Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Hibe Şartları 2022 (2 Yıl Ödemesiz)

Tavuk çiftliği kurmak isteyen çiftçiler için devlet destekli tavuk çiftliği hibe destekleri verilmektedir. Devlet tarafından yapılan bu hibe desteklerinin şartları bulunmaktadır. İşte tavuk yetiştiriciliği planı yapan çiftçiler için TKDK tavuk çiftliği desteği ve Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi detayları.

Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Hibe Şartları 2022 (2 Yıl Ödemesiz)

Ziraat Bankasından Devlet destekli olarak verilmekte olan faizsiz ve düşük faizli tavuk çiftliği kredisi çekerek, siz de salma tavukçuluk yapabilir, çiftlik kurabilir, ördek, kaz, hindi yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu yapabilirsiniz. Yine TKDK yumurta tavukçuluğu desteği ile tavuk çiftliği kurmak isteyenlere hibe destekleri sayesinde yumurta ticareti gibi bir çok sektörde para kazanabilirsiniz. Bu yazımızda etlik tavuk çiftliği maliyeti 2022 yılında ne kadardır, Ziraat Bankası tavukçuluk kredisi nasıl alınır, tavuk çiftliği projesi kar zarar gelir gider analizi, yumurta etlik prefabrik tavuk çiftliği maliyeti ne kadardır, tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır? sorularını yanıt verdik. Ziraat bankası faizsiz tavuk çiftliği kredisi ve TKDK tavuk çiftliği desteği ve çok daha fazlası içeriğimizde yer almaktadır.

Ziraat Bankası Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Nelerdir?

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğnameye göre Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tavuk çiftliği kurulumu için 2 farklı kategoride kredi verecekler.

Bu krediler şunlardır:

 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği,
 • Damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak adlandırılmıştır.

Mevzuat gereğince Devlet tavukçuluk kredisi çekmek isteyen vatandaşlara bu başlıklar altında 2 farklı kredi verilmektedir. Bu krediler ise damızlık kanatlı üretimi yapacak kişilere verilen yatırım kredileri ve işletme kredileridir.

 • Yatırım kredileri: damızlık kümes, damızlık kanatlı üretimi yapmak kaydıyla kuluçkahane, gübre işleme tesisi, yapımı ve tadilatını, biyogüvenlik önlemleri, yem deposu, silosu, ilgili alet ekipman ve makine alımı ile diğer yatırım giderlerini kapsar.
 • İşletme kredileri: yetiştirilmek üzere alınacak kuluçkalık damızlık yumurta, damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ile bu hayvanların yem, ilaç ve diğer işletme giderlerini kapsar.

Bu teşviklerden yararlanmak isteyenler kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği alanında Ziraat bankasına doğrudan başvuru yapabiliyor.

Tavuk yetiştiriciliği yapmak ve ürünlerinden faydalanmak isteyen çiftçiler, tavuk çiftliği desteğini 2022 yılında alabiliyor. Bu imkanlardan yararlanmak isteyenlerin araştırdığı tavukçuluk kredisi nasıl alınır şartları nelerdir konuları detaylarını ele aldık.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi (Devlet Hibe Desteği)

2022 yılında Damızlık tavuk yetiştiriciliği için 15 Milyon TL üst limite kadar kredi imkanı yalnızca Ziraat bankasınca sağlanmaktadır. Yatırım ve işletme kredileri kapsamında %75 faiz desteğiyle sunulan krediye 7 yıl vadeye kadar damızlık tavukçuluk için uygulanacak yıllık faiz oranı 14 olup 12 ayda %1,16 aylık % 75 faiz desteğiyle bu oran %0.29’a düşmektedir.

Ziraat Bankası Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi alabilmek için banka tarafından istenen evraklar ile birlikte istenen tüm şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar hem alınacak tavuk sayısına ve işletme kapasitesine göre belirlenen şartlardır ve çiftçilerden de bazı şartların yerine getirilmesi istenmektedir. Tavukçuluk Kredisi Devlet Desteği Başvuru Şartlarını sektörlere göre aşağıda belirttik.

