Uzman Erbaşlıktan Gardiyanlığa Geçiş 7 Yıl Şartı 2021

Uzman Erbaşlıktan kendi isteği ile ayrılanlar İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan), Zabıta Memuru, Güvenlik Görevlisi veya Devlet Kadrolarında memur olabiliyor. Tabi bunun şartları var.

Uzman Erbaşlıktan Gardiyanlığa Geçiş 7 Yıl Şartı 2021
A+
A-

Devlet İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) açığını Uzman Erbaşlıktan istifa eden personel ile kapatacak. Bu Yeni düzenleme ile uygulamadan yararlanmak isteyenler Uzman Erbaşlıktan Gardiyanlığa Geçiş Nasıl Yapılır? sorularının cevapları aranmaktadır. 676 sayılı Kanun hükmünde kararname ile İnfaz ve Koruma Memuru olmak isteyen Uzman Erbaşlara yeni bir kapı açıldı. Artık şartları uygun olan eski uzman çavuşlar gardiyan olabilecek. Alım sonucunda sözleşmeli olarak görev yapacak olan uzman erbaşlar, Türkiye’ de ihtiyaç duyulan çeşitli cezaevlerinde göreve başlayacaklar. Alım yapılacak cezaevlerinin listeleri Adalet Bakanlığınca ayrıca bildirilecek.

Uzmanlıktan Gardiyanlığa Geçiş İçin 7 Yıl Görev Şartı

2016 yılında yayımlanan bir kanun düzenlemesi ile Uzmanlıktan diğer memuriyet kadrolarına atanabilmek için 7 yıl görev yapma şartı getirildi. 7 Yıl görev yapmadan görevinden ayrılan uzmanlar başka bir kadroya kanun gereğince alınamıyor.

Uzman çavuşluktan gardiyanlığa geçiş
Uzman çavuşluktan gardiyanlığa geçiş

Uzman Çavuşluktan Gardiyanlığa Nasıl Geçilir?

Uzman Çavuş olmak isteyenler için Uzman Erbaş Nasıl Olunur? isimli içeriği inceleyebilirsiniz. 676 sayılı kanun hükmünde kararname içeriğine göre, artık kendi isteği ile sözleşmesini fesheden ve diğer şartları taşıyan uzman erbaşlar gardiyan (Tabi Alım Yapılırsa) olabiliyor.  29872 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kararname  içeriğine göre 35 yaşını doldurmamış olan kişiler memur olabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan kanun metni şöyle;

“GEÇİCİ MADDE 10- 18/3/1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi olarak en az iki yıl süreyle uzman erbaş statüsünde çalıştıktan sonra 20/10/2016 tarihine kadar kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olup, sözlü sınavın son başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olanlardan, yaş ve merkezi sınav şartı hariç İnfaz ve Koruma Memuru olarak istihdam edilebilmek için öngörülen şartları taşıyanlar, 30/6/2017 tarihine kadar Bakanlıkça ya da Bakanlıkça belirlenecek adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca İnfaz ve Koruma Memuru unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir.

Bu madde çerçevesinde sözleşmeli personel olarak istihdam edileceklerin başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, sözlü sınavı kazanan personelin yerleştirilmeleri ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar, Bakanlıkça yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenir.”

denmektedir. Buna göre Uzman çavuşluktan gardiyanlığa geçmenin şartları şöyle;

 1. 20 EKİM tarihine kadar uzman Erbaşlıktan kendi isteği ile ayrılmış, sözleşmesini fesih etmiş olmak.
 2. Son başvuru tarihi ile 35 yaşını doldurmamış olmak,
 3. İnfaz ve Koruma Memuru olmak için diğer şartları taşıyor olmak, (infaz koruma memuru nasıl olunur) isimli yazımızdan bilgi alabilirsiniz.)
gardiyan
Uzman Erbaşlıktan gardiyanlığa geçiş

Halen görev yapan uzman erbaşlar gardiyan olabilir mi?

Halen görev yapan uzman erbaşlar, 676 sayılı kararname ile uzman erbaş olamazlar. Çünkü bu kararname 29 Ekim tarihine kadar uzmanlıktan istifa etmiş personeli kapsamaktadır. Bunun dışında halen görevde olan uzmanlar gardiyan olamazlar. Bu alım haricinde daha önce de Ak Parti hükumeti dönem dönem uzman erbaşlardan infaz ve koruma memuru alımı yapılmıştır. Uzman erbaşlardan gardiyan alımı en son 2008 yılında yapılmıştır. Bu durum yorumcular tarafından herhangi bir sebeple istifa eden uzman askeri personellerin iş bulamamaları nedeniyle yapılmış olabileceği ve askerlik disiplinine sahip personelin infaz ve koruma memurluğunu layıki ile yapabileceği değerlendiriliyor. Öte yandan uzman erbaşların, ceza infaz kurumlarının dış güvenliği ile ilgili yasa tasarısında da fayda sağlayabilecekleri düşünülüyor. Diğer kadrolarda memur olmak isteyenlerin Devlet memuru nasıl olunur? isimli yazımızı okumalarını öneririz.

