geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,1853
EURO
9,8731
ALTIN
471,54
BIST
1.328
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
16°C
Pazar Çok Bulutlu
17°C

Para Kazandıran Tarımsal Ürünler Yatırım Projeleri

Para Kazandıran Tarımsal Ürünler Yatırım Projeleri
A+
A-

Getirisi yüksek tarımsal ürünler neler, Tarlaya ne ekmeli hangi üründe para var, Sulama gerektirmeyen tarım mahsulleri, En çok para kazandiran meyve ve sebzeler, Pazar sıkıntısı olmayanlar, En çok rağbet gören tarım ürünleri, Susuz Tarım Evde yetiştir Para Kazan sistemi, en iyi para eden bitkiler, sera da en çok ne kazandırır konularını sizler için araştırdık. Sizde tarlam var ne ekmeliyim, hangi işi yapabilirim diyorsanız 2021 yılında en çok para kazandıran tarımsal faaliyetleri sitemizde bulabilirsiniz.

Dünya ülkelerine kıyasa ülkemiz adeta tarım cenneti ve tarım gelecekte de hiç bitmeyecek bir sektör. Herkesin öncelikli olarak gıdaya ihtiyaç duyması tarımın hiç bitmeyecek olması  tarım alanına yapılan yatırımların da geri dönüşünün her zaman olacağı anlamını taşıyor. Türkiye coğrafi konumu nedeniyle tarımsal ürünlerin cenneti konumunda yer alıyor. Ancak iyi para kazandıran ürünleri şartlara göre seçmekte fayda var. Tarım ve Orman Bakanlığı da bu yönde birçok hibe ve destek sağlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Yatırım Potansiyeli Olan Ürünler İçin Yatırım Rehberi Olarak Yol Haritası 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yatırımcılara karlı ve para kazandıran tarımsal yatırım projelerinin fizibilite raporu yatırımcı rehberlerini yayınlamaya devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yatırım potansiyeli olan ürünler için tarımsal yatırım projeleri kapsamında Yatırımcılara yol haritası olacak fizibilite raporu yatırımcı rehberleri 2021 ise;

En Karlı Tarım Yatırımları

Herkesin yatırım yapmak istediği ama gerçekten de çok uğraştırıcı olan tarım sektörünü getirisinin olması yatırım fikrini de beraberinde getirmektedir. Tarım sektörü geçmişte olduğu gibi gelecekte de yatırımcısını hiç üzmeyecek ve geri dönüşü her zaman yüzde yüz olacaktır. Tarım alanına yapacağınız yatırımlarla para kazanmak hiçte hayalden ibaret değil. Ülkemizde birçok insanın geçim kaynağı tarımdır ve sizde tarıma yatırım yaparak para kazanabilirsiniz.

turkiyeni-tarimsal-haritasi
Türkiye’nin tarımsal haritası

Tarımsal yatırım fikrini  hayata geçirmek isteyenler öncelikle ne yapacaklarına dair bir fikre ihtiyaç duymaktadır. İş fikri olarak hayata geçirmek istedikleri işlerde mutlaka yatırım alanı ile ilgili bilgi ve tecrübe edinilmeli hiç değilse sektörde hangi alanda yatırım yapılacağının ön araştırmasının yapılması gereklidir. Bu girişimcilerin yatırımlarına dair önlerini görmelerine yardımcı olurken, sektördeki olası risklerin ne olduğunu bilerek işe yatırım yapılmalıdır. Ne yapacağınıza dair bir ön araştırma fikrinizi olgunlaştırmanız da size oldukça fayda sağlayacaktır. Yatırım ile ilgili iç ve dış pazar araştırması yapılmalı ve adımları buna göre atmalıdır.

Ülkemizde her ne kadar tarıma elverişli ve verimli topraklarımızın olması yatırımın gelecekte de  devam edeceğinin garantisi olsa da ne ekip dikeceğinize, nerede nasıl pazarlayarak elinizden çıkaracağınıza dair fikir sahibi olmanızda yarar var.