Ziraat bankası kanatlı hayvancılık (tavuk, hindi, bıldırcın, kaz, ördek, devekuşu vb. ile yumurta, et,vb. sübvansiyonlu kredi uygulamaları kapsamında, düşük faizli kredileri işletme belgesi olan gerçek ve tüzel kişilere başvuru imkanı sağlanıyor. Bu kapsamda Ziraat Bankası ‘Hayvancılık ve kanatlı sektörü’ kapsamında çiftlik nakit desteği vermektedir. Bu kapsamda kanatlı hayvancılık yani tavuk, hindi, bıldırcın, kaz, ördek, devekuşu gibi kanatlı hayvanlar ile yumurta, et, damızlık hayvancılık için çiftlik kurmak istiyorsanız yatırım kredi fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Başvuruları Ziraat bankası şubelerine bizzat giderek yapabilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetlerine bağlanarak başvuru aşamalarını kolaylık gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır.

Tavukçuluk Kredisi Devlet Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Ziraat bankasından devlet destekli tavukçuluk kredisi alabilmek için aşağıda ki şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir.

1)Başvuru yapanlar Kanatlı sektörü kapsamında kredi alabilmek için:

 • Etlik piliç yetiştiriciliği için asgari 10.000 adet
 • Kaz, ördek, hindi için asgari bin adet: bıldırcın için asgari 2000 adet
 • Deve kuşu için asgari 50 adet ve üzeri kapasitelerde işletme kuran veya kurulu işletme kapasitesini asgari bu kapasitelere çıkarmak şartıyla üreticilere kanatlı hayvan yetiştiriciliği kapsamında yatırım ve işletme kredisi kullandırılır.

Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği sektöründe karar kapsamında,

2)Damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi kullanabilmek için:

Tavuk, yumurta ve piliç yetiştiriciliği yapacak işletmeler için her dönem asgari: Etlik piliç yetiştiriciliğinde Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde Hindi, kaz, ördek, bıldırcın yetiştiriciliğinde ,Deve kuşu yetiştiriciliğinde üretim yapılması veya yapılacak olan kapasite miktarı aşağıda ki gibidir:

 • Damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet,
 • Damızlık yumurta tavuğu 10.000 adet,
 • Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 adet,
 • Damızlık kaz, ördek veya bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet,
 • Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10.000 adet,
 • Damızlık devekuşu yetiştiriciliğinde 100 adet asgari hayvan bulunması gerekmektedir.
 • Bu kapasitelerde işletme kurulması veya kurulu işletmelerin kapasitelerinin asgari bu kapasitelere çıkarılması şartıyla işletme ve yatırım kredisi kullandırılır.

Yurtiçi veya yurtdışı damızlık kanatlı üretim işletmeleri ve kuluçkahanelerden yetiştirilmek üzere alınacak kuluçkalık damızlık yumurta, damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ve bu hayvanların yem ve diğer işletme giderlerini kapsar. Devlet destekli tavukçuluk kredisi alınmak istenecek olan hayvanların fatura ve/veya sağlık sertifikalarında damızlık büyük ebeveyn (grand parent stock), ebeveyn (parent stock) oldukları belirtilmesi gerekmektedir.

Ayrıca damızlık hayvanların:

 • Damızlık büyük ebeveyn (grandparentstock),
 • Damızlık ebeveyn (parentstock) olduklarını gösteren ve ispatlayan sağlık sertifikası ve alım faturası istenir.

Bu sektörlerde faaliyet göstermek için bu şartları sağlamanız durumunda Ziraat Bankası ve diğer tüm bankalardan bu sektör için de kredi çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası’ da çekmek istediğiniz krediye faiz indirimi uygulayarak düşük oranlarda faiz almaktadır. Ziraat bankasından kredi almak istediğiniz tüm bankalar tavuk çiftliği kurmak için, salma tavukçuluk, piliç yetiştiriciliği, organik yumurta tavukçuluğu ve benzeri krediler için faiz, komisyon, dosya masrafı, sigorta vb. giderleri de almaktadır. Bu kapsamda hesaplamaların iyi yapılması gerekmektedir. Sonrasında size en uygun kredi veren bankaları tercih etmelisiniz.

