Ziraat Bankası EFT Ücreti Ne Kadar? 2022

Ziraat Bankası EFT ücretleri ne kadar, para transferi hangi saat aralıklarında gerçekleşir, EFT ücreti almayan bankalar var mıdır, maaş müşterilerinden para aktarımı için ücret alınır mı? bilgi alabilirsiniz. İşte Ziraat Bankası 2021 EFT ücretleri ve saatleri!

Ziraat Bankası EFT Ücreti Ne Kadar? 2022

Tüm bankacılık sistemlerinin EFT yoluyla para gönderme işlemlerinde ücret kesintisi olduğu gibi, kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası EFT ücreti de bulunmaktadır. Şubelerden, internet veya mobil bankacılık sisteminden, ATM’den ya da çağrı merkezi üzerinden para gönderme işlemlerinizi dakikalar içinde gerçekleştirebilirsiniz. Para transfer işleminde ne kadar ücretlendirme alacağınızı Ziraat Bankası EFT ücretleri tablomuzdan ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca EFT ücreti almayan bankalar sayesinde de para transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

2022 Ziraat Bankası EFT İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası hesabınızdan başka bir hesaba para gönderimi yapmak için birkaç yol vardır. Özellikle covit-19 salgını nedeniyle bankalara girişlerde tedbirler alınmasının ardından kalabalık sıralarda beklemek istemeyen kişiler için EFT işlemlerinizi yapabileceğiniz diğer seçenekler;

 • Ziraat Bankası müşteri hizmetleri
 • Ziraat Bankası internet şubesi
 • Ziraat Bankası mobil şubesi
 • Ziraat Bankası ATM’leri
 • Şubeler

EFT işlemlerinizi şubeden ve ATM’den gerçekleştirebileceğiniz gibi birçok online hizmet kanalını kullanarak dilediğiniz yerden ve zamandan tek tık ile para gönderim işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Ücreti 2022

Ziraat Bankası’ndan farklı bir bankaya para gönderme işlemleriniz için EFT sistemini kullanabilirsiniz. Daha önceki yıllarda en az 6 TL gibi bir ücret kesimi olurken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamayla birlikte Ziraat EFT ücretleri limit limit düzenlendi. İşte internet şubesi ve Ziraat mobil EFT ücreti:

 • 1000 TL‘ye kadar para gönderiminde 1,14 TL
 • 1000 TL-50.000 TL arası EFT ücreti 2,29 TL
 • 50.000 TL ve üzeri işlemlerde ise ücretlendirme 28,65 TL olarak belirlenmiştir.

Aşağıdaki tabloda Ziraat Bankası EFT işlemleriniz için sizlere sunulan seçenekler ve ücretlendirmeler bulunmaktadır. Ayrıca ücretlendirmelere BSMV dahil değildir!

EFT Seçenekleri1.000 TL ve Altı1.001 TL – 50.000 TL50.001 TL ve üzeri
Mobil Bankacılık1,14 TL2,29 TL28,65 TL
İnternet bankacılığı1,14 TL2,29 TL28,65 TL
ATM4 TL8 TL57,30 TL
Banka şubesi5,73 TL11,46 TL114,60 TL
Müşteri hizmetleri5,73 TL11,46 TL114,60 TL
Düzenli EFT1,14 TL2,29 TL28,65 TL
Geç EFT – İnternet1,71 TL3,43 TL42,97 TL
Ziraat Bankası EFT Ücretleri

EFT saatleri dışında yapılacak olan para gönderimlerinde farklı tutarlarda kesinti uygulanacaktır. Ziraat Bankası geç EFT ücretleri ise şu şekildedir:

Ziraat Bankası EFT işlemlerinizi şubeden veya müşteri iletişim merkezlerinden saat 16.00’dan sonra gerçekleştirme durumlarınızda:

 • 1.000 TL’ye kadar olan para gönderimlerinizde 8,59 TL
 • 1.000 TL’den 50.000 TL’ye kadar olan EFT işlemlerinizde 17,19 TL
 • 50.000 TL ve üzeri para aktarımlarınızda ise 171,9 TL işlem ücreti alınmaktadır.

