Devlet Destekli

Meyve Bahçelerine Devletten Destek Hibe (Fidan-Fide-Ceviz)

Tarım ve Orman Bakanlığı güzel projelere imza atmaya devam ediyor. 2019 yılı itibari ile tarım makine ve teçhizatta %50 hibeler devam ediyor. Eğer daha önce başvuru yaptıysanız il müdürlükleri internet sayfalarından hak kazanıp kazanmadığınıza dair sorgulama yapabilirsiniz.

Meyve Bahçelerine Devletten Destek Hibe (Fidan-Fide-Ceviz)

Meyve bahçelerine devlet tarafından destek veriliyor. Elma bahçesi, sertifikalı fidan, üzüm bağı gibi konularda devlet tarafından çiftçilerimize hibe desteği sağlanıyor. Bahçe kurmak isteyenler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen  desteklerden yararlanabilirler. İçeriğimizden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Meyve Bahçesi Devlet Desteği

Devlet tarafından köye dönüş yapan, meyve bahçesi hazırlamak isteyen, fidan, fide yetiştiriciliği için Meyve Bahçelerine Devletten Destek kredi ve teşvikleri verilmektedir. Bu kapsamda yeniden Tarım ve Orman Bakanlığına fide ve fidan desteklerine başvuru yapabilirsiniz.

Köye Dönen Çiftçilere 30 Bin Lira Hibe 100 Bin Lira Faizsiz Kredi

Genç çiftçilerin projelerinin desteklenmesi kapsamında köye dönüş projesi ile köyüne dönen  çiftçilere kapama meyve bahçesi projelerinde devlet desteği verilecektir. 30 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz krediden yararlanacak olan köyüne dönen çiftçilerin 100 bin lira faizsiz kredi meyve bahçesi proje destek unsurları aşağıdaki gibidir;

 • En az 10 dekar alanda bodur ve yarı bodur olmayan en az 250 adet sertifikalı  fidan  ile  basınçlı  sulama  sistemli,  pülverizatör  ve  çapa  makinesi  içerikli  kapama  meyve  bahçesi tesisi projesi.
 • En az 10 dekar alanda bodur ve yarı bodur olmayan en az 250  adet sertifikalı  fidan ile etrafı tel dikenli‐kafes tel ve direkle çevrili, pülverizatör ve  çapa makinesi içerikli kapama meyve bahçesi tesisi projesi
 • En az 6  dekar alanda en az 500 adet yarı bodur sertifikalı  fidan ile basınçlı  sulama sistemi veya etrafı tel dikenli‐kafes tel ve direk ile çevrili ve askı  sistemi veya terbiye sistemi ile pülverizatör veya çapa makinesi içerikli kapama bahçe tesisi  projesi.
 • En az 4 dekar alanda en az 800 adet bodur sertifikalı fidan ile basınçlı sulama  sistemli  ve  askı  sistemi  veya  terbiye  sistemi  ile  pülverizatör  veya  çapa  makinesi  içerikli  kapama bahçe tesisi projesi. En az 5 dekarlık alanda en az 1.250  adet sertifikalı  fidanı ile basınçlı  sulama sistemli veya etrafı tel ve direk  ile çevrili ve askı sistemi veya terbiye sistemin ile çapa makinesi veya pülverizatör veya  içerikli bağcılık projesi.
 • En az 4 dekarlık alanda en az 2.000 adet sertifikalı fidan ile askı sistemi veya  terbiye sistemi ile çapa makinesi veya pülverizatör içerikli ahududu yetiştiriciliği projesini,
 •  En az 4 dekarlık alanda en az 1.500 adet sertifikalı fidan ile, askı sistemi  veya  terbiye  sistemi  ile  pülverizatör  veya  çapa  makinesi  içerikli  böğürtlen  yetiştiriciliği  projesini,
 • En az 5  dekarlık alanda en az 250 adet sertifikalı fidan ile askı sistemi veya  terbiye sistemi ile pülverizatör veya çapa makinesi içerikli kivi yetiştiriciliği projesini,
 • En az 5 dekarlık alanda en az 20.000 adet fide ve basınçlı sulama sistemli ile  kapama  malçlı ve pülverizatör içerikli çilek yetiştiriciliği projelerine devlet desteği verilmektedir.

Yukarıdaki şartlar genç çiftçi projesini kapsamaktadır. Bu proje Milli Tarım Projesine dahil edildi desteklerin 2020 yılında da verileceği söyleniyor. Eğer bir proje ile devletten fidan fide kredisi çekmek isterseniz, yukarıda ki iş planlarını hayata geçirmenizi öneririz.

meyve-bahçelerine-devletten-destek

Meyve Bahçelerine Devlet Desteği

Sertifikalı Fidan, Çilek Fidesi ve Standart Fidan Kullanan Çiftçilerin Alacağı Diğer Desteklemeler

Çiftçilere hibe desteklemeleri ile  makine ve ekipman alımlarında, %50 hibe desteği verilmektedir. Ayrıca çiftçilere toplam olarak 10 milyar TL tarımsal destek verilmiştir. 2020 yılında çiftçilere sağlanacak tarımsal desteklerin alanları şu şekilde belirtilebilir;

 • Mazot, gübre ve toprak analizi desteği
 • Fındık desteği
 • Bitkisel üretim destekleri
 • Sertifikalı tohum, fide ve fidan destekleri
 • Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları destekleri verilmiştir.