Ziraat Bankası ve TKK Yumurta veya et üretiminde kullanılacak civcivlerin üretimi için geliştirilmiş sürüyü oluşturan kanatlıları, yani damızlık kümes hayvanı yetiştiriciliğine işletme ve yatırım dönemlerinde sıfır faizli tavuk çiftliği kredisi verecek.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi İçin İstenecek Belgeler

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi 2022 yılında başvuru sürecinde talep edilecek evraklar aşağıdaki gibidir:

 • ÇKS Belgesi
 • İşletme belgesi (kanatlı hayvan yetiştiriciliği için işletme belgesi almak için tıklayınız.)
 • Nüfus cüzdanı
 • Gelir beyanı
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici bilgiler
 • Karşılık olarak gösterilecek teminata ilişkin belgeler
 • Bilançoya göre faaliyet gösteren işletmelerden son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosudur.

Sıfır Faizli İşletme ve Yatırım Kredileri Limiti

Kanatlı sektörünü Devlet %25 faiz desteği vermektedir. Kanatlı sektörü için Ziraat ve TKK’ne başvuru yaparak (damızlık için) 7.500.000 TL üst limitli krediden SIFIR FAİZLİ olarak yararlanabilirsiniz.

Resmi gazete’ de yatırım dönemi için uygulayacağı sübvansiyon oranları %25 işletme için %50 olduğu ve aranan şartları sağlamaları durumunda bu sübvansiyon oranlarının %55 ve %80 olarak uygulanacağı görülmektedir.

Bunun haricinde diğer bir kredi ise damızlık yetiştiriciliği dışında kalan hayvancılık türleri için veriliyor. Bu kredinin limitleri ve faiz oranları ise aşağıdaki gibidir:

 • Yatırım döneminde yarı yarıya (%25) faiz indirimi
 • İşletme döneminde ise %50 faiz indirimi

uygulanmaktadır. Yani çiftçimiz diğer tavukçuluk faaliyetleri için Ziraat Bankası’ndan %50 ve %25 oranında faiz indirimli kredi çekebilecektir. Aşağıdaki görselde Resmi Gazete’den alınan indirim oranları yer almaktadır.

Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Hibe Şartları 2022 (2 Yıl Ödemesiz)
Sıfır Faizli İşletme ve Yatırım Kredisi

Başvuran çiftçinin hangi dönemde olduğu talebi sonrasında kredi teamüllerine göre banka tarafından belirlenecektir.

Tavuk yetiştiriciliği yapacak olan çiftçilere %14 faiz oranı uygulanacak olup, Ziraat bankası aracılığıyla kullandırılacak olan kredinin faiz oranı hesaplaması şu şekilde yapılacaktır.

Yatırım Dönemine: %25 faiz desteği ile senelik %3,50 aylık ise % 0,29 faizli kredi kullandırır.
İşletme Dönemine: %50 faiz desteği ile yıllık %7 aylık da ise bu oran %0.58 oranında olacak şekilde banka çiftçilerimize kredi kullandırmaktadır.

Bu faiz oranlarına yukarıda yer alan nitelikler/özellikler de var olup eklendiğinde ise:

 • Yatırım dönemine en fazla %55 faiz indirimi ile senelik %7.65 aylık ise %0.63,
 • İşletme dönemine ise en fazla %80 faiz indirimi ile yıllık %2,78 aylık ise %0.23 faiz oranlı kredi kullandırılmaktadır.

Damızlık yetiştirici ve işletmecilerine ise %75 faiz desteği Hesaplaması

Kanatlı sektörü damızlık kümes hayvanları yetiştiriciliği için verilecek olan kredinin üst limiti ise 10 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemlerinde %75 oranında faiz indirimi yapılacaktır.

Damızlık yetiştirici ve işletmecilerine ise %75 faiz desteği ile aylık %0.29 faizli kredi verilir.

