Devlet Destekli

Devlet Tarım Aletleri Destekleri (Tarımsal Mekanizasyona Hibe)

Devlet Tarım Aletleri Destekleri (Tarımsal Mekanizasyona Hibe)

Tarım makineleri alımlarında devlet  tarafından verilen çeşitli destekler bulunmaktadır. Ayrıca hibe verilecek olan tarım makinelerin hangileri olduğu da belirlenmiştir. Traktörün yanı sıra çapa makinesi vb. alımları için de kredi verilmektedir. Hibe krediler için gerekli başvuru şartlarını taşıyanların başvuru evrakları ile birlikte ilgili kurumlara başvurmaları gerekmektedir. Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan hibe programlarında bu konuya da değinilmektedir. İçeriğimizde verilen destekleri ve destek tutarlarını bulabilirsiniz.

Traktör ve Tarımsal Mekanizasyon Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı makine ve ekipman hibe destek programı Tebligatı yayınlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından; Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklemesi Programı kapsamında makine ve ekipmanları alım şartları ve desteklemeye giren makine ve ekipmanlar açıklanmıştır. Açıklamaya göre makine ve ekipmanlarda %50 hibe desteği uygulanmıştır. Tarım sektörüne 9.7 milyar lira nakdi karşılıksız hibe desteği verilecektir.

Tüm çiftçilerin merakla beklediği % 50 hibe alet, makine ve ekipman desteklemesinin tebliği resmi gazetede  yayınlandı. İlgili tebliğ ile tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerine katkı vererek uluslararası düzeyde rekabet edilebilirliği sağlamak için makine ve alet alımlarının desteklenmesine  % 50 hibe ile destek verilmesi amaçlanmaktadır.

Traktör ve Tarımsal Mekanizasyon Destekleri

Traktör ve Tarımsal Mekanizasyon Destekleri

%50 Hibe İle Desteklenecek Alet ve Ekipmanlar

Devlet destekli % 50 hibe alet, makine ve ekipman desteklemesinin tebliği ile toplamda 41 adet alet ve makineye destek verilecektir. Bu aletler;

Anıza doğrudan ekim makinesi, Balıkçı gemilerinde soğuk depo, Arıcılık makine ve ekipmanı, Balya makinesi , Biçerbağlar,  Pülverizatör,  Biçerdöver ürün hasadında kullanılan verim ölçer kiti, Güneş kolektörü, Kimyevi gübre dağıtma makinesi, motorlu tırpan, Sap parçalama makinesi,  Pamuk toplama makinesi,  Pancar söküm makinesi, Canlı balık nakil tankı, Çiftlik gübresi dağıtma makinesi, Çayır biçme makinesi, Çeltik fide dikim makinesi,  Dal parçalama makinesi, Diskli tırmık, El traktörü, Fındık, mısır, Patates söküm makinesi, Mibzer, Mini yükleyici, çeltik, ayçiçeği, kabak çekirdeği kurutma makineleri, Dip kazan, Fındık toplama makinesi, Bahçe traktörü,  File sisteminin kurulması, Süt sağım ünitesi ve soğutma tankı,  Sap toplamalı saman makinesi,  silaj makinesi, Sıra arası çapa makinesi, Su ürünlerinde buzlama makinesi, Su ürünleri için kuluçka dolabı,  Tambur filtre,  Süt analiz cihazı, Taş toplama makinesi,  Toprak frezesi, Yem hazırlama makinesi, Zeytin hasat makinesidir.

Başvuruda İstenecek Belgeler

Makine-ekipman bilgi formu, şirketler veya bireyler için ÇKS belgesi, tarımsal amaçlı kooperatifler ve benzerleri için ise yönetim kurulu karar defterinde üyelerinin isimleri ve arazi miktarları belirten yönetim kurulu kararı istenir,teknik şartname,piyasa fiyat araştırması beyanı veya proforma fatura,tüzel kişiliğin yatırıma başvuru için aldığı yetkili kurul kararı ve başvuru sahibinin başvuru için yetkilendirme kararı ve imza sirküleridir.

