Meyve Bahçesine Devletten Hibe Desteği 2023 (Fidan-Fide-Ceviz-Aronya)

Tarım ve Orman Bakanlığı güzel projelere imza atmaya devam ediyor. 2023 yılı itibari ile tarım makine ve teçhizatta %50 hibeler devam ediyor. Eğer daha önce başvuru yaptıysanız il müdürlükleri internet sayfalarından hak kazanıp kazanmadığınıza dair sorgulama yapabilirsiniz. Fidan, fide, ceviz ve aronya meyve bahçesine devlet desteği alınabilir mi? işte detaylı bilgiler.

Meyve Bahçesine Devletten Hibe Desteği 2023 (Fidan-Fide-Ceviz-Aronya)

Devlet tarafından elma bahçesi, sertifikalı fidan, üzüm bağı gibi konularda çiftçilerimize hibe desteği sağlanıyor. Meyve bahçesi devlet desteği nelerdir, şartları nelerdir, sertifikalı fidan, çilek fidesi, standart fidan kullanan çiftçilerin alacağı diğer desteklemeler, miktarları, devlet desteği ve köye dönen çiftçiye faizsiz kredi ve hibe ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Meyve Bahçesi Devlet Desteği

Devlet tarafından köye dönüş yapan, meyve bahçesi hazırlamak isteyen, fidan, fide yetiştiriciliği için Meyve Bahçelerine Devletten Destek kredi ve teşvikleri verilmektedir. Bu kapsamda yeniden Tarım ve Orman Bakanlığına fide ve fidan desteklerine başvuru yapabilirsiniz. Bu kapsamda çiftçilere meyve bahçeleri için devlet desteği kapsamında sunulan miktarlar belirlenmiştir.

Meyve bahçesi için; yarı bodur meyve fidan türleri için 350 TL, bodur meyve fidan türleri için ise 400 TL destek verilmektedir. Diğer meyve ve bağ fidanları için ise 280 TL destek sunulmaktadır.

En son Tarım ve Orman Bakanlığı aronya bahçesi tesis eden gerçek ve tüzel kişi üreticilere faiz indirimli kredi kullandırmaktadır.

Aronya Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı üzümsü meyveler olarak güller familyasında yer alan halk arasında güç meyvesi olarak adlandırılan bir bitki türü olarak vitamin, mineral ve lif bakımından oldukça zengin olan aronya fizibilite raporu ve 2023 yatırımcı rehberi kapsamında meyvecilik ve aronya yetiştiriciliği alanına yatırım yapmak isteyen yatırımcılara Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından; aronya bahçe tesisine hem yatırım yılında sertifikalı fidan kullanım desteği kapsamında fidan bedelinin %15’ini karşılayarak hem de bahçe tesisi kurmayı teşvik etmek amacıyla %95’lere varan faiz indirimli krediler kullandırılarak önemli katkılar sağlanmaktadır.

Aronya Yatırımcı Rehberine hemen buradan ulaşabilirsiniz.

Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Karar Kapsamında Sağlanan Destekler Üreticilerin tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sertifikalı fidan kullanarak aronya bahçesi tesis eden gerçek ve tüzel kişi üreticilere faiz indirimli yatırım ve işletme kredileri kullandırılmaktadır. Bu kapsamda, kullandırılan kredinin faiz indirim oranı meyve yetiştiriciliği için %75 olup Bakanlık tarafından sertifikalandırılmış fidan kullanılması halinde ise ilave olarak %20 faiz indirimi daha yapılmakta ve toplam faiz indirim oranı %95 ‘e ulaşmaktadır

YouTube video

Bakanlık tarafından Aronya Bahçe Tesisine Verilen Destekler

Bitkisel Üretime Destekleme Yapılmasına Dair Tebliğ Kapsamında Verilen Destekler Bakanlığımız tarafından aronya bahçe tesislerine; Bitkisel Üretime Destekleme Yapılmasına Dair Tebliğ kapsamında diğer meyve türlerinde olduğu gibi destekler verilmektedir. Sertifikalı sınıfında aronya fidanı kullanılması halinde fidan bedelinin yaklaşık %15’i destekleme
ile karşılanmaktadır.