5 Sene Vadeli %75 Faiz Destekli Olarak Aylık %0.29 Faizli Damızlık Tavuk Kredi Hesaplaması

Kredi MiktarıKredi Aylık ÖdemeKredi Toplam Maliyeti
50.000 TL909,14 TL54.548,37 TL
75.000 TL1.363,71 TL81.822,55 TL
100.000 TL1.818,28 TL109.096,74 TL
125.000 TL2.272,85 TL136.3070,92 TL
150.000 TL2.727,42 TL163.645,11 TL
200.000 TL3.636,56 TL218.193,48 TL
250.000 TL4.545,70 TL272.741,85 TL
275.000 TL5.000,27 TL300.016,06 TL
300.000 TL5.454,84 TL327.290,21 TL
350.000 TL6.363,98 TL381.838,58 TL
400.000 TL7.273,12 TL436.386,95 TL
5 Sene Vadeli %75 Faiz Destekli Olarak Aylık %0.29 Faizli Damızlık Tavuk Kredi Hesaplaması
YouTube video

Kümes Hayvanı Yetiştiriciliği Hibe Desteği TKDK

TKDK tarafından tavuk çiftliği kurmak veya hayvancılık sektöründe faaliyet göstermek isteyenlere destek verilmektedir.

Yumurta tavukçuluğu destek kapsamındadır. Yumurta üretiminde aktif olan ve aşağıdaki şartları karşılayan sadece mevcut tarımsal işletmeler, kapasitelerini artırmamak şartıyla uygundurlar.

 • Tesislerinde ve ekipmanlarında yenileme ihtiyacı bulunan veya,
 • Tesislerini, yerleşim bölgelerinden uzak bir alana taşıyanlar yumurta tavukçuluğu destek kapsamında HİBE DESTEĞİ alabilirler.

TKDK tavuk çiftliği proje destekleri olarak 18-65 yaş arasında her Türk vatandaşı kümes hayvanı yetiştiriciliği hibe teşviklerinden faydalanabilmektedir. Tavuk çiftliği devlet desteği 2022 yılında belirlenen hibe şartları ise şu şekildedir:

 • (ÇKS) Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı bulunmak. ÇKS kaydınız yok ise ÇKS belgesi çıkartma içeriğimizi inceleyerek hemen kaydınızı oluşturabilirsiniz.
 • Hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmak.
 • İşletme belgesinin olması,
 • 3 yıl süre ile hayvancılık ile uğraştığını belgelemek veya Tarım ile ilgili bir Yüksekokul mezunu olmak (veterinerlik, doktora vb.)
 • Diğer özel şartları taşımak gerekmektedir.

Tavuk çiftliği hibe destekleri 2022 yılı hibeleri sayesinde tavuk çiftliği kurmak isteyen çiftçiler %80 oranlarında desteklerden faydalanabilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl 30 bin lira kümes hayvanı yetiştiriciliğine hibe veriyor. Proje kapsamında başvuru şartlarını taşıyan, kırsal kesimde yaşan gençler, projelerini onaylatarak hibe alabiliyorlar. Devlet verdiği desteği 3 yıl boyunca takip ediyor ve 3 yıl sonra yapılan yatırımın tümü çiftçinin oluyor.

SÖYLEMEZSEK OLMAZ: Bu iş için illaki 500 bin lira değerinde büyük bir çiftliğe ihtiyacınız yok! Prefabrik tavuk çiftliği de başlangıçta işinizi görebilir.

Tavuk Çiftliği KOSGEB Desteği Var mı?

1.000 tavuk yer alan etlik çiftlik ile 50.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti ve sonrasında kazandıracağı miktar birebir aynı değildir. Bu kapsamda tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır sorusunun cevabı görecelidir. TKDK tavuk çiftliği desteği vermektedir. KOSGEB’in ise bu konuda herhangi bir desteği yoktur. KOSGEB hem tavuk çiftliği hem de hayvancılık sektörünün hiçbirine destek vermez.

tavuk çiftliği kredisi
Kosgeb Tavuk Çiftliğine Destek Verir mi?

Kosgeb tarafından canlı hayvan alımı için kredi verilmemektedir. Bu sebeple, konu hakkında bilgi sahibi olmayan web sitelerinde yayınlanmakta olan, KOSGEB, hayvancılık kredileri, Kosgeb hayvan alımı için kredi, hayvan almak için KOSGEB kredisi, gibi haberlere itibar etmemenizi tavsiye ederiz. KOSGEB tarafından sadece iş kurmak isteyenlere destek verilmekte olup, bu yardım da sadece destekten ibarettir.