Ayrıca devlet destekli tarım sigortası ile çiftçilerin üretimleri garanti altına alınmıştır, kırsal kalkınma projeleri başlatılarak bu alanda destekler verilmiştir. Devlet tarafından Tarım bakanlığı tarafından tarımsal hibe kredileri verilerek tarımda verim ve üretim artışı sağlanmıştır.Meyve bahçesi tesisi için sertifikalı ve standart fidan kullanmalıdır.

Aşağıda meyve bahçesi için devlet destekleri başvuru belgeleri devlet desteği miktarları belirtilmiştir.

2019 yılı itibari ile Resmi Gazete’de yayımlanan Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ yayınlanmıştır.Bitkisel üretimi artırmak, kaliteyi yükseltmek, sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlı alternatif tarım yöntemlerinin desteklenmesine dair yayımlanan bu tebliğe ulaşmak için tıklayınız.

Sertifikalı Fidan, Çilek Fidesi ve Standart Fidan Kullanım Devlet Desteği

Sertifikalı meyve, çilek fidesi ile kapama bağ, asma fidanı bahçe tesisi desteklemeleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Desteklerden yararlanacak olanlardan istenen belgeler ise şunlardır;

 • Çks belgesi
 • Başvuru dilekçesi ve taahhütname,
 • Fidan ve fide kullanım desteklemesi talep formu,
 • Satış faturası,
 • Sertifika belgesinin bir örneği,
 • Bitki muayene raporu,
 • Bahçe kiralanmış ise kira kontratının bir örneği,
 • Fatura düzenleyen kişiye ait fidan ve fide üretici belgesi veya tohumluluk bayi belgesinin bir örneği

Desteklemelerden Yararlanacak Olan Çiftçilere Verilecek Destek Miktarları

 • Bodur meyve fidan türleri ile bahçe tesisi  sertifikalı 400 TL
 • Yarı Bodur meyve fidan türleri ile bahçe tesisi 350 TL
 • Bağ ve diğer meyve fidanları ile bahçe tesisi 280 TL
 • Zeytinde yağlık çeşitler ile bahçe tesisi 150 TL
 • Narenciye bahçelerinde aşılama ile çeşit değiştirme 250 TL
 • Virüsten ari fidanlara ilave olarak 100 TL
 • Sertifikalı çilek fidesi desteği 350 TL dir.

Destek için başvuru yapacak olan çiftçilere Bakanlık tarafından yetkilendirilen iki uzman tarafından kontrol edilir ve durum tespit raporu alınır. Tüm şartlara uyan ve norm ve şartlara uygun olarak sertifikalı fidan, çilek fidesi ve standart fidan dikim yapan çiftçiler desteklerden yararlandırılır.

Tarım Tv’nin bu konuda yayınladığı bahçe sera kontrollü fide yetiştiriciliği hakkında videosunu bu sayfadan izleyebilirsiniz. Meyve bahçesi haricinde arsanız da, tarlanız da Sera kurmak isterseniz, Devletin verdiği hibe krediden faydalanabilirsiniz. Sera kurulumu devlet desteği bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Ramis dedi ki:

  35 yaşindayim 10 dekar cennet hurmasi ekmek istiyorum hangi desteklerden yararlana bilirim hangi yolu izlemeliyim

 2. blank Mustafa Koca dedi ki:

  550 metre ANTALYA Kepez Duraliler de arsam var. Burda Bahçe tarımı yapmak istiyorum ne yapmam ve hangi yolu izlemem gerekiyor, çünkü burada sulama su sorunu var.

 3. blank sabrisıcak dedi ki:

  emekliyim 58 yaşındayım 10 veya 15 dönüm yer satın alıp çanakkale yenice bayramiç biga tarafından meyvecilik yapmak istiyorum ceviz badem zeytin devlet desteyi alabilirmiyim maddi ve bilgi olarak

  1. blank Eren dedi ki:

   Çanakkale de bayramiç te su altı 14400 metrekare tarlam var fidancılık için çok uygun düşünürseniz yardımcı olabilirim 0

 4. blank Hibe ve krediler dedi ki:

  Ben 50 dönüm arazi kiralayıp iri hünnap yetiştiriciliği yapmak istiyorum.Bu konuda hibe yada uzun vadeli 100bin lira kredi alabilirmiyim?
  Saygılarımla.

 5. blank Kivi dedi ki:

  Trabzon da 5 dönüm kivi bahçesi yapmak istiyorum bu konuda nasıl bir destek alirim

 6. blank çelik dedi ki:

  Emekli oldum ve bir elma bahçesi almak istiyorum. Bahçe de 50 yarı bodur ağaç var. Bu bahçeyi alabilmek için devletin bana ne gibi katkısı olur?

 7. blank modern kapalı sıstem bagcılık dedi ki:

  Sera ve bağ destekleri 2017.

 8. blank modern kapalı sıstem bagcılık dedi ki:

  duzeltmesı cıevre telı su tankları zeemın patlatmasımazı dıkımıhazır ramarıkan asılı ılk eren dıkmek ıstedımekım safasıngetıde ve ırdım ama fsulama kapalı sıstem dıreklerı ve telını araç ve gereclerını ala bılmem ıcın yardıma ıhtıyacım var tahir kaz