Temaslı Karantina Rapor Parası Nasıl Alınır? Sorgulama Hesaplama

Temaslı karantina rapor parası nasıl alınır, sorgulama hesaplaması nasıl yapılır araştırdık.

Temaslı Karantina Rapor Parası Nasıl Alınır? Sorgulama Hesaplama

Korona sebebi ile karantina altına giren çalışan vatandaşların merak ettiği konu rapor paralarıdır. Bunlar ile ilgili hesaplamalar, ne zaman yatacağı, nasıl alınacağı, sorgulamanın nasıl yapılacağını, 14 gün karantina raporu ne kadar ve karantina rapor parası sorgulama hakkında bilgileri detaylandırdık.

14 Günlük Karantina Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parasının alınabilmesi için öncelikle işçinin raporu alıp işverene iletmesi gerekmektedir. İşveren ise bu sağlık raporunu 5 gün içerisinde e-rapor sistemine girer. SGK yetkilileri tarafından incelenir. Raporun uygun olduğu belirlendiğinde ise onay verilir. Onaylanan karantina raporu ödemesi için PTT’ ye talimat verilir. Karantinada olan çalışan bu sayede 14 günlük karantina rapor parasını alacaktır.

Korona Rapor Parası Nereden Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine tanımlı olan ve aktarılacak olan banka hesapları aşağıdaki gibidir.

 • Fiba Banka
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıf Bank
 • Akbank
 • Şeker Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Burgan Bank
 • Garanti Bankasından korona rapor parası alınabilmektedir.

Alınan rapor paraları 5 iş günü içerisinde çalışanın iş yerine teslim edilmesi veya ulaştırılması gerekmektedir. İşveren e-rapor sistemine işçinin bilgilerinin girişini sağladıktan sonra SGK yetkilileri raporu inceler. Daha sonra PTT’ ye ödeme talimatı verilir ve işçiye giden bildirim sonrasında rapor parası teslim alınır.

PTT’ ye gönderilen karantina rapor parası ödemesi, ödeme tarihinden itibaren 2 ay içerisinde alınmaz ise ödeme SGK’ ya tekrar geri iade edilir ve emanet hesaplara aktarımı yapılır. Bu hesaplara rapor paralarınızın aktarımı sağlanabilir.

14 Gün Karantina Rapor Parası Ne Kadardır?

Rapor ücretleri geçici olarak iş görmezlik belgesine sahip kişinin çalışmadığı günlerine dair işverenden değil Sosyal Güvenlik Kurumundan hak sahibi olan kişilere ödenen ücrettir. Tüm dünyayı etkisi atına alan koronavirüs sebebi ile alınan önlemlerinde izole etme durumu da ortaya çıktı. 14 günlük karantina sürecinde rapor parası almak mümkün. Böyle bir durumunuz var ise rapor parası 14 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeniyor. Bu rapor ile beraber çalışanlar SGK’ dan iş görmezlik ödeneği alabileceklerdir.

14 günlük virüs parası en az 2.588,40 TL en çok 5.886 TL ödeme yapılıyor. Fakat bu bedeller değişiklik gösterebilir. Devam ederek hesaplama işlemlerini inceleyebilir ve rapor parası ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

1-2-5-7-10 Günlük Rapor Parası Ne Kadar? içeriğimizden ne kadar rapor parası alacağınızı inceleyebilirsiniz.

Koronavirüs Rapor Parası Nasıl Hesaplanır? 2022

Rapor parası hesaplanırken raporlu olunan günlerin üçüncü gününden sonra hesaplama yapılmaktadır. İlk iki gün parası çalışanın işyeri tarafından maaştan kesilmeden ödeniyor. Hesaplama yapılırken son 3 aylık brüt maaşın ortalaması alınıyor ve raporlu olunan güne göre ödenecek olan miktar ortaya çıkıyor.

Asgari ücret üzerinden çalışan bir vatandaşın karantina sürecinden alacağı rapor parası ödeneğine örnek verecek olursak:

 • Aylık brüt ücreti: 6.471 TL
 • Günlük brüt ücreti:6.471/30= 215,7 TL
 • 14 Günlük rapor parası: 119,25 TL x (14-2)= 2.588,4 TL
 • Çalışana ödenecek miktar: 2.588,4TL x 2/3= 1.725,6 TL karantina rapor parası alacaktır.   

Prim esas kazancı farklılık gösterdiği için üst sınırda maaş alanların hesaplamaları farklılık gösterebilir. Bu parayı alabilmek için ise SGK kurumu tarafından yetki verilmiş hekim ve sağlık kurullarından sağlık raporu almanız gerekmektedir. Ayrıca son 1 yıl içinde en az 90 günlük priminizin de yatırılmış olması gerekmektedir.

Karantina Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası alan bir çalışan, işverenin aldığı rapor SGK’ ya iletilir. Bunun ardından en geç 15 gün içerisinde PTT şubelerinden çalışanların hesabına yatırılır. Rapor parası ödemeleri daha önceleri her ayın 8′ i ve 14′ ü arasında yapılmaktaydı. Yapılan düzenleme ile artık ödemeler ayın her gününde PTT şubelerine yapılıyor.

Karantina Rapor Parası Sorgulama

PTT rapor parası sorgulaması yapmak için PTT şubelerine giderek nüfus cüzdanı ile rapor paralarının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Telefon numarası veya SSK üzerinden ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezini arayarak sorgulama yapabilir ve karantina rapor paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

SGK rapor parası sorgulama işlemi e-Devlet, PTT ve Ziraat Bankası üzerinden yapabilirsiniz. Ancak SGK rapor parası sorgulama işlemi öncesinde unutmayın ki rapor sürenizin kaç gün olduğu önemlidir. Eğer raporunuz 3 günden fazla ise SGK rapor parasının ödemesini yapılacaktır.

Karantina rapor paranızı sorgulamak için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. e-Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubelerine giderek hemen şifre alabilirsiniz.

 • Şifreniz ile giriş yaptıktan sonra SGK rapor parası sorgulamanızı yapın.
 • Karşınıza çıkan sayfaya giriş yaparak rapor paranızı buradan sorgulayabilirsiniz.

Temaslı Karantina Rapor Parası Nasıl Alınır?

Temaslı olan kişilerin PCR testlerinin pozitif çıkmaması durumunda karantinaya alınmazlar ve bu durumda rapor parası ödenmemektedir.

Temaslı Karantina Rapor Parası Ne Kadar?

Temaslı olan kişilerin PCR testi yaptırmaları durumda pozitif çıkarlarsa 7 günlük karantina rapor parası alabilirler. Alacaklar ücret tutarı ise 719 TL’dir.

Temaslı Karantina Rapor Parası Nasıl Alınır Hesap Numarası

Karantina raporu PTT şubelerinden alınabilir. Ayrıca, e-Devlette kayıtlı olan İBAN numaranız üzerinden rapor paranızı alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.