Sermayesi olmayan ancak hayvancılık yapmak isteyenlere verilen teşviklerden bahsederken, çiftlik kurmak isteyenlere rehberlik mahiyetinde bilgiler vereceğiz.

KOSGEB hayvancılık alında yapılan bir çok ticari faaliyeti desteklemektedir. Bu desteklerden bir tanesi de tavukçuluk üzerine kurulan ticarethanelerdir. Yumurta yada damızlık veya canlı olarak ürettiğiniz kümes hayvanlarını dolayısı ile kurum tarafından hibe alarak pazarlayabilirsiniz.

KOSGEB Tavukçuluk Alanındaki NACE Destek Kodları aşağıdaki gibidir:

NACE KODU SEKTÖR ADI
46.23.02Canlı kümes hayvanları (tavuk, hindi, vb.) toptan ticareti
46.33.02Yumurta ve yumurta ürünleri toptan ticareti
47.29.11Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda yumurta perakende ticareti
47.81.13Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şarküteri ürünleri, süt ve süt ürünleri ile yumurta perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
KOSGEB Tavukçuluk Alanındaki NACE Destek Kodları

Yukarıda yer alan bütün sektörler için kuracağınız işletmeler için KOSGEB’den aranan şartları sağlamanız halinde hibe alabilirsiniz.

Yumurta Tavuk Yetiştiriciliği Yapmak İçin Gelir-Gider Analizi Yapın

Tavuk çiftliği kurmak isteyenlere hizmet veren birçok firma tarafından anahtar teslim tavuk çiftlikleri kurulmaktadır. Projenin firmaya teslim edilmesini müteakiben bazı firmalar tarafından, tavuk çiftliği kredisi ve hibe teşviklerinin alınması içinde gerekli başvurular ve projenin bu kapsamda hazırlanmasına yönelik işlemler yapılmaktadır.

Kanatlı Kümesi Yatırım Maliyeti Ne Kadar?

Tavuk çiftliği maliyeti, kurulacak olan çiftlik alanının büyüklüğüne ve kullanılacak olan ekipmanların kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Kanatlı kümesi yatırım maliyeti çiftliği kuracak kişinin harcamalarına bağlı olarak farklılık göstereceğinden net maliyet bilgisi vermek doğru olmayacaktır. Fakat tavuk besiciliği yapmak isteyen bir çiftçinin ortalama olarak 20.000 TL ile 100.000 TL arasında bir yatırım yapması gerekmektedir.

Örneğin: 20.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti ile 50.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti bir olmayacaktır. Çiftlik için satın alınması gereken çitlerin sayısı ve kalitesi, kümes hayvanlarının türü, yemlerin fiyatları ve çok daha fazlası maliyet oranlarını arttıracaktı.

20.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti ile 50.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyetini ve sonrasındaki kazancını değerlendirmektedir. Etlik tavuk çiftliği ve yumurta tavuk çiftliklerinin maliyetleri, yumurta yetiştiriciliğinin etlik tavukçuluktan %30 oranında fazladır. Hazır projeleri indirip sıfırdan temin etmek yerine, hazır kurulum yapan firmaları ziyaret ederek tavuk çiftliği projelerini inceleyebilirsiniz.

Prefabrik Tavuk Çiftliği Maliyeti

Tavuk Çiftliğiniz için Prefabrik tavuk kümesi yaptıracaksanız, aşağıdaki ortalama prefabrik tavuk kümes fiyatlarını inceleyebilirsiniz:

 • 500 hayvan kapasiteli tavuk çiftliği 40.000 TL -50.000 TL,
 • 1.000 tavukluk kapasiteli prefabrik tavuk kümes maliyeti yaklaşık 55.000 TL – 65.000 TL,
 • 2.000 kapasiteli prefabrik tavuk çiftliği ortalama 90.000 TL- 120.000 TL,
 • 5.000 tavukluk prefabrik tavuk çiftliği maliyeti 275.000 TL- 325.000 TL
 • 20.000 veya 30.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti 550.000 lira – 1.000.000 lira arasında olmaktadır.
 • 50.000 kapasitesi olan bir tavuk çiftliği ise 1.400.000 TL ve üzeri olmaktadır.