Ceviz Bahçesi Yatırımcı Rehberi 2023

Bakanlık tarafından çeşitli türlerde meyve bahçesi tesis eden yatırımcılara farklı başlıklar altında teşvik edici ve yatırımları özendirici desteklemeler yapılmaktadır. Bu kapsamdaki desteklemeler den bir diğeri ise ceviz bahçesi yatırımcılarına verilen desteklerdir.

Sertifikalı fidan kullanımı ile ceviz yetiştiricileri için yatırımcı rehberi de yayınlandı. Aşağıda ki bağlatınmıza tıklayarak

Meyve Bahçesi Desteği Alma Şartları

Devlet destekleri hem genç çiftçilere hem de yatırımcıların dikkatini oldukça çekmektedir. Meyve Bahçesi Desteği Alma Şartları aşağıdaki gibidir:

 • Yarı bodur ve bodur olmamak şartı ile en az 10 dekarlık alanda minimum 250 adet sertifikalı fidan projesi
 • 4 dekar alanda minimum 800 adet sertifikalı bodur fidan
 • En az 6 dekarlık alanda minimum 500 adet yarı bodur sertifikalı fidan
 • Minimum 10 dekarlık alanda bodur ve yarı bodur olmamak kaydı ile en az 250 adet sertifikalı fidan projesi.

Bu destekler ile beraber çağa makinesi, tel dikenli kafes ve direk ile çevrili askı sistemleri de meyve bahçesi desteğini kapsar. Fidan sayısı en az 800 ve 2000 adet fidan için de başvuru yapılabilmektedir. Minimum 4 dekarlık alanda 1500 adet fidan için de başvuru yapılır. Sertifikalı fidanların içinde kivi yetiştiriciliği, böğürtlen, ahududu yetiştiriciliği de geçerlidir.

Sertifikalı Fidan, Çilek Fidesi ve Standart Fidan Kullanan Çiftçilerin Alacağı Diğer Desteklemeler

2023 yılı itibari ile Resmi Gazete’de yayımlanan Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ yayınlanmıştır. Bitkisel üretimi artırmak, kaliteyi yükseltmek, sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlı alternatif tarım yöntemlerinin desteklenmesine dair yayımlanan bu tebliğe ulaşmak için tıklayınız.

Çiftçilere hibe desteklemeleri ile makine ve ekipman alımlarında, %50 hibe desteği verilmektedir. Ayrıca çiftçilere toplam olarak 54 milyar TL tarımsal destek verilecektir.

2023 yılında çiftçilere sağlanacak tarımsal desteklerin alanları şu şekilde belirtilebilir:

 • Mazot, gübre ve toprak analizi desteği,
 • Fındık desteği,
 • Bitkisel üretim destekleri,
 • Sertifikalı tohum, fide ve fidan destekleri,
 • Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları destekleri verilmiştir.

Ayrıca devlet destekli tarım sigortası ile çiftçilerin üretimleri garanti altına alınmıştır, kırsal kalkınma projeleri başlatılarak bu alanda destekler verilmiştir. Devlet tarafından Tarım bakanlığı tarafından tarımsal hibe kredileri verilerek tarımda verim ve üretim artışı sağlanmıştır. Meyve bahçesi tesisi için sertifikalı ve standart fidan kullanmalıdır.

Aşağıda meyve bahçesi için devlet destekleri başvuru belgeleri devlet desteği miktarları belirtilmiştir.

Desteklemelerden Yararlanacak Olan Çiftçilere Verilecek Destek Miktarları

Desteklemelerden Yararlanacak Olan Çiftçilere Verilecek Destek Miktarları aşağıda ki gibidir:

 • Bodur meyve fidan türleri ile bahçe tesisi  sertifikalı 400 TL
 • Yarı Bodur meyve fidan türleri ile bahçe tesisi 350 TL
 • Bağ ve diğer meyve fidanları ile bahçe tesisi 280 TL
 • Zeytinde yağlık çeşitler ile bahçe tesisi 150 TL
 • Narenciye bahçelerinde aşılama ile çeşit değiştirme 250 TL
 • Virüsten ari fidanlara ilave olarak 100 TL
 • Sertifikalı çilek fidesi desteği 350 TL dir.

