Devlet Destekli

Devlet Memuru Nasıl Olunur? (Sınavsız Memuriyet)

Devlet Memuru Nasıl Olunur? (Sınavsız Memuriyet)

Kamu kurumlarında devlet memurluğu olarak çalışmak isteyen kişiler için ilk önce Kamu Personel Seçme Sınavından başarılı puan alması gerekiyor. KPSS sınavına girmeyen adayların memurluk başvuruları kabul edilemez. Devlet memurluğuna geçişte aranan KPSS sınavına ek olarak en az lise ve dengi okullardan mezun olma şartı da mevcuttur. KPSS sınavları öğrenim derecesine göre ikiye ayrılmaktadır. Birincisi ön lisans ve ilköğretim olarak yapılmaktadır. İkincisi ise lisans mezunlarını kapsamaktadır. Ön lisans ve ilköğretim kpss sınavları iki yılda bir gerçekleşirken, lisans mezunları için her yıl düzenlenmektedir. Devlet memuru olmak için kpss puanından en az 70 puan almak gerekiyor. 75 puan alıp ataması gerçekleşmeyen adaylarda vardır. Böyle olmasının en temel sebebi ise alım gerçekleşen ilgili bölümler için başvuru yapan adayların puanlarının en yüksekten en aza kadar listelenmesidir. Örneğin; adalet bakanlığının yaptığı açıklamaya göre 10 kişinin alınacağı birime 15 adayın başvuru yaptığını düşünelim. Aralarında 85-90 puan olan adaylar fazla olduğundan 75 puan alan aday sıralamaya giremediğinden ataması devlet memuru olması gerçekleşemez. KPSS puanı 70 ve üzeri olan adayların devlet memurluğu için mülakattan başarı ile geçmeleridir.

devlet memuru nasıl olunur

devlet memuru nasıl olunur?

Memur Olmanın Avantajları Nelerdir?

Devlet memuru olmak birçok vatandaşın hayalidir. Kimi hayaline ulaşmak için gösterdiği çabalar sonrasında devlet memuru olmaya hak kazanırken kimi vatandaşlar ise bu hayalini gerçekleştiremez. Çalışma saatleri, günleri, memura tanınan haklar , izin günleri, aldıkları maaşa kadar çoğu kriter memur olmayı istemeye yeterlidir. 10, 12 saat veya vardiyalı sistemde çalışan diğer mesleklere göre memur saatleri sabah 8, akşam 4 ya da sabah 9, akşam 5 gibi olması memurluğu tercih etmeye en önemli faktördür. Hafta sonlarının tatil olması, yıllık izinler ve resmi tatiller devlet memuru avantajları arasında yer alır. Memurluk dışında başka işlerde çalışan kişilerin işveren tarafından işine son verilmesi durumunda çalışan kişinin ilerleyen yılları için planlama yapmasını zorlaştırırken devlet memurluğu yapanlar kolaylıkla işten çıkartılma, kovulma durumu yaşamazlar. Memurluğun gerektirdiği şekilde iş hayatlarını sürdürmeleri gerekir. Yüz kızartıcı suç işlenmez ise memuriyet hayatınıza emekli olana kadar devam ettirebilirsiniz.

Sınavsız Geçiş Sistemi

Vatandaşımızın kafasına yer eden KPSS aslında bir çok kuruma atanmanıza destek sağlarken sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen memur adaylarının da bu konu üzerinde ayrıntılı bir şekilde durması gerekmektedir. Bazı kurum ve kuruluşlar kendi personelini kendisi seçerek onlara devlet memuru olmalarına hak tanımaktadır. Bu durum karşısında sınav şartı konulmadığından birçok vatandaşımız bu kurumlara başvuru yapmaktadırlar. Başvuru tarihlerinin ilk gününden son gününe kadar kalabalık olan bu ortam mesai saati bitiminde işlemlerini bitirmiş olmaları gerekmektedir.