Ekeceğiniz ürünün pazarı nerede, hangi pazarda daha kolaylıkla alıcı bulabilirsiniz iç ve dış pazarda ihtiyaç duyulan ürünü saptayarak o ürünü belirledikten sonra ekim yaparak tarıma yatırıma kalkışabilirsiniz. Hiç bir zaman unutmayın doğru tohumu doğru toprakta ve yerinde ektikten sonra mutlaka yatırımınızı fazlasıyla geri kazanabilirsiniz. Tarım ve hayvancılık devlet destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Topraksız Tarım En Karlı Yatırım Alanı

Her yıl binlerce girişimci tarımsal faaliyetlerde yatırım yapmaktadır Bunun başında sera gibi yaz kış yapılan tarımsal faaliyetlerin yanında topraksız tarım yatırımı yaparak kazanç sağlamaktadır. Tohumu su içinde büyüterek toprağa ihtiyaç duyulmadan yapılan topraksız tarıma yatırım yapmak isteyenler anahtar teslim seralar kuran şirketler ile anlaşarak kazançlı bir yatırım yapabilirler.

Topraksız Tarım
Topraksız Tarım

Topraksız tarımda toprak yerine kaya yünü, kokopit, perlit gibi toprağın yerini tutan ve bitkinin köklerinin tutunabildiği  inorganik ve organik ortamlarda yapılabilen bu topraksız tarımın öncü ülkeleri ise ve Hollanda, İsrail ve İspanya. Sizde topraksız tarım ile toprağa ihtiyaç duymadan da domates, yeşil saha çimi gibi ürünler yetiştirebilirsiniz. Susuz tarım ürünleri de en karlı tarım yatırımları arasındadır.

Hidroponik yetiştiricilik olarak adlandırılan topraksız tarım gelecekte yapılabilecek tarımsal yatırım alanlarında en çok tercih edilecek tarımsal faaliyetlerden birisi olacağa benzemektedir.

Tarlaya ne ekmeli hangi üründe para var?

Tarımda akla gelen yatırımlar genellikle organik sera kurulumu, tohum satışı, meyve ve sebze üretimi, ülkemizde henüz keşfedilmemiş ve pazarı henüz olmayan ama gelecekte çok kazandıracak yabancı meyvelerin bahçelerini yapmak, ceviz, badem ağaçları gibi bahçeler oluşturmaktır. Organik tarım fikri her zaman kazandıracak yatırım aracıdır. Organik tarım yaparak sera kurarak tarımsal faaliyetlerinizi yaz kış devam ettirebilir, ürünlerinizi her an pazarda olmasını sağlayarak yatırımınızı her zaman kazanca dönüştürme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ülkemizde yaşanan tohum sıkıntısını siz çözerek yatırımınızı gelecekte de garantileyebilirsiniz.  Tarımdan para kazanmak aslında ne kadar uğraştırıcı ve meşakkatli olsa da doğru yatırımla her zaman yüksek kazanç vaat eden bir sektördür. Bu sektörün meyvesini yemek istiyorsanız farklı ve henüz keşfedilmemiş yeni alanlar yaratabilirsiniz. Dış ülkelerde yetişen ve  ülkemizde henüz pazarı gelişmemiş olan farklı dünya meyvelerinin yetiştiriciliği fikri de yatırım olarak hayata geçirilebilir. Tüm pazar araştırması, fizibilite çalışması ve riskleri de göz önünde bulundurarak yapılacak en doğru karar ile yatırım yapma fikrini hayata geçirerek sizde çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

Bulunduğunuz bölgede bulunan pazarda ihtiyaç duyulan ne, pazarın en çok ihtiyaç duyduğu ürün ne bunu keşfederek bu açığı tamamlayarak sizde doğru yatırım alanı olan tarımdan çok para kazanabilirsiniz.

