Tavuk Çiftliği Kredisi ve Prefabrik Hazır Kurulum Devlet Desteği 2023 (GÜNCEL)

Sermayesi olmayanlar devlet destekli hayvancılık kredisi çekerek tavuk çiftliği kurabilirler. Kümes hayvanı yetiştiriciliği için kredi veren tüm Devlet kuruluşları ve en uygun vade ve faiz oranları ile hayvan kredisi veren kuruluşlar detayları ile haberimizde..

Tavuk Çiftliği Kredisi ve Prefabrik Hazır Kurulum Devlet Desteği 2023 (GÜNCEL)

Tavuk Çiftliği Kredisi ve Prefabrik Hazır Kurulum Devlet Desteği: Koyun ve inek yetiştiriciliğine göre çok farklı bir alan olan kanatlı yetiştiriciliği, işini hakkı ile yapan yatırımcıyı, büyükbaş veya küçükbaş sektörüne göre çok daha kısa sürede zengin edebilecek bir yatırım türüdür. Tavuk çiftliği kurmak, başlı başına özveri isteyen bir iş olduğundan, ihmale ve kararsızlığa yer vermemektedir. Eğer yumurta veya beyaz et satarak para kazanmak gibi bir hedefiniz var ise, paradan önce bu işi yapmak konusunda ciddiyetiniz önem taşımaktadır.

Paranız olmasa da, hayvancılık kredisi veren bankalar ve Tarım ve Hayvancılık sektöründe destek veren Kamu Kuruluşlarından destek alarak işiniz kurabilirsiniz. Bu içeriğimiz de siz değerli okuyucularımıza finans kuruluşlarından hayvan kredisi çekerek Devlet Destekli Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu hakkında  bilgiler anlatacağız.

Tavuk Çiftliği Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurmak istediğiniz tavuk çiftliği tamamen sizin yatırımınıza bağlıdır. Yumurta veya beyaz et üretimi için yapacağınız tercihle birlikte hayvan sayısı ile kısa ve uzun vadede hedeflerinize göre bir çiftlik kurmalısınız. Amacınız 300-500 adet tavuk besleyerek, ek gelir elde etmek ise, profesyonel prefabrik tavuk çiftliği kurmanız gerekmez. Böyle bir tavuk çiftliğini bankadan 20 bin lira hayvancılık kredisi çekerek kurabilirsiniz ancak amacınız 20.000 yarka bulunan büyük bir çiftlik kurmak ise, hiç sermayeniz yok ise banka kredisi ile bu projeyi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Günümüzde kurulan tavuk çiftlikleri 3 tiptir. Bunlardan prefabrik, çadır tipi ve ev tipi konteyner tavuk çiftlikleridir. Eskiden olduğu gibi, 50 metreye 15 metre büyüklüğünde bir bina inşa etmek çokta mantıklı değildir. Çünkü betonarme bir bina için sermayeniz yetmeyeceği gibi, hayvan kredisi ile de karşılayamazsınız.

Organik Salma Tavuk Çiftliği Kurmak Mantıklı mı?

Son yıllarda, popüler olan ve bankadan kredi çekerek 50-100 tavuk ile birlik küçük yatırımcının tercih ettiği projelerden biri de organik salma tavukçuluk projeleridir. Organik tavuk yumurtaları, köy yumurtası adı altında satışa sunulduğundan fiyatları standart yumurtaların iki katı civarındadır. İstanbul’da 3 TL. fiyat biçilen organik tavuk yumurtaları görebilirsiniz. Bu sebeple salma doğal tavukçuluk işine giren birçok çiftçi ve girişimcimiz mevcuttur. Eğer sizde böyle bir proje içine girmeyi hedefliyorsanız, kredi çekerek girişimi gerçekleştirmeden önce yapmanız gereken ilk şey, yumurta satışı için pazar araştırmasıdır. Çünkü günlük 10 adet yumurta için pazar bulabilirsiniz ancak, her gün 500 adet yumurtanın satışı oldukça zor olacaktır. Pazar araştırması yapmayan dostlarınızın tavsiyelerini dinleyerek bu işe girmeyin ve mutlaka satış yapmayı hedeflediğiniz esnaflar ile net görüşmeler sağlayın.

Tavuk Çiftliği Hibe Destekleri TKDK

TKDK tarafından belirlenen sektörler üzerinde durarak tavuk çiftliği kurabilir ve bu alanlar için destek alabilirsiniz. TKDK tarafından destek verilen sektörler şunlardır:

 • Kanatlı Et üreten tarımsal işletmeler
 • Kanatlı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
 • Yumurta üreten tarımsal işletmeler

Tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilerden istenen şartları yerine getirmeleri durumunda hibe desteklerinden yararlanabilecektir.

 • En az 500 adet tavuğa sahip olmalısınız.
 • Salma tavukçuluk ve yumurta tavukçuluğu projeleri hazırlamalısınız.
 • Desteklenen illerde çiftlik açılması,
 • En az 400 adet serbest sistem kaz, ördek, hindi yetiştiriciliği projesi hazırlamalısınız.
 • bu şartlara uyum sağlayan girişimciler iş projelerini hazırladıktan sonra gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerine başvuru yaparak devlet desteklerinden yararlanabileceklerdir.