Sınavsız Memur Alımı Yapacak Olan Kurumlar

 • Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği memurları
 • Bakan yardımcı kadroları
 • Başbakan baş müşaviri alımları
 • Başbakan müşavir kadroları
 • Başbakanlık basın müşaviri kadroları
 • Bakanlık müşaviri kadroları
 • Avukat ve şube müdürü uzmanları
 • Bakanlar kurulu sekreterliği kadrosu
 • Din işleri yüksek kurul üyesi

Bu memurlara başvuru yapmak için öncelikli olarak başvuru formunuzu tamamlamış oluyorsunuz.

Devlet memurluğu olmak için KPSS ve mülakat şartı olduğunu yazımızda belirtmiştik. Yukarında maddeler halinde sınavsız memur alımı yapan kurumları sıralanmıştır. Sınavsız yapılan bu alımlarda mutlaka mülakat vardır. Yazılı sınav olmasa bile sözlü mülakatlardan geçilmesi gerekir.

2020 yılında emekli maaşlarına, emekli memurların aylıklarına ve memurların maaşlarına zam yapıldı. Güncel zam oranlarından etkilenenlerden de bir kısmı belediyelerde çalışan memurlardır. Belediye de kadrolu ve sözleşmeli olarak çalışan memurların ne kadar maaş aldıklarını ve belediyede nasıl memur olunur öğrenmek isteyenler ilgili yazımızı araştırarak bilgi edinebilir.

Memur Alımında Mülakat Nedir?

KPSS Sınavı sonrasında internet üzerinden yapılan atamalar bir yana, eğer memur özel bir kurumun memuriyetine başvuru yapar ise, mülakat adı verilen seçme sistemi devreye girmektedir. Bu sistemde sınav sonrasında gerekli evraklar teslim edilir ve alınacak personel sayısına kadar kurulan seçme komisyonu tarafından adaylar sözlü sınava çağırırlar. Bu sınavda her ne kadar genel kültür ve mesleki bilgi gerektiren sorular sorulabilse de, asıl amaç kişinin devlet memurluğuna uygun olup olmadığının tespitidir. Komisyonlar konuşmasına, hitap tarzına, karakteristik özelliklerine göre mülakata giren adaylara puan verirler. İşte bu puanlar KPSS ve diğer notlar ile birleştirilerek kişinin esas puanı oluşturulur.  Tüm yazılı sınavlardan 100 alan bir aday, başvurmuş olduğu meslek için uygun olmayabilir. İşte bu duruma mülakat sınavı ile karar verilmektedir.

memur alımı nasıl yapılır

Memur Alımı Sınavsız Yapılabilir!

İlginizi çekebilecek diğer memuriyetler;

Sivil MemuriyetSubaylık, Astsubaylıkve İnfaz ve Koruma Memurluğu linklerimizden bu mesleklerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Sorun cevaplayalım; Eğer bu konuda sorularınız var ise YORUM bölümünden sorunuzu sorun, sizlere cevap vermekten onur duyarız. 2020 yılında yayınlanacak olan memur alım ilanlarını hakkında bilgi sahibi olmak için bizi takip etmeye devam edin. Ayrıca memur maaşları enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra zam alacaktır. 2020’de enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra güncel maaş miktarlarını da sizlere aktaracağız.

Sözleşmeli Erlik Hakkında Bilgi almak için Tıklayınız.

] }Yorumlar
 1. blank Anomim dedi ki:

  Merhaba çocuk gelişim önlisans mezunuyum kpss ile alım olmadığı söyleniyor .memuriyet için nasıl bir yol izlemeliyim

 2. blank Mustafa Ayırhan dedi ki:

  Merhabalar lise mezunuyum diploma puanım yüksektir üniversite okuyamadım maddi sıkıntılar yüzünden şimdi ise sınavsız memur alımı yapiliyormus. Ve bunu duydum çok mutlu oldum ben buna talibim ve başvurmak istiyorum nasıl yapabilirim

 3. blank Din dedi ki:

  Merhaba. Din işleri yüksek kurulu üyesi olmak için aranan şartlar nelerdir?