Sermayesiz Tarım Yatırımları

Bahçe düzenlemek, tarım işleri ile uğraşmak, meyve ve sebze üretmek sizi mutlu ediyor ve bunu gelecekte de hiç sıkılmadan bunalmadan yapabileceğinize ve geçim kaynağınıza dönüştürmeye karar verdiyseniz bu şekilde sizde gelir elde etmenin yolunu bulmuş olabilirsiniz. Günümüzde bahçe düzenlemek gibi oldukça basit işlerden gelir sağlayarak para kazanmanız mümkün. İlla ki milyonluk yatırımlar yaparak işletme sahibi olmanız gerek yok. Bahçenizde yetiştireceğiniz organik sebze meyve üretimlerini organik pazarlarda satarak gelir elde edebilirsiniz. Hem bu iş sizi mutlu edebilir, hem de büyük sermayeye ihtiyaç duymadan size yetecek kadar olan toprak alanda ve bahçenizde organik tarım işinizden para kazanabilirsiniz. Ayrıca günümüzde çiçek satışlarını da yaparak para kazanmanız mümkün. Size özel  oluşturacağınız botanik bahçeniz de farklı türden çiçeklerin yetiştiriciliğinden para kazanmanız mümkün. Tarım sektöründe gerçekten çok farklı türden iş alanı mevcut. Sizde kendinize uygun gördüğünüz ve yapabileceğiniz işlerin ne olduğuna karar verdikten sonra yatırımınızı yaparak para kazanabilirsiniz.

Tarıma yatırım yapacak olanlara tavsiyemiz; bu işi seviyorsanız yapın, her zaman işinizin başında durun, doğru ekip ile çalışın, fizibilite ve finansman çalışmalarını iyi yapın, pazar ve pazarlama sorununu baştan çözün, üretim stratejisi geliştirin, tarım alanında teknolojik gelişmeleri takip edin, krizi fırsata çevirecek hamleler yapmaya hazır olun, sektörün açıklarından kendinize fırsat yaratın ve en önemlisi tarımsal yatırımlarda her zaman sabırlı olun..

tarımsal-projeler
Tarımsal projeler

Tarımsal Yatırımlara Hibe Desteği

Türkiye’ de 2021 yılında da kırsal alanlarda tarımsal faaliyetler ve ekonomik yatırımlara hibe desteği verilmeye devam edilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsal alanlarda tarım işi ile uğraşmak isteyen çiftçilerin yapacakları ekonomik yatırımlar proje bazında değerlendirilerek desteklenecek. En karlı tarımsal ürünler üretimine yönelik olarak verilecek hibe desteği verilecek olan hibeye esas proje tutarının yüzde 50’si olarak hibe yoluyla destek verilecek. Diğer yüzde 50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri kendi kaynaklarından temin etmekle yükümlü olacak. Proje bütçesi KDV hariç hazırlanacak. Bakanlık tarafından verilecek olan hibe desteği tebliğde yer alan illerdeki kırsal alanlarda yaşamak isteyen çiftçilerin yapacakları tarımsal faaliyetler desteklenerek çiftçilerin tarıma teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Tarım ile ilgili devletin verdiği destekler mazot desteği olarak da 2019 da verilmeye devam edilecek. Mazot desteği bir depo çiftçiden bir depo devletten olacak şekilde destek verilecek. Tüm destekler tarıma teşvik ve çiftçilerin desteklenmesi projesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla verilecek.

Milli Tarım projesi kapsamında havza bazlı destek modeli hayata geçirilerek ekim ve hasat zamanında olmak üzere yılda iki kere gübre desteği verilecek en çok ihtiyaç duyulan mazot desteği de  kullanılan mazotun yarısı kendinden yarısı devletten olacak şekilde destekleme yapılacaktır. 2021 yılında para kazandıracak tarımsal yatırımlar ile sizde para kazanabilir, geleceğinizi garantileyebilirsiniz.

Tarımsal sulama hibe desteği 2021 yılında yüzde 50 oranında verilmesi planlanıyor. 2021 yılı için çiftçilere ayrılan bütçe 16,1 milyar TL’ dir. Destekleme konuları ve miktarları açıklandığında size bilgi vermeye devam edeceğiz.