EFT işlemlerinizi mobil bankacılıktan veya internet şubesinden saat 16.00’dan sonra yapmanız durumunda alınacak olan tutarlar:

 • 1.000 TL ve altı için 1.71 TL
 • 1.000 TL-50.000 TL arası için 3,43 TL
 • 50.000 TL ve üzeri EFT işlemlerinizde 42,97 TL geç EFT bedeli alınmaktadır.

Saat 16.00’dan sonra ATM’den yapılacak olan EFT işlemlerinde kesilecek olan tutar:

 • 1.000 TL ve altı için 6 TL
 • 1.000 TL ile 50.000 TL aralığındaki tutarlar için 12 TL
 • 50.000 TL ve üzeri para gönderimlerinizde ise 85,95 TL para kesintisi gerçekleşmektedir.

Geç EFT ücretlerine BSMV dahil değildir! Ziraat Bankası ürün ve hizmet ücretleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bankanın internet sitesini inceleyiniz.

Ziraat FAST EFT Ücreti (Anlık Transfer)

Ziraat Bankası anlık transfer sistemi ile hesap veya IBAN numarasına gerek duymadan cep telefonu, T.C. kimlik numarası, e-posta adresi, vergi numarası ya da pasaport numarası ile 7/24 para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

FAST işlemlerinde belirlenen günlük limit tek işlem için 1.000 TL‘dir. FAST sistemi ile EFT işlemi yaptığınızda para transfer tutarınıza göre değişiklik göstermekle birlikte 1.14 TL ile 11.46 TL aralığında bir ücret kesintisi olacaktır. Siz de anlık transfer seçeneğini kullanarak para gönderme işleminizi dakikalar içinde halledebilirsiniz.

Yeni yapılan çalışmalarla birlikte artık hafta sonları dahil 7/24 para gönderme işlemi FAST devreye girmiştir. Ziraat fast ile para gönderme yapmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Ziraat Bankası Maaş Müşterilerinden EFT Ücreti Alıyor mu?

Bazı bankalar para transferi yapan maaş müşterisinden belli oranda ücret kesimi yapar. Fakat Ziraat Bankası, maaş müşterilerinden EFT veya havale ücreti adı altında bir kesim uygulamamaktadır. Maaş müşteriyseniz ve ücret kesintisi yaşadıysanız en yakın şubeye giderek ya da müşteri hizmetlerine bağlanarak sorununuzu kısa bir süre içinde çözebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Saatleri

Hafta içinde ve hafta sonunda Ziraat Bankası EFT saatleri şu şekildedir;

 • Pazaretesi-Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma günlerinde 08.30-16.00 saatleri arasında,
 • Yarım iş günlerinde 08.30-11.00 saat aralığında para gönderme işleminizi yapabilirsiniz.
 • Cumartesi-Pazar günlerinde ise başka bir hesaba EFT yoluyla para aktarmanız mümkün değildir.

Hafta sonu yapılan işlemler, ilk iş gününde 08.30’dan sonra hesaba para aktarımı gerçekleşmiş olacaktır. Hafta içinde ise saat 17.00’dan sonra yapılan para gönderme işlemlerine geç EFT adı verilir. Bu işlemler çalışma saatleri dışında olduğu için farklı şekilde ücretlendirilir. EFT ücreti hesaplamadan önce hangi saat diliminde para aktardığınıza dikkat etmenizi öneririz.

Ziraat EFT İşlemi Ne Zaman Gerçekleşir?

EFT işleminiz 5 ile 30 dakika içinde gerçekleşmiş olacaktır. Eğer uzun bir süre para gönderme işleminiz karşı hesaba aktarılmadıysa Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine bağlanarak sorunu bildirebilirsiniz.

Farklı bankalar arasında gerçekleştirdiğiniz para gönderme işlemlerinizden sonra tutarınızın karşı tarafın hesabına geçip geçmediğini öğrenmek için EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? içeriğimizi inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Ücreti Ödememek İçin Ne Yapmalıyım?

