer KOBİ kredilerinden işletmesine uygun olan için başvuru yapabilir.

Halk Bankası Doğru Seçim!

Halkbank tarafından esnaflara 3 farklı program dahilinde faizsiz kredi olanağı sunulur. Bu krediden ustalık belgesi sahipleri, eskimiş meslekleri icra edenler ve KOSGEB kredisi alma hakkına haiz olanlar yararlanabilirler. Başvurular gerekli evraklar ve belgeler ile birlikte şahsen Halkbank şubelerine yapılmaktadır. İnternet sayfasından yapılan esnafa faizsiz kredi başvuruları kabul edilmemektedir.

Halkbank esnaf kredisi
Halkbank esnaf kredisi

Ziraat Bankası Sende Olmasan Yandık

Ziraat bankası bireysel işyeri kredisi ile yatırım amaçlı iş yeri ofis, dükkân, büro muayanehane, mağaza ve. almak isteyenlere 120 aya kadar vade olanağı ile kredi verilmektedir. Satın alınmak istenen iş yerinin ekspertiz değerinin en fazla %75’i kadar kredi verilmektedir. Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde ek teminatlar istenebilir.

Gerekli evraklar ve belgeler şunlardır;

 • İşletme sahibinin ve ortakların kimleri,
 • Ticaret sicil gazetesi ve imza sirküleri,
 • Oda kayıt evrakları,
 • Vergi levhası,
 • Son döneme ait gelir durumu ve bilanço raporları.

Yatırım amaçlı ortak işyeri almak isteyenlere gereken finansmanı sağlayan ziraat bankası ortak işyeri kredisi ile 120 aya kadar vade imkanı sağlamaktadır. Kira geliri elde etmek vb. nedenlerle ortak işyeri almak isteyenler Ziraat bankasının ortak işyeri kredisinden yararlanabilirler. Düzenli geliri bulunan en az 2, en fazla 5 kişinin bir araya gelerek işyeri alımlarında satın alınacak işyerinin ekspertiz değerinin en fazla %75 ‘ine kadar kredi verilmektedir. Bu kredi ortaklardan biri, birkaçı ya da tümüne kullandırılabilir. Gerekli görüldüğü takdirde banka ek teminat isteyebilir.

Halkbank Faizsiz İşyeri Açma Kredisi hakkında bilgi alabilirsiniz

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Sinan dedi ki:

  İlk iş deneyimim için ilk aşama tanıtım ve meil üzerinden firmalara müşteri bulum ve ticari alım destegi için ofis açıyorum tek istegim
  Sadece 100000tl destek

 2. Avatar Emine dedi ki:

  Ben emine Üzülmez yeni esnaf oldum galeri açtım Halkbank’tan desdekli krediye başvuru yaptım bana vermediler ongünlik esnafsındiye neden böle oldu

  1. Avatar Sinan dedi ki:

   Emine hanım hayırlı olsun umarım bu sorununuzu aşmışsınızdır bende ofis açmak için kolları sıvadım ama bu işler zor şuan 100000tl ihtiyacım var
   Ben sadece bir yıl geri almasalar razıyım
   Geri ödemeye hemde gerekirse 200000bin olarak lakin dönen yok sadece destek istiyorum kırk dereden su getiriyorlar arkadaş verin açmazsam
   Atılmazsan ticarete gelin asın gerekirse ama niyet destek degil kırk dereden su getir sonra bakarız hep yalan dolan bunlar

 3. Avatar erdem yüksel dedi ki:

  mr vergi levham varma esnaf kefalet yok yeni açtım dukanımı korana vürüsden dolayı işlerim yapapmaz oldum banka desdek olmuyor

 4. Avatar kemalettın kalaycı dedi ki:

  market kafem işimi buyutmek isdiyorum ama benim işyerim anemin usdunde uzerıme almam lazım ve biraz giridi almak isdiyorum mal ve bina üstüne iş yerini buyutecem gafe yabmak için isdiyorum caycuma gudullü köyuü yukarı mahale zongultak 5513971667 03726830358 17 metre uzunluk var kafenıy merket biriık 35 metre bana bayram ikdiyac giridisi lazım işimi biraz buyutmek için isdiyom

 5. Avatar Kemal dedi ki:

  Ben bir tavuk köy yumurtası yetiştirip satmak için bir çiftlik kurmak istiyorum proje belli ama çok miktarda para lazım kosgeb böyle bir iş için yardımcı olurmu