Çiftçilik uğraş verici mesleklerden bir tanesidir. Ekim, dikim, sulama hasat ve sürekli bakım gerektiren tarımsal ürünler yolu ile para kazanmanız mümkündür. Ancak size öyle ürünlerden bahsedeceğiz ki bu bitkilerin hem ekonomik getirileri yüksek, hem de sizi çok fazla yormayacak ve ekstra bakım gerektirmeyen bitkiler. Tarlam var, ancak ne ekmeliyim, verimi yüksek ürünler nelerdir, en çok para kazandıran bitkiler hangileridir? Gelin birlikte inceleyelim.

En çok para kazandıran meyve ve sebzeler

Diyet yapanların sıklıkla kullandıkları tahıllardan biri kinoa’ dır. Belki bu ismi bazılarımız ilk kez duyuyoruz. Fakat kinoa bahsinin geçmesine değer bir bitkidir. Buğday vb. tahıllara benzetmek aslında pek doğru olmaz. Sadece şeklen literatürde bir tahıl çeşidi olduğunu söyleyelim. Çünkü kendisi ıspanakgiller familyasındandır ve besin değeri oldukça yüksektir. Hatta %100 protein vaad eden tahıl özellikle et yemeyen vejeteryanların sık sık tercih ettiği bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Kinoa bitkisi buğday gibi başak şeklinde değildir. Çiçek açarak sonrasında ürün vermektedir. Kırmızı çiçekleri vardır ve bitkinin sap bölümü sarı renktedir. Yılda yalnızca bir kez üretimi yapılabilir.

kinoa
Kurutulmuş kinoa

Bu bitki kuzey iklimine daha uygundur. Çünkü serin havaları sevdiği belirlenmiştir. Pirinç gibi pilavı yapılabildiği gibi yemeklerin içine de ekleyebilirsiniz. Kinoa tohumlarını ekmek için sıcaklığın 15 C derece olması gerekiyor. Kinoa bitkisi rahat bir yaşam alanı ister. Bu sebeple ekim yapacağınız toprakta herhangi bir bitki ya da onun gelişimini rahatsız edici bir otun olmaması gerekir. Boyu hızlı büyür. Ancak çiçek açmadan evvelki hali bir ot görüntüsünde olduğu için temizleme işlemi yaparken kinoa filizlerini koparmamaya özen gösterin.

https://www.devletdestekli.com/uyurken-para-kazandiran-10-yeni-is-fikri/

Kinoa bitkisi sadece tahıl olarak kullanılmaz. Yaprakları da kullanıma uygundur. Bu yaprakları yapacağınız salatalara ilave edebilirsiniz. Ayrıca yapraklar döküldüğünde ortaya tahıl çıkacaktır ve bu onun artık hasat edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Hasatta dikkat edilmesi gereken tahılın kesinlikle kurumuş olması gerekiyor. Bu aşama bittikten sonra tahılları yıkamalısınız. Çünkü içerisinde bulunan saponin yapısı insan metabolizması için uygun değildir. Bu saponin ise ancak yıkanarak çıkmaktadır. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra kinoa taneleri yeniden kurutulmalıdır. 20 adet saptan 1000 gr tahıl elde edilmektedir.

kinoa-salatası
Salatalarda tüketilmektedir.

Kinoa bitkisinin dönüm maliyeti 400-500 TL olmaktadır. 1 dönümden 500-600 kg tahıl elde edersiniz. Kilosu 30-40 TL olan tahıl genel olarak 250 gr ya da yarım kilogram olarak satılmaktadır. 30 TL den 500 kg kinoa 15 bin TL demektir. Ayrıca maliyetsiz bir yetiştirilme koşulu vardır. Soğuk havaları sever ve çok fazla su seven bir bitki değildir. Bu sebeple su parası gibi ekstra masraflar ödemenize gerek kalmaz. Ülkemizde Kinoa Yetiştiricileri Derneği dahi bulunmaktadır.