Ziraat Bankası üzerinden yapacağınız EFT işlemleriniz için belirlenen limitler doğrultusunda komisyon alınmaktadır. 1.000 TL’ye kadar olan para transferi için 1,14 TL, 1.000 TL-50.000 TL aralığındaki EFT için 2,29 TL, 50.000 TL ve üzeri para gönderme işleminde ise 28,65 TL ekstra ücret almaktadır. Belirlenen ücret kesintisi olmadan EFT işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Ziraat Bankası EFT ücreti ödememek için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız ya havale yöntemini kullanmalı ya da EFT ücreti almayan bankalar üzerinden para transferi yapmalısınız. EFT ücreti almayan bankalar listesini inceleyebilirsiniz.

EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde varlığını sürdüren birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalarda çoğu EFT ve havale işlemlerinden komisyon ücreti almaktadır. EFT ücreti almayan bankalar;

 • Kuveyt Türk Bankası
 • Albaraka Türk Bankası
 • TEB
 • Fibabank
 • ENPARA

ENPARA üzerinden yapılacak EFT ve havale işlemleri Finansbank internet şubesi üzerinden yapılmaktadır. Maddelediğimiz bankalar EFT ve havale hizmetleri karşılığında herhangi bir işlem ücreti almamaktadır. Bu bankalar dışında kalanlar ise küçük bir miktar ücret kesintisi yansıtmaktadır.

Ziraat Bankası EFT Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’nda bulunan hesabınızdan başka bir banka hesabına para göndermek için internet şubesini ya da mobil bankacılığı kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası sistemi üzerinden EFT işlemleriniz için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • İnternet ya da mobil bankacılığa, T.C. kimlik numaranız ya da müşteri numaranız ile şifreniz ile birlikte giriş yapınız.
 • Sonrasında ”Hesaplar” bölümüne giriniz.
 • ”Para transferi” sekmesinden EFT‘yi seçiniz.
 • Açılacak sayfada, para gönderilecek kişinin IBAN numarası, adı soyadı, gönderilecek para miktarı ve hangi hesaptan gönderilecekse seçiniz.
 • Tüm adımları doğru girdikten sonra ”Devam Et” seçeneğine tıklayınız.
 • Onaylamanız için açılan sayfayı tekrardan kontrol ederek son kez onaylamanız gerekecektir.
 • Böylece para karşı hesaba EFT yapılmış olacaktır.

Adımları sırasıyla takip ederek Ziraat Bankası’ndan başka bir banka hesabına para gönderme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Paranın belirlenen saatlerde gönderilmemesinden ya da hesap numarasının yanlış girilmesinden dolayı işlem iptal edilmek istenebilir. Böyle bir durumda Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak talimatınızı iptal ettirebilirsiniz. Para karşı tarafa geçtiyse hiçbir şekilde iptal edilemez. Ancak ileri tarihli EFT talimatları iptal edilir. Bu durumda hukuki yollara başvurmanız gerekecektir.

Ziraat Bankası EFT Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ziraat EFT işlemlerinizde dikkatli olmanız gereken birkaç önemli nokta;

 • Para göndereceğiniz banka hesabının IBAN ya da hesap numarasının doğruluğundan emin olun.
 • Para gönderimlerinizi EFT saatlerinde yapmayan özen gösterin.
 • Gönderme işlemini yapacağınız hesap sahibinin adını ve soyadını doğru şekilde girin.
 • Açıklama bölümüne mutlaka para gönderme işleminizi neden yaptığınızı belirtin.
 • Örneğin kira ödemesi, aidat ya da borç para olarak yazabilirsiniz.
 • Açıklamayı doldurmanız ilerleyen zamanda sizin için avantajdır. Çünkü olumsuz bir durum yaşadığınızda elinizde kanıt niteliğinde bir dekont olacaktır.
 • Resmi tatiller, bayram günleri ve hafta sonunda bankalar kapalı olduğu için EFT işlemi gerçekleştirilmez.
 • Bu günlerde EFT yapsanız dahi ileri bir tarihte hesaba aktarılacağını bilmelisiniz.

Belirtilen hususları göz önünde bulundurarak EFT işlemlerinizi daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.