Devlet Destekli

Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)

Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)

Isı Yalıtımı İçin Devlet Desteği

Evlerine ısı yalıtımı yaptırmak isteyen vatandaşlara, devlet destekli ısı yalıtımı kredisi verileceği söyleniyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, ısı yalıtımı yapmak isteyenlere teşvik verilecek ve yaptırmayanlara ise vergi ile cezalandırılacak. Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? Devlet enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefliyor. Bu sebeple tüm binaların yakıt tüketimine gitmesi için Devlet kesenin ağzını açacak ve ısı yalıtımı kredisi verecek. Hibe ve teşvik şeklinde verilmesi planlanan bu kredi ile yalıtıma ihtiyaç duyan binalar tek tek tespit edilecek ve yalıtım uygulaması yapılacak.

En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren 5 Banka şubesinin şartlarını öğrenebilirsiniz.

Günümüzde ısı yalıtımı  iç ve dış olmak üzere 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Binanın konumuna, güneş ve rüzgar alma durumuna, cephesine (kuzey, doğu, batı) ve diğer dış etkenlere göre yapılmaktadır. Betonarme binalar, ahşap binalar, prefabrikler ve farklı yapıya sahip binaların ısı yalıtım işlemleri birbirinden farklıdır. Bu kapsamda her binanın ısı yalıtım giderleri farklı olmaktadır. Bu sebeple, devlet destekli ısı yalıtımı projesi dahilinde, her bina için yalıtım giderlerinin bilirkişiler tarafından tespit edileceği ve ödemelerin buna göre yapılacağı değerlendiriliyor. Apartmanların bina genelinde ısı yalıtımı yaptırabilmeleri için, kabul etmeyen ev sahipleri olsa da, bina yönetim kurulu kararı ve oy çokluğu ile karar almaları yeterlidir.  Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince tüm sakinler kararlara uymaya mecburdur.

ısı-yalıtımı-devlet-desteği

Devlet destekli ısı yalıtımı yaptırmak mümkün …

Isı Yalıtımı ve Mantolama Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? öğrenmek isteyenlere evine kendi imkanları ile yalıtım yapmak isteyenler veya apartman genelinde site yönetim kurulu kararı ile mantolama yaptırmak isteyenlere Şekerbank, Akbank, İşbankası, TEB, Garanti bankası gibi birçok banka şubesi ihtiyaç kredisi vermektedir. 4 yıla kadar vadelendirilebilen krediler ve devlet teşvikleri ile %50 enerji tasarrufu sağlanması amaçlanıyor. Enerji tasarrufu kredisi diye de adlandırılan krediler sayesinde, sizde doğalgaz veya katı yakıt giderlerinizi yarıya düşürebilir, devletin bu konuda verdiği teşviklerden faydalanabilirsiniz.

Mantolamaya Devlet Teşviği

Binalar  için alınması gerekli olan Enerji Kimlik Belgesi ne sahip binaların doğalgaz maliyetlerini düşürmek amacıyla konutlar, binalar, yalıtım durumuna göre A,B,C,D,E,F,G şeklinde enerji sınıflarına ayrılacaktır. Sınıflara ayrılacak ve A,B,C sınıfına giren devlete, doğaya ve çevreye katkı sağlayan binaların enerji birim fiyatları düşük tutulacak.

Mantolamaya devlet teşviği kapsamında binalarına konutlarına mantolama uygulaması yapanlardan vergi ve harç alınmayacak. Önümüzdeki yıllarda Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? sorularının cevapları daha da netleşecek çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düşük faizli yalıtım kredilerinin Bakanlık katkısı ile teşvik edileceği de söz konusudur.

Isıtma ve soğutma için ayrılan bütçe cep takıyor. Bu sebeple çoğu konutun ısı yalıtım ihtiyacı oluyor. Ayrıca çevre kirliliğinin azalması amacı ile geçmiş yıllarda yürürlüğe giren uygulama ile birlikte yalıtım malzemeleri için taksit imkanı uygulanmaya başladı. Bakanlığın da desteği ile mantolama ve ısı yalıtımı konusuna devlet tarafından katkı yapılacağı söyleniyordu.

Bunun yanı sıra beyaz eşyalarda ve çevrenin korunması amacı ile korbondioksit gazının salınımının önlenmesi amacı ile bazı araçların vergilerinin de düşürüleceği bilinmektedir. Ülkemizde pek çok ruhsatlı ve ruhsatsız konut bulunmaktadır. Binaların ne yazık ki sadece yüzde 10′ luk  kısmında ısı yalıtımı yapılmıştır. Isı yalıtımı ile birlikte yılda 10 milyon TL tasarruf edileceği söylenmektedir. Hem Türkiye ekonomisi hem de konut sahipleri için bu durum önem arz etmektedir.

Şekerbank

Şekerbank ile  Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği arasında imzalanan protokol neticesinde Yalıtım kredisi verilecektir. Kredi başvuruları banka şubelerine yapılacaktır. Banka hakkınızda yaptığı inceleme neticesinde size kredi verip vermeme insiyatifindedir. Anlaşmalı firmalardan alınan yalıtım malzemeleri için geçerli olmaktadır. İzoder’ e üye olan Üye ve Uzman Uygulayıcı Firmalar tarafından uygulanmaktadır. Kampanya dahilinde müşterilerden herhangi bir dosya masrafı, kredi tahsis ücreti vb. ekstra masraflar talep edilmeyecektir. 60 aya varan vadeler ile kredi kullandırılmaktadır. Etik şartnamede birçok ilke yer almaktadır. Bu ilkeler üye sorumluluğu, çevre bilincinin gelişmesi, kanunlara uygun olarak iş yapmak, adil ve sadık olmak, dürüst olmak gibi ilkelerdir. En az 8 daireli bir bina için izin verilmektedir.

Ziraat Bankası Enerji Tasarruflu Mantolama Kredisi

Ziraat Bankası enerji tasarrufunun desteklenmesi amacı ile mantolama kredisi kampanyası başlatmıştır. Bu kredi sıfır faizli olmaktadır. Kredi vadesi 8 aydır. Banka hiçbir masraf talep etmemektedir. Anlaşmalı olunan firmalardan alınacak yalıtım malzemeleri için yararlanılacaktır. Kredi başvurusu Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile kabul edilecektir.

Mantolama işlemleri için siz de devletten destek alabilir ya da bankaların kredileri aracılığı ile finansal kaynak elde edebilirsiniz. 2020 yılında bu anlamda finansmana ihtiyaç duyan vatandaşlarımız bu kredilerden yararlanabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.