Tarım ile ilgili üretime dayalı fikirler

Şerbetçi otu, kenevir ve çitlembik gibi kendirgiller ailesine bağlıdır. Kendirgiller genel olarak bira yapımında kullanılan küçük çiçekli bitkiler sınıfını ifade etmektedir. Şerbetçi otu da çiçekli bir bitkidir. Çiçek açmadan önceki hali yeşildir. Daha sonra çiçekleri beyaz renkte açmaktadır. Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin ve şifalı bir bitkidir. Kanserden koruyucu özelliği vardır. Ayrıca yaraları iyileştirdiği bilinmektedir. Uykusuzluk, sinir sistemi gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. İdrar söktürücü ve sindirime yardımcı özellikleri de vardır. Ayrıca kemik erimesine iyi geldiği söylenmektedir. Şerbetçi otunun bira yapımında da kullanıldığını belirttik.

Ancak bu şifalı bitkiden yararlanmak isteyenler onu çay olarak da demleyebilirler. Baş ağrısı ve stres ile savaşmada da birebirdir. Fakat depresyon problemi yaşayan kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Zaten hiçbir doğal yöntem de aşırı olarak kullanılmamalıdır. Örneğin düzenli olarak her gün şerbetçi otu çayı içen biri 1 ay kullandıktan sonra bir süre ara vermelidir. Ülkemizde genel olarak Bursa ve Bilecik çevresinde yetiştirilmektedir.

şerbetçi-otu
Gelir getirici bitkilerden biri de şerbetçi otudur.

Şerbetçi otu bitkisi boy olarak uzama eğiliminde olan bir bitki. 7,8 metreye kadar uzayabiliyor. Bu sebeple ekim alanında teller oluyor ve bitki büyüdükçe bu tellere sarılarak yukarı doğru ilerliyor. Şerbetçi otu çayı ise 1 tatlı kaşığı bitkinin 1 bardak kaynar suya atılarak 15 dakika demlenmesi sonucu elde ediliyor. Kozmetik sektöründe de kullanılıyor. Cildi gençleştirici etkisi bulunuyor. Bu sebeple krem olarak da kendisine rastlamak mümkün. Şerbetçi otunun dönümünden brüt olarak 7-8 bin TL gelir elde ediliyor. Bu bitki için bira üreten firmalar alım garantisi verdiği için ürününüz elinizde de kalmış olmuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen tarımsal sulama hibe destekleri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

İyi para eden bitkiler

Görüntüsü ile insanı cezbeden tarım ürünlerin bir tanesi de haşhaştır. Ülkemiz haşhaş üretiminde dünya çapında bir ülkedir. Çünkü 140 bin hektar üretimin yarıdan fazlası Türkiye’ de yapılmaktadır. 1938 yılından beri ülkemizde üretilen bitki 1993 yılında devlet tarafından üretim anlamında bir kısıt ile karşı karşıya kalıyor ve izin usulü ile üretilmeye başlanıyor. Ülkemizde üretimi 13 ilde yapılıyor. Fakat haşhaş deyince aklımıza Afyon geliyor. Morfin gereksiniminin ise 1/4′ i ülkemizden karşılanıyor. Tohumu serpme olarak yapılmaktadır. Dekar başına 1 kilogram tohum yeterli olmaktadır. Ekilen tohumun çimlenme yapabilmesi için sulanması gerekiyor. Verim artırımı için sulama sayısı birden fazla olabilir. Yazlık ve kışlık olarak iki kez ekilebilir. Ancak gerekli izinlerin Toprak Mahsulleri Ofisi’ nden alınması gerekmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne üye olmayanlar, 18 yaşını tamamlamayanlar, ilan edilen süre içinde başvuruda bulunmayanlar, ekim yapılacak olan alanın kontrol edilecek bir mahiyette olmaması gibi durumlarda haşhaş ekimine izin verilmemektedir.

haşhaş-hasadı
Üretimi devlet kontrolünde yapılmaktadır.