Sertifikalı Fidan, Çilek Fidesi ve Standart Fidan Kullanım Devlet Desteği

Sertifikalı meyve, çilek fidesi ile kapama bağ, asma fidanı bahçe tesisi desteklemeleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin, aşağıda belirtilen belgelerle
başvurması gerekmektedir.

 • Güncel Çks belgesi
 • Başvuru dilekçesi ve taahhütname,
 • Fidan ve fide kullanım desteklemesi talep formu,
 • Satış faturası,
 • Sertifika belgesinin bir örneği,
 • Bitki muayene raporu,
 • Bahçe kiralanmış ise kira kontratının bir örneği,
 • Fatura düzenleyen kişiye ait fidan ve fide üretici belgesi veya tohumculuk bayi belgesinin bir örneği
 • Bahçe kurmak isteyenler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklerden yararlanabilirler.

Bahçe Desteği Başvuru ve Kabul Süreci

 • Destek için başvuru yapacak olan çiftçilere Bakanlık tarafından yetkilendirilen iki uzman tarafından kontrol edilir.
 • Durum tespit raporu alınır.
 • Tüm şartlara uyan ve norm ve şartlara uygun olarak sertifikalı fidan, çilek fidesi ve standart fidan dikim yapan çiftçiler desteklerden yararlandırılır.

Köye Dönen Çiftçilere 30 Bin Lira Hibe 100 Bin Lira Faizsiz Kredi

Genç çiftçilerin projelerinin desteklenmesi kapsamında köye dönüş projesi ile köyüne dönen  çiftçilere kapama meyve bahçesi projelerinde devlet desteği verilecektir. 30 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz krediden yararlanacak olan köyüne dönen çiftçilerin 100 bin lira faizsiz kredi meyve bahçesi proje destek unsurları aşağıdaki gibidir;

 • En az 5 dekarlık alanda en az 1.250 adet sertifikalı  fidanı ile basınçlı  sulama sistemli veya etrafı tel ve direk  ile çevrili ve askı sistemi veya terbiye sistemin ile çapa makinesi veya pülverizatör veya  içerikli bağcılık projesi.
 • En az 5 dekarlık alanda en az 20.000 adet fide ve basınçlı sulama sistemli ile  kapama amaçlı ve pülverizatör içerikli çilek yetiştiriciliği projelerine devlet desteği verilmektedir.

Yukarıdaki şartlar genç çiftçi projesini kapsamaktadır. Bu proje Milli Tarım Projesine dahil edildi desteklerin 2023 yılında da verileceği söylenmektedir.

Eğer bir proje ile devletten fidan fide kredisi çekmek isterseniz, yukarıda ki iş planlarını hayata geçirmenizi öneririz.

Meyve bahçesi haricinde arsanız da, tarlanız da Sera kurmak isterseniz, Devletin verdiği hibe krediden Faydalanabilirsiniz. Sera kurulumu devlet desteği bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Hacıali şahin Hacıali şahin dedi ki:

  10 dönüm arazide aronya yetiştirmek istiyorum neyapmam lazım devlet desdegine nasıl müracaat edeceğim sulu arazı

 2. Avatar of Sema Sema dedi ki:

  1 dönümlük arazide 240 adet üzüm fidanim var. Geliştirmek, verimi arttırmak ve araziye su kaynağı getirmek ve sulama yapmak istiyorum. 27 yaşımdayım genç çiftçi desteğinden yararlanabilir miyim?

 3. Avatar of Sema Sema dedi ki:

  1 dönümlük bağım var. Geliştirmek için destek alabilir miyim? Nasıl yapabilirim

 4. Avatar of Bediha Bediha dedi ki:

  1 dönüm tarlaya aronya fidesi yetiştirmek istiyorum destek verilirmi