Başvuru Yeri ve Zamanı

Başvurular Adalet Bakanlığı ve Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce duyuru sitelerinde ilan edilecek ve hangi cezaevlerine memur alımı yapılacağı, hangi komisyonlara başvurmak gerektiği ve başvuru için gerekli evraklar listesi internet ortamında yayınlanacaktır. İstifa eden uzman erbaşlardan sicil özeti formu ve görev belgeleri istenildiği öğrenildi. Adayların diploma, uzman erbaşlığa ait belgeler, kimlik belgesi ve adli sicil kaydı ile başvuracakları tahmin ediliyor.

Başvuru Yeri ve Zamanı
Başvuru Yeri ve Zamanı

Uzman Erbaşlık size göre bir meslek değilse, 657 Sayılı Devlet Kadrosunda Sivil Memur olmak ister miydiniz? Sivil Memur kadroları hakkında araştırma yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yukarıda başvuru tarihi dolan alım sonrasında Adalet Bakanlığında İnfaz ve Koruma Memuru olmak isteyen uzman erbaşların alım şartlarını incelemeleri ve bu şartlarda yer almakta olan hususlara uygun olmaları gerekir. İnfaz ve Koruma Memuru alım ilanları Adalet Bakanlığı İnternet Sitesinde yer almaktadır.  Genel şartlardan bazıları şunlardır;

 • Kendi isteği ile uzmanlıktan ayrılmak,
 • En az 2 yıl görev yapmış olmak,
 • 35 yaşını doldurmamış olmak,
 • En az Lise mezunu olmak,
 • Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla,17’den az olmamak,
 • 1,70 cm.’den kısa olmamak.

Daha önce Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü sitesinde yer alan Uzman Erbaşlardan Sözleşmeli İKM alımı ilanını inceleyebilirsiniz. 2020 yılında da Ceza ve Tevkifleri personel alımına devam edecek.

Yukarıda anlatılan 7 yıl şartını unutmayın!

Jandarma 5000 Uzman Çavuş Alımı detaylı bilgiler yazımızın içeriğinde.

İstifa Eden Memurun Hakları Nelerdir? bilgi alabilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Yönetim dedi ki:

  2021 Yılı için yayınlanan 5 bin küsür personel alımı sadece KPSS sınavına girenlerden alınıyor. Yani şuan 2021 Yılı için cezaevleri istifa eden uzmanlardan İnfaz koruma alımı yapmıyor. Eğer 2021 yılında yeni bir ilan yayınlanırsa sayfamızda bulabilirsiniz. İstifa eden uzman erbaş personele cte resmî sitesini, sitemizi takip etmelerini tavsiye ederiz. Şuan boşta olanların da öncelikle Belediyelere başvurmalarını önerebiliriz.

  (5/5)
 2. Hüseyin dedi ki:

  Uzman Çavuşluktan gardiyan alımı yapılıyor ama yaş şartı konuyor. Yaş şartı kaldırılsın zaten 40 yılda bir böyle bir şans veriyorsunuz. Yaş şartı kaldırılsın. Mağdurummm

 3. Kürşat göl dedi ki:

  Ben 4 yıl jöh te uzman çavuş olarak görev yaptım ve Ken istegi ile sözleşmemi bitirdim ama lise mezunu degilim yaşım 29 ve 7 yıl şartı ben bıraktıktan sonra çıktı ne yapabilirim

 4. Ali dedi ki:

  Yeni infaz koruma memurlugundan uzman cavuslarda yararlansin

 5. MESLEK dedi ki:

  uzman erbaş olarak eğitim gören birisi infaz korumayı kazandı özlük haklarından feragat edip nasıl geçiş yapılabilir?

 6. Emre dedi ki:

  2 yıl görev yapmış uzman çavuşlardan yeniden alım yapılmasını istiyoruz

  1. Yardimmm dedi ki:

   Hocam şuan jandarma uzman çavuşluğu ve ikm yi kazandim sizce hangisini tercih etmeliyim

 7. Emre dedi ki:

  Yeni gardiyan alımlarında Uzman çavuşlardan faydalanılsın

 8. Süleyman dedi ki:

  7 yıla çıktı bukarar güncelleyin yanlış bilgi vermeyim

 9. uzman olmak istiyorum dedi ki:

  uzman olmak istiyorum acaba nasıl yardımcı olabilirsiniz

 10. Gardiyan dedi ki:

  Uzman çavuşum infaz kurumuna gidebilirmiyim

  1. Yardimmm dedi ki:

   Hocam şuan ikm yi ve jandarma uzman c. Lugu kazandim. Hangisini tercih etmemi onerirsiniz

   1. Usta dedi ki:

    Amacın rahat bir hayat, az para ancak huzur ise gardiyan ol,
    Çok para, aksiyon, tayin ise uzman erbaş.

 11. Gardiyan dedi ki:

  Sözleşme bitmeden meslekten ayrilanlar görebiliyor mu bilgi olan varmı

 12. Sebahattin Dağ dedi ki:

  Yasi 35 ustu olanlar faydalanimiyor yani.yaş 40 ne yapalım yasimizi mi kucultelim:)

 13. ibrahim dönmez dedi ki:

  nasıl baş vuru yapılıyor nerden müracat ediliyor bir fikri olan varmı

 14. can_33 dedi ki:

  Heyet raporu ile sozlesmesi fesh edilen yararlanabilecekmi

  1. osman dedi ki:

   bu konu hakkında arastırmanı tavsı ederım