Sizde projelerinizi tamamlayarak tarım aletleri  alımı için TKDK tarafından hazırlanan hibe kredilerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Traktör yenileme devlet desteği alarak eski traktörlerinizi yenileyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Küçük Ekipman Kredileri

Tarım işletmelerinin verimlilik düzeyinin artırılması amacı ile tarımsal mekanizasyon kredilerinin deney ve denetimleri ile ilgili tebliğ neticesinde Zirai Kredilendirme Belgesi bulunan, yeni ya da kullanılmamış küçük ekipmanların alımına yönelik olarak Ziraat Bankası tarafından kredi imkanı sunulmaktadır. Bu kredilerden gerçek ya da tüzel kişiler yararlanabilir. Kredi üst limiti 500 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar değerinde biçerdöver, traktör, hasat makinesi vb. alınabilmektedir. Ayrıca alınacak olan bu ekipmanların satış fiyatları üzerinden taksitlendirme yapılabilmektedir. Kredide vade seçenekleri vb. detaylar hasat durumu göz önünde tutularak belirlenmektedir. Bakanlık tarafından aranan şartların taşınması halinde düşük faizli kredilerden de yararlanabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunmak için size en yakın Ziraat Bankası şubelerini ziyaret ediniz.

Şekerbank Tarım Ekipmanları Kredisi

Tarımsal üretimde modernizasyonun sağlanması için Şekerbank kredi desteği sağlamaktadır. Biçerdöver, tarımsal ekipman, demirbaş vb. alımları için esnek ödeme imkanları ile kredi veriliyor. Vadeler 60 ay olarak belirlenmiştir. Katma Değer Vergili satış fiyatı üzerinden alınacak olan ekipmanın yüzde 75‘ i kredilendirilecektir. Ayrıca traktörün yeni ve hiç kullanılmamış olması durumunda bir önceki yıla ait olması önemsenmeksizin kredi verilmektedir.

tarımsal-modernizasyon-kredileri

Tarım aletleri kredileri

Şekerbank’ tan alınacak olan krediler ile sulama, çeltik kurutma, gübre, balya, mısır biçme, mibzer, merdane, pulluk, römork, patates sökme, ot biçe, sap parçalama, biçerdöver gibi tarımsal ekipmanlar alınabilecektir. Kredi başvurusunda bulunmak için size en yakın Şekerbank şubelerini ziyaret ediniz.

En az mazot yakan traktör marka ve modellerini inceleyerek bu markaları alabilir ve yakıttan kar edebilirsiniz.

TEB Traktör Kredisi

Türk Ekonomi Bankası da traktör kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Banka tarafından 60 aya kadar vade sunulmakta ve uygun geri ödeme koşulları sağlanmaktadır. Bir aydan 12 aya varan ödeme seçenekleri ile kredilerinizi geri ödeyebilirsiniz. Kredi başvurusu için gerekli olan evraklar arasında T.C. kimlik belgesi, fatura, tapu fotokopileri ve ikamet senetleri bulunmaktadır. Kredi ile ilgili detaylı bilgi almak için size en yakın Türk Ekonomi Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Daha pek çok bankanın traktör ve tarımsal ekipman alımları için oluşturduğu kredi kampanyaları bulunmaktadır. Bu bankalardan kredi alarak da yeni ekipman alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar traktör ve tarım ekipmanları alımları için kredilerini 2020 yılında da vermeye devam edecektir. TKDK’ nın ise 2020 yılında traktör alımları konusunda verdiği herhangi bir hibe bulunmamaktadır.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar
 1. ömer gürbüz dedi ki:

  devlet hibe desdekli dal yaprak ögütme makinesi almak istiyorum (7-8 bin tl civarinda elektrili veya motorlu)ciftciyim yasim 68 desdek alipalamiyacagimi bilmek istiyorum

 2. mehmet dedi ki:

  merhaba traktör ekipman yenilemek istiyorum bunun için hibe desteği nasıl alırım yol gösterirmisiniz şartları nelerdir.
  teşekkürler

 3. Hasan dedi ki:

  Hangi sistem üzerineden başvuruluyor? Basvuru isleminin algoritma veya bir rehber tarzında açıklayıcı dökümanlar var mı? Basvuru için gerekli belgelerin örnekleri var mı?

 4. Samet dedi ki:

  Pat pat alabilirmiyim hibe destekli

 5. Osman dedi ki:

  Bende bir yem hazirlama balya slaj makinasi almak istiyorum ama basvuruyu hangi mertebeye yapmamiz gerekiyor

 6. Cemalettin dedi ki:

  Römork aldım hibe desteği alabilmem için ne yapmam gerekiyor cevap bekliyorum