 4. blank Sınavsız Memurluk dedi ki:

  Merhabalar. Ben, 1989 doğumluyum. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü mezunuyum. Bölümümü 3.’lükle bitirdim. Liseyi de; Isparta Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Resim Bölümü okudum. Ve okul 2. olarak mezun oldum. Benim bu eğitim durumumla, sınavsız bir şekilde, devletin hangi kurumlarında memur olma şansım olabilir? Teşekkürler.

 5. blank Osman Kakara dedi ki:

  Melaba,

  1979 doğumluyum. Yüksek lisans yapmış bir ekoloji danışmanıyım. Bir kere bir hafif suçtan (basit adam yaralama) hapise girdim. Memur olabilme şansım nedir?

 6. blank memurluk dedi ki:

  Nikah memurluğu için ne yapmalıyım

 7. blank Derya saglam dedi ki:

  1989doğumluyum kpss 68puanımvar nasıl ve nereye memurluk için başvurabilirim lütfen bir yol gösterirmisiniz lise mezunuyum

  1. blank Yardım et dedi ki:

   Size yardımcı olayım sorunuza r

 8. blank sayin kurumlara dedi ki:

  Bilgi ala bilirmiyiz sizlerden

 9. blank bilgi almak istiyorum yetkililerle dedi ki:

  Nasil başvuru yapa biliriz

 10. blank nazlı zilan dedi ki:

  Merhabalar nerden basvuru yapabılırım yardımcı olursanız sevınırım

 11. blank Emrullah dedi ki:

  Sınavsız memurluğa Nasıl başvurabilirm

 12. blank neslihan dedi ki:

  nasıl başvuru yapılıyor

 13. blank Neşe Güzel dedi ki:

  Lise mezunuyum bilgisayar ön muhasebe bilgim var masa başı dosya fatura kesme asistanlık gibi bir iş arıyorum sınavsız memur okuyunca çok mutlu oldum eğer böyle bir imkan varsa kesinlikle talibim teşekkür ediyorum

 14. blank NİHAL dedi ki:

  Açık lise okuyorum 34 yaşındayım dışardan memur olma şansım varmı

 15. blank Mahmut dedi ki:

  Ben orta okul mezunuyum sinavsiz bir işe girmek istiyorum Nasil yapabilirim yardimci olurmusunuz
  Memur olmak istiyorum

 16. blank Eda dedi ki:

  Nasil başvurabilrim

 17. blank Mustafa dedi ki:

  Peki şöyle bir şey var lise mevzunu değilim ortaokul mevzunuyum sınavsız bir işe girmek istiyorum me yapmalıyım bunun için bir yol çizin lütfen

 18. blank Memur dedi ki:

  Nasıl başvuru yapabiliriz

 19. blank Sivilmemurluk dedi ki:

  Guzelim turkiyemde ulkeme hizmet etmek icin memur olmak istiyorum

 20. blank din işleri yüksek kurulu dedi ki:

  istanbul nuru osmaniye kurankurstan hafız olarak mezun oldum dışardan ilahiyet okuyorum son senem daha önce müazzin olmak için kps ye girdim 71 puanım var alım olmadığı için cevab gelmedi ben devletin herhangi bir kurumunda din görevlisi olarak görev almak istiyorum sınavlarım bitinci 1 dersim kaldı ilahiyeti bitirmeye imamhatip olmak istiyorum derslerimi bitirene kadar devletimin din kurumlarında banada bir görev verilirmi yardımcı olurmusunuz teşekürler askerliğimi yaptım 1983 doğumluyum tokat reşadiyeliyim recep talak

 21. blank sedanur mermer dedi ki:

  başvurmam için ne yapabilirim

 22. blank sedanur mermer dedi ki:

  meslek lisesini bu sene bitiriyorum başvurabilirim