Kırsal kalkınma kurumu 3 farklı projesi ile destek vermeye devam etmektedir. Kuruluş

 • 101-3 nolu tedbiri ile kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler için destek verirken,
 • 101-4 nolu tedbiri ile de “Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelere” destek sağlamaktadır.
 • 103-3 nolu tedbir, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması için destek vermektedir.

İPARD ve İPARD2 projesi kapsamında Kırsal kalkınma kurumuna tavuk çiftliği kurulumu için hibe ve teşvik başvurusunun nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz.

İkinci bir destek Tarım ve Orman Bakanlığının projeleri içerisinde yaptığı 30 bin lira hibe projesidir. Devlet yerli üretim için, köye dönüş yaparak, hayvancılık ve tarımla uğraşan çiftçilere faizsiz ve geri ödemesiz kredi desteği sağlıyor. Kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler 30 bin lira hibe kredi için başvuru yaptılar ve şuan başvurular sonuçlanmak üzere.

Köye kesin dönüş yapan 15.000 kişiye 30’ar bin lira tarım ve hayvancılık hibesi verilmesi planlanıyor. Henüz tasarım aşamasında olan proje ile birlikte Milli Tarım Projesini gündeme getirilmesi bu proje ile birlikte birçok hibe, teşvik ve faizsiz kredi paketlerinin gündeme gelebileceği değerlendiriliyor.

Kosgeb Kredisi ile Kümes Hayvanı Yetiştiriciliği ve Tavuk Çiftliği Kurulumu 2023

İş kurmak isteyen girişimcilere desteklerini sürdürecek olan kuruluş, hayvan satın almak için para ödemezken, online girişimcilik eğitimlerine katılan girişimcilere nace kodları dahilinde destek sağlıyor.

Kosgeb’in desteklediği projeleri dahilinde;

10, 10.01, 10.11, 10.12, 10.13 numaralı nace kodları ile:

 • Kümes hayvanı işlenmesi ve saklanması
 • Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı için hibe vermektedir.

Ayrıca; 46.23.02 46.33.02 47.29.11 47.81.13 nace kodları ile;

 • Canlı kümes hayvanları (tavuk, hindi, vb.) toptan ticareti
 • Yumurta ve yumurta ürünleri toptan ticareti
 • Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda yumurta perakende ticareti
 • Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şarküteri ürünleri, süt ve süt ürünleri ile yumurta perakende ticareti
NACE KODU SEKTÖR ADI
46.23.02Canlı kümes hayvanları (tavuk, hindi, vb.) toptan ticareti
46.33.02Yumurta ve yumurta ürünleri toptan ticareti
47.29.11Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda yumurta perakende ticareti
47.81.13Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şarküteri ürünleri, süt ve süt ürünleri ile yumurta perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
Kosgeb Kredisi ile Kümes Hayvanı Yetiştiriciliği ve Tavuk Çiftliği Kurulumu

Bunun dışında, suluk alımı, yarka satın alma, civciv alımı tavuk çiftliği kurulumu için ve KOSGEB Canlı Hayvan Alımı için HİBE KREDİ DESTEĞİ VERMEMEKTEDİR.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi ve Şartları Nelerdir?

İlk bankamız Ziraat Bankasıdır. Ziraat bankası aracılığıyla kullandırılacak Devlet tavuk çiftliği kredilerine %25 faiz desteği sağlanmaktadır. Ziraat, kanatlı sektöründe ve damızlık kanatlı yetiştiriciliği yapmak için tavuk çiftlik kurmak isteyen müşterilerine yıllık %14 faiz oranı ile kümes hayvanı çiftliği kredisi vermektedir. Bu krediyi çekmek için banka şubesine bizzat başvurmak gerekir. Bankanın kredi temsilcileri, sizlere;

 • Projenizin detayları.
 • Kaç tavuk kapasiteli çiftlik kuracağınız.
 • Kuracağınız çiftlik için sermayeniz olup olmadığı.
 • Talep ettiğiniz banka kredisi miktarı.
 • Çiftliği kuracağınız arazinin size ait olup olmadığı.
 • Kaç yıl süre ile kredi talep ettiğiniz.

gibi konularda danışmanlık hizmeti vererek, yatırım için kredi alıp alamayacağınızı değerlendirecektir. Eğer yüksek miktarda kredi çekmek istiyor iseniz, banka sizden belirli oranlarda teminat isteyebilir. Ancak talebiniz organik veya salma tavukçuluk için 20-50 bin lira seviyesinde ise, kredi notunuzda problem yok ise, kısa sürede kredinizi çekebilirsiniz. Bazı girişimciler Ziraat’ten 250-500 bin lira kredi talep ettiklerinde bankanın teminat taleplerinin yerinde olmadığı konusunda yorum yapmaktalar ancak yıllık %14 faiz oranı ile hayvan kredisini başka bir bankadan alamazsınız. 