Anahtar Teslim Tavuk Çiftliği Fiyatları

Kümesli yumurtalık tavuk çiftliği için kurulum maliyeti için ortalama anahtar teslim fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 500 tavuk kapasiteli çiftlik anahtar teslimi yaklaşık 40.000 lira- 45.000 lira olacaktır.
 • 1.000 tavuk kapasiteli yumurtalık tavuk çiftliği 70.000 lira- 80.000 lira
 • 2.000 yumurta tavuğu kapasiteli 150 bin TL- 175 bin TL
 • 3.000 kapasiteli çiftlik 220.000 TL – 275.000 TL
 • Çadırdan kurulum yapmak, prefabriklere göre fiyatları daha ucuza denk gelmektedir.

Yine Tavuk çiftliği yerine kaz yetiştiriciliğine  yapmak isteyenler Kaz Çiftliği nasıl kurulur? içeriğimizi inceleyerek Tarım ve Orman Bakanlığı’nın en son yayınladığı 500 adet kapasiteli kaz kümesi projesinin yatırım maliyeti hakkında detaylı bilgi alabilirler.

Kaz Çiftliğine %75 Hibe Veriliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı Kaz yetiştiriciliği yatırımlarını desteklemektedir.

Bakanlık:

 • En az 1.000 adet damızlık kaz veya
 • En az 500 adet ticari kaz için sahip işletmelerde yeni kümes yapımı ve alet-ekipman alımına %75 hibe desteği vermektedir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar Listesi

Ülkemizde bazı bankalar tavuk çiftliği için kredi vermektedir.

 • Akbank
 • Şekerbank
 • İş Bankası
 • Qnb Finansbank
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası (faiz indirimli)

Tavuk çiftliği açmak isteyen çiftçiler Ziraat Bankası’ndan faizsiz tavuk çiftliği kredisi alabilirler.

Salma Yarka Tavukçuluk Fiyatları

Afyon yarka üzerinden satışa sunulan 70-75 Günlük yarka fiyat listesine göre:

 • Lohman Brown 25 TL
 • Tinted 25 TL
 • Nick Brown 25 TL
 • Atak-s 25 TL
 • Ligorin 25 TL
 • Lohman Sandy 25 TL

Kümestenal ve Sahibinden.com üzerinden satılık kümes hayvanlarının ilanlarını inceleyebilirsiniz. Eğer salma tavukçulukta ısrarlı iseniz Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kümes Ruhsatı Nasıl Alınır?

Ruhsatsız tavuk çiftliği olanlara, bu hayvancılık işletmelerine yapı kullanım izni verilmediğinden yukarıda açıklanan TKDK ve KKYDP kapsamında hiçbir şekilde destek alamayacaklardır. İnşaat dışında makine, ekipman desteklerinden de yararlanamazlar. Bu sebeple bağlı bulunduğunuz yerde Belediyelere başvurarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kümes ruhsatı alabilmek için şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Belediyelere giderek yatırım yerine dair ön görüş alınır. Elektrik su bağlantıları, yerleşim yeri alanları veya köy mücavir alanları içinde yer alıp almaması önemlidir.
 • Belediyeye başvuruda bulunurken yazılı dilekçe, uygulama krokisi, tapu fotokopileri götürülür.
 • Daha sonra belediye proje imar planı uygunluğunu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, İl Sağlık Müdürlüğü gibi kurumlardan görüş alınmaktadır.
 • Daha sonra, olumlu dönüş alındığında bu çiftliğe ait statik, mimari, elektrik, sıhhi tesisat projeleri çizdirilerek zemin etüdü hazırlanır.
 • Hazırlanan projenin bir sureti İl Tarım Müdürlüğü’ne sunulur ve mimari proje alanlarının onayı istenir.
 • Ziraat mühendisleri hayvan refahı, hijyen koşulları, gübre yönetimi şartları kontrol edilir.
 • Tarım il Müdürlüğü’nün onayı ile belediye ruhsatı onaylar ve projeler imzalanır.
 • Belediyeye ruhsat harcı ödenerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
Yorumlar