Üretimden verim alabilmek için toprağın altı ve üstü gübrelenmelidir. Tohumların kalitesi, ekim yapılan toprağın özellikleri de üretimi etkileyen faktörlerdendir. Ne kadar çok ilgi gösterir, sulama ve çapalama işlemlerini iyi  ve vaktine yaparsanız ürününüz de o derece gelir getirici mahiyette olur. Haşhaş faydalı ve şifalı bir bitkidir. İçerisinde omega-3 bulunur. Anestezi maddelerinin çoğu da haşhaştan elde edilmektedir. Beyin ve kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Yapraklarından üretilen kremler ağrılı bölgelere sürülür. Tansiyonu dengelediği bilinmektedir. Ayrıca kolestrolü düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Uyku problemlerine karşı birebirdir. Ancak kullanılacak olan haşhaş miktarına dikkat edilmelidir. Çok kullanılan herşeyin de bir yan etkisi vardır. Haşhaşın yan etkisi de genel olarak mide bulantısı olmaktadır. Yasal haşhaş üretimi 13 yıl ile sınırlıdır. Ticaret Odalarının haşhaş için belirlediği fiyat kilogram başına 11 TL. 1 dönüm kazancı 11 bin TL oluyor. Ayrıca dışarıda toz haşhaşın kilosunun 40 TL‘ den satıldığını belirtelim. Çekilmiş olarak kullanılan ise 50 TL’ den alıcı buluyor.

İstiridye Mantarı

Doğal ortamda kavak ağaçlarının kenarlarında yetişen bir bitkidir. Ancak son zamanlarda sıklıklı haberlerde duyduğumuz üzere üreticilere oldukça iyi gelir vaat etmektedir. İsmini şeklinden almaktadır. Faydalı bir bitkidir. İçindeki proteinler sebebi ile fiyatı kırmızı et ile yarışmaktadır. Doğal ortamı dışında evlerin müsait katlarında oksijen alması, ışık görmesi ve nemli kalması sağlanarak yetiştirilmektedir. Tüm mantar türleri sıcaklık ve nemli ortam ister.

istiridye-mantarı
Üreticileri devlet tarafından desteklenmektedir.

Koşullar uygun hale getirildiğinde üretim yapmanızın önünde hiçbir engel olmayacaktır. Üretim yeri için en az 200 metrekare alan olmalıdır. Kansızlığa iyi gelir ve kabızlık şikayetlerini giderir. Toptan olarak kilogram başı fiyatı 10 TL‘ den satılmaktadır. Üretim alanınıza göre iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca istiridye mantarı yetiştiricilerinin de devlet tarafından desteklendiklerini belirtelim. 2021 yılında istiridye mantarı yetiştirenlere devlet tarafından hibe verilecektir. Konu ile ilgili içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tarlam var ne iş yapabilirim?

Altın çileği çoğumuz çeri domatesi andıran görüntüsü ile tanıyoruz. Rengi turuncudur. Ayrıca vitamin yönünden de çok zengin olduğu bilinmektedir. Tadı çilek ve ananası andırmaktadır. Yani tatlı bir bitkidir. B1, B2 ve B3 vitamini yönünden zengindir. Şeker hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca sindirim sistemi için de faydalıdır. Çünkü liflidir. Kalori miktarı oldukça düşüktür. Tatlı bir tadı olduğundan dolayı diyet yapmakta olan kişiler tarafından besinlerin tatlandırılması amacı ile de kullanılabilir. Özellikle en önemli faydası kanser riskini azaltmasıdır. İltihap gidericidir. Cilt yapısına iyi geldiği bilinmektedir. Anemi hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. Devlet tarım aleti alımları için çiftçilerin yanında! Ayrıca bankalar tarafından ekipman alımları amacı ile verilen krediler de bulunmaktadır.