Ziraat bankası hindi yetiştirenler için beş bin, kaz, ördek, bıldırcın ve yumurta tavuğu için bin, deve kuşu için 100, damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu için 10 bin hayvan yetiştirme şartı getirmiş olup, bu sayılar altına damızlık kanatlı kredisi vermemektedir. Ancak amacınız etlik piliç ise 10 bin, yumurta tavuğu ise 7.500, ördek veya kaz ise 2.500, deve kuşu yetiştirmek ise 50 adet hayvan satın almak zorundasınız. Banka hindi yetiştirme kredisini ayrı bir kategoride listelemiş olup, hindi yetiştirmek isteyenler ise en az bin hayvan satın almak zorundadır.

Ziraat bankasının hayvan kredisini buradan incelebilirsiniz. Krediyi hem hayvan satın almada, hem de çiftlik için gerekli tüm giderlerde harcayabilirsiniz. Ayrıca hiçbir bankada olmayan yılda bir ve 7 sene vadeli tek kredi Ziraat Bankasındadır.

Özel Banka Kredileri ile Tavuk Çiftliği Kurmak

İşbankası, Denizbank, Akbank, Şekerbank, Vakıfbank, TEB, Garanti, Finansbank ve diğer tüm özel ve devlet bankaları tarım alanında hayvan kredisi verirler ancak bu kredilerin vadeleri ve faizleri Ziraat Bankasının gibi değildir. İhtiyaç kredilerinin faiz oranlarının %1,65 seviyelerine yaklaşması ve 36 ay (3) yıl vadeli kredi verilebilmesi nedeniyle, bu bankaların tümünden 36 ay vadeli hayvan kredisi niteliğinde bireysel ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Eğer amacınız sadece iş kurmak ise, faizsiz teşvik alabileceğiniz biz sektör araştırmakta iseniz Devlet destekli esnaf kredisi veren bankalara başvurunuz.

Prefabrik Çiftlik Kurmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Prefabrik çiftlik kurmak isteyenlerin kurulum aşamasında dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 1. Prefabriğin büyüklüğü ve kullanılan malzemenin kalitesi.
 2. Prefabriğin iç ve dış yalıtım seviyesi ile izolasyonu.
 3. Kullanılan pencere adedi ve pencerelerde ki camın kalitesi.
 4. İç dizaynda holluklar, yumurtalıklar, suluk ve yem sistemleri.
 5. En önemli konulardan biri de, çiftliği kurmak istediğiniz bölgenin mevsimine göre, ısıtma sistemi kurulup kurulmayacağıdır.
 6. Sektöre karar vermediyseniz, küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere verilen koyun kredisi ve avantajlarını inceleyebilirsiniz.

Yine tavuk çiftlik kurulumu için hayvan kredisi çekmeden önce yapılması gereken en önemli husus, arazinin teminidir. Eğer adınıza kayıtlı tavuk çiftliği kuracağınız bir araziniz varsa bile, İl özel idaresine bir dilekçe ile başvurarak, tavuk çiftliği kurmak istediğinizi ve bu çiftliğin kurulumu için arazinin uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Başvuru sonrasında İl Özel İdaresi tarafından, tavuk çiftliği kurmak istediğiniz arazi denetlenecek ve tavuk çiftliği kurulumu için yasal şartları taşıyıp taşımadığı incelenecektir.

 • Dikkat edilecek hususlar ise.
 • Adınıza kayıt durumu veya kira sözleşmesi.
 • Meskun mahal olup olmadığı.
 • En yakın yerleşim merkezine mesafesi.
 • Çiftliğin elektrik ve su şebekesinin olup olmadığı ve bu alana kaç tavuk kapasiteli çiftlik kurulabileceği gibi hususlardır.
 • Başvurular sonrasında Orman Müdürlüğü.
 • Devlet Su İşleri.
 • Tapu ve Kadastro Müdürlüğü.
 • TEDAŞ gibi kuruluşlar ile de görüşmeniz gerekebilir.
 • Yine yasal prosedürlere takılmamak için, internetten okuduğunuz bilgiler ile sınırlı kalmayıp,

projeniz için ikamet ettiğiniz yerde ki Tarım ve Orman Bakanlığına ve Belediye Başkanlığınıza müracaat ederek, yapmanız gerekenler ve güncel hibe ve teşvikler hakkında bilgi almalısınız. Yasal prosedürler ile bu kadar uğraşmak istemezseniz, tüm evrakları tam olan ve satışa sunulan bir tavuk çiftliğini satın alabilirsiniz. Ya da, profesyonel olarak bu işi yapan, tüm yasal prosedürleri sizin yerinize halledecek, hayvan kredi başvurusu yapacak, uzman bir firmadan teklif alabilirsiniz.

Yatırım yapmak isteyenlere Devletdestekli.com olarak tavsiyelerimiz, araştırma yapmadan bu işe girmeyin. İşten anlamayan kişilere güvenerek yatırım yapmayın. Kosgeb’in kredi vermediğini unutmayın ve besmele çekmeden hiçbir işe başlamayın.

Yorumlar

 1. Avatar of Onur bedir Onur bedir dedi ki:

  Kayseri’de arazim var et tavuk üretimi yapmak istemiyom sermayem yok nasıl yaparım numara varmı ulaşabileceğimiz