 1. Avatar of Aykut Aykut dedi ki:

  Sizinle nasıl irtibat kuracaz

 2. Avatar of Adem Akgün Adem Akgün dedi ki:

  Merhaba Bursa’da yaşıyorum 5.000 kapasiteli tavuk çiftliği açmak istiyorum benimle iletişime gecermisiniz

 3. Avatar of Fatih Oğur Fatih Oğur dedi ki:

  Ben bitliste yaşıyorum köyde 1000 kapasiteli tavuk çiftliği açmak istiyorum

  1. Avatar of Mücevher Elmas Mücevher Elmas dedi ki:

   Merhaba, bizimle iletişime geçerseniz projeniz için teklif verebiliriz. Devlet desteği ile ilgili süreçler için yardımcı olabiliriz.

   1. Avatar of Ali Rıza varol Ali Rıza varol dedi ki:

    Merhaba yumurta tavukculugu için hibe destek almak istiyorum. Yardımcı olurmusunuz.

 4. Avatar of ahmet akyıldız ahmet akyıldız dedi ki:

  ab nin türkiyede tavukçuluğa hibe ve destegi varmı ,varsa sartları ?? devletin belirlediüi kırsal kalkınma illerinde hibe ve kredi ne şekilde,ayrıca ab nin öncelikli ülkeleri gürcistan ve moldovadaki turk yatırımcıya hibe ve destegi ne şekildedir..

  1. Avatar of Mücevher Elmas Mücevher Elmas dedi ki:

   Merhaba,
   Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu kısa ismiyle TKDK, tavukçuluk yapmak isteyenlere hibe ve kredi desteği imkânı sunuyor. Yumurtacı tavuk, damızlık ve diğer tüm kanatlı projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kanatlı sayısına göre tekliflendirme ve devlet desteğiyle ilgili süreçler için yardımcı olabiliriz.

   1. Avatar of Emrah Emrah dedi ki:

    Bende yerim var yumurta tavukçuligu yapmak istiyorum yardinci olabilirmisiniz

   2. Avatar of Emrah Emrah dedi ki:

    Bende yerim var yumurta tavukçuligu yapmak istiyorum yardinci olabilirmisiniz ayrica tel atabilirmisiniz

   3. Avatar of Mehmet ali koyun Mehmet ali koyun dedi ki:

    Hibeli kümes tavukçuluğu yapmak istiyorum yumurta üzerine bilgi verirseniz çok sevinirim 2bin ile 5binlik tavuk üzerine

   4. Avatar of Cemal Cemal dedi ki:

    İletişim numarası alabilirmiyim

 5. Avatar of Hasan kılıç Hasan kılıç dedi ki:

  Arkadaşlar bende bu işe girmek istiyorum sermayem var sadece kredi için bana yardımcı olursanız sevinirim ınstagram hesabım

  1. Avatar of Mücevher Elmas Mücevher Elmas dedi ki:

   Merhaba, bizimle iletişime geçerseniz projeniz için teklif verebiliriz. Devlet desteği ile ilgili süreçler için yardımcı olabiliriz.

   1. Avatar of bestami bestami dedi ki:

    şuan hali hazırda yumurta tavukçuluğu yapmaktayız işletme numaramız mevcut kapasite artırmak istiyoruz şartlar nedir acaba

   2. Avatar of cevat cevat dedi ki:

    Merhabalar; Bilecik te 18500m2 bahçe nitelikteki arazimde gezen tavuk yumurtacılığı faaliyeti yürütmek istiyorum prosüdür le alakalı bilgi alabilirmiyim

   3. Avatar of Murat Murat dedi ki:

    Yumurta tavukculuğu için bilgi almak istiyorum teşekkürler

   4. Avatar of Emrullah Emrullah dedi ki:

    Sizehahmet çiftlik konuşun da yardımcı olur musunuz

   5. Avatar of Ercan Durmaz Ercan Durmaz dedi ki:

    Konu ile görüşmek istiyorum

   6. Avatar of Atilla Atilla dedi ki:

    merhaba yardimci olursaniz sevinirim msj atarsaniz ararim tsk

   7. Avatar of Murat Kalender Murat Kalender dedi ki:

    Sizinle iletişime nasıl geçebiliriz?