Altın çilek meyve olarak tüketildiği gibi kuru olarak da tüketilir. Kuru olarak 100 gramı 30 TL‘ den alıcı bulmaktadır. İçerdiği keroten sayesinde yaşlanmayı geciktirici özelliği de vardır. Kimyasal ürünleri seven bir bitki değildir. Bu nedenle üretimde kullanılan gübrenin dahi doğal olması gerekiyor. Serada da yetiştirilebilmektedir. Ayrıca bitkinin boyları uzadıkça ipler çekilerek bu iplere sarılması sağlanmalıdır. Gut hastalığının da en önde gelen ilaçlarından biridir.

altın-çilek
Hem faydalı hem de gelir getirici ürünlerden biri de altın çilektir.

Ülkemizin sonradan tanıdığı ancak pek çok çiftçinin gelir elde ettiği ürünleri tanıttık. Tarımsal iş alanı oldukça fazladır. Ancak bir girişimci olarak bu işle ilgilenenlerin gelir getirici alanlara yönelmeleri gerekmektedir. Arpa, buğday gibi tahılların üretimi ülkemizde çok yapılmaktadır ancak sağladıkları kazanç bellidir. Bu sebeple farklı alanlara yönelmekte yarar var. Örneğin domatesi buğdaydan daha az bir alana ekseniz dahi daha çok kazanmanız mümkündür. Ancak bakıldığında domates daha çok ilgi isteyen bir bitkidir. Bu ayrımı iyi yapmak gerekiyor. 

Doğada her canlının bir yaratılış amacı var. İsmi geçen bitkilerin şifalarını da yukarıda belirttik. Gelir getirici ürünlerden diyet yapanların ve vejeteryanların kullandığı ürünlerin üretimini yapmanızı öneriyoruz. Bir şey ne kadar azsa o kadar kıymetlidir. Ayrıca bu ürünler protein bakımından zengin oldukları için kırmızı etin ikamesi durumundadır. Bu sebeple tercih edilmektedir. Kolay gelsin.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

ETİKETLER:
Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Gürkan yilgin dedi ki:

  Kültür mantarı yetiştirmek istiyorum bilgisi olan yardımcı olabilirim acaba

 2. Avatar Özgün KONAK dedi ki:

  Merhaba Mustafa Bey. Salep üretimi için ben de bilgi rica ediyorum. Mail adresimden bana ulaşabilir misiniz ?

 3. Avatar Batuhan dedi ki:

  Balya uretimi mantikli midir sizce ? 700 donum yerde hem normal arpa balyasi hem yonca balyasi cok kar getirir mi ? Ayrica yulafta dusunmuyor degilim

 4. Avatar ne yapmak lazım dedi ki:

  salep düşünüyorum ama bilgi gerekli

  1. Avatar Nesim dedi ki:

   Salep için bilgi almak isteyen arkadaşlar bana ulaşabilirler.

   1. Avatar nuri can dedi ki:

    size nasıl ulaşabilirim

   2. Avatar Mehmet Şahan dedi ki:

    Ben bilgi almak istiyorum

 5. Avatar Poyraz fatih dedi ki:

  Kardeş ulaşırsan sevinirim memurum .

 6. Avatar Semir Bayram dedi ki:

  Salep üretimi yapmak istiyorum ne tür desteklerden faydalanabilirim?

 7. Avatar Mustafa kaya dedi ki:

  Bu konuda size yardımcı olabilirim

 8. Avatar Turgay dedi ki:

  Kinoa tohumu mevcuttur tel.. tohum ve kinoa ekmek isteyen ulasin

  1. Avatar KENAN BAŞLI dedi ki:

   görüşelim mutlaka ben yapmak istiyorum

  2. Avatar HAKAN dedi ki:

   ben tohum ve bilgi alacam

 9. Avatar Kaliforniya solucan ından Organik gubre uretimi dedi ki:

  Ben Organik gubre uretimi yapmak istiyorum.Devlet den arazi destekleri veya seri uretim icin makina gerekiyor bu konu da tesvik ler olabilirmi.

  1. Avatar Kadir polat dedi ki:

   Ben marul ķıvırcık yetiştiricisiyim açık alanda kapalı alan yapmam için devlet destegi bekliyorum yer sivas idecik köyü altinda subasar arazideyim yardım bekliyom ilginize yerimi gormenizi yardımınızı bekliyom artık zordurmdayım